کسب و کار فریلنس:  چند ترفند که به موفقیتتان سرعت می بخشد

آیا قصد دارید کسب و کار فریلنس یا آزاد شروع کنید یا خیلی وقت است اقدام به این کار کرده‌اید؟ راه‌اندازی یک کسب و کار چه به صورت کار در منزل خانه و چه در بیرون خانه هم می‌تواند بی نهایت لذتبخش باشد، و هم ترسناک و ماجراجویانه!

می‌خواهیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم که اصلاٌ شروع کسب و کار فریلنس باید با چه تدابیری همراه باشد و نیاز به چه مهارت‌هایی دارد؟

سرویس تلفن گویا دفتر شما

دفتر کار مجازی (دفترشما)

آیا فوت کوزه گری حرفه تان را یاد گرفته اید؟

برای راه‌اندازی یک کسب و کار فریلنس باید یقین داشته باشید که پیشتر آموزش های لازم و همه ترفند‌ها و ریزه کاریهای آن حرفه را آموخته‌اید. اگر برای نمونه طراح گرافیک یا برنامه نویس هستید و دستکم یکی دو سال سابقه کار در این زمینه دارید، می توانید کم کم کسب و کار فریلنس خود را راه بیندازید.

اما اگر هنوز تجربه لازم را کسب نکرده اید می توانید با انجام پروژه های فردی یا رایگان یا انجام کار با دستمزد کمتر برای افراد دیگر شروع به کسب تجربه کنید. فکر نکنید همین که مدرک دانشگاهی مرتبط دارید دیگر می توانید یکراست فریلنسر (یا آزادکار) شوید و مشتریان هم برایتان سرودست خواهند شکاند! تنها به واسطه تجربه و گاهی آزمون و خطاست که می توان ترفندهایی را یاد گرفت که در هیچ دانشگاهی به کسی یاد نمی دهند.

 بی گدار به آب نزنید

کسب و کار فریلنس

تا تصمیم به راه اندازی کسب و کار فریلنس گرفتید، از کار قبلی خود استعفا ندهید.

اگر در جایی استخدام هستید و می خواهید دیگر کارمند کسی نباشید و برای خودتان کار کنید، بهتر است قبل از اینکه صاف به اتاق مدیرتان بروید و استعفانامه خود را روی میز او بگذارید، کمی بیشتر و واقع بینانه به این تصمیم فکر کنید. درست است که در نهایت هدف تمامی فریلسنرها این است که به طور تمام وقت کسب وکار فریلنس خود را انجام دهند، اما بهتر است در ابتدا به آن به چشم کار پاره وقت نگاه کنید. بالاخره تا بتوانید مشتریان ثابت جذب کنید و به میانگین درآمد ماهیانه مطلوب خود برسید، مدتی را باید از یک منبع دیگر کسی درآمد کنید. در غیر این صورت به شدت توی ذوقتان می خورد.

پس برای راه اندازی یک کسب و کار فریلنس باید کمی صبور باشید و قدم به قدم پیش بروید تا هم درآمد خود را داشته باشید و هم به هدف نهایی تان برسید.

ساعات کاری را مشخص کنید

داشتن کسب و کار فریلنس به این معنا نیست که هر زمان دلتان بخواهد کار کنید و هر زمان دلتان بخواهد کار را تعطیل کنید. درست است که زمانتان دست خودتان است، اما بی نظمی در کسب و کار فریلنس باعث می شود نتوانید پروژه هایتان را سر موقع تحویل دهید. خوش قولی یکی از رموز موفقیت در کسب و کار فریلنس است و یک بار بدقولی کافی است تا اعتماد مشتریان سلب شود.

شاید برنامه‌ریزی در مراحل ابتدایی چندان ضروری به نظر نرسد اما برنامه ریزی منظم در هر شرایطی بهتر از بی نظمی است و هر فریلنسری باید بنا به کار و حیطه فعالیت و ساعات کاری و بیکاری خود، نظم دقیقی داشته باشد تا بتواند  توازن میان کار و زندگی ایجاد کنید.

وجهه حرفه ای داشته باشید

این یک واقعیت است که مشتریان بالقوه در نگاه اول ممکن است نتوانند راحت به یک فریلنسر اعتماد کنند. پس باید کاری کنید که این اعتماد ایجاد شود. نخستین قدم برای ایجاد وجهه ای حرفه ای برای خود این است که شماره تلفن ثابت مخصوص کسب و کار فریلنس خود داشته باشید. در مرحله بعد بهتر است کسی غیر از خودتان به تماسها پاسخ دهد. اما ما نمی خواهیم در این مرحله نه دفتر کار اجاره کنیم و نه منشی استخدام کنیم! پس به سراغ راهکارهای نوین می رویم: سرویس منشی تلفنی!

