والیبال ایران امروز در سطح اول جهان می‌درخشد، اما چند سال پیش اینطور نبود. حدود ۱۰ سال پیش و در مسابقات غرب آسیا بود که تیم والیبال ۳ بر یک به قطر باخت. آن موقع، تیم ملی ایران توان امروز و قدرت برابری با تیم‌های برتر قاره یعنی کره جنوبی، چین و ژاپن را نداشت و حتی در برخی مواقع نمی‌توانست از سد تیمی مثل قطر هم بگذرد. با این حال چیزهایی در حال تغییر بود. تغییراتی که می‌تواند مورد توجه کارآفرینان و تمامی کسانی که سودای رشد و پیشرفت دارند، قرار بگیرد.

ما برخی از عوامل موفقیت والیبالیست‌های ایرانی که به کار فعالان حوزه کسب و کار می‌آید را دسته بندی کرده‌ایم.

با پشت کار و اراده به هدف خود می‌رسید

دفترشما

به هدف خود برسید

لابد آن عکس معروف کوه یخ موفقیت را دیده‌اید که نشان می‌دهد ما در سطح موفقیت را می‌بینیم و کار عظیمی که برای رسیدن به آن شده از چشم‌ها پنهان است. والیبال ایران برای رسیدن به این نقطه سال‌های سال کار سخت کرد. سی و سه سال به عقب برگردیم! از سال ۶۵ مرتبا در ایران مسابقات بین المللی برگزار شده است. مسابقات والیبال بین المللی دهه فجر که از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۷۹ برگزار شد. از جمله رویدادهای ارزنده در تاریخ والیبال ایران که به پیشرفت والیبال کشورمان سرعت بخشید و زمینه ای شد برای توجه باشگاه ها و تیمداری در والیبال داخلی. تا جایی که لیگ های برتر و دسته اول باشگاه های کشور به شکل نوین خود یعنی آن طور که در دنیا معمول بود، پی ریزی شد و سال به سال رونق یافت و لیگ به پیشرفت تیم ملی کمک کرد.

در همان زمان‌ها که تیم ملی به قطر باخت، اتفاقی بزرگ در ایران رقم خورد! برای اولین بار یک تیم ایرانی در یک ورزش گروهی قهرمان جهان شد! تیم والیبال نوجوانان ایران برای اولین بار مدال طلای قهرمانی والیبال نوجوانان را بدست آورد و خبر از آینده ای درخشان برای این ورزش می‌داد!

کلید موفقیت کارآفرینان هم پشتکار است! استیو جابز در مصاحبه‌ای در سال ۱۹۹۵ گفت: «به عقیده من نیمی از تفاوت میان کارآفرینان موفق و ناموفق، به پشتکار آن‌ها مربوط می‌شود. کارآفرینی بسیار دشوار است و برای موفقیت باید بخش بزرگی از زندگی‌تان را فدای آن کنید. گاهی شرایط آن‌قدر سخت می‌شود که بسیاری از افراد به‌ناچار تسلیم‌شده و کار را رها می‌کنند. من آن‌ها را سرزنش نمی‌کنم، چون واقعا این کار ساده‌ای نیست.» شرکت اپل یکی از شرکت‌هایی بود که پشتکار به خرج داد. در سال ۱۹۹۷ که جابز به‌عنوان مدیرعامل به اپل بازگشت، شرکت تقریبا ورشکسته بود ولی او با سعی و تلاش آن را دوباره از نو ساخت.

کارآفرینی، بیشتر از هر چیز دیگری، یک بازی گروهی است؛ یک بازی فرسایشی. کارآفرینی یعنی عزم و اراده، نظم و انضباط، و داشتن پول کافی برای ادامه دادن. یعنی تسلیم نشدن، یعنی زمانی که همه در کنار جاده از پا افتاده‌اند، آخرین کسی باشید که ایستاده‌اید. مثل تیم والیبال ایران که پس از سال ها پشتکار و اراده توانست خود را در سطح جهانی مطرح کند

تمرکز داشته باشید

دفترشما

تمرکز داشته باشید

یکی از نکاتی که همواره درباره تیم والیبال ایران مطرح می‌شود تمرکز بالا است. آن‌ها بارها توانسه اند بازی را برگردانند. نکته محسوس در این بازی‌ها آرامش و تمرکز بازیکنان در داخل زمین است. سعید معروف یک موهبت و راهگشا برای والیبال ایران است، اما درکنار او بازیکنان لژیونر عملکرد خوبی داشتند که این نشان از تجربه به دست آمده آن‌ها است.

