برای پیشرفت در عصر دیجیتال لازم است که بازاریابی هم، در مجموعه ای از طرز فکرها و قابلیت ها مدرن شود. بازاریابی مدرن برای شما چه معنایی دارد؟

وقتی این سوال پرسیده می شود، احتمالا چیزی که همگی به آن فکر می کنیم یک کمپین بازاریابی هوشمندانه، یک برنامه کاربردی جدید و یا چند کار خلاقانه که در کانال های مختلف به اشتراک گذاشته می شوند، هستند.

با اینکه همه این ها بعضی از مشخصات بازاریابی مدرن را دارند، ولی به نظر ما بازاریابی مدرن بسیار گسترده تر است. بازاریابی مدرن قابلیت کنترل کلیه توانایی های یک کسب و کار است که بهترین تجربه را برای مشتریان فراهم و بنابراین موجب توسعه کسب و کار می شود. اکثر مدیرعاملان، بازاریابی را اصلی ترین عامل پیشبرنده در رشد یک شرکت و رسیدن به اهداف می دانند.

بازاریابی مدرن

تیم بازاریابی مدرن

برای بازاریابی مدرن باید راهکارهای کاملا جدیدی اجرا شوند. بخش بازاریابی باید برای سرعت عمل، همکاری و تمرکز بر مشتری دوباره برنامه ریزی کند. تغییرات بیشتر در نحوه عملکرد تیم بازاریابی اعمال می شود، تا کاری که دارند انجام می دهند. با ایجاد این تغییرات پیش بینی می شود که کسب و کارها، ۵ تا ۱۵ درصد رشد مازاد داشته باشند و ۱۰ تا ۳۰ درصد از هزینه های اضافی کاسته شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال در چیست؟ آیا این دو به تفاهم می رسند؟

بازاریابی مدرن را از کجا شروع کنیم؟

طبق تجربه ما بیشتر مدیران می فهمند که بازاریابی باید مدرن شود، اما نمی دانند که این دقیقا به چه معنا است. آن ها بیشتر مواقع بر بخشی از نوآوری ها و قابلیت ها تمرکز می کنند و بعد از اینکه تغییری نمی بینند، خسته و کلافه می شوند. به همین دلیل لازم است که به خوبی بدانیم چه عواملی در بازاریابی مدرن ضروری هستند:

قابلیت های بازاریابی مدرن

چه قابلیت هایی برای انجام کار بازاریابی لازم است؟ این قابلیت ها شامل استراتژی بازاریابی دیجیتال و آگاهی، خلاقیت و محتوا، رسانه ها و کانال های فعالسازی، تجربه مشتری و شخصی سازی، بررسی و سنجش تاثیر فعالیت های مربوط به بازاریابی، محصول و قیمت گذاری هستند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوایی چطور باعث فروش خواهد شد؟

اجرا کننده های بازاریابی مدرن

چطور ما استعدادها را در داخل و خارج سازمان برای اجرای کار بازاریابی مدرن ارتقا دهیم؟ بخش های مربوط شامل طراحی و فرهنگ سازی سازمانی، روش کار چابک، استعداد و مدیریت، دیتا و تکنولوژی هستند.

اگرچه تمامی این عوامل برای مدیران آشنا هستند، اما داشتن مدلی اجمالی می تواند پیگیری این راهکارها و بررسی نحوه کار بخش های متخلف را راحتتر کند و به عملکردی سازماندهی شده و یکپارچه بیانجامد.

زمانی که مدیران برنامه ریزی می کنند و برای مدرن کردن قابلیت ها و اجرا کننده ها طرح می ریزند شفافیت اهمیت بسیاری دارد. مثلا روش سنتی تولید محتوا این است که کمپین های دوره ای و با الگوی ساده که بسیار اندک قابل تغیییرند، برگزار شوند. اما بازاریابی مدرن سامانه هایی دارند که اجازه می دهند حجم عظیمی از پیام ها و محتواها دائما ایجاد شوند، تحت نظارت تحلیل عملکرد قرار گیرند و بعد آن طور که لازم است تغییراتی در آن ها داده شود.

شخصی سازی را در نظر بگیرید. از شخصی سازی به معنای ارائه پیشنهادات و تجربیات متنوع به مشتریان استفاده می شود. در بازاریابی مدرن، هدف از شخصی سازی جذب اطلاعات بیشتر از تعاملات مشتری است که تا جایی که بازاریابی فرد به فرد به خلاقانه ترین صورت ممکن انجام شود.

