اگر بخواهید استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را توسعه دهید، از چه نقطه ای آغاز می کنید؟ این یک چالش همه گیر است زیرا بسیاری از کسب و کارها به اهمیت کانال های موبایلی و دیجیتالی برای جذب و حفظ مشتریان در عصر حاضر پی برده اند. اما برنامه ­ی یکپارچه ای برای رشد و مشارکت دادن موثر مخاطبین خود ندارند.

اگر در کسب و کار خود فاقد برنامه باشید، از ده مشکلی که در ادامه مقاله توضیح خواهم داد رنج می برید و قافیه را به  استارتاپ های موفق خارجی و رقبایی می بازید که به درک دیجیتالی رسیده اند.

چالش های ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال کدامند؟

ااستراتژی بازاریابی دیجیتال

چالش

با تجربه ای که دارم می توان گفت که چالش اصلی نقطه شروع برای ترسیم برنامه بازاریابی دیجیتالی است. فکر می کنم که خیلی ها فکر می کنند که به یک گزارش عظیم نیاز دارند، اما معتقدیم که برنامه ریزی ناب بهترین شیوه خواهد بود.

لازم نیست برنامه تان یک گزارش بزرگ باشد، بلکه استراتژی را می توان در دو یا سه طرف برگه A4 خلاصه کرد تا استراتژی های بازاریابی دیجیتال به اهداف هوشمندانه در یک چارچوب برنامه ریزی صحیح پیوند زده شوند. توصیه می کنیم بر اساس قالب های برنامه ریزی ۹۰ روزه اقدام به ساخت برنامه دیجیتال ناب کرده و سریعا برنامه دیجیتالی خود را آغاز کنید.

چالش دیگر محدوده و مقیاس بازاریابی دیجیتال است. تکنیک های بازاریابی دیجیتالی زیادی وجود دارند از جمله جستجو، بازاریابی ایمیلی و اجتماعی که می توان تجربه دیجیتالی وب سایت تان را ارتقاء دهید.

مقاله ما با عنوان “بازاریابی اینترنتی چیست؟” نشان می دهد که چگونه می توانید با استفاده از چارچوب برنامه ریزی RACE اقدام به تعیین چند فعالیت بازاریابی دیجیتال قابل مدیریت کنید تا تمام سفر مشتری را پوشش دهد. در هر تکنیک بازاریابی دیجیتال، تاکتیک های باجزئیات زیادی وجود دارند که رمز موفقیت هستند، بنابراین باید آن ها را ارزیابی و اولویت بندی نمود، به عنوان مثال محتویات پویا برای خودکارسازی ایمیل، شخصی سازی وبسایت برای محتویات قابل برنامه نویسی، هدف گذاری مجدد برای جستجوی اساسی.

بیشتر بخوانید: آموزش بازاریابی: شناسایی استراتژی بازاریابی صحیح

توصیه یک روش در توسعه استراتژی دیجیتال

چه دارای یک استراتژی باشید یا نه، محور بینش های هوشمند روش “فرصت، استراتژی، فعالیت” در راستای بهبود بازاریابی دیجیتالی، معیار محک شماست تا بتوانیم نقطه فعلی تان را بر اساس نقطه ای که باید در آن به آن برسید، مورد ارزیابی قرار دهید و صاحب بهترین شغل اینترنتی شوید.

استراتژی بازاریابی دیجیتال

توسعه استراتژی دیجیتال

اگر شما یکی از شرکت های فاقد استراتژی دیجیتال هستید، تکلیف چیست؟ خب، فکر می کنم دو گزینه ساده برای ایجاد برنامه وجود دارد:

  • با یک برنامه بازاریابی دیجیتال جداگانه شروع کنید که تحولات لازم را معین می کند و شرایط سرمایه گذاری و تغییرات لازم در بازاریابی دیجیتالی تان را مشخص می نماید.
  • پس از تایید، یک برنامه دیجیتال یکپارچه بسازید که بخشی از برنامه بازاریابی کلی تان باشد، حوزه دیجیتال باید کاملاً همتراز بوده و بخشی از کسب و کار معمول تان باشد.

بنابراین چه راه هایی برای شروع وجود دارد؟ به نظرم:

