با این چهار عادت فردی سحرخیز شوید.

با این ۴ عادت فردی سحرخیز شوید.

«دفتر شما» موفقیت

با این ۴ عادت فردی سحرخیز شوید.

همه ما کم و بیش با صبح زود بیدار شدن مشکل داریم، و این بدان معنا نیست که از فواید سحرخیزی بی‌خبریم، بلکه دل کندن از رختخواب برایمان دشوار است. حال روش‌هایی وجود دارد تا صبح‌ها راحت‌تر بیدار شویم و از ساعات ارزشمند اولیه روز نهایت استفاده را ببریم و به اهدافمان نزدیک‌تر شویم.

وقتش رسیده از خواب بیدار شوید. یک روز کاری فشرده پیش رو دارید، پروژه‌هایی که عقب افتاده‌اند، قرارهای ملاقاتی که باید خود را به آن‌ها برسانید و دوستانی که باید از احوالشان جویا شوید. بار سوم است که زنگ ساعتتان به صدا درمی‌آید و کاری جز غر غر کردن از عهده‌تان برنمی‌آید. بالاخره بعد از یک ساعت کلنجار رفتن بلند می‌شوید.

اما آیا این بهترین راه برای شروع یک صبح تازه است؟ چگونگی آغاز روز، اطلاعات زیادی درباره سبک زندگی شما فاش می‌سازد. آیا فردی قانع هستید یا مشتاق؟ موفق‌ترین آدم‌ها مفیدترین کارهایشان را در همان ساعات اولیه صبح که بقیه در خواب شیرین به سر می‌برند به انجام می‌رسانند.

وارن زِون، موزیسین آمریکایی، گفته است: «وقتی می‌خوابم که دیگر مرده باشم.» البته منظور این نیست که از خوابتان بزنید. سؤال این است: چگونه می‌توان فردی موفق و با انگیزه بود؟ پاسخ من همیشه یکسان است: سحرخیز باشید. همه ذاتاً سحرخیز نیستند، اما می‌توان فردی سحرخیز شد. در اینجا چهار روش ارائه می‌شود که می‌توانید با آن‌ها در مسیر رسیدن به اهدافتان در لاین سرعت قرار بگیرید:

۱. ساعت را درست دم دست خود قرار ندهید.

اگر دکمه snooze درست کنار بالشتان باشد، احتمال این که روی آن بکوبید زیاد است. و آن هم فقط برای ۵ دقیقه خواب بیشتر. مطالعات نشان داده که ۵ دقیقه خواب بیشتر تأثیری بر میزان استراحت شما ندارد. برای این کار باید به مرحله REM برسید که پس از سی دقیقه خواب بی‌وقفه رخ می‌دهد. که قطعاً در شرایطی که هر ۵ دقیقه زنگ ساعتتان به صدا درمی‌آید رخ نخواهد داد. بهترین کار برای شروع یک صبح تازه این است که گوشی یا ساعتی که قرار است زنگ بزند را در سمت دیگر اتاق قرار دهید تا مجبور شوید برای خاموش کردنش به خودتان تکان بدهید. اگر برای زنگش نیز از اعصاب‌خردکن‌ترین صدای زنگ یا قطعه‌ای موسیقی که از آن بیزارید استفاده کنید، سریع‌تر از جایتان بلند می‌شوید.

۲. پرده‌ها را کنار بزنید تا نور صبحگاهی بر شما بتابد.

روند تکامل انسان به گونه‌ای بوده که بنا بر ریتم شبانه‌روزی عمل می‌کند. تا با طلوع خورشید بیدار شود و با غروب آفتاب بخوابد. شکستن این ریتم به معنای خروج از روند طبیعی است. و ما با شب‌بیداری و تماشای تلویزیون، چک کردن ایمیل و تلاش برای گرفتن امتیاز بالا در بازی Angry Birds با گوشی‌های هوشمندمان به این وضعیت دامن می‌زنیم. با روشن نگاه داشتن iPad خود در واقع بدن خود را در معرض مشکلات سلامتی همچون افسردگی، ضعف سیستم ایمنی و چاقی قرار می‌دهید. این‌ها همگی پیامدهایی جدی هستند که در درازمدت بر بهره‌وری شما اثر منفی می‌گذارند. گوشی خود را آن سر اتاق بگذارید، چراغ‌ها را خاموش کنید و پرده‌ها را بکشید. تاریکی مطلق ایجاد کنید. وقتی از خواب بیدار می‌شوید درست به وضعیتی برعکس نیاز دارید. پرده‌ها را باز کنید، چراغ‌ها را روشن کنید و یک موسیقی شاد بگذارید.

۳. زمانی را به سرحال شدن اختصاص دهید.

برای این که صبح را سرحال و قبراق آغاز کنید اول دوش بگیرید. عمل دوش گرفتن موجب آزاد شدن دوپامین در بدن می‌شود که نوعی ماده شیمیایی عصبی است که شما را در حالت شادتر و آرام‌تری قرار می‌دهد. علت این که هنگام دوش گرفتن ایده‌های خوب سراغتان می‌آید نیز همین است. به علاوه می‌تواند نشانی از شروعی تازه باشد، که فرق بین روزی پرثمر و روزی پر از ناامیدی است.

۴. اشتیاقی را بیابید که به خاطرش از رختخواب بیرون بپرید.

به خاطر بیاورید وقتی بچه بودید و صبح جمعه فرارسیده بود. لحظه‌شماری می‌کردید تا از تخت بیرون بپرید و کارتون‌های صبح جمعه را تماشا کنید! اصلاً یادتان می‌آید آخرین باری که به خاطر کارتون از خواب بیدار شدید کی بود؟ وقتش رسیده که دوباره چنین هیجانی را در پروژه‌ها و اهدافی که نسبت به آن‌ها اشتیاق دارید بیابید. نیروی محرکه‌ای را که حتی پیش از درآمدن صدای زنگ ساعت شما را از تخت بلند می‌کند پیدا کنید. وقتی آن را پیدا کردید، با افرادی که همچون شما نسبت به آن موضوع مشترک اشتیاق دارند وارد رابطه شوید. شبکه‌ای حمایتی بسازید که بی‌وقفه شما را به جلو هل دهد و حتی در زمان‌های دشواری مانع توقف شما شود.

این چهار عادت را در خود ایجاد کنید و پرورش دهید تا به فردی مشتاق‌تر، باانگیزه‌تر و مسلط‌‌تر بر خود تبدیل شوید.

ترجمه از وبسایت entrepreneur