کارآفرینی به سبک سریال تاج و تخت

سر انجام انتظارها به پایان رسید و فصل پایانی سریال گیم آف ترونز یا بازی تاج و تخت هم آغاز شد. بسیاری از علاقه‌مندان از هم اکنون دنبال دانلود سریال و زیرنویس فارسی آن هستند. اما چه محصولات جانبی ای همراه با این سریال به بازار می‌آید و کارآفرین تیزهوش چطور از موارد مربوط به سریال کسب درآمد می‌کند؟

دفترشما

گیم آف ترونز

از تی شرت تا زره محصولات جانبی گیم آف ترونز را بخرید!

شبکه اچ‌بی‌‌او علاوه بر تولید و پخش سریال از محصولات جانبی ومرتبط نیز کسب درآمد می‌کند. این شرکت اجازه تولید و فروش بسیاری از وسایل مربوط به مجموعه‌ بازی تاج‌وتخت را صادر کرده‌است. این محصولات شامل بازی‌های ویدئویی مختلف، زره و سلاح‌های کپی، جواهرات، عروسک بابل‌هد شرکت فونکو، و پوشاک مختلف می‌شود.
اشیای گران‌قیمتی مانند ساعت مچی اولیسه ناردین به قیمت ۱۰٬۵۰۰ دلار و تخت آهنین از جنس رزین به قیمت ۳۰٬۰۰۰ دلار نیز در میان این کالاها وجود دارند.
از سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز تعدادی نمایشگاه سیار از لباس‌ها، زره‌ها و سلاح‌های مجموعه در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا برپاشده و می‌شود.

گیم آف ترونز الهام بخش

مجموعه بازی تاج‌وتخت الهام‌بخش کارها و محصولات دیگری نیز بوده‌است. برای مثال چهار بازی ویدئویی براساس مجموعه تلویزیونی و کتاب تولید شده یا در حال تولیدند. در این میان بازی استراتژیک رایانه‌ای «بر فراز بازی تاج‌وتخت» الهام ویژه‌ای از مجموعه تلویزیونی می‌گیرد و شخصیت‌های و مکان‌های جدید را بلافاصله بعد از نمایش در مجموعه تلویزیونی وارد بازی می‌کند.
در پاییز سال ۲۰۱۲ سری لباس‌های مُدِ برند هلموت لنگ برگرفته از بازی تاج‌وتخت بود.
در ماه مارس همان سال انتشارات وایلی-بلک‌ول کتابی را با عنوان «بازی تاج‌وتخت و فلسفه: زخم‌های منطقی عمیق‌تر از شمشیر» منتشر کرد. این کتاب که در بخش فرهنگ عامه و فلسفه این انتشارات قرار گرفت. هدف کتاب نشان دادن و بررسی مسائل فلسفی است که با پخش این مجموعه و موارد مرتبط با آن، به‌وجود آمده و مطرح شده‌است.
تصاویر روی جلد مجله مَد در ماه آوریل سال ۲۰۱۳ نیز برگرفته از بازی تاج‌وتخت بود.

دفترشما

نام چند کاراکتر گیم آو ترونز را به خاطر می‌آورید؟

نقشه بازی تاج و تخت را دانلود کنید

تصور این که در دنیای سریال بازی تاج و تخت هم بتوانید مانند دنیای واقعی از برنامه نقشه گوشی خود هنگام گم شدن کمک بگیرید، کمی فانتزی و خنده دار است اما برنامه ای با نام Map for Game Of Thrones عرضه شده که در حقیقت نقشه کامل و دارای جزییات جهان ساختگی و خیالی این سریال با نام وستروس است. این برنامه نقشه، دارای گرفیک مورد قبول و جزییات بالایی است.
در این برنامه همانند برنامه نقشه های گوگل می توان بر روی هر نقطه زوم و آن را بزرگ نمود و عکس های سه بعدی و معمولی مکان های مهمی که بر روی نقشه مشخص شده اند و شامل کاخ ها، بیابان ها، مکان های دیدنی و … می شوند را مشاهده نمود.
نقشه وستروس را از اینجا ببنید.

شمشیرهای دست ساز در موزه یا حراج؟

یکی از مشهورترین ابزارآلاتی که در سریال بازی تاج و تخت از آن استفاده می شود و تقریبا صدتا از این وسیله در هر قسمت هنرنمایی می کند، شمشیر است. شمشیرهایی که هر کدام با نقش و نگار خاصی طراحی شده اند. این شمشیرها توسط مردی به اسم «تامی دان» ساخته شده و هر کدام کاربردهای خاص خودش را دارد. این شمشیرها همگی در کارگاه «تامی دان» ساخته می شود و همگی شان بعد از فیلمبرداری سکانس ها در یک مکان تمیز شده و نگهداری می شوند. اینکه این شمشیرها در نهایت به موزه سپرده خواهند شد و یا در یک حراجی با بالاترین قیمت به فروش خواهند رسید هنوز مشخص نیست!

کسب درآمد از گیم آف ترونز در ایران

با یک جستجوی ساده متوجه می‌شوید که محصولات جانبی این سریال پر طرفدار از ماگ و تی شرت گرفته تا بازی ویدئویی هم در ایران خرید و فروش می‌شود. حتی یک سایت اینترنتی خرید کادو هم پیشنهاد کرده محصولاتی مثل تابلو، کیف سردوشی، جاسویچی مربوط به گات و … را از این وب سایت سفارش داده و به دوستان خود هدیه دهید. بسیاری از مشترکین دفترشما هم فروشگاه‌های اینترنتی هستند. حالا که تنور داغ است آن‌ ها می‌توانند با عرضه محصولات مرتبط، فروش خود را افزایش دهند! شاید ما به رایگان سریال را دانلود کنیم ولی داشتن یک یادگاری مربوط به سریال برای بسیاری جذاب خواهد بود.