احساس شلوغی، آشفتگی و حواس پرتی در کار می کنید؟ این تقصیر شما نیست اما شما تنها کسی هستید که می توانید آن را برطرف کنید.

حواس پرتی در کارشما یک ایمیل جدید از رئیس خود دریافت کرده اید، به علاوه ده ها  ایمیل قدیمی که هنوز پاسخی ندادید … دوست شما عکس هایی از بازدید خود از مزارع قهوه در کاستاریکا ارسال کرده است … بورس امروز چه خبر است؟

همه می گویند بازار خرسی است، (یعنی قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع اقتصادی حاکم شده باشد).

اما شما واقعاً نمی توانید آن چیزها را پیش بینی کنید … یک آیفون جدید وجود دارد و شنیدید که می توانید قفل آن را با ذهن خود باز کنید … شما فقط یک اعلان دریافت کرده اید: معاون دبیر برخی آژانس های دولتی استعفا  داد.

شما برای چند دقیقه وقت دارید؟ نه امروز شما جلسات زیادی دارید.در مورد شام چه خواهید کرد؟ شما باید به حرکت خود ادامه دهید، مولد باشید و کار درست را انجام دهید … شما می خوانید که موفق ترین افراد در فیس بوک نیستند.

بیشتر بخوانید: ۱۵روش برای ایجاد تمرکز در کار ویژه پشت میزنشین‌ها!

ما در یک دنیای استرس آور زندگی می کنیم، و هیچ چیزی بهتر نمی شود. هر لحظه اطلاعات جدیدی به سمت ما می آید. شرکت های فناوری خستگی ناپذیر کار می کنند تا محصولاتی را تولید کنند که راحتی و لذت را به زندگی روزانه ما وارد کند. ساختار تشویقی تغییر نکرده است: از اطلاعات به دست آمده استفاده می کنند، با تبلیغات محصولات را می فروشند. نیاز بازار تقاضا رو ایجاد می کند.

اما نکته اصلی این است که همه افراد درگیر، از سازندگان سخت افزار گرفته تا طراحان سیستم عامل تا سازندگان برنامه،هر چه قدر بیشتر از این تکنولوژی ها استفاده کنیم سود می برند. طبیعی است که فکر کنیم برای مقاومت در برابر این حواس پرتی ها نیاز به نظم، قدرت، انرژی، استقامت، تمرکز یا رقت بیشتری داریم. اما برای اکثر مردم، من فکر نمی کنم اراده رویکرد صحیحی است.

تحقیقات جدید روانشناسی نشان می دهد که ایده های قدیمی درباره اراده و کنترل خود کاملاً درست نبوده است. فقط  از یک معتاد قمار یا سیگار بپرسید. این امکان وجود دارد که اراده نداشته باشیم و نتوانیم خود را کنترل کنیم. اینها افسانه هستند. آنچه اغلب به نظر می رسد قدرت عزم و اراده است، واقعاً نتیجه یک محیط یا طرز فکر است که تصمیمات درست را به عنوان تصمیمات آسان می گیرد.اما اگر خودکنترلی تابعی از شرایط است، چگونه می توانید آن شرایط را تغییر دهید؟ اگر اراده یک اسطوره است، چگونه می توانید محیطی را برای تصمیمات خوب که نیازی به اراده ندارند ایجاد کنید؟ با یک پیش فرض شروع می شود.

اگر شلوغ و حواس پرت باشید، تقصیر شما نیست

تمرکز در کارهر روز، ده ها پیش فرض – از برنامه های از پیش نصب شده، از انتظارات پاسخ سریع، اطلاع رسانی های گوشی های هوشمند، گرفته تا موافقت نامه های فرهنگی درباره آنچه که “عادی” تلقی می شود – نحوه گذراندن وقت خود را شکل می دهیم. پذیرش میل ما از برنامه های پریشان و فرهنگ شلوغ بودن ما نشان می دهد که این موارد چقدر عادی شده اند. پ

یش فرض ها به نظر می رسد اجتناب ناپذیر هستند، اما آنها مطابق یک برنامه بزرگ جمع آوری نشده اند. زندگی مدرن یک اتوپیایی نیست که توسط برخی نبوغ طراحی شده باشد – این فقط مجموعه ای از پیش فرض است که در طول سال ها گیر کرده است. بنابراین اگر مرتبا احساس شلوغی و پریشانی می کنید، تقصیر شما نیست. اما می توان درمورد آن کارهایی انجام داد: می توانید پیش فرض های حواس پرتی و شلوغی را با پیکربندی مجدد فناوری خود تغییر دهید. بیایید واقعیت را ببینیم: اگر می خواهید کنترل زمان خود را به دست بیاورید، این مسئولیت شماست.

