در دنیای امروزه کار در منزل بیشتر از قبل افزایش یافته است، و تولید در منزل مشکلات خودش را دارد.  که ما در این مقاله به راهکارهایی برای رفع مشکلات دورکاری می پردازیم. در ایام کرونایی هم کسب و کارهای زیادی در ایران و در خارج کار را در منزل انجام می دهند، خوب است که به راهکارهای رفع این مشکلات عمل کنیم تا به توسعه کسب و کار خود برسیم.

مشکلات زیادی سد راه کار درمنزل است. آقای IBM نیز این مشکلات را دچار شده است. در سال ۲۰۰۹، ۴۰ درصد از ۳۸۶۰۰۰ کارمند خود در ۱۷۳ کشور از راه دور کار می کردند. اما در سال ۲۰۱۷، با کاهش درآمد، مدیریت هزاران نفر از آن ها را به دفتر بازگرداند.

حتی با وجود این که Facebook، Shopify ،Zillow ،Twitter و بسیاری از شرکت های دیگر برنامه هایی را برای اجازه کار کارمندان از راه دور برای همیشه فراهم می کنند، تجربیات آقای Laermer و IBM یادآور این واقعیت است که تاریخچه ارتباط از راه دور با شکست روبرو شده است. شرکت ها در حال پیشروی هستند و خطر همان سرنوشت را دارند.

از مشکلات کار در منزل این است که کارمندان چون کار کردن دیگران را مثل محیط کار نمی بینند معمولا بی انگیزه شده و یا افسردگی می گیرند. و جسم و روح آن ها دچار فرسودگی و خستگی می شود.

مشکلات کار در منزل

رفع مشکلات دورکاری

راهکاری مفید برای حفظ سلامت روان کارمندان

از مشکلات کار در منزل این است که افراد مکالمه های بی برنامه یا گپ و گفت گوهای روزانه شان را در طی دورکاری از دست می دهند و واقعیت این است که همین عامل به ظاهر ساده می تواند بر سلامت روان افراد تاثیر بگذارد. این چیزهای به ظاهر ساده در واقع بخش های بزرگ و مهمی از کار روزانه هستند که تاثیر مستقیمی بر عملکرد افراد دارند. چگونه می توان این تعاملات را از دور شبیه سازی کرد؟

خوشبختانه تکنولوژی به کمک ما آمده است و این امکان وجود دارد تا از طریق مکالمات تلفنی زنده یا ویدئو کنفرانس با همکاران در ارتباط باشیم.

بیشتر بخوانید: هشت تکنیک روانشناسی برای افزایش بهره وری در کار

راهکاری مفید برای حفظ سلامت جان و بدن

 • هر بیست دقیقه یک بار، به مدت بیست ثانیه به جایی ۶ متر دورتر نگاه کنید. این کار باعث می شود که چشمانتان کمتر خسته شوند و خشک نشوند، همچنین شما کمتر خسته شوید و مشکلات گردن و ستون فقرات گریبانگیر شما نشوند.
 • دو بازه ۲۰ دقیقه ای استراحت بدون تکنولوژی داشته باشید و پیاده روی کنید، چای بنوشید و یا کتاب بخوانید.
 • از گیاهان در دفتر کار خود و در منزل در دوران دورکاری استفاده کنید. این گیاهان باعث آرامش ذهن و بازدهی بالا می شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش کار در منزل و دورکاری در ایران

برنامه ریزی منظم

 • اگر کارهای بزرگ را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید، ذهن شما برای انجام آن ها بهتر عمل می‌کند. با این راهکار، کارهای خود را برنامه‌ریزی کنید.
 • لیست کارهای ضروری خود را یاددداشت کنید، و برای هر روز، ۳ مورد مهم کارها را انجام دهید.
 • یک روتین روزانه داشته باشید و سرساعتی که سرکار می رفتید بیدار شوید.
 • پیام ها، ایمیل ها و دایرکت ها را فقط در ساعت های خاصی چک کنید.
برنامه ریزی منظم

