تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال درست مثل استفاده از یک تکنولوژی برای زندگی راحت تر است. در این مقاله به بررسی هر دوی این بازاریابی ها خواهیم پرداخت و پس از آن به مقایسه بازاریابی سنتی و دیجیتال می رسیم.

بازاریابی یکی از نیازهای اصلی در ایجاد و پیشبرد تمامی کسب و کارها است. داشتن کسب و کاری پر رونق تنها به ارائه خدمات و یا فروش کالاهای با کیفیت بستگی ندارد؛ تبلیغات و بازاریابی لازمه اصلی موفقیت نسبت به سایر رقبا در بازار خدمات و فروش کالا است. از صدسال پیش تا به اکنون اکثر صاحبان مشاغل متوجه این قضیه شده‌اند که برای موفقیت و ارتقا کارشان نیاز به تبلیغات و بازاریابی هم دارد؛ بازاریابی تضمینی بر کسب درآمد بیشتر در تمامی حرفه‌ها است و اکنون نیز حرف اول را در راه‌اندازی تمامی مشاغل می‌زند. در حال حاضر، بازاریابی به دو صورت بازاریابی سنتی و دیجیتال انجام می‌شود. با همه گیری اینترنت و کاربرد وسیع آن در زندگی روزمره، بازاریابی نیز از صورت سنتی خارج شده و در قالب دیجیتال درآمده است. امروزه بازاریابی به ندرت با استفاده از تبلیغات کاغذی، بیلبورد و پخش تراکت و بروشور انجام شده و عمدتا با استفاده از اینترنت و ابزارهای دیجیتال صورت می‌گیرد. بنابراین بهتر است برای ارتقا و پیشرفت کسب و کار به سراغ بازاریابی دیجیتال رفت.

بازاریابی سنتی چرا و چگونه؟

بازاریابی سنتی روش مرسوم انجام تبلیغات در بسیاری از کسب و کارها است. نوع عملکرد در بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال در مواردی با هم یکسان است اما عوامل و وسایل انجام بازاریابی در آن‌ها متفاوت است. به طور مثال در بازاریابی سنتی مسیر اندیشه و رسیده به موضوع تبلیغات مشابه به بازاریابی دیجیتال است اما نحوه ارایه آن‌ها از هم متفاوت است. ارایه تبلیغات در بازاریابی سنتی عموما به وسیله تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردی، ارائه فیزیکی نمونه محصولات و بروشور و تراکت انجام می‌شود. استفاده از این روش‌ها در بازاریابی سنتی سال‌هاست صورت می‌گیرید و با وجود برتری بازاریابی دیجیتال همچنان روش محبوب کارفرمایان و صاحبان مشاغل در امر تبلیغات است.

روش‌های انجام بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی عموما با استفاده از روش‌هایی که بدون نیاز به اینترنت است انجام می‌شود. بازاریابی سنتی در دسترس عموم مردم است و تمامی افراد در تمامی رده‌های سنی می‌توانند مخاطب این نوع بازاریابی باشند؛ این موضوع یکی از مزیت‌های اصلی بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی دیجیتال است. به طور کلی بازاریابی از طریق روش‌های سنتی به پنج صورت انجام می‌شود:

 • تبلیغات کاغذی؛ مانند تراکت و بروشور، چاپ تبلیغ در روزنامه و مجله.
 • تبلیغات رسانه‌ای؛ پخش تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون، رادیو و سایر شبکه‌های نمایشی.
 • تبلیغات مستقیم و فیزیکی؛ ارائه و معرفی نمونه محصولات به مشتریان، کارت پستال و تبلیغ شفاهی.
 • تبلیغات تلفنی؛ تماس با مشتریان و توضیح محصول و یا ارسال پیامک.
 • تبلیغات محیطی؛ بیلبورد، لایت باکس و سایر تبلیغات شهری.