  • استفاده از بازاریابی دیجیتال بدون روش استراتژیک عادی است. مطمئن هستم خیلی از شرکت ها در این دسته از رسانه دیجیتال به طرز موثر استفاده می کنند و می توانند به نتایج فوق العاده ای از بازاریابی رسانه اجتماعی، ایمیل و جستجو دست یابند. اما اطمینان دارم که خیلی ها فرصت هدفگذاری یا بهینه سازی بهتر را از دست می دهند، و با دیگر چالش هایی که در ادامه توضیح خواهم داد، دست و پنجه نرم می کنند. شاید مشکلات زیر برای سازمان های بزرگی که فورا به حاکمیت نیاز دارند، بسیار بزرگ باشد.
  • اکثر شرکت های حاضر در تحقیق از یک روش استراتژیک برای حوزه دیجیتال استفاده می کنند. از طریق گفتگو با شرکت ها دریافتم که ایجاد برنامه های دیجیتالی اغلب در دو مرحله انجام می شود. اول، یک برنامه بازاریابی دیجیتالی جداگانه ساخته می شود. این امر برای توافق و پذیرش مهم است زیرا فرصت ها و مشکلات را نشان می دهد و از طریق تعیین اهداف و استراتژی های اختصاصی برای دیجیتال به دنبال طرح یک مسیر مناسب است، از جمله نحوه یکپارچگی استراتژی بازاریابی دیجیتال در سایر فعالیت های کسب و کار. دوم، مقوله دیجیتال که در استراتژی بازاریابی یکپارچه می شود به فعالیت محوری، کسب و کار عادی تبدیل می شود و بجزء برای تاکتیک های بخصوص نمی تواند برنامه ریزی جداگانه ای را تضمین کند.

اگر فاقد استراتژی هستید، یا شاید می خواهید بررسی کنید که کدام مسائل کسب و کار را باید در بررسی استراتژیکی خود لحاظ کنید، ده مسئله رایج را مطرح می کنیم که طبق تجربیات مان برای شرکت های فاقد استراتژی اتفاق خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: آیا دفتر کار مجازی برای کسب و کار کوچک شما استراتژی موفقی است؟

آیا استراتژی بازاریابی دیجیتال دارید؟

از سال ۲۰۱۲ نظرسنجی غیر رسمی انجام دادیم تا ببینیم که استراتژی های بازاریابی دیجیتال چقدر گستردگی دارد. نتایج گویای پیشرفت های محسوسی در طول زمان بوده است. چند سال پیش دریافتیم که دو سوم تا سه چهارم شرکت ها فاقد برنامه بازاریابی استراتژیک می باشد.

حالا که این رقم در آخرین نظرسنجی به ۴۵% رسیده، گرچه همچنان رقم بالایی ست، نشان می دهد که نیمی از شرکت ها کار دیجیتال را بدون استراتژی انجام می دهند.

آخرین تحقیق مان حکایت از یک رویکرد بهبود یافته در برنامه ریزی در نمونه آماری بازاریابان دارد که کمتر از نیمی از آن ها فاقد استراتژی دیجیتال بودند. اگر شما جزء این شرکت ها نیستید به شما تبریک می گویم، شما جزء استارتاپ های موفق هستید اما اگر در این نمونه قرار دارید، پس به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

به این ۱۰ دلیل در سال ۲۰۲۰ به استراتژی بازاریابی دیجیتالی نیاز دارید

استراتژی بازاریابی دیجیتال

استراتژی بازاریابی دیجیتالی

۱-بدون جهت حرکت می کنید

دریافتم که شرکت های بدون استراتژی دیجیتال، هدف استراتژیک روشنی ندارند که می خواهند به صورت آنلاین از نظر دستیابی به مشتریان جدید یا ایجاد روابط عمیق تر با مشتریان فعلی، به چه اهدافی دست یابند. اگر فاقد اهدافی در خصوص “اهداف بازاریابی دیجیتال SMART” هستید، احتمال منابع کافی برای دستیابی به اهداف نداشته و نمی توانید از طریق تجزیه و تحلیل به ارزیابی در خصوص دستیابی به اهداف تعیین شده خود برسید.

۲-مخاطب آنلاین یا سهم بازار را نمی شناسید

شما باید با پرسونای مخاطب آشنا باشید. تقاضای مشتری برای خدمات آنلاین بدون انجام تحقیق و بررسی، کمتر از حد واقعی برآورد خواهد شد. شاید، بازار آنلاین را درک نمی کنید: وضعیت کانال های سنتی با توجه به ویژگی ها و رفتارهای مشتری، رقبا، گزاره ها و گزینه های پیش رو برای ارتباطات بازاریابی، متفاوت از کانال های حاضر می باشد.

ابزارهای زیادی در پلتفورم های دیجیتال اصلی وجود دارند تا بتوانید سطح تقاضای مشتری را پیدا کنید. توصیه می کنیم “آنالیز شکاف را” با استفاده از “برنامه ریزی کلید واژه گوگل” جستجو کنید تا ببینید که هدف محققان برای جذب آن ها در سایت تان چیست، ببینید چه میزان از مردم به محصولات یا خدمات یا بخشی که می توانید از طریق Facebook IQ به آن برسید، علاقمند هستند.

بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی به سبک کوروش کبیر

۳-رقیبان حاضر و نوپا به افزایش سهم بازار خواهند رسید

اگر منابع کافی صرف بازاریابی دیجیتال نمی کنید یا از روش تک منظوره­ی فاید استراتژی های معین استفاده می کنید، رقیبان در خصوص مقوله دیجیتال از شما پیشی خواهند گرفت.

