شعار «زنده با مخالف من!» چند سالی است که ورد زبان خیلی از ما شده است. اما فقط ورد زبان! چون عمل به آن از دشواری چیزی کم از هفت خوان رستم ندارد. کسانی که تجربه همکاری و برخورد با فردی مخالف خود را دارند خوب می دانند که این شرایط تا چه اندازه می تواند دردسرساز شود و اگر درست مدیریت نشود کار به چوب گذاشتن لای چرخ یکدیگر می کشد. درست از طرف دیگر، اگر این رابطه درست مدیریت شود، می تواند سازنده نیز باشد و دو مخالف در جهت رشد یکدیگر حرکت کنند.

مخالفتها بیشتر با مطرح کردن فکرهای نو بروز می یابند. نخست باید در نظر داشته باشیم که هر فکر تازه و نو بی برو برگرد مخالفینی دارد. اما این مخالفتها گاهی به حدی است که شما را در رسیدن به هدفتان دلسرد می کند. اما اگر روال آزموده ای را در برخورد با فرد مخالف در پیش بگیرید، احتمال اینکه بتوانید این مخالفت را به سود خود تمام کنید بسیار بیشتر می شود. در واقع باید نگرشمان این باشد که مخالفت به خودی خود عامل تنش نیست، بلکه چگونگی مدیریت آن است که از آن تجربه ای اعصاب خردکن می سازد یا تجربه ای سازنده.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این ۷ توصیه، بهتر مدیریت کنید!

چگونه با فردی که با ما مخالف است برخورد کنیم؟

برخورد با مخالف

مخالفت اگر به اصطکاک منجر شود، میزان زیادی از زمان و انرژی گروه را به هدر می دهد.

۱- حرف حسابش چیست؟ 

در بیشتر مواقع در پشت این مخالفت دلیلی محکم وجود دارد. به همین علت قبل از هرچیز نیت افراد را بررسی کنید و پس از آن سعی کنید دلیل مخالفتش را دریابید زیرا تا وقتی که دلیلش را ندانید نمی توانید صلحی میان خودتان ایجاد کنید، در نتیجه وقت و نیروی خود را برای این موضوع تلف می کنید.

۲- به زبان طرف مقابل صحبت کن

اکثر اوقات علت طولانی شدن اختلافات، سوء تفاهم هایی است که به وجود می آید. هنگام برخورد با فرد مخالف سعی کنید ماجرا را از زاویه دید او هم ببینید. به همین دلیل قبل از آغاز کار از یکدیگر شناخت درست و مناسبی نسبت به دانش و تخصصتان داشته باشید تا زمان کمتری در حین کار تلف شود. هنگامی که به درک طرف مقابل از موضوع پی ببرید به راحتی می توانید زبان او را متوجه شده و ارتباط مناسب تری با او برقرار کنید.

کاربرد شماره تلفن مجازیمحیط کاری استاندارد چه ویژگیهایی دارد؟

۳- حسن نیتت را به او ثابت کن

یکی از مهمترین مسائلی که در این شرایط مطرح است آن است که بدانید طرف مقابلتان به چه چیزی اهمیت می دهد و می خواهد به چه چیزی در انتهای گفتگو برسد با دانستن این موضوع می توانید خواسته او را برآورده کنید تا نشان دهید به دنبال ایجاد صلح هستید. خواسته ها حتما مادی نیستند. گاهی یک تشویق کلامی می تواند در ایجاد زبان مشترک به کمکتان بیاید.

۴- این خیابان دوطرفه است

اگر رابطه خوب و مناسبی با طرف مقابلتان داشته باشید، او نیز رفتاری محترمانه با شما خواهد داشت. سعی کنید در رفتارتان درکش کنید و نشان دهید خواسته های وی جزئی از دغدغه های شماست. همچنین منفعت های موجود در هدف خود را نشان دهید تا شما را به بهترین نحو همراهی نماید. با این کار تا حد زیادی از مخالفت که ناشی از لجاجت است می کاهید و مخالفت دیگر حالت تخصصی به خود می گیرد، نه لج و لجبازی!

۵- فرد مخالف را دور بزن

گاهی به هیچ روشی نمی توانید طرف مقابل را با خود همراه کنید یا دستکم او را به قول معروف از خر شیطان پایین بیاورید که دست از لجبازی بردارد. در نتیجه بدون بی احترامی به فرد، او را کنار گذاشته و با استفاده از خلاقیت خود از طریق دیگری به هدف خود برسید.

۶- یک سوزن به خودت!

همانطور که ممکن است شما از طرف مقابل ناراضی باشید، طرف مقابل نیز این حق را دارد که از رفتار شما رضایت نداشته باشد. ممکن است رفتاری که شما از روی لجاجت بر آن پافشاری می کنید سبب این اختلاف شده باشد. به همین دلیل  اگر برای لحظه ای تامل کنید شاید بپذیرید که با تغییر رفتارتان می توانید به نتیجه مطلوبی برسید و ارتباط بهتری با طرف مقابلتان داشته باشید و سریع تر به اهدافتان برسید.

چگونگی برخورد با فرد مخالفمان یکی از ظرافتهای مدیریت روابط بینافردی است. هر چه بیشتر از اصطکاک میان افراد کاسته شود، انرژی بیشتری برای حرکت به سمت هدف برایمان باقی می ماند. شاید با تمرین و کنار گذاشتن خودخواهی روزی برسد که «زنده باد مخالف من!» نه شعاری روشنفکرانه، بلکه خط مشی ما در زندگی باشد.

آیا شما نیز تجربه ای در زمینه چگونگی رفتار با فرد مخالف خود دارید؟ در بخش «دیدگاه شما» با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: Inc.com