این روش تبلیغات و بازاریابی مزیت‌های مخصوص به خود را دارد. معمولا بازاریابی سنتی در اختیار تمامی افراد بدون محدودیت اینترنت قرار می‌گیرد و از این رو برای مخاطبان قابل لمس‌تر است. همین موضوع باعث ماندگاری تبلیغ شده و آمار فروش محصول را بالا می‌برد. از طرفی هزینه تبلیغ سنتی بسیار است و نیاز به به استخدام و به کارگیری نیروهای تبلیغاتی دارد.

بازاریابی دیجیتال چرا و چگونه؟

بازاریابی دیجیتال، نوع جدید و مدرن بازاریابی است که روش بکارگیری آن با بازاریابی سنتی متفاوت است. در بازاریابی دیجیتال برای انجام تبلیغات از اینترنت استفاده می‌شود و از این رو به این نوع تبلیغات بازاریابی آنلاین نیز گفته می‌شود. در این روزها بحث بازاریابی دیجیتال و یا همان دیجیتال مارکتینگ بسیار داغ است و موفقیت آن در عرصه تبلیغات نظر بسیاری از صاحبان مشاغل را به سمت خود جلب کرده است. این موضوع با استفاده روزافزون از اینترنت در جامعه نیز بیشتر شده، به طوری که بسیاری آینده تبلیغات و بازاریابی را متعلق به دیجیتال مارکتینگ می‌دانندو روش استفاده از بازاریابی دیجیتال با استفاده از اینترنت و به صورت آنلاین است، متخصصان این رشته با استفاده از روش‌های مختلفی توانسته‌اند کار خود را گسترش دهند و بخش عظیمی از دنیای تبلیغات را با انجام روش‌های خود در دست بگیرند

روش‌های انجام بازاریابی دیجیتال

برخلاف آن چیزی که تصور می‌شود، بازاریابی دیجیتال روش‌های متنوعی دارد. بسیاری اینترنت را عامل محدودکننده بازاریابی دیجیتال می‌دانند، اما بر خلاف این تصور اینترنت باعث شده روش‌های بازاریابی نیز با خلاقیت و بهره‌وری بیشتری صورت بگیرند. روش‌های انجام بازاریابی دیجیتال به صورت معمول شامل:

 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو Search Engine Optimization))
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing)
 • تبلیغات کلیکی (PPC Advertising)
 • بازاریابی ایمیلی Email Marketing))
 • تبلیغات درون اپلیکیشن‌ها (In-App Advertising)

تمامی موارد ذکر شده در محیط آنلاین اینترنت اتفاق افتاده و هیچ‌گونه نمود فیزیکی مانند روش‌های سنتی بازاریابی ندارد. مزیت اصلی این روش در انتخاب مخاطب است. هدف‌گذاری مخاطب در این نوع روش که بحث بسیار مهمی در امر تبلیغات است، راحت‌تر صورت می‌گیرد و چنین موضوعی بر روی هزینه نیز تاثیرگذار است. تاثیر بیشتر بر روی مخاطب، مزیتی است که باعث شده کارفرمایان حسابگر و  دقیق به سراغ این بازاریابی آمده و به دلیل امکانی که بازاریابی دیجیتال در محاسبه آمار و ارقام می‌دهد، نتیجه‌ای سودمند از تبلیغات خود بگیرند. 

تفاوت‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال

تفاوت اصلی میان بازاریابی سنتی و دیجیتال در نحوه عرضه تبلیغات است. بازاریابی سنتی به صورت مستقیم با مخاطبان خود ارتباط دارد، اما بازاریابی دیجیتال به وسیله اینترنت این ارتباط را ایجاد می‌کند. استفاده از اینترنت در بازاریابی دیجیتال هزینه را تا حد زیادی پایین بیاورد، تفاوت در میزان هزینه مصرفی دلیل اصلی ترجیح بسیاری از افراد در انتخاب این نوع بازاریابی است. بالا رفتن سطح تعامل در بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی نیز یکی از تفاوت‌های این دو روش است. بسیاری از مخاطبان در محل‌های عرضه بازاریابی دیجیتال مانند صفحات وب، شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای موبایل می‌توانند نظر خود را به راحتی درباره محصول ارائه دهند؛ چنین امکانی در رابطه با بازاریابی سنتی محدودتر است. 