۴-گزاره ارزشی آنلاین قدرتمند ندارید

گزاره ارزشی آنلاین مشتری که متناسب با شخصیت های مختلف مشتری هدف باشد به شما در تمایز خدمات آنلاین تان کمک می کند و می توانید مشتریان جدید و کنونی را تشویق به وفادار ماندن کنید. توسعه استراتژی بازاریابی محتوای رقابتی کلید این موضوع برای بسیاری از سازمان ها محسوب می شود، زیرا محتوا باعث درگیر کردن مخاطبین از طریق کانال های مختلف از جمله جستجو، رسانه اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و بلاگ تان خواهد شد.

۵-مشتریان آنلاین را به خوبی نمی شناسید

اغلب گفته می شود که مقوله دیجیتال “سنجش پذیر ترین رسانه موجود” است. اما گوگل آنالیتیکس و ابزارهای مشابه تنها میزان بازدید را به شما می گویند و خبری از تمایل بازدیدکنندگان و افکارشان نیست. باید از دیگر اشکال “ابزارهای بازخورد کاربر وبسایت” برای شناسایی نقاط ضعف خود و برطرف نمودن آن ضعف ها، استفاده کنید.

۶-یکپارچه عمل نمی کنید (منفصل هستید)

اغلب فعالیت های بازاریابی دیجیتال به صورت مستقل و جداگانه انجام می شوند، فرقی نمی کند که یک بازاریاب دیجیتال متخصص باشد، مسئول آی تی، یا نماینده مستقل دیجیتال. کنار هم قراردادن بازاریابی دیجیتال در یک دسته مناسب، از این روش ساده است.

اما کارایی کمتری خواهد داشت. همه قبول داریم که رسانه دیجیتال زمانی بهترین عملکرد را دارد که با کانال های پاسخ و رسانه های سنتی یکپارچه شود. همیشه توصیه می کنیم تا استراتژی بازاریابی دیجیتالی یکپارچه ای را توسعه دهید و وقتی تحول دیجیتال کامل شد، فعالیت های بازاریابی دیجیتال به بخشی از برنامه بازاریابی و بخشی از کسب و کار عادی تان تبدیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ۵ فوت و فن برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ

۷-دیجیتال بودجه/نفرات کافی نسبت به اهمیت خود ندارد

استراتژی بازاریابی دیجیتال

دیجیتال بودجه

منابع ناکافی به برنامه ریزی و اجرای بازاریابی اختصاص یافته و با فقدان مهارت های تخصصی بازاریابی الکترونیکی مواجه هستید که کار را برای واکنش به تهدیدهای رقابتی دشوار می سازد.

۸-پول و زمان را از طریق تکرار هدر می دهید

حتی اگر منابع کافی نداشته باشید، باز همان منابع را هدر می دهید. این موضوع در شرکت های بزرگتر اتفاق می افتد که در آن بخش های مختلف نهاد بازاریابی اقدام به خرید ابزارهای متفاوت یا استفاده از نمایندگان مختلف می کند تا یک سری از وظایف بازاریابی اینترنتی مشابه را انجام دهد. گاهی هم از افیلیت مارکتینگ استفاده می‌کنند.

۹-برای پیشی گرفتن از سایرین، به اندازه کافی چابک نیستید

اگر به برندهای آنلاین برتر از جمله آمازون، دل، گوگل، تسکو، زاپوس نگاه کنید، همگی دارای پویایی هستند، آن ها روش های جدیدی را برای جذب یا حفظ مخاطبین آنلاین بکار می برند.

۱۰-بهینه سازی نمی کنید

کسب درآمد با سئو را دست کم نگیری. هر شرکت دارای یک وبسایت اقدام به تجزیه و تحلیل (آنالیتیکس) می کند، اما بسیاری از مدیران مطمئن نیستند که تیم های تحت اختیار زمان کافی برای بررسی و اتخاذ عمل مناسب داشته باشند. وقتی استراتژی به شما اجازه می دهد تا به واقعیت های اولیه برسید، آنگاه می توانید جنبه های کلیدی از جمله بازاریابی جستجو، تجربه کاربر سایت، ایمیل، و بازاریابی رسانه اجتماعی را ارتقاء دهید.

با استفاده از یک استراتژی متفکرانه می توانید این ده مشکل مهم را از سر راه کنار بزنید.

خبر خوب اینجاست که دلایل محکمی برای ساخت استراتژی دیجیتال و تحول بازاریابی تان وجود دارد تا بتوانید همکاران و مشتریان تان را متقاعد سازید. همچنین از طریق موفقیت کسب و کارها در یکپارچه سازی بازاریابی دیجیتالی در فعالیت های شان که در “برنامه های دیجیتال، قالب ها و بهترین شیوه های نمونه” در جعبه ابزار استراتژی بازاریابی دیجیتالی توضیح دادیم، می توانید تجربیات زیادی کسب کنید.

منبع: smartinsights