شما می توانید با خرید سرویس تلفن گویا و منشی مجازی از «دفتر شما» صاحب یک خط تلفن ثابت با پیش شماره ۲ شوید که بر بستر اینترنت است، یعنی شما از هر جایی که باشید می توانید تماسهای خود را دریافت کنید. روی این خط تلفن ثابت، یک سیستم تلفن گویا با ۹ داخلی برای شما راه اندازی می شود. مشتری با گرفتن شماره ثابت شما پیغام از پیش ضبط شده ای می شنود که پس از سلام و خوشامدگویی به نام خودتان، منوی داخلی شرح داده می شود و تماس گیرنده بسته به نوع کاری که دارد (سفارش جدید، پشتیبانی و غیره) می تواند به اشخاص و شماره تلفن های مختلف (ثابت و همراه) وصل شود.

کاربرد شماره تلفن مجازیآیا دفتر کار مجازی برای کسب و کار نوپای شما گزینه مناسبی است؟

اگر داخلی گرفته شده قادر به پاسخگویی نباشد، تماس به صندوق صوتی وصل می شود تا تماس گیرنده پیغام خود را بگذارد، پس هیچ تماسی از دست نمی رود.

یک مرحله حرفه ای تر از سرویس تلفن گویا، سرویس منشی مجازی است که تماسهای شما را یک منشی حرفه ای مستقر در شرکت «دفتر شما» پاسخ می دهد. آیا برای داشتن منشی مجازی نیازی به دفتر کار دارید؟ خیر. به همین دلیل است که منشی مجازی نامیده می شود.

سرمایه‌گذاری کنید

پس از مدتی که از بابت پایه های کسب و کار فریلنس خود مطمئن شدید، می توانید از درآمدی که از کار قبلیتان پس‌انداز کرده‌اید در شغل جدید خود به کار گیرید. با بیشتر شدن تعداد پروژه هایتان باید سرعت کارتان را نیز بالاتر ببرید. بالا بردن سرعت کار نیازمند تهیه تجهیزات به روزتر و حرفه ای تر است که به سرمایه گذاری احتیاج دارد.

ولخرجی موقوف

کار فریلنس ممکن است در بعضی از ماه‌های سال بسیار پردرآمد باشد و در بعضی از ماهها به قول معروف مگس بپرانید. پس دخل فریلنسر باید از خرجش بیشتر باشد. اگر با شناختی که از خود دارید می دانید وقتی پول دستتان می آید بالافاصله چاله ای برایش می کنید، بهتر است همین ابتدای کار فکری برای این موضوع بکنید.

کسب و کار فریلنس

فریلنسرها باید بیشتر از کارمندانی که حقوق ثابت دارند به فکر صرفه جویی باشند

راه حلی که من برای خودم پیدا کردم این بود که یک حساب بانکی بدون کارت باز کردم تا نتوانم هر وقت هوس کردم کارت بکشم. درمورد من راه حل خیلی خوبی بوده چون معمولاً تا بخواهم تصمیم بگیرم که به بانک بروم و پول بگیرم، هیجانم را برای خرید از دست داده ام!

صورت‌حساب ها را فراموش نکنید

هر کاری نیاز به یک دفتر یادداشت برای دریافت‌ها و پرداختی‌ها دارد، به خصوص کسب و کار فریلنس که درآمد ماهیانه دقیقی ندارد. به عنوان مثال می‌توان یک دفترچه برای کار و یک برگه برای هر مشتری در نظر گرفت تا بتوان دریافتی‌ها و درآمد و مخارج حاصل از آن پروژه را در آن یادداشت کرد. بدین ترتیب می‌توان در آینده به راحتی درآمد‌ها و هزینه‌ها را محاسبه کرد.

البته سیستم‌های آنلاین خوبی هم به شکل ایرانی و هم خارجی موجود است که با کمی جستجو آنها را یافته و شیوه اجرایی کار خود را آسان‌تر می‌کنید.

شبکه های اجتماعی: این بار برای کسب درآمد

اکثر فریلنسرها برای گسترش فعالیت خود و کسب تجربه و مهارت‌های جدید از شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، توییتر و لینکدین استفاده می‌کنند. این مکان‌ها به شما امکان می‌دهد با دیگر افراد ارتباط برقرار کرده و به آنها کمک نمایید و دانش و استعداد خود را با آنها به اشتراک بگذارید که فرصت خوبی برای کسب مشتریان و تجربه های جدید خواهد بود.

شما هم فریلنسر هستید یا در فکر راه اندازی کسب و کار فریلنس هستید؟ از تجربیات و دغدغه های خود در بخش «دیدگاه شما» برایمان بنویسید.