این روزها افراد زیادی به بورس به عنوان درآمدزایی در خانه و دورکاری و شغل دوم خانگی و اشتغال زایی در منزل نگاه می کنند. و با توجه به افزایش قیمت ها و نوسانات ارزی، خیلی ها به سمت درآمدزایی از بورس کشیده شده اند. همان طور که می دانید یکی از راه های ثروتمند شدن، سرمایه گذاری است و یکی از شیوه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بورس است.

درآمدزایی از بورس

درآمدزایی در خانه

سوالاتی که به وجود می آید این است که برای درآمد زایی از بورس از کجا شروع کنیم؟ و چگونه در کارم موفق شوم؟ و چگونه کسب درآمد کنیم؟ اگر جواب سوال های خود را می خواهید با ما، همراه باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش کسب و کار به سبک فورد و فراری

آنچه در این مقاله می خوانید

گام اول؛ برای درآمد زایی در بورس باید آموزش ببینید.

وارد شدن در هر کاری بدون آموزش، قطعا به شکست منجر می شود. شما باید با مطالعه بورس، استراتژی های خود را پیدا کنید و به خرید و فروش سهام بپردازید. براساس حرف هیچکسی خرید و فروش نکنید، حتی کسی که به آن اعتماد دارید. شاید آن شخص استراتژی کوتاه مدت دارد در حالی که استراتژی شما بلند مدت است. و ممکن است آن شخص فردی ریسک پذیر باشد اما شما نباشید. پس خود شما باید تجزیه و تحلیل کنید و با استراتژی و شخصیت خودتان تطبیق دهید، تا بتوانید درآمدزایی در بورس داشته باشید.

نقل قول از کتاب: (سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روان شناسی بازار) ورود به بازار سرمایه، بدون کسب دانش، یک دام برای افرادی به حساب می آید که صرفا با تبلیغات وسوسه انگیز، قصد ورود به بازار و کسب درآمد را دارند.

گام دوم: تمرین کردن با حداقل سرمایه

بعد از این که مفاهیم مورد نیاز را یاد گرفتید، باید با حداقل سرمایه (برای هر خرید ۱۰۰ هزار تومان) وارد معامله بشوید. فراموش نکنید که هدف اصلی شما، یاد گرفتن یک شغل و یک حرفه است، نه لزوما یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و موقت، پس در سرمایه گذاری عجول نباشید.

گام سوم: ارزیابی عملکرد برای درآمدزایی در بورس

بعد از این که برای مدت چند ماه، با حداقل سرمایه تمرین کردید، می توانید عملکرد خودتان را ارزیابی کنید و تجربه هایتان را به مرور زمان، افزایش بدهید. در چنین شرایطی شما نقاط قوت و ضعف خودتان را می شناسید و قادر به اصلاح آن ها برای درآمد زایی در بورس هستید.

بعد از مدتی که تمرین می کنید و بازار را زیر نظر دارید، فعالیت های معاملاتی و تحلیلی خود را در یک دفتر یادداشت ثبت کنید.

گام چهارم: تصمیم درمورد ادامه فعالیت برای درآمدزایی در بورس

در صورتی که از عملکرد خود در این مدت چند ماهه راضی بودید، می توانید بقیه ی سرمایه را هم وارد بورس کنید و به مرور، سرمایه گذاری بیشتری انجام دهید. در صورتی که حس می کنید در این مدت به مهارت کافی دست پیدا نکردید، ناامید نشوید، باز هم تمرین کنید و به دنبال کسب تجربه و  درآمدزایی از بورس باشید.

اگر پی بردید که بورس با شخصیت شما همخوانی ندارد و استرس و هیجان آن برای شما زیاد است، پس بدانید که بورس برای شما مناسب نیست و بهتره به دنبال محل جایگزینی برای سرمایه گذاری باشید.

