ثبت شرکت در ایران و انجام کارهای حقوقی و حقیقی برای راه اندازی یک کسب و کار موفق دغدغه افراد زیادی است. این روزها هزینه راه اندازی استارت آپ بسیار کاهش یافته است. شما می‌توانید با اجاره دفتر کار ساعتی و خرید تلفن ثابت اینترنتی کسب و کارتان را راه اندازی کنید ولی برای اینکه بتوانیم به این کسب و کار رسمیت ببخشید نیاز به ثبت شرکت در ایران دارید

اگر می خواهید، کسب و کار خودتان را راه‌­اندازی کنید گام به گام با ما همراه باشید. داشتن اطلاعات جامع در این زمینه برای هر فردی که بخواهد به استقلال کافی در زمینه کاری برسد، بسیار ضروری است. در این مقاله نکات کوچک و بزرگ قوانین ثبت شرکت در ایران و تاسیس شرکت را به صورت اجمالی برایتان جمع‌­آوری کردیم، در ادامه با ما همراه باشید.

مرحله اول: چه نوع شرکتی ثبت کنم؟

شرکت در تعریف اصلی و اساسی خود به مجموعه عوامل انسانی و مکانی اطلاق می­شود، که برای انجام کارهای بازرگانی دست به دست هم داده و تشکیل شده­اند. بر اساس ماده ۲۰ قانون تجارت برای راه اندازی شرکت در مرحله اول این موضوع را کاملا روشن کنید، که می خواهید چه نوع شرکت و کسب و کاری برای خودتان درست کنید.

در کتاب قانون تجارت شرکت­ها به ۷ دسته تقسیم می­شوند. بله درست متوجه شدید، ۷ دسته با ۷ معنی حقوقی متفاوت. در این شرایط اول باید معنی هر شرکت را بدانید و این موضوع را با آگاهی کامل به اداره ثبت اعلام نمایید، که می­خواهید کدام نوع شرکت را تاسیس کنید.

انواع شرکت ها بر اساس ماده ۲ قانون تجارت:

۱. شرکت نسبی: با کنارهم قرا گرفتن دو فرد نیز می توان این شرکت را تشکیل داد. برای تشکیل هیئت مدیره نیز یک یا دو نفر کافی است. میزان سرمایه برای شروع کار این نوع شرکت‌ها نیز نامحدود می­باشد.

۲.شرکت تضامنی: شرایط تشکیل شرکت تضامنی نیز مشابه شرکت نسبی می­باشد. یعنی دو نفر می­تواند با میزان سرمایه نامحدود ثبت یک شرکت را انجام دهند. تنها تفاوت در میان این دو شرکت نحوه پاسخگویی به طلبکاران است. در شرکت تضامنی هر شریک تنها به اندازه سرمایه ای که در کار صرف کرده است، به طلبکاران بدهکار است و نیازی نیست جور شریکان دیگر را بکشد.

۳.شرکت با مسئولیت محدود: در این نوع شرکت حضور دو نفر به عنوان شریک با دایره سنی بالای ۱۸ سال کافی است. میزان سرمایه اولیه در این نوع شرکت ۱ میلیون ریال است. هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود می­تواند از یک تا دو نفر نیز تشکیل شود.

۴.شرکت مختلط سهامی: در این شرکت با کنارهم قرار­گرفتن ۲ شریک می توان آن را تاسیس کرد. میزان سرمایه‌ای که باید فرد در تاسیس و ثبت شرکت صرف نماید نامحدود است.

۵.شرکت مختلط غیر­سهامی: این شرکت نیز با همان شرایط بالا تاسیس می شود. اما برخلاف شرکت مختلط سهامی که شریکان سهامی به میزان مبلغ اسمی شریک هستند، در اینجا شریکان سهامی به میزان سهم الشرکه می­باشند.

۶. شرکت سهامی (عام و خاص): اگر می خواهید یک شرکت سهامی عام ثبت کنید، تعداد شریکان باید ۵ نفر و اعضای هیت مدیره نیز به­ صورت ۵ نفره تشکیل شود. سرمایه اولیه برای تاسیس این نوع شرکت ۵ میلیون ریال می­باشد. اما در شرکت سهامی خاص شریک شدن ۳ فرد کافی است. همین سه نفر می تواند برای تشکیل هیئت مدیره کافی باشد. سرمایه اولیه‌­تان برای شروع این کار به اندازه ۱ میلیون می­‌باشد.

