اغلب به کارآفرینان مشتاق رشد استارتاپی گفته می شود که شکست کلیدی برای موفقیت است. حفره ای در بازار بیابید (نیازهایی که کسب و کارهای پیشگام باید به آن ها پاسخ دهند) و از تکنولوژی برای پاسخ به این نیازها استفاده کنید. از فرمول سخت کوشی پیروی کنید تا بتوانید بنیان گذار مشهوری برای یونیکورن[۱] بعدی باشید. مسیر رشد استارتاپی پیش رو بسیار سرراست است.

رشد استارتاپیاما شکست صنعت مثل همیشه یک جنگ فرسایشی قلمداد می شود. برای هر آمازون، یک Pets.com وجود دارد؛ بسیار عجیب است که آمازون ۵۰ درصد از سهام ارائه کننده ملزومات حیوانات خانگی را در سال ۱۹۹۹ خریداری نمود. در حالیکه ظرف یک سال به ارزشگذاری چشمگیری دست یافت، در نهایت رشد بی سابقه آن در اوایل دهه ۲۰۰۰ به یک سقوط و فروپاشی ختم شد. گرچه حالا تیم جف بزوس شانس بُرد زیادی برای تسخیر دنیا دارد، اما آمازون یکی از بزرگترین بازنده ها در دوران ترکیدن حباب دات کام بود و هیچ تضمینی برای بقاء آن وجود نداشت.

کارآفرینان مدرن با محدودیت منابع، رقبای بسیار زیاد و دو انتخاب مواجه هستند: حفظ رشد استارتاپی یا شکست. خوشبختانه راه های زیادی برای رشد یک کسب و کار وجود دارد. اگر رهبر یک استارت تازه هستید، برای رسیدن به رشد سالم از چهار استراتژی موفقیت سنت شکن زیر تبعیت کنید:

  1. با ملایمت اکثر مشتریان تان را نادیده بگیرید

خیلی از افراد با اصل پارتو آشنایی دارند. موسسان استارت آپ در شرایط ممکن باید از این اصل استفاده کنند تا ارزشمندترین منبع خود، یعنی زمان، را به حداکثر برسانند. طبق این اصل ۸۰ درصد نتایج حاصل ۲۰ درصد فعالیت انجام گرفته است.

اکثر کارآفرینان برای رسیدن به رشد استارتاپی دوست دارند اولین مشتریان واقعی خود را حفظ کنند و این کار منجر می شود دست به هر کاری بزنند تا رضایت مندی ۱۰۰ درصدی آن ها را در ۱۰۰ درصد مواقع تضمین کنند. این راه منجر به شکست و فاجعه خواهد شد. موسسان بی تجربه فکر می کنند که داشتن مشتری بیشتر به معنای درآمد بیشتر است. در واقع، گروه گارتنر دریافت که ۸۰ درصد درآمد آینده شرکت در گروی ۲۰ درصد از مشتریان فعلی است.

به همین دلیل باید تمرکز خود را معطوف ۲۰ درصد از مشتریان خود کنید که بیشترین تاثیرگذاری را بر موفقیت شما خواهند داشت و مشتریان ویژه (VIP) محسوب می شوند. آن ها همواره با فرصت های بزرگتر و وفاداری مشتری بیشتر پاداش فعالیت هایتان را می دهند، طوری که از منابع خود برای شادکام نگه داشتن آن ها استفاده خواهید کرد.

  1. یک تیم رویایی بسازید نه یک خانواده

خانواده ها بر پایه پیوندها و روابط عمیق فردی هستند؛ تیم ها بر پایه چشم انداز مشترک شکل می گیرند. در تیم های موفق، بازیگران از زمینه های بسیار متفاوتی بوده یا چشم اندازهای متضادی دارند. اما یک هدف واحد را به اشتراک می گذارند و هر یک نقش خود را در راستای دستیابی به آن هدف، انجام می دهند.

به عنوان رهبر یک تیم، باید از اعضاء خود بخواهید تا در کاری که انجام می دهند، بهترین خود باشند (از هیچ تلاشی دریغ نکنند). به همین دلیل استارت آپ ها باید به جای حفظ کارکنان بروی رشد کارکنان تمرکز کنند.