درآمدزایی

فعالیت برای درآمدزایی در بورس

سبدگردانی در بورس چیست؟

به روشی گفته می شود که شما حساب بورسی خودتان را در اختیار شخص دیگری قرار می دهید و آن شخص با حساب شما فعالیت می کند و مقداری از سود حساب شما را بعنوان دستمزد خودش بر می دارد.

چند توصیه برای سبدگردانی در بورس

  • به سبدگردانی های شبکه های مجازی به هیچ عنوان اعتماد نکنید. اگر قرار است شخصی را به عنوان سبدگردان خود انتخاب کنید حتما به صورت حضوری باشد زیرا پای سرمایه شما در میان است و افراد سودجوی بسیاری در فضاهای مجازی در کمین هستند.
  • سبدگردانی حتما در حساب خودتان باشد. تحت هیچ شرایطی مبلغی را به حساب شخصی دیگری بابت سبد گردانی در بورس واریز نکنید. حتی اگر این موضوع در قالب قرارداد یا ضمانت نامه باشد. تنها وقتی می توانید که برای سبدگردانی پول را به حساب طرف مقابل واریز کنید که سبد گردان دارای مجوز رسمی از سازمان بورس باشد.
  • برای بازه های میان مدت و بلند مدت سبد گردانی انجام دهید. فرد سبدگردان حق الزحمه را فقط برای حاصل سود مجموع معاملات و نه صرفا سود یک معامله دریافت می کند، چون ممکن است یک معامله با ۸ میلیون سود بسته بشود و معامله ی دیگر با ۱۰ میلیون ضرر، پس سود و زیان هر معامله ملاک نیست. بلکه سود پایان دوره را حساب می کنند.
  • حتما در خصوص سود و زیان سبد گردانی با هم توافق کرده و قرارداد بنویسید. معمولا سبد گردان ها در خصوص ضررهای احتمالی هیچ مسئولیتی را متقبل نمی شوند. همچنین درصد سود پرداختی به سبدگردان یا حق الزحمه ی سبدگردانی را از روز اول مشخص کنید. چرا که این مورد بیشترین محل اختلاف در خصوص سبدگردانی است.
  • افراد سبدگردانی که برای تازه واردها سبدگردانی می کنند با نشان دادن پرتفوی لحظه ای و سود تحقق نیافته درخواست حق الزحمه می کنند، حواستان باشد پولی پرداخت نکنید زیرا این سود قابل تغییر است و بیشتر یا کم تر می شود. تنها سودی قطعی است که حاصل فروش سهام باشد.
  • به جای سبد گردانی بهتر است به دنبال صندوق های سرمایه گذاری باشید. این صندوق ها مدیریت حرفه ای تر و ریسک کمتری دارند.
سبدگردانی

مدیریت حرفه ای تر و ریسک کمتر

سه راز موفقیت بزرگان برای درآمدزایی در  بازار بورس

  • راز اول؛ اهمیت نقطه خروج: به نظر می آید اهمیت نقطه خروج مهم تر از نقطه ورود باشد، به عنوان مثال شما سهمی را در قیمت ۱۰۰ تومان می خرید، سهم شما رشد می کند و تا ۱۲۰ تومان هم می رود در واقع ۲۰ درصد رشد داشته. شما سهم را نفروختید و شروع به ریزش می کند و تا ۸۵ تومان می رسد در واقع ۱۵ درصد زیان داشته و شما سهم را نفروختید. در واقع شما به جای ۲۰ درصد سود، ۱۵ درصد زیان کردید.
  • راز دوم؛ توجه به نقد شوندگی سهم: موقع خرید سهم به نقد شوندگی سهم توجه کنید، به این معنی که سهم مورد نظر در سوابقش در طول ماه یا سال معاملاتش چگونه بوده است. به طور میانگین چه تعداد معامله در طول روز انجام شده؟ چه حجمی به طور متوسط در طول ماه معامله شده؟ توجه به این نکات مهم است.
  • راز سوم؛ از کارشناسان بت نسازید. آنان می توانند به عنوان مشاور باشند اما تصمیم گیرنده باید خودمان باشیم. یکی از مشکلاتی که وجود دارد عدم تخصصی عمل کردن آن هاست. پس روی توانمند شدن و با تجربه شدن خودتان و توسعه کسب و کار خود کار کنید.

