حواستان به این ۵ اشتباه مرگبار استارتاپ ها باشد!

راه‌اندازی استارتاپ به خودی خود کار دشواری است. حال اگر در این حوزه تازه کار هم باشید موضوع از این هم دشوارتر است و همه چیز می‌تواند به راحتی از بین برود. پس چطور باید مطمئن شد که به عنوان یک تازه کار، اشتباه پر هزینه‌ای مرتکب نمی‌شویم و استارتاپ موفقی خواهیم داشت؟

دلایلی که باعث شکست استارتاپ ها می‌شوند پیچیده هستند. عموما دلیل واضحی وجود ندارد و برخی از مشکلات کوچک به خاطر جدی نگرفتن منجر به شکست‌های بزرگی می‌شوند. در این نوشته ۵ مورد از رایج‌ترین اشتباهات مهلکی که منجر به نابودی استارتاپ‌ها می‌شود را می‌خوانید:

کاربرد شماره تلفن مجازیهزینه های راه اندازی استارتاپ را با این خدمات دور بزنید!

۱- کمبود سرمایه

یکی از دلایل شکست استارتاپ ها کمبود سرمایه است. بسیاری از ایده‌ها به علت ماهیت نوآورانه‎‌ی خود در مراحل اولیه‌ی تولدشان درآمد آنچنانی را عاید صاحبان‌شان نمی‌کنند. بسیاری از استارتاپ‌ها حتی در تامین هزینه‌های خود با مشکلات بزرگی مواجه می‌شوند. داشتن سرمایه‌ و بکارگیری صحیح آن در توسعه‌ مهم‌ترین نیاز یک استارتاپ است.

All My App یکی از بهترین فروشگاه‌های آنلاین برنامه برای ویندوز بود که در آن به راحتی می‌شد برنامه‌ای را کشف، نصب و بروزرسانی کرد، اما آن‌‌ها نتوانستند به‌اندازه‌ی کافی کمک مالی دریافت کنند و همین منجر به وقفه در کارشان شد. موسس این شرکت در یک پست وبلاگی به شکست استارتاپ‌ خود اشاره کرد و گفت اگرچه ما نتوانستیم یک فروشگاه خوب ایجاد کنیم اما در طی این مسیر چیزهای زیادی آموختیم.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

در ۵ دقیقه صاحب دفترکار شو

۲- مدیریت ریسک ضعیف

یک استارتاپ در مسیر رشد خود با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شود که باید این ریسک‌ها را شناسایی کرده و برای مدیریت موثر آن‌ها برنامه‌ریزی کند. استارتاپ Airbnb (بزرگ‌ترین سیستم رزرواسیون اینترنتی متل در جهان) زمانی که بخش بزرگی از منهتن در طوفان شن غرق شد، برای مقابله با چنین مشکلی آماده بود. آن‌ها درهای هتل را به روی مردم باز کردند و با کاهش قیمت‌ها درصدد کمک به مردمی که آواره شده بودند برآمدند.

اشتباه بزرگ اوبر

هفته‌نامه تایم در پی ناکامی‌ها و بحران‌های اخیر شرکت تاکسیرانی اینترنتی اوبر نوشته که شکست «باارزش‌ترین #استارت‌آپ جهان» زنگ خطری است برای سایر شرکت‌های فناوری اطلاعات سیلیکون ولی

کسب و کار

اما اوبر در چنین موقعیت‌هایی همواره بزرگ‌ترین اشتباه‌های خود را مرتکب می‌شود. در طول یک گروگان‌گیری در کافه‌ای در مرکز شهر سیدنی، مردم برای یافتن تاکسی از برنامه‌ی اوبر استفاده می‌کردند.

بسیاری از راننده‌ها از نگرانی مردم سوءاستفاده کردند و نرخ کرایه‌های خود را تا چهار برابر افزایش دادند. این اتفاق باعث اعتراض شدید رانندگان شد و مدیران شرکت تنها توانستند اعلام کنند که هر کسی که مبلغ اضافه‌ای پرداخت کرده می‌تواند آن را پس بگیرد. به نظر می‌رسد آن‌ها اعتماد و ایمنی مشتریان خود را در اولویت خود قرار نداده‌اند.

