گوگل برای الگوریتم جستجوی تلفن همراه به روز رسانی بزرگی را انجام داده است. با انجام این به روز رسانی رتبه بندی وب سایتهایی که از طریق تلفن همراه جستجو می شوند تغییر خواهد کرد. طبق این الگوریم جدید، وبسایت هایی که ریسپانسیو (responsive) نیستند رتبه شان در گوگل پسرفت خواهد کرد. ریسپانسیو بودن در لغت به معنای واکنشگر بودن است و در مورد وبسایت به وبسایتی گفته می شود که اگر با موبایل یا تبلت از آنها دیدن کنید، طراحی شان مطابق با صفحه کوچکتر موبایل تغییر می کند.

ریسپانسیواین الگوریتم طرفدار وب سایت های موبایل-دوست است (نوشته های درشت-کلیک کردن ساده-تغییر سایز دادن انچه در صفحه موبایل می بینیم) وب سایتهایی که این نکات را رعایت کرده باشند رتبه (رنکینگ) بهتری خواهند داشت و وب سایت هایی رعایت نکنند شاهد افت رتبه خود هستند. این تغیر بر میلیون ها وب سایت تاثیر گذار است و ممکن است وب سایت ها به صورت نا گهانی رتبه مطلوب خود را از دست دهند.

کسب و کار های کوچک به طور عمومی بیشتر تحت تاثیر خواهند بود. به دلیل اینکه دیر به دیرتر بروز می کنند و منبع مالی و وقت کافی برای این تغییرات ندارند و همیشه به دنبال کاهش هزینه هستند.

زمانی که از کسب و کار های کوچک و مدیران سایت در باره ی این تغییر سوال می کنیم که ایا آنها در این رابطه تمهیدادتی را دیده اند یا خیر؟ اینگونه پاسخ می دهند:

  • خبری از این تغییر نداشتم.
  • درباره تغییر الگوریتم گوگل می دانستم اما پروسه ریسپانسیو کردن وبسایت بسیار مشکل است.
  • می دانستم چنین تغییری در الگوریتم گوگل در راه است اما برای بروز رسانی وبسایت خودم هم مشکل دارم، ریسپانسیو کردن پیشکش!
  • نمی دانستم قرار بوده چنین تغییری ایجاد بشه،اما آماده ایم و در اسرع وقت خودمان را با این تغییر منطبق می کنیم.

از جواب‌های بالا پیداست که کسب و کار با سرمایه کم یشتر تحت تاثیر این تغییر الگوریتم گوگل قرار می گیرند.

اگر کسب و کار شما نیز وبسایت و بلاگ دارد و هنوز ریسپانسیو کردن آن را جدی نگرفته اید، دیگر فرصتی برای پشت گوش انداختن باقی نمانده. اگر هم که اصلاً وبسایت ندارید، بدانید که رقیبانتان خیلی از شما جلو زده اند. پس دست بجنبانید و خودتان را با دنیای پیشرفته ارتباطات وفق دهید.

منبع: گوگل دولوپر