اشتراک گذاری تجربیات استارتاپ‌ها در همایش دفترشما

pr اخبار «دفتر شما» 1 Comment

اشتراک گذاری تجربیات استارتاپ‌ها در همایش دفترشما

تجربیات استارتاپ‌ها در همایش تجربه کسب و کار دیجیتال که به همت دفترشما برگزار شده بود به اشتراک گذاشته شد. این رویداد با حضور ۲۰۰ نفر از علاقه‌مندان برگزار شد.

هدف اصلی این همایش به اشتراک گذاشتن تجربیات استارتاپ‌های موفق و کسب‌وکارهای نوپا در عرصه دیجیتال بود. در این رویداد مدیران عامل‌ استارتاپ‌های اخبار رسمی، ایوند، کاموا، زرین‌پال، دفتر شما و تسکولو حضور داشتند.

این همایش از ۳ بخش کلی سخنرانی، پنل تخصصی و جلسه پرسش و پاسخ تشکیل شده بود. همایش با سخنرانی محمد مهاجر، مدرس دانشگاه و مشاور بازاریابی و مجید کثیری، مدیرعامل اخبار رسمی آغاز شد و در ادامه پنل تخصصی با حضور مدیران‌عامل استارتاپ‌های تسکولو، زرین‌پال، دفتر شما، کاموا و ایوند برگزار شد.

در همین زمینه ببینید: سمینار دیجیتال مارکتینگ برگزار شد

معرفی مزایای نورومارکتینگ

موضوع سخنرانی مهاجر، نورومارکتینگ یا بازاریابی عصبی بود. او به اهمیت دیجیتال مارکتینگ در عصر حاضر اشاره کرد و ۴ مرحله کلی بازاریابی را توضیح داد. به گفته او مرحله نخست، مربوط به دوره اختراع ماشین بخار و انقلاب اول صنعتی بود. نسل اول بازاریابی، بازاریابی محصول محور بود. نسل دوم بازاریابی تحت عنوان بازاریابی مشتری مداری به وجود آمد. در ادامه بازاریابی ارزش محور و در نهایت بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ شکل گرفته است. او ادامه داد که بازاریابی در ایران اکنون در ابتدای مرحله دوم بوده و در عین حال وارد مرحله چهارم نیز شده است و این به معنی مغفول ماندن مرحله سوم است.

مهاجر به اهمیت موضوع عصب‌شناسی در بازاریابی و تشریح مغز انسان و اهمیت اعتمادسازی برای مشتری در مبحث بازاریابی پرداخت. او در تشریح مبحث بازاریابی عصبی به اهمیت به کارگیری قوای حسی مشتری پرداخت و در این زمینه بکارگیری حس شنوایی انسان توسط شرکت مایکروسافت را مثال زدند.

بیشتر بخوانید: ۹ ترفند بازاریابی برای بالا بردن وفاداری مشتری های قدیمی

این همایش با سخنرانی مجید کثیری ادامه پیدا کرد؛ او با معرفی استارتاپ خود، به انتقال تجربه استارتاپ خود در ۳ سال مدیریت اخبار رسمی پرداخت. کثیری اشاره کرد که در یک سال گذشته به مدل product market feed رسیده‌اند و این در حالی است که در ۲ سال قبل از آن، اخبار رسمی فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده بود. مدیرعامل اخبار رسمی با معرفی مدل SAAS (Software as a service) به شرکت‌کنندگان به این نکته اشاره کرد که ارائه بخشی از خدمات شرکت به صورت رایگان می‌تواند زمینه‌ساز تبدیل بخشی از کاربران به مشتری پرمیوم شود. کثیری دلیل این موضوع را نیاز کاربران رایگان سیستم به خدمات بیشتر و کسب اعتماد آنها به سیستم دانست.

یک چشم روی درآمد و چشم دیگر بر رشد

پس از تایم ۱۵ دقیقه‌ای به منظور شبکه‌سازی، پنل تخصصی یا همان بخش دوم همایش آغاز شد. در این بخش فرهاد هدایتی‌فر، مدیرعامل استارتاپ تسکولو، مصطفی امیری، مدیرعامل زرین پال، علی دشتی، مدیرعامل دفتر شما، هادی فرنود، مدیرعامل کاموا و حمیدرضا احمدی مدیرعامل ایوند به انتقال تجربه استارتاپ‌ها ی خود پرداختند و به پرسش‌های حضار پاسخ دادند.