امروزه ورود به عرصه کارآفرینی نیازمند تلاش فراوان و پیشبرد اهداف مختلف به منظور دستیابی به موفقیت است. این امر می تواند منجر به افزایش ساعت کاری شما شده و عملاً وقت خالی چندانی برای تان باقی نگذارد. مشکل اساسی در این میان نه در مورد ساعت کاری، بلکه معطوف به چگونگی حفظ تمرکز روی مسائل مهم است.

حفظ تمرکز روی امور مهم عاملی است که کیفیت عملکرد افراد را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. شما چه راهکارهایی برای حفظ تمرکز می‌شناسید؟

بیشتر بخوانید: با دفتر کار مجازی روی کسب و کار خود تمرکز کنید

کار گروهی دلسوزانه

دفترشما

کارگروهی

مصطفی کارخانه مربی والیبال می‌گوید: از دیگر عوامل تاثیرگذار در رشد و ثبات والیبال ایران می‌شود به کم حاشیه بودن و در راس کار بودن آدم‌های دلسوز اشاره کرد، بنابراین این موفقیت‌ها حاصل یک کار گروهی مثبت و سازنده بوده و به شخص خاصی تمام نمی‌شود.

اهمیت تیم سازی را در کارآفرینی دست کم نگیرید. بعضی از کارآفرینان این اشتباه را مرتکب می شوند که سعی می کنند همه کارها را خودشان انجام دهند و معتقدند توانایی انجام همه کارها را دارند. این یکی از اشتباهات رایجی است که یا منجر به شکست کسب و کارها می شود یا جلوی رشد و پیشرفت سریع آن ها را می گیرد.

یک کارآفرین هر چه قدر هم توانمند باشد باید دارای تفکر سیستمی باشد و سعی کند از توانایی های خود به بهترین شکل ممکن و در جهت پیشبرد هر چه سریعتر اهداف خود استفاده کند. بسیاری از امور را می توان به افراد دیگری که توانایی انجام آن ها را دارند واگذار کرد و با ایجاد یک سیستم نظارتی دقیق و مبتنی بر آمار به نتایج قابل توجهی دست یافت. بنابراین کارآفرینان موفق قبل از شروع به تولید محصول خود، اقدام به تشکیل تیم کاری خود می کنند.

بیشتر بخوانید: کسب و کار جدید شما با این ۶ تیپ شخصیتی شکوفا می شود

ثبات مدیریتی

استفاده درست از پتانسیل های نیروهای انسانی و تداوم نسلی و بین نسلی والیبالیست های کشورمان در رده های مختلف نشان از تدوین درست برنامه بود. نکته بعدی اینکه در طول ۲۰سال، تنها ۲رئیس فدراسیون در والیبال حضور داشته اند. ثبات مدیریتی در کنار آرامش در این رشته ورزشی رمز دیگر موفقیت والیبال است. شما برای کارآفرینی به نیروی کار با ثبات احتیاج دارید. فرهنگ کار ژاپنی یک مثال خوب است. ژاپنی ها همیشه تشویق می شوند که تا پایان دوران خدمت شان در یک شرکت بمانند. این تشویق با حمایت های پولی و مالی خوب انجام می شود. در ژاپن پرداخت های شرکتی وجود دارد که جدا از حقوق ماهانه است. هرچه سابقه کاری فرد بیشتر باشد، میزان این پرداخت ها هم بیشتر خواهد بود. ثبات مدیریتی یک عامل موثر در موفقیت است.

شما چه عواملی را در موفقیت تیم والیبال ایران موثر می‌دانید؟ آیا این عوامل می‌تواند سرمشق خوبی برای کارآفرینان باشد؟