چگونه شغل بد را به شغل خوب تغییر دهید؟

عوامل زیادی می تواند موجب شود یک شغل بد به‌نظر برسد. مثلاً اینکه بعد از گذراندن چند سال در یک شغل هیچ پیشرفتی در کار نداشته باشید. یا شاید نبود تعادل بین زندگی کاری و شخصی یک فرد باعث شود او ضمن زمان طولانی کار کردن همواره ذهنش درگیر خانه و مسائل شخصی‌اش باشد. همه مشاغل دارای نکات مثبت و منفی هستند. اگر نکات منفی شغل شما از نکات مثبت آن بیشتر است و در حال حاضر شرایط استعفا دادن ندارید، ناراحت نباشید. در اینجا راهکارهایی را به شما می‌گوییم که می‌تواند رضایت شغلی شما را افزایش دهد.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این ۹ مهارت، مشکلی برای کار پیدا کردن نخواهید داشت!

۱٫ با افراد جدید رابطه برقرار کنید.

برای بهبود شرایطتان و رسیدن به شغل خوب، مهمترین سرمایه اجتماعی شما افرادی است که می شناسید. شبکه ارتباطات خود را گسترش دهید، همکاران بخش‌‌های دیگر محل کار می‌توانند منافع غیرقابل پیش‌بینی برای شما ارمغان بیاورند. برای یک فرد آنها می توانند منبعی از حمایت و دوستی بوده و به او در کسب رضایت شغلی کمک کنند. همچنین می توانند پروژه های جدید یا بخش هایی از سازمان را که برایتان می تواند جذاب باشد، به شما نشان دهند.

برای ایجاد رابطه با افراد جدید باید هوش هیجانی خود را تقویت کنید. مثلاً تاریخ تولدها را فراموش نکنید، با همکارانتان در روزهای تعطیل برنامه گردش بچینید، هنگام ورود افراد جدید به سازمان، به آنها خوشامد گفته و خود برای ارتباط با آنها علاقه‌مند نشان دهید. یادتان باشد نارضایتی خود را برای دیگران ابراز نکنید. فقط بر علایق‌تان تمرکز کنید. هر تجربه یا دانش مشترک می‌تواند زمینه مناسبی برای یک گفتگوی مطلوب باشد. شما می‌توانید مکالمات خود را از طریق ایمیل در روزهای بعد نیز ادامه دهید و ارتباطی که به وجود آمده را قطع نکنید.

۲٫ بهبود روند کار را مدنظر داشته باشید.

عدم رضایت شغلی شما می‌تواند نتیجه مشکلات موجود بر سر کارایی در محل کار باشد. مانند فرآیند پیچیده تایید پروژه که اشتیاق شما را برای انجام آن پروژه از بین می‌برد‌. برای اینکه شغل خود را به شغل خوب تبدیل کنید، در عوضِ شکایت کردن، سیستم‌هایی برای بهبودبخشی روند کار و رفع موانع پیشنهاد کنید. احتمالا شما تنها کسی نیستید که از این پروسه مایوس شده‌اید. کسانی هستند که دست همکاری با شما خواهند داد! مثلاً شما می‌توانید پیشنهادی برای رئیس خود تهیه کنید که اثرات مثبت تغییرات پیشنهادی در آن کاملا مشخص شده باشد. به عنوان مثال: اگر مرحله بازنگری را حذف کنیم، می توانیم یک هفته زودتر گزارشات مالی را تهیه کنیم. این مرحله یک روند اضافه است.”

۳٫ مسیر شغلی خود را تعیین کنید.

ارزیابی اینکه در شغل آینده، چه چیزی می‌خواهیم بسیار مهم است زیرا دقیقا شما را در مسیر مشخص قرار می‌دهد. ترسیم مسیر شغلی وقتی استخدام هستید آسان‌تر است، چون استرس‌های مالی کمتری دارید. مثلاٌ شما می‌توانید در شرکت های کاریابی ثبت نام کنید. یک فرد متخصص در این جستجو می‌تواند مفید واقع شود، چراکه می‌تواند شرکت‌های مورد‌نظر شما  را شناسایی کند. از راه‌های پیشنهادی مطرح‌شده استفاده کنید. حتی اگر نمی‌توانید به سرعت شغل خود را ترک کنید، این تاکتیک‌ها انگیزه شما را حفظ می‌کند تا سرانجام مناسب‌ترین گزینه را پیدا کنید.

برگرفته از:  CareerBuilder و  گروه بازارکار و اشتغال مسیر ایرانی