این روزها خیلی ها تنها با یک پیج یا کانال در شبکه های مجازی کسب درآمد می‌کنند. در واقع پول درآوردن با کسب و کار اینستاگرام و تلگرام بسیار رایج است. حضور ۳۰ تا ۴۰ درصدی مردم ایران در این شبکه اجتماعی، باعث شده تا فروش در اینستاگرام یکی از راه‌های اصلی کسب درآمد اینترنتی باشد.

کسب و کار اینستاگرام

شبکه های مجازی

اگر از اینستاگرام برای ترویج کسب و کار خود استفاده می کنید، می دانید که داشتن یک استراتژی اینستاگرامی چقدر اهمیت دارد.  احتمالا برای نوع محتوایی که باید منتشر کنید یک ایده و برنامه واضح دارید و میزان تعامل پست های خود را دنبال می کنید اما حالا وقت آن رسیده است که کمی عمیق تر به این قضیه نگاه کنید.به عبارتی باید با حساسیت و دقت بیشتری کسب و کار اینستاگرام خود را مدیریت کنید.

اگر هم شما در ابتدای راه هستید و نمی‌دانید که چطور با کمک شبکه های اجتماعی کسب و کارتان را رونق ببخشید یا خدماتی عرضه کنید، این پست را بخوانید.

بیشتر بخوانید: محدودیت ها و مزیت‌ های اینستاگرام و فیسبوک برای کسب و کارها

چه کسی مخاطب شما است؟

مخاطب اینستاگرام

مخاطب شما

یکی از اولین گامها برای تعیین استراتژی اینستاگرامی، تعیین مخاطبان هدف است. مخاطب شما کسی است که مشتری بالقوه شما است.

فقط به تبلیغ خود و محصولاتتان نپردازید اول آموزش سپس فروش، این قانون درمورد فروش کالا در اینستاگرام نیز صدق می‌کند. پست‌های شما تنها نباید به تبلیغ شما و محصولاتتان بپردازند، لازم است در زمینه کاری خود نیز آموزش‌هایی ارایه دهید.

مثلا اگر فروشنده کیف زنانه هستید، نکاتی را در مورد تشخیص کیف چرم ارایه دهید، آموزش‌هایی از نگهداری کیف ارایه دهید، در مورد ست کردن رنگ کیف‌ با لباس صحبت کنید و …

کالاهای مختلفی در اینستاگرام به فروش می‌رسند، برخی از این کالاها کاربردی هستند، یعنی کاربر پس از خرید از آنها استفاده می‌کند. اگر محصولات شما در این دسته قرار دارند، بد نیست که در اینستاگرام خود نشان دهید که مشتریان شما چطور در حال استفاده از محصول شما هستند.

نظرات مشتریان شما به شدت روی خریدران احتمالی اثرگذار است، حتما تجربه خرید اینترنتی کالایی را داشته اید، آیا به دنبال نظرات کاربران در مورد آن محصول نگشته‌اید؟

پس بهتر است به شکلی نظرات مشتریان خود را در مورد محصول جویا شوید، مثلا مسابقه‌ای برگزار کنید و اعلام کنید مشتریانی که نظر خود را در مورد محصول ثبت کنند از ۱۵درصد تخفیف در خرید بعدی بهره‌مند خواهند شد یا به هر شکل دیگری که به ذهنتان می‌رسد کاری کنید که نظر خودشان را در زیر محصول ثبت کنند.

باید روایتی داشته باشید!

فروش اینستاگرام

باید روایتی داشته باشید

روایت داستان مهم‌ترین ویژگی که هر عکس اینستاگرام است. درست مانند یک خبرنگار برند، باید کمتر فکرتان را مشغول عکاسی و بیشتر درگیر روایت بصری یک داستان کنید. تصویر نمادینی که می‌تواند داستانتان را روایت کند شناسایی کنید و شکار آن تصویر را هدف خود قرار دهید.

استوری یک ابزار فوق العاده برای فروش در اینستاگرام است.

پیشنهاد می‌شود هر روز به بهانه های مختلف محصولاتی را در استوری معرفی کنید، بهانه هایی مانند ۵ محصول برتر هفته گذشته یا ۵ محصولی که موجودی آنها رو به اتمام است و یا محصولاتی که بیشترین سفارش را داشته اند.

خلاصه باید هر روز به یک بهانه محصولاتتان را در استوری معرفی کنید و مشاهده کنید که چطور استوری موجب افزایش سفارشات شما می‌شود، در حقیقت کاربران هر روز به پیج شما سر نمی‌زنند و از طرفی شما نمی‌توانید دائما پست تکراری بگذارید، اما با استوری می‌توانید هر روز کاربران را به یاد پیجتان و محصولاتتان بیاندازید.

بیو اینستاگرام بسیار مهم است!

