بازاریابی ویدئویی: استراتژی، انواع و سبک ها

شما در حال خواندن این مطلب هستید چون اهمیت بازاریابی ویدئویی را می‌دانید. در دنیایی که مشتری ها با لایو استریم ها، واقعیت افزوده و تورهای مجازی احاطه شده اند، دیگر محتوای نوشتاری و عکس‌ها برای برندها کافی نیستند. این که بازاریابی ویدئویی دیجیتال در آمریکا صنعتی ۱۳۵ میلیارد دلاری است نشان می‌دهد که چقدر بازاریابی ویدوئی اهمیت پیدا کرده است.

در این مطلب نکات پیچیده و ظریف مربوط به بازاریابی ویدئویی را مطرح می‌کنیم. برای ساخت یک ویدئو، اول باید تحقیقات مربوط را انجام دهید و بعد برنامه ریزی کنید و استراتژی های مورد نظرتون را روی کاغذ بیاورید.

چطور استراتژی های بازاریابی ویدئویی را مشخص کنیم؟

  • مخاطب خود را پیدا کنید
  • داستانی که می خواهید بگویید را تعریف کنید
  • چیزهایی که لازم دارید را مشخص کنید
  • برنامه زمانی داشته و به آن متعهد باشید
  • بودجه منطقی را لحاظ کنید

پس از برنامه ریزی باید مشخص کنید که قصد دارید چه نوع ویدئویی بسازید. محبوبترین ویدئوهای بازاریابی به ۵ دسته تقسیم می شوند:

تجاری

ویدئوهای تجاری، ویدئوهای کوتاهی هستند که توجه مخاطب را با تصویرسازی زیبا و صحنه های داینامیک جلب می‌کنند و محصول یا خدمات شما را معرفی می کنند. این ها رایجترین ویدئوهای بازاریابی هستند که حتما در تلویزیون یا پلتفرم های ویدئویی دیده اید. چون هدف اصلی این ویدئوها جذب مشتری های جدید است، مهم ترین و کلی ترین اطلاعاتی را که ببینده نیاز دارد ارائه می کنند.

بازاریابی ویدئویی

ویدئو تجاری

این ویدئوها طوری طراحی می شوند که در ذهن مخاطب باقی بمانند و معمولا ظرف ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه به معرفی برجسته ترین ویژگی های یک برند می پردازند.

ویدئوهایی با محتوای اجتماعی

این نوع ویدئوهای بازاریابی که خنده دار، سرگرم کننده و جالب هستند فقط برای پلتفرم های رسانه های جمعی مثل فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر ساخته می شوند. آن ها طوری طراحی می شوند که برای اشتراک گذاشتن جالب باشند شامل صحنه هایی از سبک زندگی، صحنه های مربوط به برند، مصاحبه و چند صحنه زیبا از محصول  هستند.

به دلیل کوتاهی، جذابیت و خنده دار بودن معمولا به خوبی مخاطبان را درگیر می کنند. ارائه نظرات مثبت و رضایت مشتریان در این ویدئوها، اعتبار برند را پررنگتر می کند.

بیشتر بخوانید: ۵ فوت و فن برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ

ویدئوهای توضیحی

ویدئوهای بازاریابی توصیفی به مخاطبان در مورد برند، شرکت، محصول یا خدمات شما آموزش می دهند و تنها لازم است بر اینکه چطور شرکت شما مشکلی را حل می کند، تمرکز کنند.

ویدئوهای توضیحی برند شما را معرفی می کنند، و توضیح می دهند که شما چه می کنید و چرا کار شما اهمیت دارد. زمان معمول این ویدئوها سه دقیقه است و با راهکاری که برند شما برای یک مشکل پیچیده ارائه می کند تمام می شود.

به خاطر داشته باشید که این ویدئوها باید به سه سوال اصلی جواب دهند:

مشکل پرسونای مخاطب شما چیست؟ چطور محصول یا خدمات شما آن را برطرف می کند؟ چرا باید مخاطبان شما را انتخاب کنند؟

ویدئوی مربوط به محصول

این ویدئوها پرفروشترین محصولات و خدمات و برجسته ترین ویژگی آن ها را به مخاطبان معرفی می کنند. در این ویدئوها زیبایی، کارایی و ضرورت محصولات را ارائه می کنید و اینکه چرا محصول شما از رقبا برتر است را پررنگ می کنید، چون می دانید که مشتری ها در حال جستجو  هستند و باید مطمئن شوید که این ویدئوها شما را بهتر از سایرین در ذهن مخاطب ثبت می کنند.