۷. شرکت تعاونی: برای ثبت شرکت تعاونی حداقل ۷ نفر باید با هم شریک شوند. هیئت مدیره نیز باید ۳ تا ۷ نفر باشد. سرمایه اولیه کار دارای هیچ محدودیتی نیست.

مهمترین تفاوت بین شرکت‌ها علاوه بر تعداد سرمایه گذاران و سرمایه اولیه، نحوه پاسخگویی به شرایط بحرانی و سود وزیان شرکت در مقابل طلبکاران است.

مرحله دوم: مدارکتان را تکمیل کنید

حالا که تصمیم قطعی گرفتید، باید مدارک لازم را برای تحویل به اداره ثبت جمع آوری کنید. مدارک روتینی که در ثبت تمامی شرکت­ها باید داشته باشید عبارت اند از:

  • نام و نام خانوادگی و مشخصات کامل افراد
  • تعیین تابعیت اشخاص
  • انتخاب نام شرکت نیز باید قبل از تمامی کارها انجام شود. شما می توانید ۵ نام را انتخاب کنید و به ترتیب از نامی که برایتان بیشتر اهمیت دارد تا کم اهمیت­ترین بچینید. یادتان باشد، که نام انتخابی شما برای شرکت نباید، اسمی فرنگی یا تکراری باشد. در این صورت در مراحل بعدی دچار مشکل خواهید شد.
  • اطلاعات لازم درباره سمت هر فرد
  • درج میزان سرمایه

مدارک تکمیلی نیز در فرم درخواست ثبت شرکت آمده است. تمام موارد را به دقت بخوانید، و هیچ نکته‌­ای را از قلم نیندازید.

مرحله سوم: فرم‌های ثبت نام در سایت ثبت شرکت را با دقت پر کنید

الان زمان ثبت ابتدایی شرکت رسیده است. برای ثبت شرکت به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. فرمی را که باید پر کنید در قسمت درخواست ثبت شرکت قرار دارد. تمام موارد را با دقت پر کنید. علاوه بر آن تمام مدارک لازم را باید با پست سفارشی به مرکز اصلی ثبت شرکت ها ارسال کنید. اگر پرونده ناقص نباشد و یا رد نشود، در جوابیه اداره ثبت، زدن آگهی در روزنامه درج خواهد شد.

مرحله چهارم: حضور همه شرکا الزامی است

دیگر به ثبت مجوز ثبت شرکت در ایران نزدیک شده اید. در این مرحله هر یک از شرکا یا رئیس هیت مدیره می­‌تواند برای دریافت مجوز و ثبت آن در روزنامه به مرکز اصلی مراجعه کند. این نکته را فراموش نکنید که هر فرد هنگام مراجعه باید مدارک شناسایی خود را به منظور تعیین هویت به همراه داشته باشد. حالا زمان پخش شیرینی ثبت شرکت رسیده است.

مرحله پنجم: آگهی ثبت شرکت بدهید

پس از ثبت نهایی مدارک خود در روزنامه به آدرس اینترنتی روزنامه رسمی و پرداخت هزینه های لازم به صورت اینترنتی و غیر­حضوری نتیجه ثبت شرکت شما نهایی خواهد شد.

در تمام مراحل باید به این کوچکترین نکات دقت نمایید. اگر پس از ارسال اطلاعات به مرکز برای ثبت شرکت، نواقصی در پرونده شما مشاهده شود، کارتان مدت­ها به تعویق خواهد افتاد. این موضوع حتی در مثبت ­ترین حالت نیز ممکن است. در بیشتر موارد هنگامی که در بررسی پرونده شما کاستی و نواقصی مشاهده شود، درخواستتان رد می شود. امیداریم که اینطور نشود، اما اگر پرونده تان سفید رفت و زرد برگشت، شما باید همه کارهایتان را از صفر شروع کنید. خب پس با توجه به عقل سلیم منطقی­ترین راه این است که از ابتدای کار به تمامی نکات مهم دقت کنید تا در انتها به دردسر نیفتید.