ادغام دو روش سنتی و دیجیتال در بازاریابی

در حال حاضر از هر دو روش بازاریابی در عرصه تبلیغات استفاده می‌شود؛ گاهی نیز این دو روش ادغام شده و همراه با هم به کار می‌روند. ادغام دو روش سنتی و دیجیتال بهره‌وری را می‌تواند بالا برده، البته باید در نظر داشت ادغام روش‌ها به صورت اصولی انجام شود تا مخاطب از حجم بالا تبلیغات خسته نشود. ادغام دو روش سنتی و دیجیتال در بازاریابی منجر به شکل‌گیری ایده‌هایی مانند استفاده از بیلبوردهای دیجیتال، تبلیغات در نسخه الکترونیکی مجلات و روزنامه‌ها و تبلیغات در پلتفرم‌های آنلاین پخش فیلم و سریال، شده است. موارد ذکر شده در این نوع بازاریابی موفق ظاهر شده و دیگر بسیاری از تبلیغات به این روش نوین انجام می‌پذیرند. 

انتخاب روش مناسب در بازاریابی، تاثیر بسیاری در میزان جلب مخاطب در تبلیغات دارد. توجه به نکات گفته شده و بررسی آن‌ها با در نظر داشتن موضوع تبلیغ و جامعه مخاطب آن، می‌تواند بهترین روش را برای انجام بازاریابی محصول را مشخص کند. ارزیابی این نکات، نوع بازاریابی را از بین دو نوع بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی، مشخص کرده و سودمندی تبلیغات را بهبود می‌بخشد.

رویکرد همایش ملی بازاریابی در عصر دیجیتال

همایش ملی «بازاریابی در عصر دیجیتال» با هدف بررسی تقابل بین سنت و مدرنیته، به همت مؤسسه توسعه مدیریت و فن معنا، و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در ۱۷ مرداد ۹۸ در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دفترشما هم در این همایش حضور داشت و شرکت کنندگان را با خدمات خود مثل تلفن گویا و منشی مجازی آشنا کرد.

بیش از ۲۵۰ نفر از مدیران کسب‌و‌کار‌ها و کارشناسان بازاریابی در این همایش به پای سخنرانی‌هایی تأثیرگذار و مهم درباره‌ی آینده‌ی بازاریابی در ایران و جهان، مگاترند‌های انقلاب صنعتی چهارم و عصر دیجیتال، اهمیت، نورومارکتینگ، راهکارهای حل تعارضات بین تیم‌های بازاریابی و فروش که توسط متخصصان برجسته  علمی و اجرایی این حوزه انجام شد نشستند.

دفترشما

لیست برنامه ها و سخنرانان همایش یک روزه بازاریابی در عصر دیجیتال

دکتر جواد حکیم‌زاده، مشاور ارشد و مدرس مدیریت، در سخنرانی خود به تأثیر انقلاب‌های صنعتی چهارم و پنجم بر کسب‌وکارها پرداخت و با ترسیم و اخبار به‌روزی از اتفاقات مهمی که آینده بازاریابی را تحت تأثیر قرار می‌دهند دورنمایی از آینده بازاریابی در ایران را تصویر کرد. به گفته او: جمعیت جوانِ علاقه‌مند به پیوستن به انقلاب صنعتی چهارم، منتظر کسب‌وکارها هستند!

دکتر بهداد نامور یکتا، مدرس و مشاور ارتباطات، بازاریابی و برندسازی نیز با اشاره به بسته بودن مرزهای ایران، تأکید کرد که دنیا دیگر شرایط گذشته را ندارد و در صورت باز شدن مرزهای آن باید بسیار دقیق عمل کنیم. او برند و روابط عمومی را موضوعاتی خواند که همچون چتر بر سایر شئون سازمان‌ها و کسب‌وکارها سایه می‌اندازند و نباید تأثیراتشان را نادیده گرفت.

