۵ نکته کلیدی برای شاد بودن در محل کار

شاد بودن در محل کار چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟ حتماً متوجه شده اید که بیشتر زمان بیداری خود را در محل کار هستید و نه در خانه! پس شاد بودن در محل کار یعنی شاد بودن بخش قابل توجهی از زندگی. این ۵ توصیه را برای شاد بودن در محیط کار به کار ببندید تا نیرویی دوباره بگیرید:

شاد بودن در محل کار

شاد بودن در محل کار یعنی شاد بودن در بخش قابل توجهی از طول روز

۱)نقاط قوت خود را یادداشت کنید.

شما هم مثل هر کارمند دیگری هم نقاط قوت دارید و هم نقاط ضعف. اما چرا می گوییم فقط نقاط قوت خود را یادداشت کنید؟ چون ما معمولاً وقتی درباره نقاط ضعف خود فکر می کنیم، با هدف سازندگی این کار را نمی کنیم، بلکه فقط می خواهیم خودمان را سرزنش کنیم. و وقتی خودمان را سرزنش می کنیم به شدت احساس بی لیاقتی می کنیم و خودمان را شایسته شادی نمی دانیم. بنابراین در طول روز وقتی کاری را به خوبی انجام می دهید، چه در محل کار و چه در زندگی شخصی، این موفقیت روزمره خود را مدام به خود یادآوری کنید. تفاوت یک انسان شاد و یک انسان غمگین گاهی تنها در همین است که بر کدام وجه خصوصیات خود تمرکز می کنند.

کاربرد شماره تلفن مجازیچگونه بازدهی کارمندان خود را افزایش دهید؟

۲) تشکر کردن از نقاط قوت همکاران.

قدرانی از نقاط قوت اشاره به بیان ارزش اصلی شخصیت کارمندان دارد، قطعا قدرانی کردن از استعدادهای منحصر به فرد یک کارمند یا همکار کار خوبی است اما رده بندی کردن افراد زمانی که از نقاط قوت شخصیت او قدرانی میکنید اشتباه است. شما به حس “بودن ” کارمندتان ارزش می دهید. وقتی یکی از کارمندان یا همکارانتان کاری را به خوبی انجام می دهد، به رویش بیاورید. با این کار احساس خوبی در او ایجاد می کنید و این احساس خوب به خودتان نیز بازمی گردد.

۳) نقاط قوت شخصیت خود را با وظایف کاری روزمره خود ارتباط دهید.

“توازن نقاط قوت “زمانی اتفاق می افتد که یک کارمند راه منحصر به فرد به کارگیری نقاط قوت خود را در انجام  وظایف کاری پیدا کند. یک کارمند به علت حس کنجکاوی از بررسی سوالات کلیدی هر پروژه در داخل شرکت لذت خواهد برد در حالی که یک کارمند با حس قدرشناسی بالا به احتمال زیاد برای همکار خود زمان می گذارد و پروژه را درک میکند و از پروژه های مختلفی که همکارانش در حال انجام هستند قدردانی می کند. ۷۹% از کارمندانی که فرصت انجام دادن آنچه آنها را دارند که در انجام آن بهترین هستند را دارند, هر روز احساس متفاوت بودن می کنند و فکر می کنند کار آنها قابل قدرانی است.۷۰ درصد از کسانی که فرصت انجام دادن آنچه را دارند که در آن کار بهترین هستند می گویند که ما شکوفا شده ایم.

کاربرد شماره تلفن مجازیخطر فرسودگی شغلی را جدی بگیرید!

۴) استمرار فرآیند یادگیری در رابطه با شغل خود

شاد بودن در محل کار

یادگیری مستمر مهارتها و تخصص های جدید به ما احساس سرزندگی و نشاط می دهد.

کاری که خیلی احساس مفید بودن به افراد می دهد این است که در زمینه شغلی خود مدام در حال یادگیری و به روز کردن خود باشند. وقتی تمامی فوت و فن شغل خود را می آموزید، دیگران هم ارزش شما را بیشتر می دانند و حتی می توانید پیشرفت شغلی داشته باشید و هر از گاهی وظایف تازه ای را بر عهده بگیرید. انجام کارهای متنوع به انسان حس سرزندگی می بخشد.

۵) تعیین اهداف کاری و تلاش برای رسیدن به آنها

برای خود اهداف کاری کوتاه مدت و بلندمدت تعیین کنید. اول هفته می توانید برای تا آخر هفته اهدافی تعیین کنید و با انجامشان آنها را تیک بزنید. وقتی اهدافی را به صورت ملموس برای خود مشخص می کنید و با رسیدن به آنها تیک می زنید، موفقیت را با تمام وجود خود احساس می کنید.

شما چه راههایی برای شادتر بودن در محیط کار دارید؟ در بخش «دیدگاه شما» برایمان بنویسید. شاید برای ما هم کارساز بود!

منبع:www.psychologytoday.com