در قسمت بیوی پروفایل اینستاگرام فضای محدودی برای نوشتن وجود دارد و اینستاگرام برای تعداد کارکتر محدودیت قائل شده است، به همین دلیل است که نوشتن بیوی مناسب در اینستاگرام کمی سخت شده است.

در بیو باید مشخص کنید کخ این کسب‌وکار دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ وقتی شخصی وارد پیج کسب‌وکار شما می‌شود باید به سرعت و بدون تردید متوجه شود که کسب‌وکار شما چیست. آیا شما یک شرکت طراحی وب سایت هستید؟ آیا یک شرکت تبلیغات و بازاریابی هستید؟ آیا یک رستوران هستید یا یک سایت سفارش آنلاین غذا؟ و…

وقتی مخاطب متوجه شود که کسب‌وکار شما چیست ممکن است به هر دلیل قصد ارتباط با شما را داشته باشد. پس بهتر است خیلی واضح مشخص باشد که راه‌های ارتباط با شما چیست؟ تلفن، ایمیل، سایت و ..

بیو اینستاگرام

بیو اینستاگرام

در بخش توضیخات محدودیت ۱۵۰ کارکتری وجود دارد و شما بیش از ۱۵۰ کارکتر نمی‌توانید تایپ کنید. در این قسمت باید به سوالاتی که در ذهن مخاطب وجود دارند و پیشتر اشاره کردم بپردازید. پیشنهاد می‌شود تیتروار کسب و کارتان را معرفی کنید. استفاده از هشتگ و ایموجی ها فراموش نشود!

بخش بعدی از یک پروفایل، بخش وب‌سایت است، تنها بخشی که اینستاگرام از شما می‌خواهد که یک لینک را وارد کنید. جز این بخش به هیچ شکل دیگری نمی‌تواند در قسمت پروفایل لینک قرار داد.

برخی در این قسمت لینک وب‌سایت را قرار می‌دهند، برخی لینک دانلود اپلیکیشن و برخی لینک کوتاه شده تلگرام(لینک مستقیم به تلگرام مجاز نیست).

بسته به کسب‌وکار خود باید از این قسمت نهایت استفاده را ببرید و لینک درستی را قرار دهید.

لایو دفترشما با موضوع کسب درآمد از اینستاگرام

از تمام امکانات اینستاگرام برای معرفی برند خود استفاده کنید. مثلا ما در دفترشما لایوهای مشترک با کارشناسان و فعالان کسب و کار می‌گذاریم. لایو مشترک زیر اتفاقا در رابطه با راه های کسب در آمد در اینستاگرام است:

لایو کسب درآمد در اینستاگرام

گپ و گفتی بین علی دادگر، مدیر مارکتینگ دفتر شما و مجید حقیقی مشاور کسب و کار درباره شیوه های کسب درامد از اینستاگرام

برای دیدن این لایو کلیک کنید.

سر و شکل درست برای کسب و کار اینستاگرام

هویت بصری

کسب و کار اینستاگرام

عکس های خوب بگیرید

الزاماً همه ما عکاس های خوبی نیستیم و نمی توانیم اتفاقات را به خوبی یک عکاس حرفه ای به تصویر بکشیم؛ اما می توانیم با کمی جست و جو در اینترنت یا شرکت در ورکشاپ های آموزشی، با برخی از نکات مهم برای گرفتن یک عکس خوب آشنا شویم.البته گرفتن عکسهای خوب، به جز تخصص، به دوربین با کیفیت هم نیاز دارد، پس سعی کنید در مجموعه خود علاوه بر یک عکاس یا نیروی آشنا به عکاسی، یک دوربین باکیفیت هم داشته باشید تا کسب و کار اینستاگرام شما رونق بگیرد.

اصول تایپوگرافی را رعایت کنید

در طراحی پست های اینستاگرامی و برای اضافه کردن متن به تصاویر، اصول تایپوگرافی را مد نظر قرار دهید.آشنایی با نحوه استفاده از فونت های خاص، به شما کمک می کند طرح های جذاب بسازید و نظر مخاطبان را به خود جلب کنید.

اینستاگرام شما باید هویت بصری داشته باشد

برای انتشار تصاویر و محتوای بصری مربوط به برند خود در شبکه های اجتماعی مختلف مانند:توییتر، فی سبوک، اینستاگرام و…از رنگ مخصوص برند خود استفاده کنید، لوگوی برند خود را بر روی تصاویر درج کنید و از تیم برندینگ یا روابط عمومی مجموعه خود بخواهید که تمام پست ها را قبل از انتشار، با دستورالعمل های برندتان مطابقت دهند.به عبارتی تمام پست هایی که منتشر می کنید، برای گرفتن مجوز انتشار، باید از فیلتر برندینگ و روابط عمومی مجموعه شما عبور کنند.
برای بهبود دستورالعمل های بصری برند خود، می توانید از کتاب ها، سایت ها و مقالات موجود در اینترنت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۸ روش امتحان شده برای افزایش بازدید اینستاگرام شما