تا همین ده الی پانزده سال پیش تنها چند صد هزار نفر در ایران به طور جدی از اینترنت استفاده می‌کردند، اما اکنون تعداد مشترکان اینترنت به بیش از ۷۴ میلیون رسیده و ضریب نفوذ اینترنت هم نزدیکی‌های ۹۰ درصد شده است.

ایران، امروز در جمع ۲۰ کشوری است که بیشترین کاربر اینترنت را دارند. ضریب نفوذ اینترنت در ایران از میانگین جهانی هم بالاتر است. ایران از این نظر بالاتر از کشورهایی مثل ترکیه، برزیل، روسیه و هند قرار دارد.

در حال حاضر اکثر مناطق کشور تحت پوشش شبکه اینترنت است و در هر جای کشور می‌توان به صورت الکترونیک خرید کرد.

این روزها کسب درآمد از اینترنت پربازده تر و کم هزینه تر از بسیاری از کارهاست.

اینترنت بازار بزرگی برای فعالیت اقتصادی در ایران است. سهم شما از این بازار چیست؟

در این اینفوگرافی با عدد و رقم نشان می‌دهیم که استفاده از اینترنت چه رشد خیره کننده ای در این سال ها داشته است و این رشد چه بازار بکر و بزرگی به وجود آورده است که می توان به کمک آن یک کسب و کار موفق داشت.

ضریب نفوذ اینترنت در ایران

ضریب نفوذ اینترنت در ایران

رشد استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران

اکنون بیش از ۹۳ میلیون خط موبایل فعال در کشور وجود دارد.۳۷ درصد کسانی که موبایل دارند از گوشی هوشمند استفاده می‌کنند. یعنی می‌توانند با گوشی خود به اینترنت وصل شده و عضو شبکه‌های اجتماعی شوند. از این لحاظ در جایگاه سی و چهارم جهان هستیم. گوشی‌های هوشمند باعث شدند استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران از رشد خوبی برخوردار باشد.

در حال حاضر ۴۷میلیون کاربر ایرانی از یکی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند.از هر ۱۰ کاربر ایرانی ۷ نفر عضو یکی از شبکه های اجتماعی دنیا است

۴۱میلیون ایرانی تنها از موبایل برای رفتن به شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند و اینستاگرام با بیش از ۳۰ میلیون کاربر محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران است.

از تجارت الکترونیک و کسب و کارهای اینترنتی در ایران چه خبر؟

تجارت الکترونیکی یکی از پیشروترین حوزه‌های خدماتی در عرصه اقتصاد ایران است. به خصوص در ماه های اخیر که به علت تحریم ها بسیاری از بخش‌های اقتصاد کشور با بحران و رکود روبرو بودند، این بخش همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد:

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در همایش فیروزه پلت که دفتر شما هم به عنوان حامی حضور داشت از رشد بخش بخش آی تی در اقتصاد ایران می‌گوید.

در سال ۹۷ برخلاف دیگر بخش های اقتصاد ایران تجارت الکترونیک از رونق خوبی برخوردار بوده است. نگاهی به آمارهای تجارت الکترونیک در این سال‌ بیندازیم:

  • ۲۷۰ هزار وب سایت ایرانی درگاه پرداخت دارند.
  • مبلغ هر خرید الکترونیکی به طور متوسط حدود ۱۸۷هزار تومان است
  • ۱۸درصد از وب سایتهای تجارت الکترونیکی دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند.
  • سهم شاغلان تجارت الکترونیکی از کل شاغلان کشور، ۵٫۵ درصد برآورد می شود.
  • تعداد کل معامالت تجارت الکترونیکی ۱میلیارد و ۱۱۳ هزار عدد در سال ۹۷ بوده است.

آینده روشن برای کسب و کارهای اینترنتی در ایران

همانطور که دیدید کسب و کارهای اینترنتی در ایران رو به گسترش هستند و از رشد خوبی برخوردارند، راه اندازی فروشگاه اینترنتی ۶۴ درصد این کسب و کارها را تشکیل می دهد، ۱۵ درصد مربوط به آموزش و ۱۰ درصد هم سهم تولید محتوا است. آیا شما هم یک کسب و کار اینترنتی دارید؟ آیا تا به حال به فکر کسب درآمد از طریق اینترنت افتاده اید؟ شاید اکنون موقع دست به کار شدن باشد.