کارآفرینی در ایران و علت های شکست آن

کارآفرینی در ایران و علت های شکست آن

کارآفرینی در ایران و علت های شکست آن

کارآفرینان تازه‌کار اغلب تصوری واقع‌گرایانه از آینده‌ای که پیش رویشان است ندارند. ممکن است فکر کنند همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و در آینده‌ای کوتاه به سوددهی می‌رسند. اما از قدیم گفته‌اند که واقعیت تلخ است و در دنیای واقعی از این خبرها نیست. همین تصور رؤیایی نیز ممکن است در مدتی کوتاه آنان را سرخورده و ناامید کند. پس دانستن واقعیت تلخ مشکلات کارآفرینی می‌تواند به این افراد کمک کند تا از ابتدا خود را برای رویدادهای ناخوشایند آماده سازند.
پیش از آن که به خاطر راه‌اندازی کسب و کار جدید خود زیادی ذوق‌زده شوید، انتظاراتتان را با این واقعیت های تلخ کارآفرینی متعادل سازید:

بلافاصله به درآمدزایی نمی‌رسید

بلافاصله به درآمدزایی نمی‌رسید

بلافاصله به درآمدزایی نمی‌رسید

گردآوری سرمایه برای کسب و کار دشوار است، و اغلب برای کارافرینان جوان که تصور می‌کنند راه‌اندازی کسب و کار آنلاین یعنی رسیدن به سودهای سریع در حکم یک تلنگر است. حقیقت این است که برای اکثر کسب و کارها چند سال اول فعالیت صرف ساخت و راه‌اندازی زیرساخت‌ها می‌شود. بیش از درآمدتان باید هزینه کنید، و در نتیجه، تا چند ماه خبری از درآمد نیست. باید در این مدت از جیب بخورید و امیدوار باشید که در آینده به سوددهی برسید. و این از واقعیت تلخ کارآفرینی است.

بیشتر بخوانید: ۱۳ روش شگفت انگیز برای کسب درآمد دلاری روزانه

زندگی شخصیتان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ واقعیت تلخ کارآفرینی

هر قدر هم که خوش‌بینانه وارد این نقش جدید شوید و هر قدر هم که نسبت به اولویت‌بندی مسائل شخصی خود متعهد عمل کنید، در طول راه‌اندازی کسب و کارتان، زندگی شخصیتان نیز از این تغییر بی‌نصیب نخواهد ماند. مجبورید ساعات طولانی کار کنید، گاهی در خانه و شب‌ها، آخر هفته‌ها و تعطیلات نیز باید برای حل مشکلات کاری گوش به زنگ باشید. تقریباً همیشه فکرتان درگیر کارتان و مشکلات آن است، و فشار اقتصادی نیز مزید بر علت می‌شود و روابطتتان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

تلاش برای مدیریت هم‌زمان تمام امور از پای درتان می‌آورد

تلاش برای مدیریت هم‌زمان تمام امور از پای درتان می‌آورد؛ واقعیت تلخ کارآفرینی

تلاش برای مدیریت هم‌زمان تمام امور از پای درتان می‌آورد

به عنوان مدیر عامل کسب و کار خود مجبورید با یک دست چند هندوانه بلند کنید. برخی از این کارها را دوست دارید، و برخی را خیر. همزمان باید مدیر اجرایی، ناظر، تکنیسین، مدیر منابع انسانی و بازاریاب نیز باشید. هر قدر هم که در ابتدای مسیر کارآفرینی برای بر عهده گرفتن این مسئولیت‌ها ذوق و شوق داشته باشید، این جابجایی نقش‌ها به مرور زمان شما را فرسوده می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش برای توسعه کسب و کار

عواطفتان بر شما چیره می‌شود

عواطفتان بر شما چیره می‌شود

عواطفتان بر شما چیره می‌شود

زمان‌هایی فرا می‌رسد که هیجاناتتان فوران می‌کند و بر شما چیره می‌شود، حتی اگر سعی کنید سرکوبشان کنید یا راهی سلامت برای برون‌ریزیشان بیابید. ممکن است احساس افسردگی و سرخوردگی کنید، یا وحشت کنید که نکند در زمانی معقول به سوددهی نرسید. وقتی هیجاناتتان بر شما غلبه می‌کند، احساس درماندگی به سراغ شما می‌آید و آن وقت است که تصمیم‌گیری‌های خوبی نمی‌کنید.

بیشتر بخوانید: ۸ ویژگی مثبت یک کارفرمای نمونه

هیچ چیز آن طور که فکر می‌کنید پیش نمی‌رود؛واقعیت تلخ کارآفرینی

هیچ چیز آن طور که فکر می‌کنید پیش نمی‌رود؛ واقعیت تلخ کارآفرینی

هیچ چیز آن طور که فکر می‌کنید پیش نمی‌رود؛ واقعیت تلخ کارآفرینی

در طرح تجارت (business plan) شما قدم به قدم و با تمامی جزئیات مسیر حرکت چند سال نخست شرکتتان تبیین شده است، اما هر قدر هم که تحقیق و مطالعه انجام داده باشید، قادر نخواهید بود همه چیز را پیش‌بینی کنید. حتی مسائلی هم که پیش‌بینی می‌کنید دقیقاً طبق تصور شما پیش نمی‌روند. کارآفرین مجبور است خود را با شرایط وفق دهد، و گاهی باید به گونه‌ای خود را وفق دهید که باب میلتان نیست.

تصمیم‌هایی می‌گیرید که دودش به چشم خودتان می‌رود

شمای کارآفرین تصمیم‌گیرنده اصلی شرکت خود هستید و مجبورید در طول فعالیت خود تصمیم‌هایی دشوار و پراسترس بگیرید. برخی از این تصمیم‌ها تا مدت‌های طولانی دست از سر شما برنمی‌دارند. به خاطر آن‌ها مجبورید مسیر حرکت شرکتتان را تغییر دهید، مجبورید از شریک‌هایتان جدا شوید. مجبورید از بخشی از اهداف شرکتتان چشم‌پوشی کنید. مجبورید افرادی را اخراج کنید. این قبیل تصمیم‌گیری‌ها هرگز ساده نیستند، اما چاره‌ دیگری هم ندارید و واقعیت تلخ کارآفرینی است.

 شکست خواهید خورد

 شکست خواهید خورد

شکست خواهید خورد

شاید کلاً شرکتتان ورشکست شود. حتی اگر این اتفاق هم نیفتد، در مسیر فعالیتتان شکست‌های دیگری، بزرگ یا کوچک، سد راه نقشه‌ها و اهدافشان می‌شود. شکست بخشی اجتناب‌ناپذیر و ضروری از کارآفرینی است. البته دانستن این مطلب هم کمکی به پذیرش آن نمی‌کند. مانع شکست همیشه و همه جا وجود دارد و پشت سر گذاشتن آن برای برخی کاری طاقت‌فرساست. با این حال، این توانایی که پس از شکست دوباره روی پای خود بایستید همان چیزی است که افراد بسیار موفق را از دیگران متمایز می‌کند.

به نظر شما چه واقعیت تلخ کارآفرینی دیگری وجود دارد که ما ذکر نکردیم؟لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:entrepreneur