کنترل خشم چیست؟

کنترل خشم چیست؟

کنترل خشم چیست؟

آیا شما هم وقتی یک نفر در خیابان جلویتان می‌پیچد، از کوره در می‌روید؟ وقتی کودکتان با شما همکاری نمی‌کند، فشار خونتان بالا می‌رود؟ اگر پاسختان مثبت است، شاید شما هم نیاز دارید یاد بگیرید کنترل خشم خود را در دست بگیرید.

خشم و عصبانیت هیجانی طبیعی و حتی سالم است. اما این بدان معنا نیست که مهار این اژدهای آتشین را هر زمان که خواستیم رها کنیم. همان قدر که خشم طبیعی است، در دست داشتن کنترل خشم هم واکنش طبیعی یک فرد بالغ است. خشم کنترل نشده هم به سلامتی تان صدمه می‌زند و هم به روابطتان. در ادامه چند ترفند برای کنترل خشم و عصبانیت به شما می‌آموزیم:

۱. پیش از آنکه صحبت کنید فکر کنید.

در گرماگرم عصبانیت، احتمال اینکه حرفی بزنید و بعداً پشیمان شوید خیلی زیاد است. چند دقیقه به خود فرصت دهید تا افکارتان را جمع و جور کنید. با این کار به دیگر طرف مشاجره نیز فرصت مشابهی می‌دهید.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا مشتری عصبانی چگونه برخورد کنیم؟

۲. وقتی آرام شدید، از عصبانیتان حرف بزنید.

هر زمان که مطمئن شدید به شرایط نسبتاً عادی بازگشته‌اید، درباره عصبانیت خود با طرف مشاجره صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید حقی از شما ضایع شده، یادتان باشد که حرف خود را قاطعانه اما نه تلافی جویانه مطرح کنید. از نگرانی‌ها و نیازهایتان به طور مستقیم حرف بزنید، اما دیگران را جریحه دار نکنید و به آنها این احساس را ندهید که می‌خواهید کنترلشان کنید.

۳. کمی فعالیت فیزیکی کنید

فعالیت فیزیکی می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. و با کاهش استرس احتمال عصبانیت شما نیز به شدت کاهش می‌یابد. هر زمان احساس کردید آمپر خشمتان در حال بالا رفتن است، محل را ترک کنید، ترجیحا به فضای باز بروید و کمی قدم بزنید. یا خود را سرگرم فعالیتی فیزیکی کنید که علاقه دارید.

کاربرد شماره تلفن مجازیرئیستان بداخلاق است؟ با او اینگونه رفتار کنید!

۴. راه حل پیدا کنید.

به جای اینکه تمرکز و انرژی خود را روی این بگذارید که شما را عصبانی کرده‌اند، سعی کنید راه حل پیدا کنید. آیا اتاق بهم ریخته فرزندتان شما را نیز به هم می‌ریزد؟ در اتاقش را ببندید. آیا همسرتان مدام بدقولی می‌کند؟ برنامه ها را دیرتر برنامه ریزی کنید. مدام به خودتان یادآوری کنید که عصبانیت هیچ چیزی را که حل نمی‌کند هیچ! روح و روان و جسم شما را هم نابود می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه مدیریت را شروع کنیم؟ ۸ نکته کاربردی برای مدیران تازه کار

۵. از ضمیر «من» استفاده کنید.

برای اینکه به طرف مقابلتان احساس مقصر و گناهکار بودن ندهید (چون با اینکار او جریح تر و اوضاع پیچیده‌تر می‌شود)، جملات خود را از نقطه نظر خودتان مطرح کنید. مثلاً به جای این که به کارمند یا همکارتان بگویید «تو هیچ وقت وظایفت را درست و به موقع انجام نمی‌دهی» به او بگویید «ناراحتم از این که قول می‌دهی ولی گاهی به قولت عمل نمی کنی.

۶. کینه به دل نگیرید.

گذشت ابزار قدرتمند است. اگر اجازه دهید خشم و هیجان های منفی از هیجان های مثبت بیشتر شوند، به خود می‌آیید و می‌بینید در نظر دیگران به فردی تلخ و غیرقابل تحمل تبدیل شده اید. اما اگر کسی را که شما را عصبانی کرده ببخشید و پس از مدت کوتاهی، گرمای رابطه را به آن بازگردانید، رابطه شما از قبل نیز صمیمانه تر می‌شود و برخلاف تصورتان، طرف مقابل با دیدن گذشت شما، در رفتار با شما ملاحظه بیشتری خواهد کرد.

۷. روش آرام کردن خود را پیدا کنید.