وظیفه روابط عمومی رسوخ به افکار عمومی است!

دفترشما

همایش ملی

دکتر مرتضی بهنام، عضو هیئت مدیره انجمن روابط عمومی ایران در سخنرانی خود در همایش ملی بازاریابی در عصر دیجیتال، تعریف نقش روابط عمومی در سازمان‌های ایرانی را تابع دیدگاه‌های سنتی دانست و اشتباه روابط عمومی‌ها را در این خواند که فکر می‌کنند روابط عمومی دیجیتال صرفا به معنی استفاده از ابزارهای دیجیتال است؛ درحالیکه روابط عمومی در سازمان فراتر از استفاده صرف از ابزارها است!

او با مثالی از گوبلز، مبلغ هیتلر در آلمان نازی، بر نقش درجه یک روابط عمومی در رسوخ اندیشه‌ای به افکار عمومی تاکید کرد!

بیشتر بخوانید: کارآفرینی به سبک هیتلر

حضور برندهای بین‌المللی در این همایش همچنین،  تاحدی تحقق داستان‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی خواند.

دکتر فرشاد فاطمی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه، یکی دیگر از سخنرانان همایش ملی بازاریابی در عصر دیجیتال، با تکیه بر مفاهیم علوم رفتاری و ملاحظات و تاثیرات آن بر علم بازاریابی بیان داشت: «مردم نمی‌دانند چه می‌خواهند! علوم رفتاری نشان می‌دهد انسان‌ها مثل مدل‌های اقتصادی‌ای که اعتقاد دارند می‌توان رفتارها را پیش‌بینی کرد، عمل نمی‌کنند.» و با مثال‌هایی از کاربرد علوم رفتاری بر انتخاب و تصمیم مشتریان به بسط این مفهوم پرداخت.

مرز بازاریابی سنتی و دیجیتال از بین رفته است!

دفترشما

کانتر دفتر شما در همایش بازاریابی در عصر دیجیتال

مهندس احمدعلی فرهودی، مدیر یکی از آژانس‌های تبلیغاتی فعال کشور، از بی‌توجهی مردم به تبلیغات و آشفته‌بازار حاکم بر روندهای بازاریابی امروز ایران سخن گفت: ما از هر ایرانی، یک استارتاپ رسیده‌ایم به هر ایرانی، یک دیجیتال مارکتر!

به گفته او «در عصر دیجیتال، مرز بین بازاریابی سنتی و دیجیتال از میان رفته است و این دو در تار و پود یک‌دیگر تنیده شده‌اند».

او با معرفی بخشی از ابرروندهای بازاریابی در عصر دیجیتال که سازمان‌ها در بخش‌های بازاریابی و فروش خود، باید بهره‌برداری از فناوری‌های روز را یاد بگیرند و این مهارت را در سازمان تقویت کنند نه صرفا با تکیه بر آژانس‌های برون‌سازمانی به این مهم بپردازند.

«به زودی موج جدید تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین همه ما را با خود خواهد برد. همین حالا نیز در کشورهای پیشرفته بالای هشتاد درصد فضای تبلیغاتی در اختیار ماشینهاست.»

 دکتر نوید ملایی، مشاور و مدرس بازاریابی، تبلیغات و برند سازی نیز جنگ داغ بین بازاریابی و فروش در سازمان‌ها را موضوع سخنرانی خود قرار داد و با بیان راهکارهایی جهت همسو کردن این دو بخش در سازمان بیان کرد: این جنگ، جنگی دیرینه است که هم در فضای دیجیتال وجود دارد و هم در فضای سنتی؛ که ما فقط از بخشی از آن باخبریم.

و در ادامه دلایلی از شکل‌گیری این نزاع و راه‌حل‌هایی برای رفع این اختلافات سخن گفت.

