استارتاپ های موفق خارجی ۲۰۱۹ در خاورمیانه می‌توانند الگوی خوبی برای کسب و کارهای نوپای ایرانی باشند. ارزشی که این استارتاپ ها در سال ۲۰۱۹ پیدا کردند می‌تواند نقشه راه را به استارتاپ‌های کشور نشان دهد.

نگاهی به وضعیت بیندازیم: استارتاپ‌های ایرانی لرزان و شکننده به پیش می‌روند. وضع ناپایدار اقتصادی، مهاجرت نیروی کار متخصص، نوپا بودن اکوسیستم استارتاپی و از همه مهم‌تر تحریم‌ها باعث شده که استارتاپ‌های ایرانی در مرزهای کشور محدود شوند. با این حال استمرار بر سر فعالیت باعث غلبه برمحدودیت‌ها خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ۵ چالش اصلی استارتاپ‌ها در ایران

در این مقاله داستان چهار استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه را بازگو می‌کنیم، این که چطور بسیاری از استارتاپ های خاورمیانه در ناآرامی‌ها سر برآوردند، رشد کردند و اکنون مدتی است که جهانی شده‌اند.

اینستاباگ-بهار عربی برای اپلیکیشن‌های موبایل!

در سال های ۲۰۱۲ که مصر درگیر شلوغی‌ها و ناآرامی‌های بهار عربی بود و در نهایت هم نظامی‌ها مجدداً سکان حکومت را در دست گرفتند، یک جمع استارتاپی در حالی که با هیجان تحولات سیاسی را دنبال می‌کرد با هیجان مضاعفی درگیر راه اندازی کسب و کار خود بود. کسب و کاری که ظاهر ساده ولی بازار بسیار داشت: رفع باگ!

اگر سراسر سایت اینستاباگ Instabug را بگردید، احتمالاً نخواهید دانست که این شرکت در مصر تاسیس شده است. این شرکت با گزارش ساده باگ آغاز به کار کرد، اما حالا توسعه یافته و گزارش خرابی، بررسی های درون اپ و موارد بسیار دیگری را ارائه می‌کند.

این استارتاپ زمانی تنها خاورمیانه و شمال افریقا را پوشش می‌داد ولی هم اکنون در سال ۲۰۱۹ جهانی شده و برنامه رفع باگ آن بر روی ۱۰۰ میلیون موبایل در اقصی نقاط جهان نصب است.

در آوریل سال ۲۰۱۳، اپلیکیشن این استارتاپ رتبه اول را در مسابقه استارتاپی ام‌آی‌تی عرب دریافت کرد و پس از مدت کوتاهی، این بنیانگذاران به سیلیکون‌ولی رفتند تا در رویداد موبایل‌بیت ۲۰۱۳ شرکت کنند.

از جمله مشتریان این استارتاپ می‌توان به یاهو، پی‌پال، ساند‌کلاود‌ و سو اشاره کرد. سرمایه کلی اینستاباگ ۱٫۷ میلیون دلار است. این تیم قصد دارد دفتر کار خود را به‌زودی در سانفرانسیسکو افتتاح کند.

بیشتر بخوانید: ده ایده راه اندازی کسب و کار اینترنتی و نمونه‌های موفق

استارتاپ های خاورمیانه در اوج: کریم استارتاپ ۳٫۱ میلیارد دلاری!

چند ماه پیش استارتاپ اماراتی کریم با قیمتی بیش از ۳ میلیارد دلار به فروش رسید! این تاکسی اینترنتی چگونه چنین ارزشی پیدا کرد؟

شرکت آمریکایی اوبر هر چقدر زور زد دید که رقیب کریم در بازار نمی‌شود و بهتر است که صورت مسئله را برای خود جور دیگری تعریف کند.

بنابراین پس از چندین ماه مذاکره و گمانه‌زنی اوبر اعلام کرد رقیب اصلی خود در خاورمیانه و شمال آفریقا یعنی شرکت همسفری آنلاین «کریم» امارات را به مبلغ ۳.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹خواهد خرید.

کریم در اکوسیستم نوپای کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا جزو شرکت‌های پیشرو محسوب می‌شود. کریم که اولین تک‌شاخ (استارتاپی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) در خاورمیانه و شمال آفریقا بود، اکنون به عنوان یکی از شاخص ترین استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه به یک هاب چند میلیارد دلاری تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید: با استارتاپ های موفق ۲۰۱۸ آشنا شوید.

ایده های جدید برای استارتاپ ها

کریم با استخدام تعداد زیادی راننده زن در عربستان تابوشکنی کرد

کار جالب این شرکت استخدام تعداد زیادی راننده زن بود. حتی در عربستان سعودی! زمان کوتاهی پس از آنکه زنان در این کشور اجازه رانندگی پیدا کردند سر و کله رانندگان زن کریم هم پیدا شد.

کریم طی چند سال اخیر رشد سریعی داشت و هم اکنون بیش از یک میلیون راننده در بیش از ۹۰ شهر در ۱۵ کشور منطقه را در استخدام خود دارد. این شرکت همچنین روی سفارش آنلاین غذا و تحویل کالا هم فعالیت می‌کند. این تاکسی اینترنتی به جز کشور ایران و عمان تقریبا در تمام کشورهای خاورمیانه فعالیت دارد.

در سال ۲۰۱۸ این شرکت حتی در نجف، اربیل و کردستان عراق هم فعالیتش را از آغاز کرد. کریم آینده خود را تنها در تاکسی اینترنتی متمرکز نمی‌بیند و در سال ۲۰۱۷ آنها یک استارت‌آپ سفارش آنلاین غذای معروف را خریداری کردند که در کشورهای عربی فعال بود شبیه این کار را اسنپ خودمان با راه اندازی مجموعه اسنپ فود انجام داد. شاید روزی هم تاکسی‌های آنلاین ایران بتوانند تبدیل به رقیب قدرتمندی برای شرکت‌های خارجی در بازارهای خارجی شوند.

بیشتر بخوانید: راهکار جایگزین اجاره دفتر کار

سازندگان پهپاد به دنبال این استارتاپ لبنانی هستند!

اخبار سیاسی این روزها را اگر دنبال کنید، بحث بر سر پهپادها حسابی داغ است. به خصوص که این اخبار به خاورمیانه هم مرتبط اند. از پهپادهای حوثی بگیر تا سقوط پهپاد گران قیمت امریکایی در آب‌های خلیج فارس! حالا یک استارتاپی لبنانی برای پهپادها نرم افزار تولید می‌کند و حسابی هم کارش گرفته است.

NAR با تولید کنندگان پهباد کار می کند و بر حسب نیاز به مدل های آماده مصرف سخت افزار و نرم افزار مرسوم اضافه می شود. محصول اخیر آن ها بروی شناسایی نشت نفت و گاز متمرکز است، اما فرصت های گسترده‌ای برای صنایع دیگر مهیا ساخته است.

استارتاپ های موفق

امید است که NAR در حوزه حیات وحش و کشاورزی در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

NAR یک استارتاپ در بیروت است که از طریق یکپارچگی با پهباد و تحلیل و پردازش داده های مربوط به پرواز، راه حل های هوشمند برای پهباد توسعه می دهد. NAR به عنوان پروژه پایان سال در دانشگاه آمریکایی لبنان در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و حالا برنامه دارد تا اولین محصول تجاری خود را ظرف سه ماه راه اندازی کند. NAR اخیراً سه برنامه سرعت دهی را پشت سر گذاشته و در می سال ۲۰۱۵ برنده جام Microsoft Imagine Cup شده است.

NAR پهباد نمی سازد. بلکه با تولید کنندگان پهباد کار می کند تا مدل های آن ها را بر حسب نیاز توسط نرم افزار و سخت افزار تکمیل نماید. مدل اخیر آن ها بروی کشف نشت نفت و گاز کار می کند اما هدف آن ها فراتر از موضوع نفت و گاز بوده و به دنبال فعالیت در حوزه های دیگر از جمله نظارت بر حیات وحش، کشاورزی، نجات، مراقبت، حمل و نقل و نظارت ترافیکی هستند.