بازاریابی مدرن

اجرا کننده های بازاریابی مدرن

با اینکه اکثر مدیران در بازاریابی مدرن پیشرفت هایی داشته اند اما بسیاری دیگر، پیشرفت چندانی نداشته اند. ظاهرا مشکلات اصلی در عدم پیشرفت، نداشتن تعهد در اجرای تغییرات لازم و نبود شفافیت در عوامل وابسته است.

بدون درک اهمیت این ها، تیم ها دوست دارند در زمینه چیزهایی کار کنند که حداکثر اطلاعات را از آن ها دارند  یا به جنبه های هیجان انگیز کارها می پردازند و از سایر موارد مهم غفلت می کنند. این موجب ایجاد نقاط کور در روند تغییر و در نهایت باعث تاخیر، خستگی، و خسارت به شرکت می شود.

مثلا مدرن کردن قابلیت های بازاریابی، نیاز به ارتقای ۴ اجرا کننده اصلی دارد، اما یک تغییر موفق بدون ۳ تحول در طرز فکر که زیربنای اصلاحات است، امکان پذیر نیست.

طرز فکر: مثل یک بازاریاب مدرن فکر کنید

قبل از شروع ایجاد تغییرات برای بازاریابی مدرن، باید طرز فکر خود را به روز کنید:

طرز فکر یکی کننده

مدیران بازاریابی برای پیشرفت، یاید با سایر بخش های شرکت از فروش و تولید محصول خلاقانه گرفته تا بخش مالی، تکنولوژی و منابع انسانی، همکاری داشته باشند. مدیران بازاریابی امروزه زمانی موفق هستند که بتوانند با همکاران سایر بخش ها تعاملی مناسب و درخور داشته باشند، تا آنجایی که سایر کارکنان تیم بازاریابی نیز آن ها را الگو قرار دهند و با همین روال با همه بخش ها برای به حداکثر رساندن خروجی این تیم همکاری کنند.

طرز فکر مشتری محور در بازاریابی مدرن

مشتری مداری قطعا ایده جدیدی نیست، اما در بازاریابی مدرن به نحوی کاملتر و دقیقتر به آن پرداخته می شود. بازاریابی مدرن با تحلیل دیتا نیازها و خواسته های مشتری را شناسایی می کند و برای برطرف کردن و تامین آن ها راهکارهای موثر مطرح می کند. مشتری مداری در بازاریابی مدرن، موضوع ساده ای نیست و نیاز به سکوهای اطلاعاتی مرکزی و دخالت تمامی بخش های یک شرکت دارد.

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز بازاریابی خدماتی + تکنیک های بازاریابی خدماتی

بازگشت سرمایه

با در نظر داشتن بازگشت سرمایه، همه نیروها در شرکت طوری رفتار می کنند که انگار هزینه ای که پرداخت می کنند، از جیب خودشان پرداخت شده است. این یعنی بر سرمایه گذاری ها با دقت نظارت شود، مواردی که سودزا نیستند شناسایی شوند و فرهنگ مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن نهادینه شود. امروزه رشد کانال های دیجیتال و پیشرفت تحلیل داده، پاسخگو بودن و مسئولیت پذیری را برای بازاریابان ممکن و الزامی کرده است.

بازاریابی مدرن

بازگشت سرمایه

اجرا کننده ها: مثل یک بازاریاب مدرن کار کنید

برای به روز کردن قابلیت های بازاریابی، بخش های بازاریابی باید ۴ اجراکننده را ارتقا دهند:

طراحی و طرح ریزی سازمانی: طرز فکر را به رفتار تبدیل کردن

به منظور حمایت از رفتار بازاریابی مدرن، شرکت ها می توانند چندین کار انجام دهند، از جمله:

طرح های تشویقی گروهی: از آنجایی که افزودن سرمایه به شرکت، عملکردی گروهی است، بخش های بازاریابی نیاز به فرهنگی متمرکز بر نه فقط عملکرد فردی، بلکه اهداف مشترک، اجرای گروهی و مسئولیت پذیری جمعی دارند.

