روش های تقویت تمرکز حواس

تقویت تمرکز حواس  در این دنیای شلوغ چگونه امکان پذیر است؟یکی از بزرگ‌ترین موانع بر سر راه توسعه کسب و کار و رسیدن به هدف‌های کاری و شخصی سیل بی‌پایان حواس پرتی در کار و به اصطلاح پارازیت‌ها هستند. از تلویزیون گرفته و تلفن و پیامک و اینترنت، تا وظایف کاری و خانوادگی، همگی لحظه به لحظه توجه ما را می‌طلبند.

در این آشفته‌ بازار کافی است غفلت کنید تا شما هم به جرگه عظیم مردان و زنانی بپیوندید که موفقیت خود را به دست خود نابود می‌کنند، فقط چون حاضر نیستند مسئولیت خود را در قبال مدیریت زمان و تمرکزشان بپذیرند.

این عوامل مزاحم نه فقط دشمن افراد، بلکه دشمن تیم‌ها و سازمان‌ها نیز هستند. ما هر روز با مزاحمت‌های بی‌شماری رو در رو هستیم که اگر حواسمان نباشد می‌توانند در سطح عملکرد و موفقیت ما تأثیر منفی داشته باشند.

در این‌جا روش هایی برای تقویت تمرکز حواس پیشنهاد می‌کنیم:

برای تقویت تمرکز حواس، عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

این روزها عوامل حواس پرتی زیاد شده است مخصوصا که به علت همه گیری بیماری کرونا خیلی ها مجبور شده اند که در خانه دورکاری کنند و خب سر و صدای اطرافیان و به خصوص کودکان می تواند آزاردهنده باشد و به راحتی حواس ما را پرت کند.

به حداقل رساندن این منابع حواس پرتی همیشه آسان به نظر نمی رسد. اگرچه ممکن است به سادگی خاموش کردن تلویزیون یا رادیو باشد، اما ممکن است برخورد با  همکاران، همسر، فرزند یا هم اتاقی که موجب حواس پرتی ما می شوند بسیار سخت باشد.
یکی از راههای مقابله با این مسئله این است که زمان و مکان مشخصی را کنار بگذارید و درخواست کنید تا برای آن مدت زمان تنها بمانید. یکی دیگر از گزینه ها جستجوی مکانی آرام است که بدانید قادر خواهید بود بدون مزاحمت کار کنید. کتابخانه، یک اتاق خصوصی در خانه شما، یا حتی یک کافی شاپ آرام می تواند مکان های خوبی برای امتحان باشد.

هر دفعه روی یک کار خاص تمرکز کنید

هر دفعه روی یک کار خاص تمرکز کنید

هر دفعه روی یک کار خاص تمرکز کنید

در حالی که به نظر می رسد انجام چند وظیفه ای راهی عالی برای انجام سریع کارها است، اما مشخص می شود که مردم در این کار نسبتاً بد هستند. انجام چندین کار به طور همزمان می تواند به طور چشمگیری باعث کاهش بهره وری شود.
بخشی از بهبود تمرکز حواس شما مربوط به حداکثر استفاده از منابعی است که در دسترس دارید. چند وظیفه گی را متوقف کنید و درعوض توجه کامل خود را به یک موضوع بدهید.

در لحظه زندگی کنید!

حفظ تمرکز حواس هنگامی که افکار مربوط به حوادث گذشته غرق می شوید و یا نگران آینده هستید یا به دلایلی در لحظه زندگی نمی کنید در این شرایط، سخت است که تمرکز ذهنی خود را حفظ کنید.
احتمالاً شنیده اید که بزرگان درباره اهمیت حضور در لحظه صحبت کرده اند. همه چیز در مورد کنار گذاشتن حواس پرتی است، چه از نظر جسمی (تلفن همراه شما) باشد یا روانی (اضطراب شما) و کاملاً ذهنی در لحظه فعلی زندگی کنید.
ممکن است مدتی طول بکشد اما برای یادگیری واقعی زندگی در لحظه روی خود کار کنید. شما نمی توانید گذشته را تغییر دهید و آینده هنوز اتفاق نیفتاده است، اما آنچه امروز انجام می دهید می تواند به شما کمک کند تا از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری کرده و راهی برای آینده موفق تر هموار کند.

ذهن آگاهی(حضور در لحظه) را تمرین کنید

ذهن آگاهی(حضور در لحظه) را تمرین کنید

ذهن آگاهی(حضور در لحظه) را تمرین کنید

ذهن آگاهی در حال حاضر یک موضوع داغ است و دلیل خوبی هم دارد. علی رغم این واقعیت که مردم در طول هزاران سال مراقبه، ذهن آگاهی را تمرین کرده اند، فواید بسیاری از سلامتی آن اخیراً قابل درک است.
در یک مطالعه، محققان منابع انسانی، افرادی را مجبور کردند که  آزمایش شبیه سازی چند وظیفه پیچیده ای را افراد هر روز در کار خود انجام دهند.
این کارها باید در مدت زمان ۲۰ دقیقه انجام می شد و شامل پاسخگویی به تلفن ها، برنامه ریزی جلسات و نوشتن یادداشت با منابع اطلاعاتی از منابع مختلف از جمله تماس تلفنی، ایمیل و پیام کوتاه بود.
برخی از شرکت کنندگان ۸ هفته آموزش استفاده از مراقبه ذهن آگاهی را دیده بودند و نتایج نشان داد که فقط کسانی که این آموزش را دیده اند، با تمرکز حواس به کارهای خود به خوبی رسیدند.
اعضای گروه مراقبه می توانستند مدت طولانی تری روی کار خود بمانند، کمتر بین کارها جابجا شوند و کار را با کارآیی بیشتری نسبت به سایر گروه های شرکت کننده انجام دهند.
تمرین ذهن آگاهی می تواند شامل یادگیری چگونگی مدیتیشن باشد، اما همچنین می تواند به همان سادگی باشد که یک تمرین تنفس عمیق سریع و آسان انجام می دهید.
خوشبختانه این فعالیت تنفسی کاری است که می توانید در هر مکان و هر زمان انجام دهید. سرانجام، احتمالاً خواهید دید که جدا شدن از افکار سرزده و بازگشت تمرکز به جایی که متعلق است، آسان تر می شود.

