اگر یک کسب و کار جدید را می خواهید شروع کنید، و یا یک فریلنسر تازه کار هستی و یا ایده های استارتاپی داری و می خواهی که جزء استارتاپ های موفق  بشوی این مجموعه توصیه‌های شغلی به درد کسب و کار شما می خورد.

توصیه شغلی شماره۱: چه مدت باید در شغلی که دوست ندارم، بمانم؟

سوال : من پنج ماه است که در یک سمت پایه در بخش اداری یک شرکت مشغول به فعالیت هستم. از بسیاری از جنبه‌ها این شغل بسیار مناسب است. مثلا داشتن حقوق و مزایای مناسب، معتبر بودن شرکت، وجود فضای مناسب یادگیری و فرصت‌های پیشرفت. ولی حقیقت این است که من این شغل را دوست ندارم و برایم لذت‌بخش نیست.

من مرتبا در فکر تغییر زمینه کاری خود هستم. اما دوست ندارم به عنوان فردی تلقی شوم که در فکر تغییر شغل است و به کار فعلی خود توجهی ندارد. من می‌خواهم دیگران بدانند کار فعلی خود را به بهترین شکل ممکن قبل از ترک آن انجام داده‌ام. به نظر شما تا چه مدتی لازم است در این شغل باقی بمانم؟

پاسخ: کار فعلی خود را به خوبی انجام دهید و در کنار آن به فکر ترقی خود نیز باشید. با این کارهم وجهه خوب شما در نظر کارفرمای فعلی حفظ خواهد شد و هم زمان کافی برای برای پیدا کردن مسیر شغلی مناسب برای خود را دارید.

اگر تغییر را بیش از حد به تاخیر بیاندازید تا جایی که کار فعلی برایتان تحمل‌ناپذیر شود، ممکن است به جای یک حرکت و تغییر مثبت و روبه جلو، مجبور شوید به یک تغییر اجباری تن دهید.

یادتان باشد پاداشی به شما داده نمی‌شود اگر زمانی این جمله را بگویید: “من می‌دانستم شغل فعلی مناسب من نبود، ولی سال‌ها بدون شکایت‌مندی وظایف خود را به نحو مطلوبی انجام دادم.”

توصیه شغلی شماره ۲: چگونه با دشواری‌های شغل تازه مواجه شوم؟

مقابله با دشواری های کسب و کار

سوال : من به تازگی وارد شغل جدیدی شدم و خیلی برایم سخت است. من در شغل قبلی خود احساس راحتی می‌کردم ولی حالا فکر می کنم در یک اتاق کوچک گیر افتاده‌ام. چه کار باید بکنم؟

پاسخ: به خودتان استراحت دهید. احساسات خود را مدیریت کرده و نگذارید مانع پیشرفت شما شود. برای رفع مشکل این پیشنهادات را عملی کنید:

واقعیت را بررسی کنید: در یک شغل جدید شما احساس راحتی نمی‌کنید و عوامل ناشناس بسیاری برای شما وجود دارد. اما شما برای شرکت جدید خود امتیازات به همراه می‌آورید. برای فهمیدن این نکات مثبت در ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید. تمرکز کنید تا بتوانید به‌طور عمیق احساسات خود را درک کنید.

در مرحله بعد نیاز دارید اطلاعات لازم برای انجام کارا و موثر شغل خود را بدست آورید: به عنوان مثال اینکه فضای کاری موجود چه میزان استرس شما را کاهش می دهد؟

یادتان باشد این اطلاعات دو بخش است، یکی اطلاعاتی که شما به این شرکت می آورید و یکی از دلایل استخدام شما در آنجا بوده است. دیگری اطلاعاتی است که شما قبل از ورود به شرکت و قرار گرفتن در آن شغل نمی توانید به آن ها دست یابید.

با نگرانی ها خود روبه رو شده و تحلیل کنید

سعی کنید رابطه میان فشارهای کاری‌تان را با ترس و اضطراب خود پیدا کنید. بفهمید در این موقعیت کاری شما نگران چه چیزی هستید؟ شکست؟ اشتباه بودن تغییر شغل؟ نگاه دیگران؟ یا فقط حوصله ندارم؟باعث حس های شماست.

در مرحله نهایی به بررسی میزان ارزشمندی خود، احساس خود نسبت به اهداف و ارزش ها و میزان پذیرش خود و ارتباط این عوامل با کاری که می کنید و احساس شایستگی که دارید، بپردازید.

از تجربیات گذشته‌تان برای کمک به خودتان استفاده کنید: احتمالا این اولین باری نیست که وارد شغل جدیدی شده‌اید. بنابراین از روش‌های تعدیل و کنار آمدن با شغل جدید که در دفعات قبل استفاده کرده‌اید، برای عبور از سختی‌ها و فشار این شغل جدید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: از شغل خود راضی نیستید؟ با این روش ها به رضایت شغلی برسید

توصیه شغلی شماره۳: سه راه مناسب برای پیگیری پس از مصاحبه شغلی

پیگیری مصاجبه در کسب و کار

پرسش: من فکر می‌کنم مصاحبه شغلی خیلی خوبی داشتم ولی هیچ خبری هنوز دریافت نکردم. اگر من با آن ها تماس بگیرم، کار درستی است؟

پاسخ : پیگیری فرآیند استخدام کار کاملا درستی است. ولی برای انجام این کار راه های حرفه‌ای و مناسبی وجود دارد تا شما احساس ناراحتی و عجز نکنید.

