ساختارشکنی در مقابل نوآوری: تعریف موفقیت در کسب و کار

ارسالی برای دفترشما: سایت همبازار

در چند سال گذشته بارها شاهد مطرح شدن بحث‌ های زیادی درباره ساختار شکنی و نوآوری بوده ایم که اکثراً به یک سؤال ختم می‌شوند و آن هم این است که آیا این دو واژه یکسان هستند یا خیر؟

یکی از کارآفرینان بزرگ که مدیرعامل شرکت بازاریابی اسپورتس نیز است، معتقد است که ساختارشکنی نتیجه‌ی تکامل سریع در یک کسب ‌و کار است. به گفته دیوید ملتزر بااین‌حال از دهه‌ی ۹۰ میلادی، یعنی زمانی که کلایتون کریستنسن (استاد دانشگاه هاروارد) کتابی با عنوان «نوآوری ساختارشکن» تألیف کرد، این دو واژه معمولاً به یک معنی به کار رفته اند. در چند ماه گذشته، برخی کارشناسان در مورد تأثیرات ساختارشکنی و نوآوری در مسیر موفقیت شرکت ها اطلاعاتی جمع آوری کرده اند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: چگونه فردی خلاق باشیم؟

تعریف Disruption یا همان ساختارشکنی

پروفسور کریستنسن ایده‌ ای در مورد دنیای کسب ‌و داشت که در نهایت باعث شد تا این دو واژه همیشه با یکدیگر اشتباه گرفته شوند و بسیاری از کارشناسان تعاریف آن ‌ها را یکسان می ‌دانستند. اما طبق تعریف سنتی ساختارشکنی، این فرایند از دو راه قابل بیان است: اولین راه، زمانی است که در یک بازار، شرکت‌ های رهبر خدمات بسیار زیادی به مشتری معمولی ارائه می‌ کنند.

راه دوم، زمانی است که در بازار فعلی مشتریان متوسط، از خدماتی بسیار کم برخوردار می ‌شوند یا ممکن است اصلاً هیچ‌ گونه خدمتی دریافت ‌نکنند که در چنین حالاتی، اگر یک بازار جدید به وجود آید نیازهای مشتریان کم‌ مصرف به‌ طور کامل برآورده می شود که ساختارشکنی یا به عبارتی تکامل سریع اتفاق افتاده است.

هیچ بازار و هیچ صنعتی از این فرآیند در امان نیست. طبق نظرسنجی کمپانی معروف PricewaterhouseCoopers، حدوداً ۶۰ درصد از ۱۳۷۹ مدیرعامل مورد پرسش، بر این باور بودند که طی چند سال اخیر، در بخش مورد فعالیت آن ‌ها تغییر یافته یا وضعیت متفاوتی پیدا کرده است. ۷۵ درصد از این مدیران بر این باور بودند که تا سال ۲۰۲۰، بار دیگر شاهد ساختارشکنی عظیمی در بازار خواهند بود.

نوآوری و تکامل

نوآوری یا به معنای دقیق تر نوآوری تکاملی، پروسه ای است که باعث می شود آرزوهای شما به واقعیت نزدیک تر شود یا به عبارت دیگر آن چه در ذهن شما است، به تصویر می ‌کشد. کمپانی های ساختار شکن، شرکت‌ هایی هستند که با نوآوری و یا همان فرآیند های نوآورانه‌ ی خود باعث می شوند بازاری که در آن فعالیت می ‌کنند، به ‌طور کامل متحول شود. این شرکت ها با استفاده از نوآوری می توانند به مرحله ای برسند که به اهداف خود دست پیدا کنند اما نکته مهم این است که همه ‌ی نوآوری ‌ها در آینده غالباً ساختار شکن نیستند.

بیشتر بخوانید: راه‌های پیشرفت خلاقیت در کارکنان

به ‌عبارت‌ دیگر، همه‌ ی نوآوری‌ ها باعث این نمی‌ شوند که یک کسب ‌و کار و یا یک بازار منبع، به ‌سرعت رشد پیدا کند. واقعیت این است که همه‌ ی کسب ‌و کارها برای رشد و تکامل نیازمند زمان هستند تا بتوانند در یک بازار رقابتی جای خود را پیدا کنند و در مقابل دیگران دوام بیاورند.

این کمپانی ها برای اصلاح و یا بهبود و تکمیل محصولات تولیدی و خدمات خود و همچنین پاسخگویی به نیازهای بازار، طبیعتاً به زمان نیاز دارند. البته لازم به ذکر است که ساختارشکنی در یک شب تا صبح اتفاق نمی ‌افتد. بسیاری از تحولاتی که ما آن‌ ها را موفقیت یک ‌شبه می‌دانیم، در واقعیت در یک پروسه چندین ساله به اینجا رسیده اند و بازار جهانی را به این شکل تحت تأثیر قرار داده ‌اند.

وقتی بحث زمان مطرح است در مورد ساختارشکنی بازار نیز صدق می کند . به این معنی است که این بازار نیز یک به این مرحله نرسیده است. طبق آخرین تحقیقات مؤسسه ‌ی Capgemini فرانسه، بیش از ۷۵ درصد از کسب ‌و کارهای موفق و پیشتاز که به عنوان طلایه‌داران این بازار محسوب می شوند، حداقل دو سال نسبت به ساختار شکنی‌ های بازار واکنش نشان داده اند.

«دفترشما» یک شرکت دانش‌بنیان در زمینه عرضه خدمات دفتر کار مجازی است. برای اطلاع بیشتر از خدمات این شرکت برای کاهش هزینه‌ها و مدیریت تماسهای کسب و کارها با ما به شماره ۲۸۴۲۰۱-۰۲۱ تماس بگیرید و یا به وبسایت دفترشما سربزنید.