افزایش درآمد: چگونه تماس گیرندگان را به مشتری تبدیل کنیم؟

به فکر کسب یا افزایش درآمد افتاده اید. برای همین کسب و کاری راه انداخته اید و احتمالاً برای جذب مشتری بازاریابی هم انجام داده اید. خب، این پله اول از نردبان راه اندازی کسب و کار است. اکنون افراد با شماره تلفن شما تماس می گیرند، اما یک جای کار ایراد دارد. چون تماس گیرندگان بعد از یکی دو بار تماس می روند و پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند؟

اما چرا اکثر استارت آپ ها روی همین پله اول نردبان درجا می زنند؟ بدون شک هدف از راه اندازی کسب و کار چیزی جز افزایش درآمد نیست! اما برای اکثر استارتاپ های ایرانی و غیرایرانی پس از چند ماه یا حتی سال افزایش درآمد که هیچ، تنها کوهی از هزینه به جا می ماند؟ یکی از اصلی ترین دلایل این نتیجه نامطلوب این است که استارت آپ ها به تبدیل تماس گیرنده به مشتری و در مرحله بعد ایجاد حس وفاداری در مشتری توجه کافی نمی کنند.

فقط چند ثانیه وقت دارید!

افزایش درآمد

شما تنها چند ثانیه فرصت دارید تا تماس گیرنده را متقاعد کنید با جای درستی تماس گرفته است.

تماس گیرندگان این روزها به دنبال گفتگویی ساده، دوستانه و کارآمد هستند و عجله هم دارند. بنابراین وقتی یک مشتری بالقوه برای نخستین بار با کسب و کار شما تماس می گیرد، شما تنها چند ثانیه فرصت دارید تا با نحوه پاسخگویی خود او را متقاعد کنید که آیا به قول معروف از شما آبی برای او گرم می شود یا نه! اگر در آن چند ثانیه نخست به این نتیجه برسد که با جای درستی تماس گرفته، آنگاه فرصت بیشتری به شما می دهد تا او را متقاعد کنید توضیحات شما را بشنود. این که چطور در این فرصت کوتاه او را به قول معروف به تور بیندازیم به میزان تجربه و مهارت منشی یا هر کسی که به تماس پاسخ می دهد دارد.

برای افزایش درآمد لزوماً نباید زیاد هزینه کرد. شما می توانید با خرید سرویس منشی از «دفتر شما» زیر بار استخدام منشی و پرداخت حقوق نروید، و در عین حال منشی بسیار حرفه ای داشته باشید.

همیشه گوش به زنگ باشید.

درحالت ایده آل، تیم تماس و پشتیبانی باید همیشه آماده به خدمت و در زمان ساعات کاری در دسترس باشند. منظور فقط این نیست که تماسها بی پاسخ نمانند، بلکه خطتان مشغول هم نباشد! در غیر اینصورت، تصویری غیرحرفه ای از کسب و کار شما در ذهن تماس گیرنده شکل می گیرد که بی راه هم نیست و مشتری بالقوه بی معطلی به سراغ رقیبتان می رود. در حالی که تماس گیرنده ها اگر مکالمه تلفنی خوبی را تجربه کنند، به دنبال سرویس دهنده دیگری نخواهند رفت و حتی ممکن است اطلاعات تماس شرکت شما را در اختیار دیگران هم قرار بدهند.

با خرید سرویس منشی از «دفتر شما»، امکان ندارد هیچ تماس گیرنده ای با بوق اشغال مواجه شود. زیرا با اشغال بودن سیستم یک منشی، تماس به منشی بعد وصل می شود. ما با تیم بزرگی از منشی های باتجربه تک تک تماسهای شما را با روی خوش پاسخ می دهیم.

کسب و کار خانگی موفق

دقت کنید که تماسهایتان به موقع و سریع پاسخ داده شوند، وگرنه تماس گیرنده به سراغ رقیبتان می رود.

به دنبال درک نقاط مشترک ضعف باشید.

اگر وقت صرف کرده اید تا با راه اندازه کسب و کاری به افزایش درآمد برسید، باید بگردید و ببینید مشتریان بالقوه شما چه کاستی ها و مشکلاتی دارند و راه حل منحصربفرد خود را به آنها معرفی کنید. اگر این امکان را به آنها بدهید تا در رابطه با مشکلاتشان با شما صحبت کنند، این فرصت را برای خودتان فراهم کردید تا نشان بدهید چرا راه حل شما بهترین راه حل است. سعی کنید با بیان کردن نمونه مشکلات مشابه از دیگر مشتریانتان و حتی رقیبانتان، حس حسادت را برانگیزید. حتی اگر مورد مشابه وجود نداشت هم بیان آن می تواند خود روند صحبت با مشتری را تاثیرگذار کند.

 پیگیری، پیگیری و پیگیری

افزایش درآمد

تا زمانی که پیگیری نکنید، تماس گیرندگان به مشتریانتان تبدیل نمی شوند.

تا این لحظه هنوز تماس گیرنده به مشتری شما تبدیل نشده است، چون هنوز پیگیری نکرده اید! شما باید با تماس تلفنی، پیامک یا ایمیل امور تماس گیرندگان کسب و کار خود را پیگیری کنید و خاطرشان را جمع کنید که فراموششان نکرده اید و به فکر رفع مشکل و نیازشان هستید. اگر به مشتری قول میدهید که در زمان مشخصی (برای مثال، پایان روز) با آنها تماس می گیرید، حتما به موقع به آن رسیدگی کنید، حتی اگر هنوز جوابی برای مشتری پیدا نکرده بودید، باز سر قول خود باشید. در اینجا یک پاسخ دوستانه بهتر از سکوت کردن است. این گونه مشتری می فهمد که شما نسبت به او احساس مسئولیت می کنید و برایش ارزش قائلید. منشی های «دفتر شما» به دلیل تجربه و مهارت زیاد در زمینه مدیریت تماسها و دسترسی به سیستم مدیریت تماس منحصر بفرد «دفتر شما» که تمام موارد در آن ثبت و ضبط می شود، امکان ندارد نکته ای را فراموش کنند. پس با خیال راحت پیگیری مشتریان خود را به منشی های «دفتر شما» بسپارید.

رعایت کردن این نکات به ظاهر ساده می تواند از تماس های تلفنی شما را به یک ارتباط موثر تبدیل کند و در ارتباط مؤثر است که می توانید برتری خدمات و محصولات کسب و کار خود را به تماس گیرندگان ثابت کنید و مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل و وفادار تبدیل کنید.