در طی شیوع بیماری کرونا، در بسیاری از کشورها، شرکت ها به دورکاری روی آوردند و با ادامه دورکاری در این روزها یا ماه های آینده انتظار می رود شرکت های بیشتری نیز این روند را دنبال کنند. پس بهتر است بهترین ابزارهای دورکاری را بشناسیم و به کار ببریم.
حتی شرکت هایی که از قبل از شیوع کرونا نیز کارکنان آن دورکاری می کردند به دنبال راه هایی برای بهینه سازی بهره وری در شیوع ویروس کرونا هستند.

چگونه ابزارهای نرم افزاری امکان دورکاری موثرتری را فراهم می کنند

اگر به شما پیشنهاد می شود از خانه خود کار کنید، ما آماده ایم نکاتی را برای به حداقل رساندن وقفه های کار شما به اشتراک بگذاریم. شما باید از ابزارهای بهره وری استفاده کنید که برای حمایت از کارمندان شاغل از راه دور طراحی شده اند.
در اینجا چندتا از بهترین ابزارهای دورکاری برای کمک به شما آورده شده است.

مدیریت پروژه از بهترین ابزارهای دورکاری 

ابزارهای نرم افزاری مدیریت پروژه به تیم های از راه دور کمک می کند تا کارهای خود را به صورت سازمان یافته برنامه ریزی و هماهنگ کنند.

۱. Trello

ترلو به شما امکان می دهد پروژه ها را با تابلوها و کارت ها مدیریت کنید. می توانید از ترکیب متن، عکس، شکلک یا پیوست فایل در صفحه استفاده کنید. شما می توانید با برنامه اولیه رایگان شروع به همکاری با همکاران خود کنید. تیم دفتر شما نیز برای هماهنگی تیم و مدیریت پروژه ها از ترلو استفاده می کند.

۲. Asana

آسانا همکاری در بین اعضای تیم را از طریق رابط کاربری بصری آسان تر می کند. با آسانا می توانید پیشرفت پروژه ها را ردیابی کنید و ویژگی های اتوماسیون به شما امکان می دهد هنگام تعیین وظایف قوانینی تعیین کنید. به جای یک رابط شلوغ، مدیران از طراحی زیبا و تمیز نرم افزار قدردانی خواهند کرد.

۳. Monday.Com

پیگیری روند کار پروژه با Monday.com ساده تر می شود. این ابزار نرم افزاری دارای داشبوردی است که به اعضای تیم امکان می دهد وظایفی را که روی آنها کار می کنند سازماندهی و مرتب کنند. با اتمام کارهای پیش نیاز می توان به طور خودکار به اعضا هشدار داد، که این کار جریان مداوم کار را تضمین می کند.

۴. Basecamp 

Basecamp فراتر از یک ابزار صرفاً انجام لیست است. این یکی از بهترین ابزارها برای افرادی است که از راه دور کار می کنند. این برنامه از ویژگی هایی مانند صفحه پیام و گپ های گروهی برخوردار است تا بتوانید مکالمات را در همان بستر برای مدیریت پروژه حفظ کنید.

از برنامه های پیام رسان دوستانه استفاده کنید

وقتی اعضای تیم در یک فضای فیزیکی نباشند ارتباط به موقع بسیار مهم است. ابزارهای پیام رسان به تیم ها اجازه می دهد تا از موانع ارتباطی عبور کنند.

۱. Slack 

Slack انقلابی در چگونگی ارتباط تیم های از راه دور با توانایی مرتب سازی و سازماندهی مکالمات در کانال های مختلف ایجاد می کند. همچنین می توانید بدون خروج از سیستم عامل، پرونده ها را به اشتراک بگذارید یا تماس بگیرید. همچنین اولویت بندی کانال ها با بی صدا کردن کانال هایی است که از اهمیت بیشتری برخوردار نیستند.

۲. Microsoft Teams

اگر قبلاً از محصولات مایکروسافت استفاده می کنید، Microsoft Teams یک پیشرفت بزرگ برای آوردن چت و جلسات در یک محیط آشنا است. Microsoft Teams ضمن استفاده از قابلیت کنفرانس ویدئویی روی نرم افزار، عملکرد اساسی پیام رسان مبتنی بر متن را فراهم می کند. حداکثر ۳۰۰ عضو در نسخه های رایگان یا پولی تیم های مایکروسافت پشتیبانی می شوند.

تبادل اسناد و ابزارهای همکاری از بهترین ابزارهای دورکاری

تبادل اسناد و ابزارهای همکاری از بهترین ابزارهای دورکاری
برای اینکه تیم های از راه دور در همان راستا تلاش کنند، مستندات باید در بین اعضا در دسترس باشد. این ابزارها برای اطمینان از در دسترس بودن اطلاعات در فضای ابری مفید هستند.

۱. G Suite

G Suite مجموعه ای از ابزارهای بهره وری است که توسط گوگل ارائه می شود. در حالی که ابزارهایی مانند Gmail ،Drive و Google Docs رایگان هستند، G Suite شامل ویژگی های سطح سازمانی مانند کنترل سرپرست، فضای ذخیره سازی نامحدود و تقویم های مشترک است که برای یک تیم از راه دور مفید است.

