چگونه هدف خود را در زندگی پیدا کنیم؟

مرحله اول: ارزیابی علایق

۱. یک دفترچه اهداف تهیه کنید.

یادداشت‌های روزانه یک روش موثر برای ایجاد هدف در زندگی و تغییر دیدگاه‌تان است. یک دفترچه یادداشت مخصوص برای نوشتن و بررسی افکار و علایق و سرگرمیها و اهدافتان در زندگی داشته باشید.

نگران این نباشید که از دید سایرین چه‌طور نویسنده‌ای به نظر می‌رسید؛ این دفترچه فقط برای خودتان است و قرار نیست فرد دیگری آن را بخواند! مهم این است که با خود کاملاً صادق و روراست باشید، اینکه نویسنده خوبی هستید یا نه اهمیتی ندارد.

۲. پاسخی برای سوالات مهم زیر داشته باشید

برای ارزیابی و پیدا کردن هدف در زندگی خود مهم است که علایق‌، کارهایی که در حال حاضر انجام می‌دهید و کارهایی که لازم است برای ایجاد تغییر در زندگی‌تان در آینده انجام بدهید را ارزیابی کنید تا بتوانید زندگی هدفمندی داشته باشید. این‌ها برخی از سوالات قابل توجهی‌اند که باید از خود بپرسید و پاسخ آنرا در دفترچه خود نگه‌دارید:

  • چه زمانی شادترین دوران زندگی‌تان بوده است؟
  • چه زمانی واقعاً به خودتان افتخار کرده‌اید؟
  • چه خصوصیاتی از آدم‌های اطرافتان را تحسین می‌کنید؟
  • چه چیزی شما را سرزنده و شاداب می‌کند؟
  • در زندگی روزمره خود چقدر احساس خوشحالی می‌کنید؟
  • چه تغییری می‌تواند زندگی‌ شما را شادتر کند؟
  • چه “باید”هایی به “دلخواه“هایتان برتری دارد؟
  • اگر بتوانید یک چیز را در دنیا تغییر بدهید، چه چیزی را تغییر می‌دهید؟
  • اگر تنها برای یک هفته زنده می‌ماندید، آن یک هفته را چه‌طور می‌گذراندید؟

۳. فهرستی از کارهای مورد علاقه خود تهیه کنید.

هدف در زندگی

لیستی از کارهای مورد علاقه خود تهیه کنید.

برای پیدا کردن هدف در زندگی خود، کارهایی که دوست دارید وقت خود را با آن‌ها بگذرانید بنویسید. این کارها می‌تواند شامل شغل‌، امور شخصی و یا زندگی خانوادگی‌تان باشد. هم‌چنین، این لیست باید شامل کارهایی باشد که شما را خوشحال می‌کند و شما واقعاً از انجام آنها لذت می‌برید؛ مثل کارهایی که برای انجام آنها حقوق یا دستمزدی دریافت نمی‌کنید و در عین حال در حین انجام دادن، گذر زمان را احساس نمی‌کنید.

۴. از روش برنامه‌ریزی عقب‌گرد استفاده کنید.

خودتان را در نود سالگی تصور کنید و به گذشته‌ فکر کنید، و از این‌که زندگی پرمعنا و سرشار از لذت داشته‌اید کاملاً راضی و خشنود هستید. فکر کنید که مشخصه‌های برجسته این زندگی چه بوده است، سپس در زمان حرکت کنید و پیش‌بینی کنید در هر دهه از زندگی‌تان نیازمند انجام چه کارهایی هستید تا زندگی که برای خود متصور هستید را داشته باشید.

برنامه عقب‌گردتان به شما کمک می‌کند تا هدف در زندگی خود را تعریف کنید و برای آن برنامه ریزی کنید. مثلاً باید در حول و حوش بیست و هشت سالگی برای بچه‌دارشدن آماده شوید، برای داشتن شغلی اجتماعی از بیست و پنج سالگی تلاش کنید و باید همیشه به سلامتی‌تان اهمیت بدهید تا بتوانید در دوران پیری مستقل زندگی کنید.

مرحله دوم: فاصله‌ گرفتن از خود

۱. اهداف انسانی را معین کنید.

این مبحثی چالش برانگیز است و شاید زمان بیشتری ببرد تا به پاسخ آن برسید. اما اگر بتوانید اهداف انسانی را برای خودتان تعیین کنید، می توانید آن را در زندگی شخصی خود نیز به کار ببرید. مثلاً، ممکن است شما بگویید یکی از اهداف انسانی برای شما این است که با کمک یکدیگر به سعادتمندی دنیا اهتمام بورزیم. در این صورت هدف شخص شما این خواهدبود که به اطرافیان خود کمک کنید تا موفق شوند و با توجه به این هدف می‌توانید تعیین کنید که چه اقداماتی باید انجام بدهید تا در این مسیر پیش بروید.

