در مورد اینکه دورکاری و کار در منزل باعث افزایش بازدهی می‌شود یا باعث کاهش آن، نظرهای گوناگونی وجود داشته است. حالا که ویروس کرونا خیلی‌ها را خانه نشین کرده است،بحث‌ها درباره معایب و مزایای دورکاری دوباره با شدت بیشتری به جریان افتاده است.

کار در منزل

مدیرانِ بدبین و پارانویایی با شنیدن عبارت کار در منزل، کارمندان خود را با پیژامه در حال خوردن پفک و تماشای تلویزیون، تصور می‌کنند. اما نیکلاس بلوم، پروفسور دانشگاه استنفورد، داده‌هایی قطعی و صریحی دارد که این تصورات را به کلی تغییر می‌دهد و نشان می‌دهد وقتش رسیده که یک بار برای همیشه از اندیشه کار در منزل استقبال کنیم و مزایای آن را در اختیار کارکنانمان قرار دهیم.

بزرگترین آژانس مسافرتی چین، موش آزمایشگاهی این مطالعه

کار در منزلبلوم برای آزمایش نوآورانه خود یک موش آزمایشگاهی مشتاق پیدا کرد. جیمز لیانگ، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل Ctrip، بزرگترین آژانس مسافرتی چین، با ۱۶۰۰۰ کارمند، همان کسی بود که دنبالش بود.

آقای مدیر عامل مشتاق بود به کارمندان خود پیشنهاد دهد به جای کار در شرکت، کار در منزل را آزمایش کنند، زیرا دفاتر تجاری در شانگهای بسیار پرهزینه‌اند و کارمندان نیز برای حضور در محل کار باید راه زیادی را می‌پیمودند. همین بالا بودن هزینه‌ها و رفت و آمد دشوار و زمان‌گیر باعث کاهش بازدهی و فرسودگی شغلی وحشتناکی می‌شد. بنابراین لیانگ قصد داشت که کار در منزل را امتحان کند اما باید به او ثابت می‌شد که این راهکار، باعث کاهش بازدهی کارکنانش نمی‌شود.

پروفسور بلوم وارد عمل شد و یک آزمایش طراحی کرد که در آن ۵۰۰ کارمند شرکت داشتند. این کارمندان به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه کنترل که در محل شرکت کار می‌کردند و یک گروهِ داوطلب که راهکار کار در منزل را اجرا می‌کردند ( که باید یک اتاق خصوصی در خانه می‌داشتند و حداقل شش ماه در استخدام شرکت باشند و به اینترنت پهن‌باند دسترسی داشته باشند).

می‌توانید نتیجه مطالعه را در این لینک از زبان خود پروفسور بلوم  در سخنرانی TEDx بشنوید.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

نتایج حیرت انگیز حتی دکتر بلوم را هم غافلگیر کرد!

بلوم انتظار داشت که مزایا و معایب کار در منزل و دورکاری یکدیگر را خنثی کنند. اما اشتباه می‌کرد.

مطالعه دو ساله افزایش بازده کاری حیرت انگیزی را در کارکنان دورکار نشان داد. معلوم شد که کارمندان دورکار یک شیفت کاری کامل ( یا حتی بیشتر) کار کرده بودند، برخلاف کارکنان حاضر در شرکت که چند بار در هفته با تأخیر به شرکت می‌رسیدند یا زودتر از شرکت بیرون می‌رفتند. کارکنان دورکار همچنین معتقد بودند که با کار در منزل تمرکز بیشتری روی کارشان داشتند.

همچنین، در کمال شگفتی، نارضایتی شغلی و فرسایش کاری بین کارمندانی که در گروه کار در منزل بودند، ۵۰ درصد کاهش یافت، زمانهای استراحت کوتاهتر، و مرخصی استعلاجی کمتری داشتند، و در کل کمتر به مرخصی رفتند. به ازای هر کارمند نیز ۲۰۰۰ دلار بابت اجاره دفتر کار در هزینه‌های شرکت صرفه جویی شد.

اما یافته غافلگیرکننده دیگری هم به دست آمد که در حکم تلنگری درباره کار در منزل بود. با اینکه نظر بیش از نصف گروه داوطلبان به کلی درباره کار در منزل تغییر کرد، آنها دچار احساس تنهایی و جدا ماندگی نیز شدند.

کاربرد شماره تلفن مجازیچگونه کارکنان شرکت می‌توانند از منزل داخلیهای خود را پاسخ دهند؟

توصیه دکتر بلوم به مدیران

نتایج نهایی این مطالعه بلوم را بر آن داشت که کار در منزل را به مدیران شرکتها توصیه کند، اما برای چند روز در هفته نه برای همیشه. به نظر من هم حق با دکتر بلوم است. چرا؟

چون من هم نحوه کار خود را از نوع شرکتی و کار در اداره به کار در منزل تغییر دادم (به جز زمان هایی که سخنرانی دارم)  و کارهای خود به عنوان نویسنده و سخنران و مربی را در خانه انجام می‌دهم.

حس می‌کنم بیش از هر زمان دیگری در عمرم، در نهایت بازده کاری هستم. تردد روزانه‌ام برای حضور در محل کار تنها یک پیاده روی هفت ثانیه ای است و روز کاری خود را بسیار زودتر از زمانی که در شرکت بودم، شروع می‌کنم.

با اینکه با خودم شرط کرده‌ام بیشتر از زمانی که در شرکت کار می‌کردم، کار نکنم، تمرکز بیشتری داشتم و به دفعات بسیار کمتری حواسم پرت می‌شد. معمولاً روی غلطک که می‌افتم، بیش از چهار ساعت بی‌وقفه کار می‌کنم. اما یادم نمی‌آید آخرین باری که این قدر طولانی در دفتر کار کردم کِی بود!

به قدری متمرکز و پربازده شده‌ام که می‌توانم بیشتر روزها بین ساعات کاری ورزش کنم و برای بقیه روز سرحال شوم. در محیط کار هرگز امکان چنین کاری نداشتم.

کاملاً قبول دارم که کار در منزل بر انسجام گروهی اثر منفی دارد. برای همین توصیه پروفسور بلوم مبنی بر اینکه کار در منزل مفید است اما باید حواسمان به ارتباط نزدیک با دیگران و همبستگی باشد، بسیار عاقلانه و هوشمندانه است. البته جنس برخی مشاغل هم به گونه‌ای است که نمی‌توان حتی چند روز در هفته به صورت دورکاری انجامشان داد.

هدف اصلی این مقاله این است که بهتر است که منفی بافی نسبت به دورکاری و کار در منزل را کنار بگذاریم. پس وقت آن رسیده که کار در منزل و دورکاری، ارزش و جایگاهی در نقشه کاری شرکت شما پیدا کند.

ترجمه میلاد آقایاری

منبع: inc.com