چگونه می‌توان شش دانگ حواسمان را روی کار بگذاریم و بتوانیم روی چیزی تمرکز کنیم؟ این روزها عوامل حواس پرتی بی شمارند. به خصوص که در ایام کرونا بسیاری از مردم هم دورکار شدند و  مجبور بودند در خانه های کوچک و شلوغ دورکاری کنند.

از بازی های ویدئویی گرفته تا سر و صدای محیط تمرکز ما را بر هم می‌ریزند. ولی بزرگترین متهم حواس پرتی شبکه های اجتماعی هستند. این شبکه ها طوری طراحی شده اند که تمام وقت و انرژی ما را ببلعند. ما را غرق در لایک‌ها و کامنت‌ها کنند و تمرکز ما را بر هم بریزند. خب صبح یک روز کاری است و شما می‌خواهید در نهایت تمرکز به کارتان مشغول شود. باید چه کار کنید؟ این راهکارها را عملیاتی کنید:

اگر بخواهید عوامل حواس پرتی را نام ببرید، چند عامل را می‌توانید ذکر کنید؟

یک: قبل از شروع کار نیت کنید!

قبل از شروع هر کاری از خود بپرسید که چرا می‌خواهید آن را انجام دهید؟ این کار چه ارزشی برای شما دارد؟ انجام آن چه سودی برای شما دارد و با پایان دادن به این کار چه حس خوبی پیدا خواهید کرد؟ کار هرچقدر دلبخواهی تر و خلاقانه تر باشد شما را بیشتر به خود جذب خواهد کرد. اجازه دهید که خلاقیت شما در کارهای روتین هم جاری شود تا دچار روزمرگی نشوید.

بیشتر بخوانید: راه های پرورش خلاقیت در کارکنان

دو: صندلی را تنظیم کن

شما قرار است مدتی را یکجا بنشینید و روی کاری تمرکز کنید، پس همین الان صندلی خود را تنظیم کنید. صندلی ناراحت اجازه نمی‌دهد که حواس تان جمع باشد. نگذارید که کمرتان درد بگیرد و چشمانتان خسته شود.

سه: زنده باد میز کار مینیمال

یک میز کار خلوت آرامش ذهنی عجیبی به همراه دارد

میز کار شلوغ حواس پرتی می‌آورد! وساسل اضافی را در کشوها بگذارید، کاغذهای پخش و پلا را در کازیه قرار دهید، خودکارها را سرجایشان برگردانید. یک میز مرتب و شیک حواس پرتی شما را کم می‌کند. به جز لوازم ضروری چیز دیگری روی میزتان قرار ندهید.

چهار: دسکتاپ را شلوغ نکن

حالا نوبت فایل های کامپیوتری است. دستکتاپ تان را حسابی خلوت کنید. یک طرح مینمال و آرامش بخش را به عنوان بک گراند انتخاب کنید. فایل ها را بر اساس نوع، کارکرد و تاریخ در درایوهای کامپیوتر ذخیره کنید. حالا به دسکتاپ نگاه کنید؟ چه حسی می‌گیرید؟ استرس یا آرامش؟

دانلود کنید: تقویم دسکتاپ سال ۱۳۹۹ دفترشما

پنج: از دفتر کار مجازی استفاده کنید

با کمتر از صد هزار تومان مشترک سرویس منشی مجازی می‌شوید و تماس‌هایتان را مدیریت می‌کنید

اگر موبایلتان زیاد زنگ می‌خورد چرا از سرویس منشی مجازی برای مدیریت تماس‌ها استفاده نمی‌کنید؟ با خیال راحت و با هزینه کم یک منشی دورکار تماس‌هایتان را پاسخ می‌دهد، شما تعیین کرده اید که منشی مجازی چه سوالاتی بپرسند، چه اطلاعاتی از مشتری بگیرد و تنها در صورت لزوم تماس ها را به موبایل یا تلفن ثابت شما انتقال دهد.

شش: آب خوردن فراموش نشود

یک بطری آب کنار دستتان داشته باشید و در حین انجام کار آب بنوشید. هنگامی که نخستین نشانه‌های خستگی یا گرسنگی را حس کردید نوشیدن آب می‌تواند آن را دور کند. نوشیدن آب برای بدن فایده‌های بیشماری دارد از جمله می‌توانیم به حفظ و شادابی پوست، سلامت قلب، افزایش انرژی، کاهش وزن و بسیاری موارد دیگر اشاره کنیم، نوشیدن آن را از یاد نبرید و سلامت بدنتان را با آن تضمین کنید. به خصوص که پشت میز نشین هستید.