۲. افراد الهام‌بخش خود را پیدا کنید.

به افرادی فکر کنید که آنها را الهام‌بخش می‌دانید؛ چه از بین رهبران صاحب‌نام کشورهای دنیا، شخصیت‌های تاریخی و یا حتی افرادی در زندگی شخصی خودتان. به این فکر کنید که چرا این افراد برایتان منبع الهام و هدف هستند، خصیصه‌های اخلاقی‌ یا اعمال مشخصی که انجام می‌دهند و شما به آن‌ علاقه دارید را پیدا کنید و آن‌ها را الگوی خود قرار دهید.

ممکن است مایل باشید لیستی از این افراد و مشخصه‌هایشان را در دفترچه خود داشته باشید. به یاد داشته باشید که نیازی نیست تمام ویژگی‌های یک فرد را تقلید کنید و مدام او را تحسین کنید، زیرا شما تنها برخی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد آنها را سرلوحه خود قرار می‌دهید تا آن خصوصیات را در خود بپرورانید.

۳. از حباب‌تان بیرون بیایید.

هدف در زندگی

برای رسیدن به هدفتان در زندگی، باید از حباب امن خود خارج شوید و خطر کنید.

برای پیدا کردن هدف در زندگی خود از حبابتان بیرون بیایید. بیرون آمدن از حباب و یا نقطه امنی که در آن هستید به این معناست که چشم‌انداز وسیع‌تری نسبت به دنیا و انسان‌های دیگر داشته‌باشید. ما معمولاً در زندگی روزمره افراد خود محوری هستیم، اما ترک حبابتان به شما این امکان را می‌دهد تا دنیای بزرگ اطرافتان را هم ببینید. با فهم بیشتر دنیا می‌توانید جایگاه خود را از بیرون بنگرید و اهداف و علایقتان را بهتر ارزیابی کنید.

۴. نقاط قوت خود را از دوستانتان بپرسید.

اگر در ارزیابی خود دچار مشکل هستید و یا اگر احتیاج به نظر دومی هم دارید از چند نفر از دوستان نزدیکتان بخواهید که نقاط قوت‌تان را به شما بگویند. ممکن است آنها چیزی را در مورد شما بگویند که پیش از آن اطلاع نداشتید.

۵. مطلق‌گرا نباشید.

بسیاری معتقدند که هدف در زندگی، کارها و یا علایق‌شان باید تنها محدود به یک موضوع باشد. اما گاهی اوقات ترکیب احساسات ما با برخی از علایقی که داریم می‌تواند باعث رضایت خاطر ما بشود. شناخت هدف مورد نظرتان (اگر تصمیم بگیرید که فقط یک هدف مشخص داشته باشید) می‌تواند شامل موارد متعددی شود و انعطاف بیشتری به برنامه‌ریزی شما در رسیدن به آن هدف بدهد.

مثلاً اگر هدف زندگی شما شادکردن خودتان و دیگران است، ممکن است اهدافی جزئی‌تر از جمله “رضایت در کار، صبوری با خانواده، شادکردن فرزندان و همدلی با دوستان” نیز داشته باشید. مجموعه این کارها شما را به سوی هدف اصلی‌تان هدایت می‌کند.

از مزایای دیگر داشتن اهداف کوچک، برای هدف بزرگ زندگی‌ این است که اگر در یک مورد نتوانید به خوبی پیش بروید، احساس نمی‌کنید که همه چیز اشتباه است و شما به هدفی که دارید نخواهید رسید. مثلاً اگر در زمینه کاری رضایت مدنظر را به‌دست نمی‌آورید، ولی از همراهی و حضور خانواده و دوستان خوشحال هستید، هنوز می‌توانید احساس کنید که به هدف اصلی‌تان که همان شادی و خوشحالی هست نزدیک می‌شوید.

مرحله سوم: تمرکز بر روی اهداف

۱. برنامه مشخص و کاملی از اهداف و راه رسیدن به آنها را برای خود تهیه کنید.

