وقتی که کرونا باعث افزایش جستجوی اینترنتی می‌شود: شیوع کرونا فقط روی سلامتی و رفاه مردم دنیا اثر منفی نگذاشت بلکه الگوهای رفتاری و سبک زندگی آن‌ها و حتی جستجوی اینترنتی را هم تغییر داده است؛ این تغییرات، اقتصاد جهانی را هم تحت تأثیر قرار داده و پیش بینی می‌شود اغلب کشورها با بیکاری و رشد منفی در اقتصاد روبرو شوند.
افزایش جستجوی اینترنتی

در هر بحران اقتصادی که پیش می‌آید برخی صنایع سقوط می‌کنند و برخی دیگر هم اتفاقاً جان می‌گیرند. بحران پیش آمده به خاطر ویروس کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست.

ما تأثیر این ویروس بر رفتارهای آنلاین کاربران را تجزیه و تحلیل کردیم و بر این اساس نشان می‌دهیم چه کسب و کارهایی ضربه سخت خوردند و چه بیزنس‌هایی رونق گرفته‌اند.

بیاید به سراغ برندگان برویم و ببننیم که چه سایت هایی در دنیا با افزایش جستجوی اینترنتی روبرو شدند و یک کسب و کار موفق بودند

پلت فورم‌های دورکاری

در این روزهای همه‌گیری ویروس که مردم خودشان را قرنطینه کرده‌اند، ابزارهایی که دورکاری را ممکن می‌کنند به شدت محبوب شده‌اند. به خصوص سایت‌هایی که امکان کنفرانس ویدئویی را فراهم می‌کنند.

بیایید سایت زوم را بررسی کنیم. این سایت فضایی برای برگزاری ویدئوکنفرانس و وبینار می‌دهد. سهام این شرکت در آن هفته جهنمی که بازار بورس ۳۰ درصد ریزش کرد، حدود ۵۰ درصد رشد داشت و از ۱۰۸ دلار به ۱۶۲ دلار رسید. حیرت انگیز است! یک داستان موفقیت در میانه بحرانِ جهانی! فقط ترافیک سایت در ماه فوریه را نگاه کنید که ۱۰ میلیون بازدید بیشتر دارد.
نمودار رشد
افزایش بازدید سایت زوم با شیوع کرونا

میزان جستجوی سایت زوم در یک ماه یعنی از ژانویه تا فوریه ۲۲ درصد بیشتر شده است و با این روند پیش‌بینی می‌شود که این سرچ اینترنتی از فوری تا آخر مارس ۱۰۸ درصد افزایش یابد.

از پیام رسان‌های گروهی هم استقبال خیلی خوبی شده است. مثلاً با اسکایپ می‌توان یک کنفرانس ویدئویی کوچک برگزار کرد، بنابراین استفاده از نسخه وب یا دانلود این اپلیکیشن شدیداً افازیش یافته است. و یا جستجوی اسلک در یک ماه ۷۱ درصد رشد داشته است. (اسلک slack یک چت روم برای کل شرکت است. اسلک slack تیم کاری، به چند کانال کوچک تقسیم می شود تا اعضای گروه با هم در آنها حرف بزنند و مسایل و علایقشان را در میان بگذارند.)
نمودار رشد بازدید نرم‌افزارهایی که سرویس‌های دورکاری ارائه می‌کنند را ببینید:

جستجوی اینترنتیافزایش جستجوی “ورزش در خانه”

یک سوم جمعیت دنیا عملاً خانه‌نشین شده‌اند و حالا بیشتر از همیشه مردم از عدم تحرک رنج می‌برند، پس جای تعجب ندارد که جستجوی اپلکیشن‌ها و سایت‌هایی که آموزش ورزش در منزل می‌دهند به شدت افزایش پیدا کند.

روند جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با تناسب اندام را ببینید:

در ماه مارس جستجوی کلید واژه های “طناب زدن” و ” دمبل” ۷۰ درصد افزایش داد و تقاضا برای دیدن ویدئوهای یوگا هم ۶۶ درصد رشد داشت.

آموزش ورزش در خانه می‌تواند یک کسب و کار در منزل موفق باشد.

رسانه های استریم

رسانه جاری یا استریم به آن دسته از محتوای چندرسانه‌ای گفته می‌شود که همزمان با ارسالش از طرف فرستنده محتوا، توسط گیرنده محتوا قابل نمایش است. یعنی همان لحظه که پخش می‌شود شما می‎بینید!

به بیان دیگر، گیرندهٔ محتوا نیاز ندارد که ابتدا تمام محتوا را بارگیری کند تا بتواند آن را نمایش بدهد، بلکه فرستنده می‌تواند محتوا را به صورت جاری ارسال کند، یا به اصطلاح «استریم»کند؛ همان پخش زنده خودمان!

رسانه‌های استریم در امریکا در این یکی دو ماه اخیر رشد فوق العاده ای را تجربه کردند. به طور میانگین میزان جستجو در فوریه نسبت به زانویه ۱۲٫۷ درصد افزایش یافت. بعضی رسانه‌ها رشد خیره کننده‌ای داستند مثلاً جستجوی دیزنی پلاس ۴۳ درصد افزایش داشت!

حتما از سریال های HBO و نتفلیکس لذت برده‌اید. جستجوی برای این دو رسانه استریم هم رشد قابل ملاحظه‌ای داشت.

شرکت‌های دلیوری غذا

برنده دیگر کرونا، شرکت‌های دلیوری غذا بودند. این درست است که به خاطر قرنطینه رستوران‌ها و فست فودها تعطیل شده‌اند، اما آشپزخانه‌ها و رستوران‌ها همچنان می‌توانند سفارشات را تحویل بدهند. پس مردم می‌توانند از طریق تلفن یا اپلیکشن غذا سفارش بدهند.
افزایش جستجوی اینترنتیافزایش جستجوی اینترنتی در بخش مربوط به دلیوری واقعا فوق العاده بود و همان طور که می‌بینید بعضی برندها تا نزدیک ۳۰۰ درصد رشد در سرچ داشتند.

برندگان بازار در دیگر صنایع

بسیاری از خرده فروشان و عرضه کنندگان کالاهای مصرفی از مزایای این آشفتگی اقتصادی بهره مند شدند.

به طور مثال سهام چند شرکت تحقیقاتی که اعلام کردند بر روی واکسن کرونا کار می‌کنند در یک هفته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت. همچنین تأمین‌کنندگان عمده مواد غذایی هم تا اینجای کار از برندگان ویروس کرونا بودند.

به نظر شما در ایران چه شرکت‌ها و کسب وکارهایی از شیوع ویروس کرونا سود کردند؟