۲. Microsoft Office 365

با Microsoft Office 365 می توانید با پاورپوینت، اکسل، ورد و موارد دیگر از غول محاسبات آشنا شوید. نه تنها با نسخه های دسکتاپ کار خواهید کرد، بلکه Office 365 دارای نسخه های آنلاین نرم افزار است. علاوه بر این، OneDrive، ابزار ذخیره سازی ابری را دارید که به شما امکان می دهد به راحتی با اعضای تیم همکاری کنید.

۳. Box

Box بر روی ایجاد فضای ذخیره سازی امن درجه یک ابری برای به اشتراک گذاری پرونده ها در میان کارمندان از راه دور تمرکز دارد. این یک رابط ساده است که در آن می توانید پوشه ها را ایجاد کنید و همه پرونده های خود را در یک مکان مدیریت کنید. شما می توانید Box را با بیش از ۱۴۰۰ برنامه ادغام کنید تا تجربه کاری خود را ارتقا دهید.

از بهترین ابزارهای دورکاری؛ ویدئو کنفرانس

بدون داشتن امتیاز ملاقات حضوری، داشتن ابزار مناسب ویدئو کنفرانس به شما امکان می دهد ایده های خود را منتقل کنید و کمتر دچار افسردگی ماندن در خانه شوید.

۱. Zoom 

Zoom برای میزبانی یک کنفرانس ویدیویی برای افراد زیادی عالی است. Zoom که توسط شرکت های مشهوری مانند Uber و GoDaddy استفاده می شود، چهار طرح مختلف ارائه می دهد که متناسب با ویژگی های ارائه شده قیمت گذاری می شوند. ابتدایی ترین برنامه رایگان است و به شما اجازه می دهد تا ۱۰۰ شرکت کننده را در یک کنفرانس ویدیویی میزبانی کنید.

۲. Skype

اسکایپ در فناوری تماس تصویری پیشگام است. این امکان را به شما می دهد به طور رایگان با اعضای تیم تماس های ویدیویی با کیفیت بالا برقرار کنید. اسکایپ هم در رایانه و هم در دستگاه های تلفن همراه کار می کند. از نظر کیفیت نرم افزار VoIP در بین رقبا بهترین است.
تیم های کوچک و متوسط ​​می توانند برای نیازهای کنفرانس ویدیویی خود به Whereby مراجعه کنند. با استفاده از مرورگرها و iOS همراه، به کاربران امکان میزبانی جلسات مجازی برای حداکثر ۵۰ شرکت کننده را می دهد. همچنین می توانید جلسات را با اعضای تیم خود ضبط، بارگیری و به اشتراک بگذارید.

برنامه های مدیریت زمان از بهترین ابزارهای دورکاری

هنگامی که در تنهایی کار می کنید، حواس پرتی در کار خیلی راحت پیش می آید. این برنامه های مدیریت زمان شما را در مسیر درست قرار داده و باعث بالا رفتن بهره وری در کار می شود.

۱. Timely 

در این برنامه می توانید یک تایمر تنظیم کنید و برنامه خود را به برنامه بدهید تا در ساعاتی که به برنامه دادید شما را آگاه کند. یادآوری و پیام رسانی خودکار داخلی نیز از ویژگی های مفید و کاربردی این برنامه برای کارمندان دورکار است.

۲. Toggl

Toggl یک ابزار رایگان برای ردیابی زمان است که شما را از زمان استفاده شده در اجرای کارها مطلع می کند. در حالی که ردیابی زمان رایگان است، ارتقا به برنامه های پولی به شما امکان دسترسی به ابزارهای پیشرفته گزارشگری و مدیریت پروژه را می دهد.

ابزارهای کنترل از راه دور دسکتاب

برخی مواقع در حین کار با کامپیوتر خود به مشکل می خورید و به کمک نیاز دارید. اما کار از راه دور پشتیبانی IT را رسماً از دسترس خارج می کند. داشتن این ابزارهای کنترل دسکتاپ از راه دور می تواند مفید باشد.

۱٫. TeamViewer

TeamViewer سالهاست که از نرم افزار پشتیبانی از راه دور پشتیبانی می کند. شما می توانید نرم افزار TeamViewer را بر روی سیستم عامل خود دانلود و نصب کرده و به همکاران اجازه دسترسی به سیستم خود را بدهید. علاوه بر کنترل کامپیوتر شما، TeamViewer امکان انتقال فایل بین دستگاه ها را فراهم می کند، که به رفع  مشکلات نصب های نامناسب برنامه ها بر روی دسکتاپ شما نیز کمک می کند.
اگر از Windows یا macOS استفاده می کنید، می توانید به راه حل های پشتیبانی از راه دور بومی ارائه دهنده، به صورت Microsoft Remote Desktop یا Apple Remote Desktop مراجعه کنید. هر دو ابزار به شما امکان می دهد از یک فضای کاری از راه دور یک یا چند رایانه متصل به شبکه را مدیریت کنید.

جمع بندی

اگر عادت دارید در دفتر کار کنید، مدتی طول می کشد تا به کار در خانه عادت کنید. کار از راه دور قطع ارتباط با همسالان شما نیست. با بازگشت کار به خانه، ابزارهای نرم افزاری که در بالا ذکر شد از بهترین ابزارهای دورکاری هستند که کار شما را آسان تر خواهند کرد.
منبع: uptech