۳- انتخاب شریک و تیم نامناسب

Gugo استارتاپی با ایده‌ای عالی بود که در ماه فوریه‌ی ۲۰۱۱ تاسیس شد. این استارتاپ بستری برای هوش اجتماعی گروه‌محور بود، یک پل اجتماعی بین کاربران و برندها که به نظر می‌رسید با استقبال بسیاری همراه شود. مشکل اصلی که توسط بنیان‌گذاران مطرح شد اختلاف مابین خودشان بود.

یکی از بنیان‌گذاران اظهار می‌کند که همکارش هیچ چیزی در مورد تکنولوژی نمی‌داند و علاوه بر آن ذهن کسب‌وکاری بسیار ضعیفی هم دارد و او مجبور می‌شود حدود ۹۰ درصد کارها را خودش به تنهایی انجام دهد. بنابراین به هیچ‌وجه به سهم ۵۰ درصدی خود قانع نیست. از این رو اختلاف شدید بین آن‌ها دلیل اصلی شکست استارتاپ آن‌هاست. در واقع سرمایه‌گذاری روی استارتاپی که بین موسسان آن اختلافات بسیاری وجود دارد، به هیچ‌وجه امن و مطمئن نیست.

۴- نداشتن برنامه‌ برای توسعه‌ی مداوم

بسیاری از استارتاپ‌هایی که شکل می‌گیرند فاقد برنامه‌ی صحیح برای رشد هستند. بسیاری از استارتاپ‌ها به جای‌ این‌که مسیر صحیح رشد را بپیمایند به دنبال رشد سریع و بدون برنامه هستند که همین عجله تیشه ای به ریشه آن کسب و کار خواهد بود.

نابودی یک شبکه اجتماعی 

یکی از شبکه‌های اجتماعی به نام راز که ژانویه سال ۲۰۱۴ تاسیس شد اخیرا بر اثر همین مشکل نابود شد. بنیانگذار راز Byttow علت تعطیلی استارتاپش را در یک پست وبلاگی توضیح داد. وی گفت پس از تلاش‌ و مشورت بسیار بالاخره به این نتیجه رسیدیم که می‌بایست شکست را قبول کنیم و این تصمیمی صحیح است که به نفع من، سرمایه‌گذاران و تیم‌مان است. در واقع ما سرمایه‌ی زیادی جذب کردیم اما این به هیچ دلیل موفقیت ما را تضمین نمی‌کرد، ما در عرض ۱۰ ماه این برنامه را به اوج رساندیم اما دیگر نتوانستیم این سرعت را حفظ کنیم. ما باید می‌دانستیم در یک شبکه‌ی اجتماعی که همه ناشناس هستند به سختی می‌توان آن جامعه را بزرگ کرد.

۵- انتخاب نادرست کارکنان

نکته دیگربه جز شریک، کارکنان استارتاپ شما هستند. اعضای تیم، مهم ترین قطعات پازل هر استارتاپی محسوب می شوند و یک انتخاب اشتباه می تواند کل آن را به ناکارآمدی بکشاند. در استخدام های خود اول از همه به دنبال مهارت، هوش و مقاومت باشید، وقتی استارتاپی سعی دارد زود روی پای خود بایستد، افتادن در دام استخدام نیرویی که فقط کار را راه بیندازد دشوار نیست، اما این اشتباه می تواند به قیمت از دست رفتن همه چیز تمام شود.

با دانستن دلایل شکست استارتاپ ها می توانیم استارتاپ خود را تا حد زیادی نسبت به این خطرات مصون بداریم و درصد موفقیت کسب و کار نوپای خود را بالاتر ببریم.

اگر شما هم دلایل دیگری برای شکست استارتاپ ها می شناسید با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات دفتر کار مجازی دفتر شما به وبسایت daftareshoma.com سربزنید و یا با کارشناسان ما به شماره ۲۸۴۲۰۱-۰۲۱ تماس بگیرید.