راه حل بازگشت به وبلاگ نویسی در ایران چیست؟

pr کسب و کار 1 Comment

راه حل بازگشت به وبلاگ نویسی در ایران چیست؟

وبلاگ نویسی از اولین سرویس‌هایی بود که در ایران رشد کرد. کم نیستند افرادی که از طریق مطالب همین وبلاگ‌ها، با فضای اینترنت آشنا شدند. وبلاگ‌ها از یک طرف، فضای خالی محتوای فارسی را پر و از طرف دیگر، دسترسی به مقالات، اخبار و آموزش‌های مختلف را برای مردم تسهیل می‌کردند.

با رشد این فضا، سرویس‌های وبلاگ نویسی به وجود آمدند که نام برخی از آن‌ها امروزه برایمان بسیار آشنا است. در آن زمان، کارکرد این سرویس‌ها مورد توجه بود و هرکس که از آن‌ها استفاده می‌کرد، لقب وبمستر را یدک می‌کشید و پیشرو اینترنت به شمار می‌آمد.

با گذشت زمان و روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی از قبیل فیس بوک و توییتر، وبلاگ‌ها از رونق افتادند. جذابیت محتوا و میزان تعامل بیشتری که در شبکه‌های اجتماعی نسبت به وبلاگ‌ها وجود داشت، موجب شد کمتر کسی به سراغ بلاگ‌های قدیمی و شناخته‌شده فارسی برود.

بیشتر بخوانید: استفاده از وبلاگ برای کسب و کار برگ برنده شما است

این پدیده، دو مشکل اساسی به وجود آورد. نویسنده‌های قوی و روزنامه‌نگارها، از وبلاگ نویسی ناامید شدند و اکثرا یا کم کار شدند، یا فعالیت خود را روی شبکه‌های اجتماعی ادامه دادند. همچنین، محتوای غنی و کاربردی در وبلاگستان فارسی به شدت کاهش یافت.

از تاثیرات اجتماعی که این واقعه برجای گذاشت می‌توان به میزان تحمل کاربران در خواندن متون روی وب اشاره کرد. تا پیش از این، افراد به راحتی مقالات طولانی را می‌خواندند و نظر می‌گذاشتند. اما اکنون، متنی با بیش از سه خط نوشته، بسیار کمتر خوانده می‌شود و انگار نسل کامنت‌گذاری نیز برچیده شده است.

نمی‌توان گفت در خارج از ایران این اتفاق نیافتاده است؛ بله، شبکه‌های اجتماعی در خارج هم وجود دارد و حتی زودتر از ایران هم روی کار آمده است، اما مردمان جهان اول به خوبی فعالیت‌های اجتماعی خود را تفکیک کرده‌اند.

به این صورت که بلاگ‌های تخصصی مخاطب خود را دارند، اینستاگرام مخصوص بازیگران و خوانندگان است، مجری‌ها، سیاستمداران و مدیران عامل در توییتر حضور دارند و نویسندگان و روزنامه‌نگاران در مدیوم قلم می‌زنند.

در ایران اما جای سرویسی خالی بود که از یک طرف بتواند نویسندگان را سر ذوق بیاورد تا قلم بزنند و مطالب طولانی و باارزش تولید کنند و از طرف دیگر، کاربرانی را جذب و نگهداری کند که خواهان این مطالب باشند.

مداد ابزاری مدرن برای نویسندگان است که برخلاف سرویس‌های وبلاگ نویسی قدیمی، با طراحی مناسب و تکنولوژی پیشرفته، فضای متفاوتی را برای این افراد به وجود آورده است. نویسندگان در مداد می‌توانند تجربیات، ایده‌ها و افکار خود را بدون داشتن هیچگونه دانش فنی، با دیگران به اشتراک بگذارند.

از سوی دیگر، افرادی که از تصاویر زننده و غیرواقعی اینستاگرام، غرغر و ناسزاهای توییتر و خانه ارواح فیس بوک کلافه شده‌اند می‌توانند با مراجعه به این سرویس جدید بلاگینگ ، از مطالب عمیق و کاربردی آن بهره ببرند.

آنچه وبلاگ نویسی را جذاب تر می‌کند

خواسته اصلی هر نویسنده‌ای، خوانده شدن مطالبش است. اگر یک نویسنده بخواهد بطور مستقل، شروع به انتشار مطالبش در فضای اینترنت کند، راه سختی را در پیش دارد. در صورتی که اگر همه نویسندگان، مطالب خود را روی نسل جدید سرویس های وبلاگ منتشر کنند، رشد جمعی رخ می‌دهد و همه نویسندگان از تعداد زیادی خواننده بهره‌مند می‌شوند.

همچنین، در جامعه که تالیف و نوشتار کم یا بی‌کیفیت است، اگر نویسنده‌ای موفقیت و مطالب باکیفیت نویسنده دیگری را ببیند، تلاش خود را دو برابر می‌کند تا در این رقابت پیروز شود. در این بین، مطالب کیفیت بالاتری پیدا و به تدریج خوانندگان بیشتری هم به این مطالب مراجعه می‌کنند. با بررسی بخش آمار نیز می‌توانید متوجه شوید کدام یک از مطالبتان بازخورد بهتری از خوانندگان گرفته است.

از طرفی، نویسندگان دیگر دغدغه فنی یا بازاریابی برای مطالبشان را ندارند. تمام فرآیندهای فنی، پشتیبانی و بازاریابی را تیم مداد انجام می‌دهد و نویسندگان می‌توانند با خیال راحت، قلم (در اینجا کیبورد) خود را به حرکت درآورند.

سرویس‌های وبلاگ نویسی قدیمی و بلاگ‌های مستقل، مشکلاتی دارند از قبیل: دردسر راه‌اندازی، انتخاب دومین و قالب و ویرایش کدها، کمبود بازدیدکننده و سرعت رشد بسیار کم و … این مشکلات اما در سرویس های نسل جدید برطرف شده است. آیا امکانات جدید این سرویس‌ها خواهد توانست سنت وبلاگ نویسی را مجدد احیا کند؟

Comments 1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.