این یکی از استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه و از درآمد زاترین استارتاپ های لبنان بوده است.

بیشتر بخوانید: ۱۳ روش شگفت انگیز برای کسب درآمد دلاری روزانه

کدنویسی تحت محاصره و بمباران

غزه بزرگترین شهر در محاصر جهان است و اکثریت مردم غزه نه به اختیار خود، بلکه به اجبار در این منطقه سکنی گزیده اند.

پس از پیروزی حماس در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در ژانویه ۲۰۰۶ تحریم ها شدیدتر شد. سوخت، الکتریسیته، واردات، صادرات و رفت و آمد مردم به و از نوار غزه به قدری دچار مشکل شده است، که سلامتی مردم، سیستم فاضلاب، و حمل و نقل را با تهدیدهای جدی مواجه کرده است. محاصره ی غزه توسط اسراییل منجر بیکاری، فقر مطلق، و سوء تغذیه ی ساکنان آن شده است.

دو سوم جمعیت حدودا ۲ میلیون نفری غزه را جوانان زیر ۲۵ سال تشکیل داده‌اند. اکثر آنها هیچ‌گاه نتوانسته‌اند این سرزمین کوچک که ۴۱ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض دارد را ترک کنند.

با این حال برخی جوانان این روزها از طریق استارتاپ تلاش می‌کنند بر بیکاری و فقر مطلق غلبه پیدا کنند.

غزه اسکای گیکز یکی از این تلاش‌ها است. شاید به اندازه کریم و اینستاباگ بزرگ و مشهور نباشد ولی کاری که در آن مختصات جغرافیایی می‌کند به دشواری راهبری استارتاپی در همان سطوح است.

استارتاپ

«وقتی شما وارد برنامه‌نویسی می‌شوید، دیگر هیچ مرزی برای شما وجود ندارد، حتی غزه که در محاصره است.»

شرکت غزه اسکای گیکز در سال ۲۰۱۹ رشد خیلی خوبی داشت و در حال حاضر یک گروه استارتاپ متشکل از ۳۴ تیم و ۱۲۰ عضو است. تعدادی از این اعضا به دنبال اجرای برنامه‌های شتاب‌دهنده در خصوص پیشرفت استارتاپ‌ها هستند. در این شرکت یک برنامه‌ی فریلنسری در حال اجرا است.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه می‌توانند با پرداخت اجاره‌ی ۷۰ دلار در ماه یک فضای اختصاصی در ساختمان این شرکت داشته باشند. کد آکادمی Code Academy هم از دیگر برنامه‌های این شرکت است که در همکاری با کدگذارهای لندن پروژه‌هایی برای کدنویس‌های غزه فراهم می‌کند. این پروژه‌ها متوسط درآمدی معادل ۶۰۰ دلار در ماه برای برنامه‌نویسان حاضر در غزه اسکای گیکز دارد.

لیست استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه بسیار طولانی تر از این ۴ مورد است، به هر حال امیدواریم استارتاپ های ایرانی هم بتوانند راهی به بازارهای بین المللی پیدا کنند و از موفق ترین های این سال باشند.

بیشتر بخوانید: با شغل های پردرآمد سال ۹۹ آشنا شوید

سوالات متداول استارتاپ های موفق

 

۱-استارتاپ های موفق دنیا چه ویژگی ای دارند؟

می توان ویژگی متعددی را برای استارتاپ های موفق قائل شد اما مهمترین نکته این است که یک استارت موفق باید بر روی موردی کار کند که هر کس دیگری آن را نادیده گرفته باشد.

 

۲-استارتاپ های موفق از کجا شروع می کنند؟

از ساده ترین چیزها، حتی از گاراژ منزل، مهم ایده و پشتکاری است که استارتاپ موفق دارد.

 

۳-مهم ترین فرق استارتاپ های موفق با استارتاپ های شکست خورده چیست؟

حتی ممکن است در ساده ترین چیزها باشد، دنیای تجارت پیچیده و وابسته به متغیرهای بسیار است. شاید مهم ترین فرق داشتن ایده صحیح در زمان صحیح باشد.