کارکنانی که چه به صورت تمام وقت و چه ترکیبی به صورت از راه دور کار خود را انجام می‌دهند، طی دهه گذشته ۱۱۵ درصد افزایش یافته‌اند. کسب و کارهایی که به مفهوم کار به صورت یک فضای کاری ثابت نگاه می‌کنند، در مقابل این موج افزایشی حرکت کرده و خود را در یک مزیت رقابتی قرار می‌دهند. تحقیقات بسیاری در مورد این موضوع – توسط دانشگاهیان، متخصصان صنعت و کسب و کارهای مختلف – انجام‌شده و یافته‌ها نشان می‌دهد که کارکنانی که از راه دور کار خود را انجام می‌دهند نسبت به کارکنانی که برای کار به یک محل کار دائمی می‌روند و هر روز از ساعت ۹ تا ۵ در یک فضای کاری اختصاص داده شده به خودشان می‌نشینند، بازده بیشتری دارند، استرس کمتری دارند، بیشتر درگیر کار خود هستند و خوشحال‌تر می‌باشند و همچنین کیفیت دورکاری بهتری دارند.

کار از راه دور، رونق فضاهای کار اشتراکی

برخی از متخصصان نیروی کار پیش‌بینی می‌کنند که تا سال آینده نیمی از نیروی کار – حداقل به صورت پاره‌وقت – به صورت از راه دور کار خواهند کرد. در همین حال، فضای اداری مجازی – اتاق‌های همکاران، دفاتر روزانه و سالن‌های اجتماعات/کنفرانس – رونق پیدا خواهند کرد. در ایران همین فضای کار اشتراکی رو به گسترش است.

این فضاها اکنون ۵ درصد از کل فضای اداری را تشکیل می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، این مقدار به ۳۰ درصد برسد. حامیان اصلی فضای ادارای مجازی، کارکنان از راه دور هستند. چند روش وجود دارد که با توجه به آن‌ها کارکنان از راه دور برای بهبود بهره‌وری، تسهیل همکاری و تقویت تعامل، به فضاهای اداری مجازی متکی هستند. در ادامه با پنج مورد متداول آشنا می‌شوید:

۱. تنهایی و تعامل حرفه‌ای

برای کارکنانی که وقت زیادی را صرف انجام کار خود در دفاتر خانگی خود می‌کنند، فضاهای اداری مجازی به آن‌ها فرصتی برای تعامل با متخصصان دیگر می‌دهد. این امر با ارائه وسیله‌ای برای برقرار ارتباط با متخصصان دیگر در حوزه‌ی کاری آن‌ها، منجر به کاهش تنهایی می‌شود. برای همین دلیل برای دورکاری به دنبال اجاره میز کار باشید

۲. آدرس‌های حرفه‌ای

ضرب‌المثل قدیمی «موقعیت، موقعیت، موقعیت» در مورد آدرس‌های تجاری نیز صدق می‌کند. فضاهای اداری مجازی – از طریق آدرس‌های اداره‌های مجازی – این مشکل را برای کارآفرینانی که قادر به اجاره فضاهای اداری گران‌قیمتی که باعث جلب مشتری و شرکای مختلف می‌شود نیستند، حل می‌نماید.

۳. اتاق‌های ملاقات (Meeting Room)

هنگامی که کارکنان از راه دور قرارهای ملاقات داخلی یا خارجی داشته باشند، فضاهای اداری مجازی اتاق‌های ملاقات حرفه‌ای را برای آن‌ها فراهم می‌کند که بر اساس نیازهای یک قرار ملاقات خاص (اندازه، ابزار ارائه و غیره) قابل انتخاب هستند. خوش‌آمدگویان در لابی تضمین می‌نماید که شرکت‌کنندگان یک تجربه فوق‌العاده داشته باشند و همچنین به سوالاتی در مورد پارکینگ، رزرو اتاق، در دسترس بودن لوازم اداری و دیگر مسائل مرتبط با کسب و کار پاسخ می‌دهند. علاوه بر این، غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توان آن‌ها را از طریق فضاهای اداری مجازی تهیه کرد، شرکت‌کنندگان جلسه را قادر می‌سازد تا به جای نگرانی در مورد این که چه زمانی را برای ناهار انتخاب کنند و در چه مکانی ناهار بخورند، بر همکاری و حل مشکلات تمرکز کنند.

۴. کار متمرکز

دفاتر خانگی ممکن است همیشه برای کار مفید نباشند. ساخت و ساز در خانه، همسرانی که در خانه کار می‌کنند و فرزندان پر سر و صدا برخی از دلایل آن هستند.

هنگامی که چنین مسائلی در یک خانه وجود داشته باشد، کارکنان از راه دور ممکن است نیاز به یافتن یک مکان جایگزین برای کار برای یک روز، یک هفته یا غیره داشته باشند. به جای دفاتر خانگی، فضاهای اداری مجازی – دفاتر روزانه احتمالا بهترین مکان برای این مورد هستند – یک فضای آرام برای افراد حرفه‌ای در یک کسب و کار ارائه می‌دهند.

۵. پشتیبانی اداری

کارکنان از راه دور ممکن است همیشه به پشتیبانی اداری نیاز نداشته‌باشند، اما گاهی اوقات این مورد بسیار مهم است. پشتیبانی اداری همراه با یک فضای اداری مجازی می‌تواند برای کارکنان از راه دوری که روی یک پروژه با محدودیت زمانی کار می‌کنند یا میزبان مشتریان خاصی هستند، بسیار مفید باشد. پشتیبانی اداری معانی مختلفی دارد، و مهم است که کارکنان از راه دور بتوانند ارائه دهنده‌ی فضای اداری مجازی خود را ارزیابی کنند تا مطمئن شوند که پشتیبانی اداری با اهداف تجاری آن‌ها – از ارسال نمابر گرفته تا تشکیل پرونده و خدمات رسمی – مطابقت دارد.

فضاهای اداری مجازی باعث کیفیت دورکاری می‌شوند

اکنون زمان هیجان انگیزی است برای این که یکی از کارکنان از راه دور باشید – چه یک کارآفرین باشید و چه یک فرد حرفه‌ای که در شرکتی بزرگ کار می‌کند. کارکنان از راه دور به طور کلی زندگی سالم‌تر و شادتری نسبت به همتایان خود که در یک فضای کاری ثابت از ۹ تا ۵ کار می‌کنند، دارند. آن‌ها همچنین نتایج بهتری ارائه می‌دهند و وفادارتر هستند (یعنی نرخ ابقاء بهتری دارند). فضاهای اداری مجازی یک ابزار مهم برای اینگونه افراد است که باعث بهبود کارایی آن‌ها می‌گردد و کیفیت دورکاری را افزایش می‌دهد.

منبع: اینتلیجنت آفیس