هفت: خوراکی سالم دم دست داشته باشید

گرسنگی عامل حواس پرتی است. مثل بطری آب خوردنی های سالم دم دست داشته باشید. یک عدد سیب یک عدد موز، خرما، کشمش گردو..هر چیز سالمی که جلوی ضعف را بگیرد و تمرکزتان را حفظ کند.

هشت: خب برنامه امروز چیه؟

حواس مان اگر نباشد خیلی سریع حواس مان در کار پرت می شود!

لیستی از انجام وظایف روزانه داشته باشید و به آن رجوع کنید. امروز به چه کسی باید ایمیل بزنید؟ چه کاری را باید تحویل دهید و روی چه چیزهایی تمرکز کنید؟ قرار ملاقات هایتان چه ساعتی است؟ شلخته کار نکنید که دشمن تمرکز است. برنامه روزانه داشته باشید.

نه: اولویت با کدام کار است؟

قرار است کار مهمی انجام دهید. بگذارید همکاران بفهمند و مزاحمتان نشوند. کارهای سنگین را در ساعاتی از روز انجام دهید که بیشترین انرژی و تمرکز را دارید. کارهای کم اهمیت را به ساعات بعد ناهار موکول کنید و مهم تر ها را صبح ها انجام دهید البته این بستگی به عملکرد و ویژگی خودتان دارد ولی به قولی الأهم فالأهم از یادتان نرود!

ده: سر کار هدفون بگذار

سر کار هدفون بگذار و به صدای طبیعت یا موسیقی بی کلام گوش بده. موزیک هایی وجود دارد برای افزایش تمرکز! می‌توانی آن‌ها را دانلود کنی یا آنلاین گوش دهی. به خصوص اگر در محیطی شلوغ و باز در حال کار هستی. نگذار صداهای محیط تمرکز را از تو بگیرد.

بیشتر بخوانید: آیا شرکت شما هم واحد خوشحال سازی دارد؟

یازده: تماس های غیرضروری ممنوع

از خانواده و دوستانتان بخواهید که از تماس غیر ضروری در ساعت های کاری اجتناب کنند. گوشی تلفنتان می‌تواند دشمن درجه یک تمرکزتان باشد. آن را از خود دور کنید. تا جایی که می‌شود پیامک هایتان را در ساعات غیر اداری چک کنید.

دوازده: شبکه های اجتماعی قاتل وقت اند

شاید بگویید که دو دقیقه تلگرام را چک میکنیم و یا چند استوری می‌بینم. اما اثر آن‌ها عمیق تر از این چیزها است و حسابی ذهنتان را درگیر می‌کند. قانونی وجود دارد به اسم قانون یک به ده به این معنی که به ازای هر یک دقیقه وقت سپری کردن در شبکه های اجتماعی دست کم ده دقیقه از وقتتان با فکر کردن به آن یک دقیقه پرت می‌شود. از این قاتلان وقت تا جای ممکن دوری کنید.

سیزده: ایمیل‌هایتان را مرتب کنید

یکی از فعالیت‌های واقعاً استرس زا و پریشان کننده چک کردن ایمیل است. بیایید با آن روبرو شویم: ترکیبی سنگین از مکاتبات شخصی و کاری ، تبلیغات و بروزرسانی ها از سایت های شما و بیشمار اسپم، ذهنتان را درگیر می‌کند

یک راه خوب برای جلوگیری از این امر داشتن یک آدرس ایمیل جداگانه برای کار و دیگری برای ایمیل شخصی شما است. برای ایمیل ها فیلتر بگذارید تا تنها ایمیل های مهم را دریافت کنید.

چهارده: نوتیفیکیشن‌ها خاموش!

نوتیفیکیشن ها دشمن قسم خورده دیگری هستند تا حواس شما را پرت کنند. تا جایی که می‌شود از عضویت در آن‌ها خود داری کنید و همیشه غیرفعال کردن آن را مدنظر داشته باشید. مواظب باشید که در هنگام بازدید از وب سایت جدیدی به اشتباه نوتیفیکیشن آن را فعال نکنید. حتی اگر این امکان را دارید در هنگام کار اینترنت را قطع کنید تا دیگر خیالتان به طور کامل راحت شود.

پانزده: به خودتان استراحت بدهید

پس از زمان مشخصی به خودتان استراحت بدهید، از میز بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. نشستن زیاد هزار و یک مرض می‌آورد و به تدریج تمرکزتان را هم بر هم می‌ریزد.

بیشتر بخوانید: این حرکات ورزشی برای پشت میزنشین‌ ها فراموش نشود

شما برای افزایش تمرکز خودتان در محیط کار چه کارهایی انجام می‌دهید؟ آیا موردی بود که از قلم افتاده باشد؟ منتظر نظراتتان هستیم.