لبخند زدن خوب است. اما این که حرف جدیدی نیست و بارها و بارها از منابع مختلف درباره فواید لبخند زدن شنیده‌ایم و خوانده‌ایم. اما شاید ندانید که لبخند زدن، البته از نوع صمیمانه و نه ساختگی، باعث می‌شود دیگران بهتر به شما اعتماد کنند و تمایل بیش‌تری برای همکاری با شما در آن‌ها شکل گیرد.
لبخند بخشی از ذات انسان و نخستی‌سانان است و معمولاً احساسات مثبتی را منتقل می‌کند. لبخند صمیمانه (لبخندی که عضلات اطراف چشم را درگیر می‌کند) در کسانی که به آن‌ها لبخند می‌زنیم عواطف خوشایندی ایجاد می‌کند. در مطالعه‌ای جدید این تصور که لبخند به منظور ایجاد اعتماد در دیگران تکوین یافته، مورد بررسی قرار گرفته است.
برای آزمایش این که لبخند چگونه بر اعتماد بین افراد اثرگذار است، پژوهشگران نوعی بازی اقتصادی را به کار گرفتند که در آن فرد باید تصمیم بگیرد مقدار مشخصی پول را به فرد دیگری بفرستد (که در اینجا آن‌ها را فرستندگان می‌نامم). به محض فرستادن پول، مقدار آن سه برابر می‌شود. فرد دیگر، که معتمد نامیده می‌شود، اکنون می‌تواند این پول را که زیاد شده بین خودش و فرستنده به هر شکلی که دوست داشته باشد تقسیم کند. پس در اصل، فرد قرار است مقدار کمی از پول را به امید دریافت پول بیش‌تر به خطر بیفکند. فرستنده هیچ راهی برای ارتباط با فرد معتمد ندارد، جز این که پیش از فرستادن پول برای معتمد، فرستندگان ویدیویی از معتمدان تماشا می‌کنند که در آن سعی می‌کنند فرستندگان را به فرستادن پول متقاعد کنند.
در کل ۸۴ معتمد در این مطالعه شرکت کردند و کلیپ‌های کوتاهی ضبط کردند که در آن برای فرستندگان توضیح می‌دهند چرا بهتر است پول را برایشان بفرستند. هر معتمد دستکم با دو فرستنده سر و کار دارد، بنابراین در کل ۱۹۸ فرستنده در مطالعه حضور داشتند. معتمدان حق انتخاب دارند که پول را نفرستند، مقدار اصلی را بفرستند یا ۱.۵ برابر پول اصلی (یعنی نصف کل پول) را بفرستند. مقدار پول اصلی بین ۵ تا ۱۰ دلار بود.
محققان کلیپ‌ها را بر اساس میزان خنده صمیمانه فرد معتمد کدگذاری کردند. فرستندگان نیز معتمدان را بر اساس معیارهای گوناگونی همچون قابلیت اعتماد، جذابیت و ذکاوت رتبه‌بندی کردند. محققان دریافتند فرستندگان افرادی را که لبخند می‌زدند قابل‌اعتمادتر، جذاب‌تر و باهوش‌تر تلقی کردند.
لبخند چگونه بر میزان پولی که فرستنده به معتمد فرستاد و چگونگی تصمیم‌گیری معتمد برای تقسیم آن تأثیرگذار بود؟ در کل، در این مطالعه، لبخند احتمال فرستادن پول به معتمد را بالا برد. جالب آن که، وقتی پای پول بیش‌تری وسط بود و میزان خطر کردن افزایش یافته بود، معتمدان بیش‌تر لبخند می‌زدند و قابل‌اعتمادتر تلقی می‌شدند. در نتیجه، اعتماد به آن‌هایی که صمیمانه لبخند می‌زدند ارزشش را داشت، چرا که برای فرستندگان درآمد بیش‌تری در پی داشت. و احتمال تقسیم مساوی پول سه‌برابرشده توسط معتمدانی که لبخند می‌زدند نیز بالاتر بود.
به چه دلیل لبخند صمیمانه قابلیت اعتماد را افزایش می‌دهد؟ پژوهشگران برای این پرسش چند پاسخ ارائه می‌کنند. لبخند زدن میدان دید فرد لبخندزننده را کاهش می‌دهد. بنابراین، این پیغام القا می‌شود که فرد لبخندزننده تنها بر یک نفر متمرکز است. طبق این مطالعه، لبخند زدن میزان همکاری را بالا می‌برد.
مخلص کلام این که اگر می‌خواهید دیگران به شما اعتماد کنند، صمیمانه به آن‌ها لبخند بزنید. شاید آثار مثبتش از آن چه تصور می‌کنید بیشتر باشد.

[divider]

[button color=”green” size=”small” link=” https://www.psychologytoday.com/blog/humor-sapiens/201505/want-increase-trust-in-others-just-smile” ]www.psychologytoday.com[/button]

[divider]

 دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