بیشتر بخوانید: چه کسب و کارهایی در دوره کرونا با افزایش جستجوی اینترنتی روبرو شدند؟

نکات مفیدی برای درآمد زایی در بورس

درآمدزایی از بورس

نکات مفیدی برای درآمد زایی در بورس

۱) استفاده از تصاعد برای افزایش سرمایه در بازار بورس

اگر فرض کنیم شخصی با ۱۰ میلیون تومان سرمایه، وارد بورس شده است و مثلا توانسته است سرمایه خود را طی ۳ ماه به ۱۱ میلیون تومان برساند، این فرد باید بتواند با ۱۱ میلیون تومان فعلی، در سه ماه بعد، بیش از یک میلیون تومان، سرمایه خود را افزایش دهد.

معامله گران باید تلاش کنند سرمایه های خود را در بورس به صورت تصاعدی افزایش دهند.

۲) تعیین استراتژی در بورس برای درآمدزایی در بورس

مهم ترین مساله برای یک معامله گر، تعیین استراتژی در بورس است. استراتژی که ما به شما پیشنهاد می کنیم این است که با هر مبلغی که به بورس آمدید و سرمایه گذاری می کنید بهتر است استراتژی ۵ تا ۱۰ ساله داشته باشید.

در این مدت بر روی حداقل ۵ شرکت برتر از ۵ صنعت برتر (از هر صنعت برتر ۱ شرکت برتر) در سهام بنیادی و پر پتانسیل سرمایه گذاری کنید.

هر سودی که در این راه کسب می کنید آن را مجددا و صرفا جهت خرید سهام تا پایان دوره ۵ تا ۱۰ ساله کنید. با این کار، سود مرکب باعث رشد چشم گیر سرمایه شما می شود.

۳) استفاده از نکات ضعف بازار برای درآمدزایی در بورس

یک معامله گر حرفه ای نکات ضعف بازار از جمله تصورات غلط یا روحیات هیجانی بازار را می شناسد و اسیر آن ها نمی شود.

مثلا زمانی که یک اتفاق محدود رخ داد و بازار واکنش منفی شدیدی نشان می دهد، می توانید به شکار سهام بنیادی در قیمت خوب بپردازید. به شرطی که طبق تجربیات قبل بدانید که این اتفاق صرفا باعث یک نزول موقتی شده و روند نزولی طولانی مدتی در راه نیست.

۴) برای درآمدزایی در بازار بورس، آرامش خود را حفظ کنید.

موفقیت در معامله گری با آرامش رابطه ای مستقیم دارد. هیجانات باعث کاهش ضریب موفقیت یک معامله گر می شود. پریشانی ذهن، حواس پرتی در کار، سرک کشیدن به گروه های مختلف تلگرامی، خرید و فروش بی نظم و خارج از استراتژی، همگی باعث بر هم خوردن بیشتر آرامش می شود.

بیشتر بخوانید: ۱۵روش برای ایجاد تمرکز در کار ویژه پشت میزنشین‌ها!

۵) شناخت سهم ها یا گروه های مستعد رشد برای درآمدزایی در بورس

به عنوان یک معامله گر باید تشخیص دهیم در بازار، کدام سهم ها یا گروه سهم ها مستعد رشد هستند. نقدینگی وارد شده به گروه ها را دنبال کنید. افزایش حجم معاملات در یک گروه خاص ممکن است فقط برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. پس باید از آن فرصت استفاده کرده تا درآمدزایی از بورس داشته باشیم.