برنامه ریزی منظم

راهکار مفید تعیین ساعات کاری 

 • یک نکته اصلی که در دورکاری در منزل وجود دارد این است که اگر شما و شرکتی که در آن کار می کنید، کار در منزل را برای برهه زمانی کنونی در نظر گرفته اید بهتر است در همان ساعاتی که هر روز سرکار بوده اید در خانه هم کار کنید، و نسبت به انجام کارهای همان روز تعهد داشته باشید.
 • با تعریف کارهای روتین مثل کار، ورزش، نهار، استراحت و…، هم به برنامه‌های خود نظم ‌می‌دهید، هم همکاران‌تان می‌دانند در چه ساعت‌هایی می‌توانند به شما دسترسی داشته باشند.
 • تلاش کنید در ابتدای یک روز، برای همۀ کارها زمان مشخصی تعیین کنید. با این کار می‌دانید در روز چه کارهایی پیش رو دارید و کمتر وقت هدر می‌دهید.

از مشکلات کار در منزل حفظ رسمیت کاری است.

یکی از اصلی ترین توصیه ها برای دورکاری این است که در چنین شرایطی لازم است با دور کاری مانند یک کار واقعی رفتار کنید. برای مثال صرفا به دلیل این که در خانه می توانید با لباس راحتی باشید به معنای آن نیست که واقعا باید این کار را انجام دهید.

لارسن استاد مدیریت دانشگاه نورث وسترن توصیه می کند که دوش بگیرید و لباس بپوشید و با دورکاری مانند یک کار واقعی رفتار کنید.

از مشکلات کار در منزل باز نگه داشتن راه های ارتباطی با مدیر و همکاران است.

چه در زمان شیوع ویروس کرونا و چه در هر زمان دیگر، یکی از موارد کلیدی دورکاری ارتباط شفاف شما با مدیر و همکاران و در صورت ضرورت ارباب رجوع است. در زمان دورکاری از طریق ابزارهای ارتباطی موثر و به موقع با اعضای تیم داشته باشید و ارتباط کلامی موثر و به موقع با اعضای تیم داشته باشید و به طور منظم با اعضای تیم جلسات مجازی برگزار نموده و پیگیر امور مربوطه باشید.

ایجاد گروه های ارتباطی مجازی برای همه اعضای تیم 

کانال های ارتباطی و شبکه مجازی برای همه اعضای تیم تشکیل دهید و در کانال مربوطه اطلاعات و دستورالعمل های جدیدی برای همه اعضا شفاف و در دسترس باشد و اطمینان یابید که همه اعضای تیم از اخبار مهم و رویدادهای کاری مطلع می شوند.

تجهیز و مهیا کردن محیط کار برای جلوگیری از مشکلات کار در منزل

 • اگر در خانه دفتر کار ندارید تا جایی که می توانید فضای مخصوصی برای کار ایجاد کنید. رعایت موارد ارگونومی مانند میز، صندلی، نور و … تاثیر چشمگیری بر نتیجه کار خواهد داشت.
 •  بهتر است در این محیط، کار دیگری انجام نشود تا پیش فرض های ذهنی به این ترتیب شکل گیرد که اینجا محل کار است، این امر می تواند نشانه مهمی برای کسانی که با شما زندگی می کنند باشد تا بدانند که شما سرکار هستید و قرار نیست امور شخصی عقب افتاده را در این زمان پیگیری نمایید.
 • در زمان دورکاری رعایت مرز فضای اداری و زندگی شخصی بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: ۸ کار اینترنتی در منزل برای کسب درآمد دلاری در این روزها

چناچه شما هم در منزل کار می کنید از مشکلات کار در منزل برای ما بنویسید. و از تجربیات خود در استفاده از راهکارهای معرفی شده برای رفع این مشکلات با ما به اشتراک بگذازید.