۷ مهارتی که باعث می‌شود هیچ وقت بیکار نمانید!

pr کسب و کار 4 Comments

۷ مهارتی که باعث می‌شود هیچ وقت بیکار نمانید!

شما در هر کجایی بخواهید استخدام شوید یا اگر مشغول به کار هستید، اگر بخواهید کنار گذاشته نشوید و خوب پیشرفت کنید، به جز مدرک تحصیلی وتخصص، تعدادی از مهارت های عمومی هستند که به آن ها احتیاج دارید. برخی از این مهارت ها قابل فراگیری اند و برخی ریشه در خلقیات و تربیت شما دارند و تغییرشان  کمی دشوار است. برای موفقیت در محیط کار بهتر است آن مهارت ها که قابل فراگیری است را بیاموزید و بعضی از اخلاق و خلقیات خود را تعدیل یا تقویت کنید. در این جا هفت تا از مهارت های مشترک در همه مشاغل را معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: فری لنسر تازه کار هستی؟ پس به این چک لیست نیاز داری

۱ -روابط عمومی خوب

برای موفقیت در کار و زندگی لازم است اصول ارتباطات موثر را بدانید و بتوانید از آن ها به خوبی استفاده کنید. این بدان معنا است که علاوه بر آشنایی با فرهنگ ارتباطات، قادر باشید با مدیر و سایر همکارانتان درست و حرفه ای رفتار کنید. بسیاری از افراد هستند که با وجود مهارت های بالای حرفه ای مدام در حال تغییر شغل هستند و یا این که در محیط کاری نمی توانند از نهایت مهارت هایشان سود ببرند و توانایی های خود را به مدیران بشناسانند، یکی از مهم ترین عوامل بازدارنده موفقیت در کار نداشتن روابط عمومی موثر است. اگر چه بخشی از اصول ارتباطی به خلق و خوی شخص بستگی دارد، مثلا بعضی ها خونسرد هستند ولی بعضی ها زود از کوره در می روند، البته این جور رفتار ها باید شناخته وکنترل شود، اما بخش عمده مهارت های ارتباطی اکتسابی و قابل یادگیری اند. مثلا نحوه لباس پوشیدن شما در محل کار در جذب مخاطب بسیار موثر است و اگر شما این کار را به خوبی بلد نیستید می توانید در مدت کوتاهی آن را بیاموزید. یا وقت شناسی در ساخت شخصیت کاری شما بسیار مهم است که با کمی برنامه ریزی و ممارست می توانید وقت شناس باشید.

۲ –کامپیوتر

امروزه اگر شما در رشته تحصیلی و تخصصی خود نهایت مهارت و کارایی را داشته باشید، اما در استفاده از کامپیوتر و مهارت های اولیه آن ناتوان باشید، مسلما شکست خواهید خورد. در دنیای فناوری شما لااقل باید از مهارت های اولیه کامپیوتری برخوردار باشید. داشتن مهارت های ۷ گانه کامپیوتر که به ICDL معروف است برای کسانی که می خواهند وارد کارهای سازمانی و اداری و فنی شوند ضروری است. اگر شما بتوانید با مهارت در موتور های جستجوگری مانند گوگل به دنبال مطلب، مقاله یا عکس بگردید، به سرعت می توانید مدیران وهمکاران خود را متعجب کنید و آن ها قبول کنند که شما از هر موضوعی مطلع هستید وهر مشکلی را می توانید حل کنید، این گونه توانایی ها در آینده شغلی شما بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: دفترکار مجازی راهکاری ایده آل برای برنامه نویسان

۳ -زبان انگلیسی

داشتن مدرک تافل و مدارک تخصصی زبان های خارجی برای برخی از رشته ها اهمیت زیادی دارد و از شرایط استخدام است، اما به عنوان یک فرد عادی که در جستجوی یک کار متوسط هستید، لااقل باید از اصطلاحات انگلیسی مربوط به رشته خودتان سر درآورید و در بحث های کاملا تخصصی از عهده درک اصطلاحات انگلیسی که مستقیما با کار شما در ارتباط هستند بر بیایید. تلفظ صحیح اصطلاحات حرفه ای باعث می شود شنونده قانع شود که شما بر آن کار مسلط هستید.