علی دشتی، مدیرعامل دفترشما درباره تجربه استارتاپ خود در مورد نقطه سربه سری گفت: «معمولا تخمین زمان رسیدن به نقطه سربه سری با دلایل مختلفی مانند تورم و مشکلات برنامه‌ریزی برای استارتاپ‌ها به تعویق می‌افتد. در حالت کلی بازدهی کسب‌وکارهایی که مثل ماSAAS است، زمانبر ولی ماندگار است.»

در رابطه با طرح کسب‌وکار برای استارتاپ‌ها، هدایتی‌فر، مدیرعامل تسکولو گفت: «همه استارتاپ‌ها طرح کسب‌وکار دارند ولی این طرح برای هر استارتاپ و هر مدل کسب‌وکار متفاوت است. ما ۴ سال پیش طرح کسب‌وکار خود را نوشتیم و تاکنون ۶ بار مجبور به تغییر آن شده‌ایم.» او در صحبت‌هایش تاکید کرد که از اولین مراحل کار، کاست پروژکشن مهمترین مورد است که باید بررسی شود.

مدیرعامل زرین‌پال تجربه کاری خود را به این صورت بیان کرد: «در سال ۸۹ ما ۲٫۵درصد کارمزد دریافت می‌کردیم و یک درصد به بانک‌ها می‌دادیم و مابقی را خودمان برمی‌داشتیم. هدف ما رسیدن به گردش یک میلیون تومان در روز و ۳۰ میلیون ماهیانه بود که بعد از حدود ۴۰ روز به این مقدار رسیدیم. بعد از آن تصمیم گرفتیم که این مقدار را رشد ندهیم آنهم به این دلیل که دیدیم ما قادر به فرهنگ‌سازی بیشتر در این زمینه نیستیم و باید در مقاطعی دولت ورود می‌کرد.»

بیشتر بخوانید: ۱۰ ترفند برای راه اندازی سریع استارت آپ

او در ادامه به فرایند جذب سرمایه زرین‌پال اشاره کرد و گفت: «سال ۹۳ یا ۹۴ بود که برای جذب سرمایه از یک تیم ایرانی-انگلیسی اقدام کردیم که همان زمان اولین فیلتر شدن ما هم اتفاق افتاد. زمانی‌که ما تیم ۲۳ یا ۲۴ نفره شده بودیم و هزینه‌های جاری ما به حدود ۷۰میلیون تومان در ماه رسیده بود. تیم سرمایه‌گذار سعی کردند از فیلترینگ ما استفاده کرده و مقدار بیشتری از سهام دریافت کنند که ما تصمیم گرفتیم سهاممان را باز خرید کنیم.» او در ادامه صحبت‌هایش اشاره کرد که با توجه فضای اقتصادی کشور که بالای ۲۰درصد سود تضمینی و تورمی دارد، مطمئن‌ترین روشی که برای استارتاپ‌ها جواب می‌دهد، بوت استرپ است که به تدریج از درآمد خود استارتاپ، بیزینس رشد داده شود.

مدیرعامل ایوند در مورد سودآوری کسب‌وکار گفت: «رسیدن به نقطه سر به سری لزوما هدف نیست. سودآوری و رسیدن به درآمد در کسب‌وکار هم کار بسیار سخت و پیچیده‌ای نیست. مهم آن است که کسب‌وکار رشد داشته باشد و با درآمدزایی، هر ماه جلوتر از ماه قبل باشد. درآمد در کسب‌وکار بسیار مهم است چون اگر استارتاپ روی داشتن درآمد متمرکز نباشد، به سرمایه بیرونی وابسته می‌شود که می‌تواند راهی برای سوءاستفاده از استارتاپ باشد.» احمدی در پایان صحبتش تاکید کرد که استارتاپ‌ها باید یک چشمشان روی درآمد و چشم دیگرشان بر رشد باشد.

مدیرعامل کاموا تجربیات خود در زمینه با درآمد و سرمایه به این صورت بیان کرد: «با وجود آنکه شرایط فراهم بود ولی ما از روز اول سرمایه‌ای جذب نکردیم و خود را مجبور کردیم تا از روز اول درآمد داشته باشیم. البته پروسه سختی بود و در این راه بالا و پایین زیادی داشتیم. البته این مدل برای تمام بیزینس‌ها قابل اجرا نیست بلکه تنها کسب‌وکارهایی که حاشیه سود بالایی دارند قادرند تا به این شیوه کار کنند؛ اگر حاشیه سود کم باشد، استارتاپ‌ها مجبور به جذب سرمایه خواهند بود.»

مصاحبه آژانس بین المللی تبلیغات لبخند با مدیر عامل دفترشما در حاشیه همایش تجربه کسب و کار دیجیتال:

Comments 1

  1. Pingback: دفترشما حامی سومین کنفرانس بازاریابی دیجیتال | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.