هدف گذاری اصلی ترین نیاز  دیجیتال مارکتینگ 

دکتر حمید‌رضا جعفری، دبیر کمیته علمی همایش و مشاور کسب‌وکار و بازاریابی در صنایع سلامت نیز با پخش ویدئویی از یکی از صاحب‌نظران حرفه نورومارکتینگ، به معرفی این رسته جدید از بازایابی و کاربردها و تأثیرات عمیق آن پرداخت.

دفترشما

دکتر حمید‌رضا جعفری

این سخنرانی با این نقد که آیا نورومارکتینگ به نوعی فروختن چیزی به مشتری است که نیازی به آن ندارد؛ با بیان ملاحظات اخلاقی و دلایلی برای استفاده مناسب از این علم به پایان رسید.

مهندس ایمان رحمتی‌زاده، مدیر ارشد شرکت خدمات بازاریابی دیجیتال Quantcast آمریکا،طی سخنرانی ویدئویی و از راه دور، دیجیتال مارکتینگ در سیلیکون‌ولی آمریکا راجع‌به استفاده از داده‌ها و نشر آن قطره چکانی آن در همراه کردن مخاطب ترندهایی از بازاریابی نوین را مطرح کرد. او با  با استناد به ترفندهای جریان‌سازی خبری رسانه‌ها در خبرهایی از داغ ترین اتفاقات جهانی(مرگ خاشقچی و نحوهه زنده نگه داشتن جریان خبری آن توسط رسانه‎‌های ترک)، رحمتی‌زاده همچنین درباره تواتر پیام‌های رسیده به مخاطب و تاثیر این تکرار بر تصویر مخاطب از برند سخن گفتند.« اولین نیاز دیجیتال مارکتینگ در ایران، تارگتینگ دقیق‌تر افراد است.»

بازاریابی: مدرن یا سنتی؟

دفترشما

آیا در عصر دیجیتال مارکتینگ هم می توان به تبلیغات سنتی امید بست؟

پنل رویارویی دو دیگاه سنتی و مدرن در بازاریابی، در پایان‌بندی همایش بازاریابی در عصر دیجیتال، با حضور نمایندگانی از هر دو طیف از شبکه بازاریابی سنت و دیجیتال، کارزار داغی از نقد هریک از دو دیدگاه و بررسی جایگاه هر یک در شرایط حال حاضر کشور، با این نتیجه‌گیری به پایان رسید که کارفرماها نیاز دارند بیشتر با مفاهیم این حوزه آشنا شوند تا  از مدیران بازاریابی و آژانس‌های تبلیغاتی مطالبه‌گر باشند، در غیر این صورت خدمات‌دهندگان تبلیغات و بازاریابی به «رسانه‌فروش» صرف تقلیل می‌یابند؛ همچنین در عبور از سنت به فضای دیجیتال در بازاریابی نیاز است داده‌ها به نحوی به اشتراک گذاشته شود که بتوان از مزیت‌های کمی آن استفاده کرد. ما نیاز به ایجاد نهادهایی برای راستی‌آزمایی گزارش‌های تبلیغاتی داریم.

و در آخر، این همایش، با دعوت از مخاطبان خود برای کسب آمادگی و بلوغ لازم، برای ترسیم منحنی‌های دوم و ورود به عصری نوین، سازمان‌ها و فضای کسب‌وکار ایران را پیش از از دست دادن فرصت طلایی کنونی، سوار شدن بر موج تحولات بازاریابی در عصر دیجیتال را ناگزیر خواند.

دفترشما در همایش ملی بازاریابی در عصر دیجیتال

دفترشما در این رویداد حضور داشت و شرکت کنندگان را با خدمات خود مثل تلفن گویا و منشی مجازی آشنا کرد.

دفترشما این آمادگی را دارد که در همایش های علمی و مرتبط با کسب و کار به عنوان حامی رسانه ای حضور داشته باشد