کسب و کارتان نوپا است و ممکن است مشتریان شما را جدی نگیرند. ما فوت و فن هایی بلدیم تا هم زیر بار هزینه اضافی نروید و هم حرفه ای جلوه کنید.

 

چه خوشتان بیاید و چه نیاید، اگر کسب و کارتان نوپا است یا به طور آزاد برای خود کار می کنید (freelancer)، همیشه مشتریانی هستند که شما را جدی نمی گیرند. اما فوت و فن هایی هست که با انجامشان می توانید کسب و کارتان را از آنچه که هست بزرگتر و حرفه ای تر جلوه دهید.

  1.  ویترین کسب و کارتان باشید اما آچار فرانسه نه!

اول از همه بگذارید برایتان روشن کنم که این بدان معنا نیست که خودتان را قایم کنید. هیچ ایرادی ندارد که خودتان نماینده کسب و کار نوپای خود باشید . اتفاقاً خیلی هم خوب است که وجهه ای شخصی به آن بدهید. منتها اگر قرار است همه کارها را خودتان یک تنه انجام دهید، بهتر آن است که این واقعیت را در بوق و کرنا نکنید. مشتریان اغلب با پی بردن به این موضوع عقب نشینی می کنند.

  1. خودتان را مدیر عامل یا CEO معرفی نکنید.

اگر تازه کارید و هنوز شناخته شده نیستید، به هیچ عنوان، تکرار می کنم به هیچ عنوان، خودتان را مدیرعامل، یا آنگونه که این روزها باب شده CEO، شرکتتان معرفی نکنید. در کسب و کارهای نوپا این گونه عناوین دهن پرکن مشتریان جذب که نمی کند هیچ، پس هم می زند. همین که نام خود و نام شرکتتان را بگویید کافی است.

 

  1. شماره تلفنی معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید.

تهیه یک شماره تلفن ثابت و معتبر به مشتریانتان اطمینان خاطر می دهد که سراغ فرد درستی آمده اند. تصور کنید می خواهید کالا یا سرویسی را برای اولین بار از کسی خریداری کنید. خودتان باشید سراغ گزینه ای می روید که فقط یک شماره تلفن همراه، یا از آن بدتر اعتباری، دارد یا آن که شماره تلفنی ثابت دارد؟

چگونه بدون اینکه خط تلفن بخریم، شماره تلفن ثابت اختصاصی داشته باشیم؟

اشتباه نکنید. نه قرار است دفتر بخرید و نه خط تلفن. دفتر شما، بسته به سرویسی که انتخاب می کنید، یک یا دو شماره تلفن ثابت اختصاصی تهران و همین طور شماره فکس اختصاصی تهران در اختیارتان قرار می دهد.

  1. منشی تمام وقت داشته باشید، اما زیر بار هزینه اش نروید.

مشتریان همواره ترجیح می دهند وقتی در ساعات اداری با یک شرکت تماس می گیرند یک منشی تماسشان را پاسخ دهد. این یک واقعیت است. از طرفی هم استخدام منشی با دستکم حقوق ماهیانه ۱ میلیون تومان و دردسرهای بیمه برای یک کسب و کار تازه کار توجیه اقتصادی ندارد یا به بیان عامیانه صرف نمی کند.

چگونه هم منشی داشته باشید و هم منشی استخدام نکنید؟

دفتر شما دقیقاً کارش ارائه اینگونه خدمات است، یعنی پاسخگویی و مدیریت تماسهای شما، بی آن که نیاز به اجاره دفتر یا استخدام منشی داشته باشید، آن هم در ازای پرداخت مبلغی به مراتب پایین تر از استخدام منشی.

سرویس منشی حقیقی دفتر شما چگونه می تواند به کسب و کارهای نوپا کمک کند؟

منشی های دفتر شما تماسهای شما را با هر جمله بندی ای که شما بخواهید، با لحن و بیانی حرفه ای و صدایی پرانرژی پاسخ می دهند. اگر می خواهید از این هم حرفه ای تر عمل کنید، می توانید با خرید سرویس تلفن گویا از دفتر شما تا در ساعات غیراداری نیز تماس هایتان مدیریت شود.

طرز کار سرویس تلفن گویای دفتر شما چگونه است؟

  1. مشتریان را در جریان روند کار قرار دهید.

هیچ چیزی به این اندازه به مشتری اطمینان خاطر نمی دهد که بداند سفارشش در چه مرحله ای است، نکته ای حیاتی که کسب و کارهای تازه کار معمولاً از آن غافل می شوند.

 

برای اثبات حرفه ای بودن خود، مشتری را طی گزارشهایی رسمی با قالبی مشخص و با سربرگ و لوگوی خودتان از مراحل کار باخبر کنید. در فضای کاری کشور ما که کمتر کسی به تعهدات زمانی خود پایبند است با این ترفند ساده برتری خود را ثابت کنید.

  1. ظاهر کسب و کارتان را دست کم نگیرید.

از قدیم گفته اند مردم عقلشان به چشمشان است. همیشه این گونه بوده و به احتمال زیاد نیز همین گونه خواهد ماند. پس در تمام طراحی ها، از وبسایت گرفته تا کارت ویزیت و تبلیغات سنگ تمام بگذارید.

پس به خاطر داشته باشید: لازم نیست مشتری بداند شما همه کاره کسب و کارتان هستید. عناوین دهن پرکن تأثیر عکس بر نگرش مشتریان نسبت به شما دارد. داشتن شماره تلفن ثابت و پاسخگویی یک منشی حرفه ای به تماسهایتان بیش از آن که فکرش را بکنید در جذب مشتریان تأثیرگذار است. مشتریان را با ارائه گزارشهای مرحله ای از بابت پیشرفت کار و خوش قولی خود خاطرجمع کنید و در آخر، از سر و وضع و ظاهر کسب و کارتان غافل نشوید.

اگر شما هم تجربه ای داشته اید که فکر می کنید می تواند به افرادی که به تازگی کسب و کاری راه انداخته اند کمک کند، خوشحال می شویم از نظراتتان استفاده کنیم.

 

منبع:

http://www.lifehack.org/articles/work/10-tips-and-tools-look-like-big-company-even-youre-not.html