ارتقای درک و تحلیل مصرف کننده: در بازاریابی مدرن، صدا و نظر مصرف کننده باید در مرکز همه چیز قرار گیرد و هیچ فعالیت بازاریابی ای نباید بدون در نظر گرفتن نیازهای مشتری و سنجش میزان موفقیت آن اجرا شود. در بازاریابی مدرن فردی مسئول دریافت و بررسی گزارش های ارسالی از مشتریان است که نتایج را به مدیر ارشد خود گزارش می کند.

سرعت بخشیدن به عملیات بازاریابی: عملیات بازاریابی کاربردی حیاتی دارد و برای بازاریابی مدرن در سازمان ها لازم است که با سرعت و انعطاف مناسب انجام شود. به منظور اطمینان حاصل کردن از اینکه هزینه ها، تکنولوژی و روند عملیات خوب پیش می رود، شرکت های موفق، فردی را در راس این فعالیت ها قرار می دهند تا گزارش های لازم را ثبت و در اختیار مافوق خود قرار دهد یا در سایر شرکت ها عملیات بازاریابی میان بخش های مختلف تقسیم می شود و گزارش ها در سامانه اتوماسیون ارائه می شوند.

بیشتر بخوانید: آنچه بازاریابان باید در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ بدانند

بازاریابی چابک

تا الان مهم ترین تغییر در طراحی سازمانی بازاریابی تمایل به سمت چابک بودن است. در طراحی چابک، تیم هایی کوچک از افراد تشکیل می شوند که در این تیم ها آن ها می توانند تصمیمات مهمی بگیرند و اجرا کنند.

بازاریابی مدرن

بازاریابی چابک

این تیم ها طوری سازماندهی می شوند که به یک موضوع یا نیاز خاص مربوط به مشتری می پردازند. دستورالعمل ها و راهنمایی های اصلی به آن ها داده می شود و کلیه بخش ها همکاری های لازم را با آن ها انجام می دهند. چابک سازی بخش بازاریابی تاثیر بسزایی در موثر بودن فعالیت های این بخش و در کل سودآوری برای شرکت خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: کار اسکرام مستر چیست و چه کمکی به کسب و کارم می کند؟

مدیریت استعداد و عملکرد: توازنی دائمی ایجاد کنید

با توجه به پیچیدگی بازاریابی مدرن، بازاریاب ها باید استراتژی جدیدی برای استعدادهای جدید حول سه محور زیر داشته باشند:

  1. از منابع موجود و نقش های مهم در شرکت درست استفاده کنند.
  2. استخدام افرادی با استعداد و خلاق که با بازاریابی مدرن آشنا هستند.
  3. بر خروجی عملکرد خود و دیگران با دقت و با استفاده از روش های جدید نظارت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: هفت مدرک دیتا ساینس که حقوق شما را بالا می برد

دیتا و تکنولوژی: وسواس برای پیش بینی آینده

در حالیکه بازاریابی سنتی برای یافتن راهکارهای موثر، چشم به گذشته داشته است، بازاریابی مدرن از تحلیل داده استفاده می کند تا آینده را ببیند. تحلیل داده نیازهای مشتری و فرصت های موجود را شناسایی و راهکارهای مناسب ارائه می کند. تحلیل داده هم چنین بهترین اقدامات بعدی و راه هایی برای درگیر کردن مشتری فراهم می کند.

به این منظور باید اطلاعات مرکزی شده و به راحتی قابل دسترس باشد، تا فعالیت در یک کانال، در کانالی دیگر قابل ملاحظه و پشتیبانی باشد. پس مدیران بازاریابی باید ابتدا با تیم IT و سپس سایر گروه ها، در مورد نحوه به اشتراک گذاری و استفاده از اطلاعات همکاری کنند.

از آنجایی که سرعت تغییرات در بازار دائما در حال افزایش است، تبدیل شدن به سازمانی با بازاریابی مدرن باید در حال حاضر الویت تمامی شرکت ها باشد. به مدیری که در این باره مطمئن نیست توصیه می کنیم که شخصیت رمان «و آفتاب طلوع می کند» اثر ارنست همینگوی را در خاطر داشته باشند: وقتی از او پرسیدند چطور ورشکسته شد گفت: «دو جور: اول آهسته، بعد ناگهان!»

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره بازاریابی پایگاه داده یا دیتابیس مارکتینگ بدانیم

شما در مورد بازاریابی مدرن چه می دانید؟تجربه ها و نظرهای خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: mckinsey