هیچ ویژگی بهزیستی دیجیتال یا مانیفست ضد فناوری در حال خنثی کردن این پیش فرض ها نیست. هیچ کس بیشتر از خودتون به وقتی که صرف کاری میکنید اهمیت نمی دهد. اما اشتباه برداشت نکن من بسیار خوشحالم که Google،  Apple و Facebook  در حال طراحی ابزاری هستند که به ما کمک می کنند تا روابط سالم تری با محصولاتشان برقرار کنیم. اما نمی توانید منتظر بمانید تا شرکت های فناوری وقت خود را به شما بازگردانند.
این کار خود شماست.  از آنجا که این داستان را می خوانید، احتمالاً احساس می کنید باید نسبت به حواس پرتی و تمرکز بهتر شوید. شما از این که بیشتر وقت خود را در طول روز در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام تلف می کنید پشیمان هستید. اکنون وقت آن است که این وضعیت را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: چگونه خود را مجبور به انجام کارهایی بکنیم که حوصله شان را نداریم؟

نحوه جلوگیری از حواس پرتی در کار

آنچه من قصد ارائه آن را دارم ساده است، اما آسان نیست. نیاز به تلاش زیادی دارد، اما به محض پیکربندی مجدد دستگاه ها و برنامه های خود، مجبور نیستید به طور مداوم در مقابل حواس پرتی مقاومت کنید. تو دیگه حس نمیکنی که سریع باید تویتر و چک کنی، چون دیگه نمی تونی. نگران نیستید که آیا ایمیل جدیدی دارید یا نه، زیرا نمی توانید پیدایشان کنید. نکته اصلی ایجاد موانعی برای حواس پرتی است. در اینجا سه ​​چیز وجود دارد که می توانید اکنون امتحان کنید: سه تاکتیک که اراده و کنترل خود را از معادله خارج می کند.

برنامه هایی که موچب حواس پرتی می شود  را از تلفن خود حذف کنید

این ساده ترین و موثرترین روش برای حفظ زمان و توجه از تلفن هوشمند شما است.

در مقابل هک هایی مانند غیرفعال کردن انتخابی اعلان ها، تنظیم مجدد صفحه اصلی خود، شخصی سازی صداها و لرزش ها یا قرار دادن تلفن خود در حالت هواپیما، حذف برنامه ها به هسته اصلی مشکل است.

از جایی که شروع می شود، حواس پرتی را قطع کنید. و این هک ها را منسوخ می کند: شما لازم نیست که در مورد اعلان ها یا حالت هواپیما نگران باشید یا برنامه های حواس پرت را مخفی کنید اگر در وهله اول نصب نشده باشند. اگر حذف برنامه ها بسیار مؤثر و بسیار ساده است، چرا افراد بیشتری این کار را نمی کنند؟ شاید از درد پیش بینی شده در انتخاب سخت ترس داشته باشیم، بنابراین به دنبال میانبرهایی هستیم که احساس مثمر داشته باشد. شاید نگران حذف یک برنامه خاص باشیم زیرا از آن برای کار استفاده می کنیم، یا به دلیل اینکه با دوستان خود ارتباط برقرار نخواهیم کرد، یا به دلیل این که همه افراد دیگر از آن استفاده می کنند. اما فراموش می کنیم که پیش فرض ها نسبت به آنچه در واقع هستند احساس ثبات بیشتری می کنند. و اینکه هنوز هم می توانیم از توییتر استفاده کنیم و ایمیل را بررسی کنیم و اخبار را بخوانیم، اما می توانیم طبق شرایط خود این کار را انجام دهیم. شاید بعد این کار متوجه شوید که دیدن عکس های دوستانتان در فیس بوک به معنای ارتباط با آنها نیست. و شاید درک کنید که پاسخگو بودن کمتری در شبکه های اجتماعی در واقع شما را به یک همکار با ارزش تر تبدیل می کند، زیرا می توانید زمان بیشتری را برای کارهایی که برای تیم شما مهم است صرف کنید.

از سیستم رایانه خود خارج شوید و گذرواژه ها را تغییر دهید

حواس پرتیحذف برنامه های وقت گیر وبی فایده از تلفن هوشمند شما گامی بزرگ در جهت پس گرفتن زمان و توجه شما است. اما ممکن است دریابید که  مقاومت در برابر نوار آدرس خالی مرورگر وب رایانه شما سخت است. درست است که هر بار کامپیوتر خود را روشن می کنید: یک درگاه جادویی با امکانات بی نهایت اینترنت در مقابل شماست. چگونه می توانیم این زمان مهم که جایگزین سرگرمی و آموزش باشد، را فراهم کنیم؟ بار دیگر، کلید ایجاد موانعی برای حواس پرتی است. اما در رایانه، پاک کردن چند برنامه آسان نیست.