وقفه های استراحت در میان کارها داشته باشید 

آیا تا به حال سعی کرده اید برای مدت طولانی روی همان چیز تمرکز کنید؟ بعد از مدتی تمرکز حواس شما از بین می رود و در نهایت عملکرد شما آسیب می بیند.
بنابراین دفعه بعدی که مشغول انجام یک کار طولانی مدت هستید، حتما بین کار خود گاهی به خودتان یک وقفه ذهنی بدهید.
توجه خود را به چیزی غیر مرتبط با وظیفه انجام شده معطوف کنید، حتی اگر فقط برای چند لحظه باشد. این لحظات کوتاه تنفس ممکن است به این معنی باشد که شما در صورت نیاز واقعی می توانید تمرکز ذهنی خود را تیز و عملکرد خود را بالا نگه دارید.

برای تقویت تمرکز حواس بر رسالت خود متمرکز شوید

برای تمرکز حواس بر رسالت خود متمرکز شوید

برای تمرکز حواس بر رسالت خود متمرکز شوید

ما انسان‌ها در زندگی همواره در اشتیاق رسیدن به معنا و احساس رضایت هستیم، و یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای این کار و همزمان به حداقل رسانیدن عوامل مزاحم این است که لحظه‌ای از رسالتمان غافل نشویم. و کنترل هیجان (مدیریت هیجان) اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر حواسمان نباشد، از صبح که بیدار می‌شویم شروع خواهیم کرد به دست و پا زدن و به هیچ جا نخواهیم رسید، اما وقتی بر رسالت خود تمرکز کنید، عوامل مزاحم فرصتی برای ابراز وجود نخواهند داشت. شاید کمکتان کند که رسالت خود را جایی جلوی چشمتان قرار دهید تا تمام مدت حواستان به آن باشد.

بیشتر بخوانید: این ۹ عادت باعث می شود از کار بیکار شوید!

 چشم اسفندیار خود را بشناسید و تجزیه و تحلیل کنید

 چشم اسفندیار خود را بشناسید و تجزیه و تحلیل کنید

چشم اسفندیار خود را بشناسید و تجزیه و تحلیل کنید

من یک بار کل تعطیلات آخر هفته را به تجزیه و تحلیل اصلی‌ترین عوامل مزاحمی که مانع از رسیدنم به برخی از بزرگ‌ترین اهداف و آرزوهایم می‌شد اختصاص دادم، و تمرین سودمندی بود. مدتی بود که احساس نومیدی و بی‌فایده بودن می‌کردم. برای همین، تمامی کارها و برنامه‌های روزمره‌ام را زیر و رو کردم تا ببینم زمانم دقیقاً به چه صورت سپری می‌شود.

آخر سر توانستم با خودم روراست باشم و سه عامل مزاحم اصلی تمرکز حواس خود را شناسایی کنم که پیش از آن از وجودشان بی‌خبر بودم. نیازی نیست زمانی طولانی را صرف این کار کنید. کافی است دستکم ۲۰ دقیقه زمان بگذارید تا ببینید چه طور می‌توانید زمان بیش‌تری را برای کارهای مهم و سودمند خالی کنید.

بیشتر بخوانید: روان شناسی شخصیت در محیط کار

 برای  تقویت تمرکز حواس درباره برنامه‌ریزی دقیق تک تک کارها و زمان‌بندی روزهایتان تصمیمی جدی بگیرید

 برای  تقویت تمرکز حواس درباره برنامه‌ریزی دقیق تک تک کارها و زمان‌بندی روزهایتان تصمیمی جدی بگیرید

برای  تقویت تمرکز حواس درباره برنامه‌ریزی دقیق تک تک کارها و زمان‌بندی روزهایتان تصمیمی جدی بگیرید

ساده‌ترین راه برای مبارزه با عوامل مزاحم برنامه‌ریزی مهم‌ترین کارها و وظایفی است که هر روز باید انجام دهید. روشی که برای من مفید بوده زمان‌بندی است. وقتی زمان مشخصی را برای کاری مشخص کنار می‌گذارید و در آن مدت توجه خود را تمام و کمال فقط به آن کار اختصاص می‌دهید، عوامل مزاحم و پارازیت‌ها به حداقل می‌رسد.

بنابراین، ترجیحاً هر روز خود را شب قبل زمان‌بندی کنید. با این کار صبح روز راحت‌تر از خواب بیدار می‌شوید، چون برای کل روزتان استراتژی چیده‌اید.

روزانه میلیون‌ها انسان قربانی پارازیت‌ها و عوامل مزاحم پیرامون خود می‌شوند. اجازه ندهید شما هم قربانی باشید. در عوض، سررشته زندگیتان را به دست بگیرید تا در کار و زندگی به آن‌جایی برسید که دوست دارید.

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان ; چک‌ لیست ۲۴ مرحله[چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟]

شما چه روش هایی را برای تقویت تمرکز حواس می شناسید؟نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برگرفته شده از: entrepreneur