روشهای گوناگونی برای آرامسازی وجود دارد: تمرینهای تنفسی، تجسم شرایطی آرامش بخش و یا تکرار عبارتی مثبت که به طور خاص روی شما اثرگذار است. شاید یک نفر با انجام یوگا آرامش خود را بازیابد، و یک نفر دیگر با عبادت کردن و تکرار ذکر. مهم این است که شما روشی را انتخاب کنید که با باورهایتان همسو باشد.

۸. بدانید کیِ وقت کمک گرفتن است.

شاید همه این کارها را انجام دهید و باز ببینید که قادر به کنترل خشم خود نیستید. بدانید که تنها نیستید. متخصصان بسیاری وجود دارند که می‌توانند در جلسات کوتاهی تکنیک های کنترل خشم را با شما تمرین کنند تا بتوانید این اژدها را رام خود کنید.

بیشتر بخوانید: روان شناسی شخصیت در محیط کار

مدیریت کنترل خشم با روش های زیر

مدیریت کنترل خشم با روش های زیر

مدیریت کنترل خشم با روش های زیر

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که مداخلات رفتاری شناختی برای بهبود مدیریت خشم و کنترل خشم موثر است. این مداخلات شامل تغییر نحوه تفکر و رفتار شما است. آنها مبتنی بر این تصور هستند که افکار، احساسات و رفتارهای شما همه با هم مرتبط هستند.

افکار و رفتارهای شما می تواند به احساسات شما دامن بزند یا باعث کاهش آنها شود، بنابراین، اگر می خواهید حالت احساسی خود را از خشم دور کنید، می توانید آنچه را که فکر می کنید و آنچه انجام می دهید تغییر دهید.

علت خشم خود را شناسایی کنید

قبل از اینکه برای کنترل خشم لحظه ای و آرام کردن خود وارد عمل شوید، از خود بپرسید که آیا عصبانیت شما علت درستی دارد یا خیر. اگر شاهد نقض حقوق کسی هستید و شما خشمگین می شوید خشم شما می تواند مفید باشد.
در این مورد خاص، به جای تغییر احساس خود سعی کنید شرایط را تغییر دهید. اما بعضی اوقات، عصبانیت شما علامت هشدار دهنده ای است که باید چیز دیگری تغییر کند،  مانند رابطه سوء استفاده عاطفی یا دوستی سمی.
اگر، با این وجود، عصبانیت شما باعث پریشانی یا صدمه به روابط شما می شود، ممکن است عصبانیت شما یک دشمن باشد. از علائم دیگر این نوع عصبانیت می توان به احساس عدم کنترل و پشیمانی بعداً از گفتار یا اعمال خود اشاره کرد. در این شرایط منطقی است که برای حل احساسات و آرامش خود کاری کنید.

از مشاجرات برای کنترل خشم و هیجان دوری کنید

پافشاری در مشاجرات بر روی ایده های خود فقط موجب خشم و عصبانیت بیشتر می شود و کنترل هیجان (مدیریت هیجان) بسیار سخت می شود. یکی از بهترین کارهایی که می توانید هنگام افزایش عصبانیت برای کنترل خشم خود انجام دهید این است که اگر می توانید خود را از شرایط دور کنید.
وقتی یک مکالمه جنجالی می شود، کمی استراحت کنید. اگر فکر می کنید منفجر خواهید شد جلسه را ترک کنید. اگر بچه هایتان شما را ناراحت کردند، به پیاده روی بروید. کمی استراحت می تواند به آرام کردن مغز و بدن شما کمک کند.
 هنگامی که واقعاً ناراحت هستید، قادر به گفتگوی سازنده یا حل تعارض نیستید. وقتی احساس آرامش می کنید می توانید دوباره به بحث بپیوندید یا دوباره به حل این مسئله بپردازید.

موزیک مورد علاقه خود را گوش کنید

موزیک مورد علاقه خود را گوش کنید

موزیک مورد علاقه خود را گوش کنید

بگذارید موسیقی شما را از احساساتتان دور کند. هدفون های خود را بگذارید و موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید که باعث کنترل خشم سریع می شود.

تمرینات تنفسی و مدیتیشن انجام بدهید

تمرینات تنفسی و مدیتیشن انجام بدهید

تمرینات تنفسی و مدیتیشن انجام بدهید

بسیاری از تمرینات تنفسی و مدیتیش که آرام بخش است وجود دارد که می توانید برای کاهش خشم استفاده کنید. تمرینات تنفسی و آرامش عضلانی استراتژی رایجی برای کاهش تنش و کنترل خشم هستند.
شما چه روش هایی را برای کنترل خشم می شناسید؟نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.