پیگیری در واقع باید قبل از پایان مصاحبه شروع شود. اگر مصاحبه‌گر چیزی مثل اینکه “ما با پذیرفته شدگان هفته بعد تماس می گیریم” را در پایان مصاحبه نمی‌گوید، شما خودتان باید در مورد زمان اعلام نتایج سوال کنید .

کار بعدی این است که فورا پس از مصاحبه، یک یادداشت تشکر کوتاه برای مصاحبه‌گر بفرستید. در آن بنویسید که از ملاقات با ایشان لذت بردید، شما مطمئنید که سرمایه خوبی برای شرکت می‌شوید و منتظر شنیدن نتایج در زمان اعلام آن ها هستید.

اگر نتایج به موقع اعلام نشد می‌توانید مجددا ارتباط برقرار کنید. این دفعه می‌توانید از جملاتی مانند این استفاده کنید : “من امیدوارم بهترین انتخاب برای این شغل در شرکت شما صورت بگیرد.

یا این که شما بیان کرده بودید که نتایج هفته پیش اعلام می شود. می خواستم بدانم آیا نیاز به اطلاعات خاصی در این کار دارید که بتوانم در اختیارتان بگذارم و کمکی کرده باشم؟ “

اگر پس از دو بار پیگیری جوابی نگرفتید، دست نگه دارید و منتظر بمانید. تلاش‌ها و پیگیری‌های بیشتر می‌تواند مضر باشد و نتیجه عکس داشته باشد.

توصیه شغلی شماره ۴: تاثیر شور و اشتیاق بر موفقیت شغلی

پرسش: آیا داشتن شور و اشتیاق در موفقیت شغلی ما تاثیر دارد؟

پاسخ : بله، حتما. وقتی‌که شما با افراد با شور‌و‌اشتیاق کار می کنید و یا خودتان اینگونه هستید، این امر روی موفقیت کسب و کار شما موثر است.

طبق گزارشات و تحقیقات موجود بسیاری از کارفرماها در هنگام بررسی متقاضیان برای یک شغل مشخص، تنها به مهارت ها و تجارب کاری آن ها اهمیت نمی‌دهند، بلکه میزان انگیزه متقاضیان در این فرآیند بسیار تعیین‌گر است.

کارفرمایان معتقدند که افراد منفی و بدون انگیزه، نمی توانند با دیگران در محیط کار کنار بیایند، برخورد نامناسبی با ارباب رجوع دارند و به اندازه کافی در کارشان انرژی صرف نمی‌کنند.

این درحالی است که افراد مثبت و پر شور خدمات خوبی به افراد ارائه داده، اختلافات بین فردی با دیگران را رفع‌ و‌ رجوع می‌کنند و به صورت موثری با آن ها در کارها همکاری دارند.

حالا چطور باید این اشتیاق و شور را در شغل و کسب و کار خود نشان داد؟
افراد مثبت اندیش را در کسب و کار خود استخدام کنید

صمیمانه و صادقانه برخورد کنید. اغلب یک لبخند شما روی اطرافیان بسیار موثر بوده و حال آن ها را بهتر می کند. افعال غیرکلامی شما تا حد زیادی میزان اشتیاق شما را نشان می دهد. صاف بنشینید و در هنگام ارتباط با دیگران، ارتباط چشمی  ایجاد کرده و با لحنی مثبت و توام با خوش بینی صحبت کنید.

در ایمیل‌های خود از لحن و عبارات مثبت استفاده کنید. هنگام نوشتن ایمیل برای مدیران، همکاران و مشتریان خود بر استفاده از عبارات و نوشته های مثبت تاکید داشته باشید. به صورت فعالانه با همکاران و مشتریان خود در ارتباط باشید.

برای تفریحات خود زمان کافی در نظر بگیرید. این کار استرس‌های شما را کاهش می‌دهد. ورزش و تفریح می‌تواند روحیه و حال شما را دگرگون کند.

برای آنچه انجام می دهید، شور و شوق داشته باشید. هدف تان از انجام این کار (شغل) چیست؟ چقدر این کار به شما یا دیگری کمک می کند؟ داشتن شور و شوق به شما کمک می کند که در انجام کار خود هیجان و انگیزه لازم را داشته باشید حتی در شرایط استرس زا.

سعی کنید بر مثبت بودن معطوف باشید. به نیمه روشن و مثبت هر چیزی نگاه کنید. در عوض گفتن چیزهای مثبت به خودتان پاداش داده و برای گفتن چیزهای منفی خود را تنبیه کنید.

این گفتار و بیان شما را کنترل کرده و برای مثبت‌تر شدن کمکتان می‌کند. سعی کنید با افراد منفی زیاد در ارتباط نباشید زیرا انرژی شما را کاهش می‌دهد.

 ما در جهان پراسترسی زندگی می‌کنیم که مردم انتظار دارند همه کارها به سرعت انجام شوند. در این جهان بارها در صفوف مختلف و یا ترافیک گیر می‌افتید که داشتن صبر، اشتیاق و مثبت اندیشی‌تان را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه شغل بد را به شغل خوب تغییر دهید؟

برگرفته شده از:  وبسایت مسیر ایرانی