اکثر افراد با نیت خیر وارد جایگاههای بالا میشوند ، اما غالبا به دلیل درخواستها – و مزیت های شغلی از پا در می آیند. اگر میخواهید یک رهبر خوب شوید، زمان و انرژی خود را صرف خود-رهبری کنید.

رهبر خوب

نیت خیر

به گفته لارس سودمن، سخنگوی سابق برنامه TEDxUCLouvain ،   رهبر خوب بودن کمی شبیه به پدر یا مادر بودن است .  همه ما از پیش دیدگاههای خوش بینانه ای درباره اینکه چطور قرار است عمل کنیم، چقدر باورنکردنی عمل خواهیم کرد و چطور از کنار اشتباهاتی که دیگران مرتکب میشوند خواهیم گذشت داریم.

اما وقتی زمان پذیرفتن نقش مان می رسد، در می یابیم که واقعیت با انتظارات و تصورات ما منطبق نیست. برای مثال سودمن اعتقاد داشت که اولین نقش مدیریتی خود را به نحو عالی انجام خواهد داد. سپس اولین نشست اصلی با کارمندانش را برپا کرد، یکی از کارمندان سوالی درباره امضای ایمیلی شرکت پرسید، و صورت جلسه ها – و دستورات او به آنها – به طور کامل از هم پاشید.

بعد از چند ماه، سودمن متوجه شد او در حال مقابله با عوامل ریشه دار مشخصی بود که همه رهبران را از پیشرفت کردن باز می داشت. رهبران مانند بسیاری از افراد در دنیای کاری، مشغله های بسیار و زمان ناکافی برای انجام آنها دارند. درحالی که به شدت به دنبال اثرگذاری هستند، مانند گروه موسیقی headless chickens  میتازند و چندان واضح به الویت ها و استراتژی هایشان فکر نمی کنند. و بودن در مسند قدرت باعث میشود تصور کنند که افراد زیردست آنها از پس بسیاری از مشکلات بر می آیند.

سودمن، که اکنون یک مشاور مدیریتی در بلژیک است،  راه حلی بالقوه برای « مشکلات کلاسیک رهبری» که توسط مارکوس آئورلیوس؛ امپراطور روم و فیلسوفی رواقی مطرح شده را پیدا کرده است. مارکوس آئورلیوس به جای آنکه وقتش را صرف یادگیری برای رهبری دیگران کند، بخش عظیمی از انرژی اش را بر روی تسلط پیدا کردن بر خود-رهبری قرار داد. سودمن همچنین به نقل قولی آموزنده از دی هاک، بنیان گذار کارتهای اعتباری Visa برخورد که گفته بود : اگر به دنبال رهبری کردن هستی، حداقل ۴۰ درصد از زمانت را صرف مدیریت خودت کن»

سودمن این راهنمایی را– در ابتدا به عنوان یک رهبر خوب و اخیرا به عنوان فردی که به رهبران دیگر برای موفق شدن کمک می کند، بسیار سودمند یافت . در زیر او به سه عملکرد مرتبط با خود-رهبری اشاره می کند.
بیشتر بخوانید: چگونه خصوصیات یک رهبر را کسب کنیم؟

از نقطه ضعف های خود آگاه شوید

رهبری خوب

نقطه ضعف های خود

رهبران باید  نسبت به تمام تعصبات، تمایلات و ضعف های خود آگاه باشند. این اطلاعاتی حیاتی برای یک مدیر است، اما همیشه گرفتن چنین بازخوردی از همکاران و زیردستان آسان نیست . برای بسیاری از افراد ارائه انتقادهایی حقیقی ،حتی زمانی که به آنان گفته میشود برای نظراتشان توبیخ یا تنبیه نمی شوند، دشوار است.

در عوض، عملی که سودمن آن را  « بررسی ویژگی های شخصیتی» می نامد را انجام دهید. به فردی که با او کار کرده اید فکر کنید که – در نظر شما یا در نظر همکاران معتمد – رهبر  یا مدیر بدی بوده است.