این لیست کارهایی که برای من مفید بودند:

اول، رمزهای عبور خود را برای توییتر، فیس بوک و لینکدین (حواس پرت ترین های کامپیوتر من) تغییر دادم.

رمزهای عبور جدیدی را انتخاب کردم که تصادفی و غیرممکن است به خاطر بسپارم. به عنوان مثال، (m6a 78Hg $ )هیجان زده نشوید ؛ این واقعاً یکی از رمزهای عبور من نیست.

آن گذرواژه ها را در یک برنامه مدیر رمز عبور قرار دادم. من یک پسورد داشتن را دوست دارم، اما دیگران نیز هستند.

من تمام نشانک ها و میانبرها را به سایت ها از مرورگر خود حذف کردم.

وقتی استفاده از یکی از سایت ها تمام میشود، دوباره از سیستم خارج می شوم، موانع ایجاد حواس پرتی را دوباره تنظیم می کنم. اعتراف می کنم: ورود به سیستم نهایی به مقداری نظم و انضباط در حال انجام نیاز دارد. اما حفظ این عادت راحت تر از بقیه است، زیرا می توانم احساس گناه و دلخوری را مهار کنم که به طور معمول در پایان جلسه با یکی از این برنامه ها همراه است. چیزی شبیه به این اتفاق می افتد: هوم، آیا واقعاً می خواهم توییتر را بررسی کنم؟ بله، خب، کاری است که من باید انجام دهم. (۳۰ دقیقه بعد.) اوه، من نیم ساعت در توییتر گذراندم! من باید کاری دیگر انجام دهم. من باید از سیستم خارج شوم تا این اتفاق دیگر نیفتد. کلیک!

اصطکاک معرفی شده با متوقف کردن، در نظر گرفتن، گرفتن رمز عبور، کپی کردن، چسباندن و ورود به سیستم باعث می شود خوب شود. این مرا وادار می کند که به جای اینکه بدون ذهنیت نسبت به پیش فرض ها واکنش نشان دهم، تصمیم بگیرم که چگونه وقت خود را می گذرانم.

از وقت خود محافظت کنید

این دیدگاه دفاعی – ایجاد موانع و عادات برای از بین بردن حواس پرتی – برای بازپس گیری زمان و توجه بسیار ضروری است، اما تأکید بر دفاع می تواند مانند رفتارهای سخت باشد. این مانند غذا خوردن سالم و یا صرفه جویی در هزینه است: هر دو ضروری هستند، اما می توانند مانند کار (یا بدتر از همه، مانند محرومیت) احساس شوند، مگر اینکه با آگاهی از اینکه چرا این رفتارها را انجام می دهیم، متعادل شود. به طور مشابه، وقتی نوبت به  چگونگی سپری کردن وقت خودمان می شود، بیشتر به دفاع احتیاج داریم  باید فعالانه به آنچه می خواهیم انجام دهیم، فکر کنیم.

بهترین روشی که من برای حفظ ذهنیت فعال پیدا کردم، با تمرین روزمره انتخاب یک  Highlight  است. همین کار ساده از حواس پرتی در کار جلوگیری می‌کند.

سعی کنید از خودتان این سؤال را بپرسید: وقتی به روز خود نگاه می کنم، نکات برجسته چیست؟ شاید این یک دستاورد در کار باشد. شاید این یک پروژه باشد که شما در خانه قصد داشتید انجام دهید. یا شاید این یک فعالیت باشد که شما را شاد کند – یک پیاده روی طولانی، یک بازی روی تخته، یا پخت و پز یک وعده غذایی از ابتدای آن. فکر کردن در مورد آنچه که در روز انجام می دهید می تواند انگیزه لازم برای ایجاد عادات جدید را ایجاد کند.

و هنگامی که عادات شما از هم جدا می شوند و اتفاقات طبق برنامه ریزی پیش نمی رود، حضور روزانه هایلایت شما به یک چراغ تبدیل می شود و تصمیماتی را که شما گرفته اید و برنامه هایی که تعیین کرده اید به شما یادآوری می کند – و به شما انگیزه می دهد تا در مسیر درست باشید.

این یکی از دلایلی است که من دوست دارم صبح اول روی چیزهای مهم خود کار کنم: وقتی بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب برای چیزی مهم وقت می گذارم، بقیه روز سنگین است. یک ترافیک، یک قطار با تأخیر، جلسه ای که دیر اجرا می شود، یک تمرین در فضای باز که باران می بارد – مطمئناً این موارد خسته کننده است، اما وقتی که من برای Highlight خودم وقت گذاشتم، می توانم احساس رضایت بخشی از خود داشته باشم در حتی ناخوشایندترین روزها.

اگر در مورد تصمیمات خود تعمدی دارید، با این حال زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، می توانید زندگی خود را تغییر دهید. شما بلاخره باید شروع کنید چرا آن روز زمان حال نباشد؟

منبع: getpocket