هدف در زندگی

این‌که بخواهید هرروز دیگران را شاد کنید و یا به دلخواه دیگران رفتار کنید، باعث درجا زدن و عقب ماندن شما از هدف اصلی‌تان می‌شود

در دنیای کسب و کار، معمولاً کمپانی‌ها برای اطمینان از حرکت در مسیری درست و مطمئن، بیانیه ماموریت (Mission Statement) تهیه می‌کنند، که شامل اهداف کلی و روش‌های رسیدن به آنهاست. شما نیز باید برای خود یک بیانیه ماموریت شخصی، که ابزاری مفید برای رسیدن به اهداف خود در زندگی است، تهیه کنید. برای این کار باید یک برنامه بلندمدت تمام و کمال بنویسید. ممکن است شما مایل باشید که اهدافتان را به صورت یک هدف بزرگ و کامل در قالب یک برنامه بلند مدت بنویسید و یا بخواهید شامل مجموعه‌ای از اهداف کوتاه‌مدت و میان‌مدت تهیه کنید. در هر صورت این کار نیازمند انرژی و کار زیادی است، اما به شما کمک می‌کند تا تک تک کارها و فعالیت‌هایی که در آینده انجام خواهیدداد را راحت‌تر ارزیابی کنید و ببینید که آیا آن کارها در راستای رسیدن به اهداف اصلی شما در زندگی هستند یا بهتر از وقت و انرژی خود را صرف آنها نکنید.

۲. از این که همیشه به دلخواه دیگران باشید بپرهیزید.

حتی اگر در رسیدن به اهداف خود برخی مسائل و تعاملات اجتماعی وجود دارد، این‌که بخواهید هرروز دیگران را شاد کنید و یا به دلخواه دیگران رفتار کنید، باعث درجا زدن و عقب ماندن شما از هدف اصلی‌تان می‌شود. مطمئن باشید که کارهایی که انجام می‌دهید کاملاً به انتخاب شما و در راستای رسیدن به اهداف‌تان باشد و نه دیگران.

۳. لیستی از کارهایی که شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‌کند تهیه کنید.

در دفترچه اهدافتان یک لیست از کارهایی که شما را در رسیدن به هدف بزرگتان یاری می‌کند تهیه کنید. ممکن است قادر نباشید که سریعاً این کارها را انجام بدهید، اما همین‌که بدانید چه اقداماتی لازم است تا به هدفتان برسید می تواند به شما کمک کند تا در مسیر درست پیش بروید. این لیست در راستای همان بیانیه ماموریت شخصی شما ولی جزئی‌تر و شامل همه ابعاد و اهداف کوچک‌تر نیز خواهدبود.

مثلاً، اگر شغل فعلی‌تان شما را خوشحال نمی‌کند و با هدف اصلی شما در تناقض است می‌توانید در این لیست “پیداکردن یک شغل جدید” را اضافه کنید. پیداکردن شغل جدید می‌تواند برای بعضی یک هدف و مقصد باشد و برای بعضی دیگر تنها راهی برای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر.

لیستتان را به سه گروه “کوتاه مدت” “میان مدت” و “بلند مدت” تقسیم کنید.

۴. آن‌چه شما را در تکمیل اهدافتان به پیش می‌برد انجام دهید.

بعد از آن‌که تعیین کردید چه کارهایی را باید برای رسیدن به هدفتان در زندگی انجام دهید، در راه انجام آن امور قدم بردارید. با اهداف کوتاه مدت شروع کنید و به سمت اهداف بلندمدت پیش بروید. گاهی اوقات انجام کارها حقایق بیشتری را برایتان آشکار می‌کند، و به شما حس خوبی برای فکرکردن به مسائل مختلف و مهم دیگر می‌دهد.

۵. دفترچه‌تان را هر از چندی بازبینی کنید.

حتماً به‌صورت مستمر و مرتب به دفترچه اهداف و لیست‌هایی که تهیه کرده اید رجوع کنید تا تغییرات لازم را به آن اضافه و اهدافی را که تعیین کرده‌اید به خود یادآوری کنید. بعد از گذشت مدتی، خود را مجدداً در نقطه آرامش زندگی می‌بینید و اگر در همین‌حال مشغول کار در راستای اهدافتان باشید خوشحال و راضی خواهیدبود.

۶. از انجام کارهایی که شما را از اهدافتان دور می‌کند پرهیزکنید.

مطمئناً انجام‌ندادن برخی از کارها که در راستای رسیدن به اهدافتان نیست و کمکی به آن نمی‌کند سخت‌تر از انجام‌دادن آن‌هاست! اما باید از صرف وقت و انرژی برای این امور پرهیزکنید. برخی روابط‌ اجتماعی، برخی دورهمی‌ها، حتی برخی از دوره‌های آموزشی که هیچ‌ کمکی به شما نخواهندکرد می‌توانند مثال‌هایی از این امور باشند. برای تشخیص مفید بودن این امور، باید تصویر روشنی از اهداف خود داشته‌باشید.

برگرفته از : چگونه هدف خود را در زندگی پیدا کنید     www.roozafarin.com

 و مقاله How to Find Your Purpose in Life