چه کارهایی انجام داده اند که منجر به قضاوتهایی منفی در مورد آنان شده است؟ سپس، از خودتان بپرسید: آیا هیچ یک از آن رفتارها را انجام میدهید؟ سودمن چنین ادامه می دهد که به خودتان از یک تا پنج امتیاز بدهید ( اگر اصلا درآن رفتارها مشترک نیستید ۱ و در صورتی که تمام رفتارها را دارید به خود ۵ بدهید)

شاید شما مدیری داشته اید که اطلاعات مهم را از کارمندانش مخفی نگه می داشته است، که باعث میشده افراد زیردست او به راحتی نتوانند کارهایشان را انجام دهند. یا شاید مدیر خرد داشته اید؟ مدیری که دایما فریاد می زند؟ فردی که کارمندی را بیش از بقیه دوست داشته – و اجازه میداده تا همه متوجه آن شوند؟ احتمالا رهبرانی را نیز تجربه کرده اید که اعمالشان کمتر نمایشی یا انگشت نمایانه بوده اما همچنان آسیب رسان بوده است. شاید به صورت گنگی با دیگران ارتباط برقرار می کرده اند؟ یا همیشه به شما می گفته اند بعدا به با شما تماس خواهند گرفت اما « بعدا» هیچ گاه فرا نرسیده است.

اگر برخی از رفتارهای آنها به دل شما می نشسته است تعجب نکنید. نکته بدی که در دیگران می یابیم در بسیاری از مواقع با رفتارهای ما عجین شده است. بعد از اینکه  زمینه های بالقوه پیشرفت خود را شناسایی کردید، برنامه ای برای نحوه کار کردن بر روی آنها تدوین کنید. سعی کنید هر ماه ارزیابی ویژگی های شخصیتی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: دو تکنیک افزایش بهره وری که رهبران موفق به کار می‌برند

روزانه مراقبه کنید

هر روز، ۵- ۱۰ دقیقه به چالش هایی که اخیرا از پس آنها بر آمده اید و چالشهایی که به زودی با آنها روبه رو خواهید شد، صرف کنید.

در حالیکه مارکوس آئورلیوس عاشق مراقبه کردن در شب بود، سودمن دوست دارد صبحها به هنگام صرف قهوه این کار را انجام دهد. سوالاتی که می بایست مطرح کنید عبارتند از : مدیریت من دیروز چگونه بود؟ چطور رهبری که دوست دارم به آن تبدیل شوم با چالش هایی که من با آنها روبه رو شدم روبه رو می شد؟ چالش های امروزم چطور؟ چطور به شکلی متفاوت می توانستم عمل کنم؟ افکار خود را بنویسید تا بتوانید به آنها رجوع کرده و از آنها بیاموزید

احساسات تان را تعدیل کنید

Leading-others

احساسات تان را تعدیل کنید

صرف نظر از اینکه چقدر آماده بوده یا فکر کرده باشید، کارمندان، همکاران، مشتریان و شرکایی وجود خواهند داشت که شما را عصبانی، مایوس یا ناراحت می کنند. سودمن صادقانه اعتراف می کند که لحظاتی وجود خواهند داشت که شما به عنوان یک رهبر خوب با آنها روبه رو شده و با خود فکر می کنید«  اه! دیگر تمامش کنید»

در اینجاست که تمرین چهارچوب بندی مجدد وارد می شود. سودمن پیشنهاد می کند وقتی آن لحظات اعصاب خورد کن فرا می رسند، صبر کنید و از خود بپرسید … این مساله اکنون از یک تا ۱۰  چقدر اهمیت دارد؟

شما اکنون باید با مسایلی که امتیاز ۹ یا ۱۰ میگیرند مشغول باشید، اما متوجه میشوید که مسایلی که اعصاب شما را به هم می ریزند، اهمیت کمتری دارند.در برابر هر چیزی که امتیازی برابر ۶ یا کمتر داشته باشد، یا به طور فیزیکی (مثلا من به یک استراحت کوتاه نیاز دارم، الان بر می گردم) یا مجازا ( یک دقیقه به من زمان بدهید  تا به صحبتهای شما فکر کنم) از حضور دیگران مرخص شوید.

سپس به خودتان لحظه ای زمان برای فکر کردن بدهید : رهبری که من رویای آن را در سر دارم این شرایط را چگونه مدیریت می کرد؟» پاسخ آن را خواهید یافت.

بیشتر بخوانید: رهبران گوگل چه ویژگیهایی دارند که دیگران ندارند؟

لارس سودمن  مشاور، سخنران اصلی و مربی اجرایی مباحث مدیریتی، استراتژی، نوآوری و ارتباطات است.

سودمن به عنوان صاحب Sudmann & Company که یک شبکه آموزشی مشاوره و مدیریت است، از تجارب کاری خود – بالاخص به عنوان مدیر ارشد مالی شرکت Procter & Gamble Services بلژیک، و همچنین تخصص مشاوره اش با شرکت های فورچون ۵۰۰ برای کمک به سازمانها به منظور دستیابی به نتایج بهتر استفاده می کند. او همچنین سخنران دانشگاههای Braunschweig و Lüneburg و دانشگاه    RWTH Aachen می باشد.

 منبع: getpocket