دلیل موفقیت و عدم موفقیت بعضی افراد

با شنیدن واژه موفقیت ناخودآگاه اسم‌هایی در ذهنمان زنگ می زند: استیو جابز… بیل گیتس… ریچارد برندسون… همه ما افرادی را می‌شناسیم که فوق‌العاده موفق هستند، و از سوی دیگر هر روز با افراد بسیاری سر و کار داریم که سعی می‌کنند موفق باشند اما راه به جایی نمی‌برند. افراد موفق عادتهای مشترکی دارند که دلیل موفقیت شان است:

 • مهم‌ترین کارها را در اولویت قرار می‌دهند.

  دلیل موفقیت

  یکی از مهمترین دلایل موفقیت این است که بدانیم زمانمان را به ترتیب به کدام کارها اختصاص دهیم

شاید مهم ترین دلیل موفقیت این افراد این است که می دانند کدام کار را اول انجام دهند. به نظر کار ساده ای است. پس چرا بیشتر افراد از آن غافلند؟ شما از کدام دسته اید؟ آیا به محض این که از خواب بیدار می‌شوید ایمیل‌ها و پیام‌ها و حساب‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی چک می‌کنید؟ یا به سراغ آن کاری می روید که شما را یک گام به هدفتان نزدیکتر می کند؟ واقعیت این است که ما روزی ۲۴ ساعت زمان داریم. اینکه چگونه این ۲۴ ساعت را برنامه ریزی کنیم بزرگترین قدم در مسیر موفقیت است.  کسب و کار شما هر چه که هست، نخستین ساعت روز خود را به پربارترین شکل ممکن آغاز کنید.

 • مشغله‌های بیهوده را حذف می‌کنند.

دلیل موفقیت انسانهای بزرگ این است که زمان خود را تنها به کارهایی اختصاص می دهند که تأثیری واقعی و ملموس دارد. در برهه‌ای از زمان درمی‌‌یابید که مهم نیست همه کارها انجام شوند. در عوض، وقتی کاری را به اتمام می‌رساند، دو کار دیگر جایش سبز می‌شود. برای این که واقعاً موفق شوید باید تشخیص دهید کدام کارها بیشترین اهمیت را برای بهبود شرایط شما دارند. و هر روز زمان خود را تنها به مهم‌ترین کارها اختصاص دهید.

 • به دنبال رشد فردی هستند.

  دلیل موفقیت

  افراد موفق شکست را مرحله ای از رشد فردی خود می دانند، مانند کودکی که بارها زمین می خورد تا بالاخره یاد می گیرد روی پای خود بایستد.

ما همه در مسیر خود با دست‌اندازهایی روبه‌رو می‌شویم. همه شکست‌های خود را داریم. اما دلیل موفقیت افراد واقعاً موفق این است که می‌دانند شکست‌ها تجربه‌های جدید با خود دارند، و همیشه فرصتی برای یادگیری از حتی بزرگ‌ترین خطاهاست.

 • نگاهشان به اهداف بلندمدتشان است.

دلیل موفقیت انسانهای بزرگ این است که دید بلندمدتی دارند و به قول معروف فقط تا نوک دماغشان را نمی بینند. اگر حواسمان نباشد در دام جزئیات روزمره گیر می‌افتیم و دچار این توهم می شویم که خیلی کار می کنیم، اما در واقع هیچ کاری نمی کنیم. یک فرد واقعاً موفق می‌داند که وظایف روزانه در راستای رسیدن به اهداف درازمدت‌اند. و با ایجاد نمودی بصری تمرکز خود را بر اهدافشان حفظ می‌کنند. برای مثال، تصاویری را روی میز کارشان قرار می‌دهند، تا اهدافشان را به آن‌ها یادآوری کند. آن‌ها می‌دانند که هر چه زود به زودتر اهدافشان را ببینند، سریع‌تر می‌توانند به آن‌ها دست یابند.

 • زمانی را به خودشان اختصاص می‌دهند.

کسی که می‌تواند بیشترین کمک را در این مسیر به شما بکند خودتان هستید. اگر تغذیه سالم نداشته باشید، روزانه به میزان کافی ورزش نکنید، روی پرورش ذهن خود کار نکنید، و از کسی که دارید به آن تبدیل می‌شوید لذت نبرید، هرگز نمی‌توانید به مرحله بعد برسید. چون تنها در بهترین وضعیت خود است که می‌توانید پیشرفت کنید و چیزی برای عرضه به دنیا داشته باشید.

اگر تجربه ای در زمینه موفقیت و شکست دارید خوشحال می شویم در بخش «دیدگاه شما» نظر شما را بخوانیم.