چگونه حس کنجکاوی مان را برگردانیم؟

دقت کرده‌اید بچه‌ها چه کنجکاوی و چه عطشی برای تجربه کارهای جدید دارند؟ گویی هیچ ترسی از نتیجه آن تجربه ندارند. همه ما روزی این گونه بودیم، تا این که کم‌کم ترسی در وجودمان نشست که مبادا تجربه‌های جدید به ما صدمه بزنند، یا وجهه‌مان در نظر دیگران خراب شود. اما خبر خوش این که می‌توانیم این حس کنجکاوی از دست‌رفته خود را از نو بدست آوریم.

کنجکاوی

احساس کنجاوی

تا زمانی که کودک هستیم، ذاتاً کنجکاویم، و این گونه است که رشد می‌کنیم و یاد می‌گیریم. اما با شروع مدرسه، احساس کنجاوی ما کم‌کم رنگ می‌بازد. کارشناسان معتقدند که ما می‌توانیم این خصلت را دوباره بیاموزیم. در اینجا با هشت عادت مردمانی که احساس کنجکاوی خود را از نو به دست آورده‌اند آشنا می‌شویم:

۱. بی آن که قضاوت کنند گوش می‌کنند.

ما اغلب عادت داریم هنگام گوش کردن به صحبت‌های دیگران شروع به فرضیه‌سازی کنیم. حال آن که افراد کنجکاو به دنبال درک دیدگاه‌های دیگرانند، و بدون این که بر نتیجه گفتگو سرمایه‌گذاری کنند، می‌نشینند و گوش می‌کنند.

۲. خیلی سؤال می‌کنند.

افراد کنجکاو مدام سؤال‌هایی می‌پرسند که با کلمات «چگونه»، «چی»، «کِی»، «کجا» و «چرا» آغاز می‌شوند. آن‌ها تمایلی به پرسش‌های «بله» یا «خیر» ندارند.

۳. به دنبال غافلگیر (سوپرایز) شدن‌اند.

بسیاری از ما احساس دوگانه‌ای نسبت به غافلگیر شدن داریم. وقتی شرایط ثابت‌اند، احساس راحتی و امنیت می‌کنیم، اما وقتی متغیرند احساس سرزندگی می‌کنیم.افراد کنجکاو از غافلگیری در زندگیشان استقبال می‌کنند. مدام در پی تجربه غذاهای جدید، صبحت با غریبه‌ها، یا پرسیدن سؤال‌هایی هستند که پیش از آن نپرسیده‌اند.

۴. حضور صد در صد دارند.

افراد کنجکاو گوشی خود را خاموش می‌کنند تا بر گفتگو تمرکز کنند. یعنی وقتی با خانواده خود مشغول صحبت هستید، همزمان آشپزی نکنید. انجام همزمان چند کار امکان کنجکاوی را از شما می‌گیرد.

۵. مشکلی با اشتباه کردن ندارند.

افراد کنجکاو به جای این که بخواهند حق با آن‌ها باشد، سعی می‌کنند نسبت به نظرات دیگران باز برخورد کنند. فرهنگ کنجکاوی، به خصوص بین رهبران، مزایای بیشماری برای شرکت‌ها دارد. تیم‌های کنجکاو همواره گزینه‌های متنوع‌تری را برای خلاقیت در محصولات خود، بازاریابی و حل مشکلات مد نظر قرار می‌دهند.

۶. زمانی را به کنجکاوی اختصاص می‌دهند.

کارشناسان به رهبران شرکت‌ّها توصیه می‌کنند که ماهی یک روز را به تفکر درباره سناریوهای سه سال آینده، زیر سؤال بردن تمامی فرضیات اصلی خود، و بررسی این که آیا نیازی به کنار گذاشتن برخی کارهایی که اکنون انجام می‌دهند هست یا خیر اختصاص دهند.

۷. از گفتن «نمی‌دانم» وحشت ندارند.

انسان‌های کنجکاو همواره با هدف کسب دانش جدید با دیگران وارد گفتگو می‌شوند. وقتی از آن‌ّها سؤالی پرسیده می‌شود، وحشتی ندارند که بگویند پاسخش را نمی‌دانند. برای آن‌ّها یادگیری از باهوش بودن در نظر دیگران مهم‌تر است.

۸. اجازه نمی‌دهند رنج‌های گذشته به آینده‌شان لطمه بزند.

ذهن ما دو بخش دارد: یکی تجربیات جدید را در خود نگه می‌دارد و دیگری آن تجربیات را تجزیه و تحلیل می‌کند.مشکلی که بسیاری از بزرگسالان دارند این است که احساس کنجکاوی نسبت به تجربه‌های جدید را از دست می‌دهند و در عوض بر تجزیه و تحلیل تجربه‌های قبلی تمرکز می‌کنند، به خصوص اگر در گذشته تجربه ناخوشایندی داشته باشند. اما افراد کنجکاو پایه خود را قدرتمند می‌کنند و همچنان دست به خطر می‌زنند.


منبع:   fastcompany