۴ -فن مذاکره

شاید به نظر برسد یادگیری فن مذاکره به عنوان یک تکنیک بازاریابی، فقط برای کسانی که مستقیما با مشتری و ارباب رجوع در ارتباط اند ضروری باشد، اما شما هم به عنوان یک کارمند، کارگر و یا کسی که در یک محیط عمومی کار می کنید، باید بتوانید خواسته های برحق شغلی و سازمانی خود را به بهترین شکل با دیگران مطرح کنید. همچنین باید قادر باشید عملکردتان را در قالب کلمات در معرض دید مدیرتان قرار دهید. هستند کسانی که با وجود وجدان کاری زیاد و تلاش های خستگی ناپذیر همواره در محیط کار نادیده انگاشته می شوند. چرا که این افراد قادر نیستند نحوه عملکرد و فعالیتهایشان را با استفاده از یک فن بیان خوب و قدرت مذاکره به گوش مدیران خود برسانند.

برای کسب هر شغلی یک سری مهارت عمومی وجود دارد

برای کسب هر شغلی یک سری مهارت عمومی وجود دارد

۵ -گزارش نویسی

تهیه یک رزومه از سوابق تحصیلی و حرفه ای یا تهیه یک گزارش، مهارتی لازم و واجب در امر استخدام و در طول کار است. کسانی که بتوانند به بهترین شکل ممکن مهارت هایشان را در یک گزارش در معرض دید مدیران قرار دهند وخواسته ها و مشکلات یا دست آورد ها را در یک نامه اداری گویا و فشرده تقدیم کنند، تصمیم گیری سریع و موثر را برای مدیران ساده تر می کنند و در نهایت به آسانی و سرعت، توجه آن ها را به خود و اهدافشان جلب می کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه بدون داشتن پول شرکت خود را تأسیس کنیم؟

۶ -آشنایی با قانون

محیط کار یک محیط رسمی و سازمانی است که مدیران برای بهبود عملکرد کارکنان شان قواعدی در آن جا وضع می کنند. آگاهی از این قوانین برای همه کارکنان سازمان یا اداره ضروری است. از سوی دیگر در هر کشوری قانون هایی در خصوص کار و فعالیت سازمانی حاکم است که هر فرد شاغل باید از قوانین کار کشور خود و مباحثی چون حداقل دستمزد، قوانین بیمه و مسائلی از این دست آگاه باشد. کارکنان با دانستن اصول قانون تجارت نیز باعث می شوند تا از خطر ایجاد خسارت برای خود و کار فرمایشان جلو گیری کنند.

۷- اخلاق حرفه ای

اخلاق حرفه ای در محیط های کار که تعدادی از افراد به منظور هدفی خاص گرد هم می آیند مفهومی بسیار گسترده دارد که شامل موارد متعددی مانند مسئولیت پذیری، صادق بودن، احترام به دیگران، عدالت و انصاف، هم دردی با دیگران، رقابت سالم و وفاداری می شود. این اصول را اخلاق حرفه ای می گویند، اخلاق حرفه ای از مهم ترین ابزار گسترش فعالیت های تجاری و اداری است. افراد نباید با استفاده از شیوه های غیرقابل قبول و با زیر پاگذاردن شرایط رقابت سالم، امتیازهای خاصی به نفع خود و به ضرر دیگران در محیط کار برای خود تحصیل کنند. آن چه که مسلم است شما باید تا حدودی با اصول اخلاق حرفه ای آشنا باشید و آن را رعایت کنید چون در غیر این صورت یا از سیستم رانده خواهید شد یا سیستمی را که در آن کار می کنید فلج خواهید کرد، که در هر دو صورت کار و شغل خود را از دست خواهید داد.

این ۷ مهارت عمومی این روزها برای یافتن اکثر مشاغل مورد نیاز است، به نظر شما چه مهارت‌های دیگری برای کسب یک شغل مورد نیاز است؟

Comments 4

  1. Pingback: چگونه برای بدست آوردن شرایط مطلوب چانه بزنیم ؟

  2. Pingback: آموزش کار در منزل و دورکاری در ایران | دفترشما

  3. Pingback: ایده های درآمدزایی در خانه با کمتر از ۱ میلیون تومان (بخش اول) | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.