به عنوان مثال نت فلیکس (Netflix) را در نظر بگیرید: این شرکت هیچ تضمینی برای حفظ کارکنان ندارد و به این مقوله توجهی ندارد چون بر این باور است که در هر لحظه ممکن است دیگر آن کارکنان در شرکت حضور نداشته باشند. در صفحه فرهنگی شرکت نوشته شده: “اگر خیلی راحت نت فلیکس را ترک می کنید، بدانید که شرکت های دیگر خیلی سریع برای جذب تان اقدام می کنند. انجام مصاحبه های خارج از شرکت را امری سالم می دانیم و کارکنان را تشویق می کنید تا با مدیران آن ها راجع به دستاوردها و آموخته های این فرآیند صحبت کنند.” با افتخار این فرهنگ را در سطح شرکت جاری سازید و بروی رشد افرادتان تمرکز نمایید.

  1. برای رشد استارتاپی بروی محصول بیش از اندازه تمرکز ننمایید

رشد استارتاپیبسیاری از موسسان استارت آپ نسبت به توسعه محصول و رسیدن به رشد استارتاپی وسواس خرج می دهند، زیرا در آن حیطه تخصص دارند. اما محصول درست مهندسی شده به موفقیت شما منتج نمی شود مگر اینکه مردم بدانند چگونه باید از آن محصول بهره ببرند- این موضوع دلیل ناکامی بسیاری از شرکت های فناوری درخشان در جذب افراد است.

اصطلاح “گزاره ارزشی” به مدیر ارشد بازاریابی (CMO) مربوط می شود. با این وجود داشتن یک گزاره ارزشی متقاعد کننده نمی تواند فقط منوط به بازاریابی باشد (گزاره ای که مشتریان و سرمایه گذاران به سادگی درک کنند).

کریستین آلمانی، مدیر عامل شرکت برندسازی و بازاریابی TBGA می گوید: “در هنگام مقیاس گذاری لازم است همه افراد را در یک مسیر قرار دهیم. حال تیم تان دیدگاه های متفاوتی نسبت به ارزشی که محصول یا خدمات تان ارائه می کند، دارند، پس چه فرصتی برای همتراز کردن تصمیم گیرندگان وجود خواهد داشت؟” ارائه و بیان داستان برند را بر کارکنان خود محول کنید، و ارزیابی کنید که آیا در سطح وسیعی همگام سازی اتفاق می افتد. از تفاوت ها به عنوان فرصتی برای تقویت ارتباطات داخلی خود استفاده کنید.

  1. با رقیبان گرم و دوستانه برخورد کنید

هر شرکت پیشگام در عرصه تکنولوژی و شرکت هایی که به بازارهای جاویژه سرویس می دهند، دارای رقیب هستند. فارغ از اینکه چه کسی هستید، کسانی در جایی هستند که بروی همان افراد مد نظر شما دست می گذارند و ممکن است باعث شناور شدن سود شما گردند. البته این لزوماً اتفاق بدی نیست.

کریگ بلوم موسس و مدیر عامل FreeLogoServices.com می گوید که شرکت او از طریق مشارکت با رقیبانی همچون LogoMix و Weebly در چندین سناریو به سود زیادی رسیده است. در موقعیت های زیادی همکاری منجر به نتایج برد-برد می شود، مثلاً پیوستن به یکدیگر برای حمایت از یک دلیل خیرخواهانه، خلق اقتصادهای مقیاسی در زمانی که شما و رقیب اقدام به خرید کالاهای یکسانی می کنید، ورود به بازار جدید با محصول برند مشترک.

بلوم افزود: “اگر در جنگ برای رشد استارتاپی هستید، اگر می خواهید در بازار تاخت و تاز کنید، نباید کسب و کارتان را از رقابت دور کنید.” گاهی اوقات بهترین روش باهم کار کردن است، به خصوص این کار منجر به رشد بازار برای هر دو طرف گردد.

در دنیای استارت آپ ها شاهد بازنده های زیادی هستیم. خوشبختانه همیشه امکان وجود بیش از یک برنده میسر است. از این چهار استراتژی غیرمنتظره برای رشد شرکت خود استفاده کنید تا در میان این برندگان باشید.

[۱] اصطلاح یونیکورن اصطلاحی در حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر است که اشاره به استارتاپی دارد که ارزش بازار آن از یک میلیارد دلار عبور می کند.

منبع: forbes