۶) مطالعه تحلیل های بنیادی و تکنیکی برای درآمدزایی در بازار بورس

باید به طور مرتب و مداوم از دیدگاه های کارشناسی روز تحلیل گران بنیادی و تکنیکی بازار آگاهی پیدا کنید. هر دیدگاهی را درست ندانید. اینکه فکری به ذهن شما رسیده دلیل نمی شود آن فکر صحیح باشد. در معامله گری، تصمیمی که از یک تصویر نشات گرفته می تواند ضرر زیادی به شما بزند.

۷) مطالعه دیدگاه های فعالین تجربی بازار برای درآمد زایی در بورس

باید در حد معمول از نظرات فعالین تجربی بازار در خصوص بازار و آینده آن آگاهی پیدا کنیم. افرادی هستندکه بخاطر تجربه های زیادی که افت و خیزهای بازار دارند می تواند به ما برای درآمدزایی در بورس کمک کنند. این افراد را می توان در تالارهای کارگزاری ها دید و یا نظراتشان را در گروه های تلگرام، تالارها و انجمن های بورسی و اتاق های گفت و گو و وبلاگ های بورسی مطالعه کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان کارمند دورکار شاد و فعالی بود؟

۸) توجه به زمان های مختلف سال برای درآمدزایی از بورس

در اسفند هر سال با توجه به نیاز شرکت ها به نقدینگی برای پرداخت پاداش و عیدی کارکنان شاهد فشار فروش از سوی هلدینگ های بزرگ و افت عمومی بازار هستیم. در حالی که در آخرین روزهای اسفند چون تعطیلات در پیش هست و کسانی که فروشنده بودن و پولشان را در همان سال خواستن، فروششان انجام شده، فشار فروش از بین می رود.

در آخرین روزهایی که سهم می خواهد بسته شود و برخی نمی خواهند با سهم به مجمع بروند فشار فروش بیشتر است. همچنین در پایان شهریور با توجه به تسویه اعتبار شرکت های کارگزاری معمولا فشار فروش بالاست. پس توجه به این زمان ها و زمان های دیگر کمک کننده خواهد بود.

در ماه مبارک رمضان هم معمولا رکودی بر بازار حاکم است. و خیلی توقع درآمدزایی در بورس نباید داشت.

۹) برای درآمد زایی از بورس،تمامی سهمی را که قصد فروشش را دارید نفروشید.

دلیلش این است که شما وقتی که سهام دار شرکتی باشید، (حتی با یک عدد سهم) می توانید در مجمع شرکت کنید و آن جا می توانید اطلاعات ارزشمندی به دست بیاورید و دوباره وارد همان سهم بشوید و این که از اوضاع اون صنعت مطلع شوید. پس داشتن یک سهم از صنایعی که مد نظرتون هست که در آینده زیر نظر داشته باشید، معقول به نظر می رسد.

۱۰) همیشه تبعیت از خرید حقوقی ها، لزوما سود آور نیست.

این که در سهمی حقوقی ها وارد می شوند حتما رشدی در پیش است، فرض درستی به نظر می رسد، ولی بازار نشان داده این فرض در موارد زیادی درست نبوده و نباید صرفا به اتکای آن وارد سهمی شد. چه بسا سهامی بوده که حقوقی وارد سهمی شده و پس از چند ماه با ضرر از سهم خارج شده اند، پس صرف این که فلان حقوقی وارد سهم شده دلیل بر رشد و جهش قیمت سهم نیست.

بازار بورس

بورس

جمع بندی درآمدزایی از بورس

شمایی که قصد ورود به بورس را دارید بدانید که باید خودتان را توانمند کنید و خودتان کارشناس شوید، استراتژی مناسب خود را برای خرید و فروش سهام پیدا کنید. و فقط از خودتان توقع داشته باشید و مسئولیتش را بپذیرید. شما چه تجربه ای برای سودآوری در بازار بورس داشتید؟ با ما به اشتراگ بگذارید.