بازاریابی ویدئویی

ویدئوی مربوط به محصول

این ویدئوها معمولا ۳۰ ثانیه هستند و در پلتفرم های رسانه های جمعی یا از طریق ایمیل به اشتراک گذاشته می شوند. در این ویدئوها باید با موسیقی، دیالوگ و هنر خود، نشان دهید که چه محصول فوق العاده ای دارید.
بیشتر بخوانید: راهنمای ایمیل مارکتینگ و بازاریابی ایمیلی

همین الان رایگان فعالش کن: خط تلفن ثابت (سرویس تلفن گویا و منشی )

ویدئوهای رضایتمندی

این ویدئوها قدرتمندترین نوع ویدئوهای بازاریابی هستند که در آن مشتریان فعلی یا قدیمی در مورد تجربه مثبتی که از محصول شما داشته اند صحبت می کنند.

بازخورد مثبت و صادقانه مشتریان از هر نوع تعریف و تمجیدی که از شرکت خود بکنید، قویتر است. زمان این ویدئوها معمولا ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه است و بر یک یا چند مشتری راضی تمرکز می کنند و می توانید در همه جا آن ها را به اشتراک بگذارید، فقط دقت کنید که این رضایتمندی ها تصنعی نباشند تا نتیجه عکس ندهند!

چه سبک ویدئویی بسازیم؟

برای جلب توجه و جذب مشتریان بیشتر به دنبال سبکی برای ویدئوهای خود باشید که بهتر و موثرتر برند، محصولات یا خدمات شما را معرفی می کند.

در ادامه به چند سبک رایج اشاره میکنیم:

سبک زندگی

در این سبک با استفاده از تصاویر و صحنه ها زیبا و ایجاد فضای مناسب، محصول خود را به سبک زندگی ای که در نظر دارید مرتبط می کنید. مثلا اگر قصد دارید پفک تبلیغ کنید، نباید از زندگی سالم حرف بزنید، بلکه باید شور و هیجان را در ویدئوی خود برجسته کنید یا اگر کالای مدرنی را تبلیغ می کنید، آن را در فضایی مدرن به تصویر بکشید.

ویدئوهای سبک زندگی معمولا بین ۳۰ ثانیه تا دو دقیقه هستند.

بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی به سبک کوروش کبیر

مینی-مستند

مینی مستندها به زیبایی های بصری برند کمتر می پردازند و بیشتر بر ارزش ها و ماموریت اصلی یک برند تمرکز دارند. در این سبک ویدئوهای بازاریابی، از مصاحبه با مدیران رده بالا، موسسان و نمایندگان و یا مشتریان راضی استفاده می شود. این ویدئوها باید کوتاه و دلچسب باشند و با استفاده از موسیقی و جلوه های بصری مناسب، توجه مشتریان را به برند شما جلب کنند.

بازاریابی ویدئویی

مینی-مستند

بهتر است این ویدئوها حداکثر یک دقیقه باشند، چون بعد از یک دقیقه توجه بییندگان به شدت افت می کند، پس سعی کنید تا در یک دقیقه به بهترین نحو داستان خود را بگویید.

بیشتر بخوانید: صفر تا ۱۰۰ مدیریت رسانه (Media management) + کاربرد

روایی

ویدئوهای روایی از عناصر داستانسرایی شامل ساخت شخصیت، چالش و گشایش استفاده می کنند تا داستان خود را به شیوه ای سر گرم کننده و درگیر کننده مطرح کنند.

این داستان می تواند در مورد نحوه شکلگیری برند شما یا جستجوی یک مصرف کننده برای یافتن محصول شما یا یک قهرمان تخیلی باشد. داستان باید تاثیرگذار و به یادماندنی باشد تا در ذهن مخاطب باقی بماند.

انیمیشن

انیمیشن ها به خوبی توجه مخاطبان را جذب و در ذهن آن ها باقی می مانند. انیمیشن سبکی جالب است که می تواند مستقل از محتوا در ویدئوی شما استفاده شود، مخصوصا زمان توضیح ایده ها یا تکنولوژی های پیچیده بسیار کارامد هستند.

شما می توانید در بخشی از ویدئوی آموزشی یا در تمام آن از انیمیشن استفاده کنید. توجه داشته باشید که ساخت انیمیشن ممکن است کم هزینه تر باشد، اما زمانبرتر است.

بازاریابی ویدئویی به شما این امکان را می دهد که با استراتژی درست، برند، محصول یا خدمات خود را خلاقانه به مشتری معرفی کنید، نظر آن ها را جلب و برند خود را در ذهن آن ها حک کنید.

شما چه استراتژی بازاریابی ویدئویی را می شناسید که ما معرفی نکردیم، با ما نظرات خود را در میان بگذارید.

خط تلفن ثابت تهران برای کسب و کار شما با تخفیف ویژه