۹ ترفند بازاریابی برای بالا بردن وفاداری مشتری های قدیمی

بازاریابی وفاداری به چه معناست؟

بازاریابی وفاداری یعنی به جای این که تمامی همّ و غم خود را بر پیدا کردن مشتریان جدید قرار دهید، تمرکز خود را بر مشتریان فعلی خود معطوف کنید. چگونه؟ با ایجاد مشوق هایی برای تکرار و ادامه همکاری مشتریان با کسب و کار شما می توانید وفاداری مشتری های خود را مستحکم کنید. این نوع از بازاریابی می تواند ابزار قدرتمندی برای کسب و کارهای کوچک باشد که در تلاشند کار خود را توسعه دهند، بهره وری و درآمد خود را بالا ببرند. از آن گذشته، به طور کلی حفظ مشتریان فعلی و ترغیبشان به خرید مستمر از محصولات و خدمات شما بسیار کم هزینه تر از تلاش مکرر برای جذب مشتریان به قول معروف صفر کیلومتر است.

برای حفظ وفاداری مشتری چه اقداماتی انجام دهیم؟

وفاداری مشتریان را با اقدامات متنوعی می توانید در کسب و کار کوچک خود بالا ببرید. در اینجا ما ۹ ایده را به شما معرفی می کنیم

۱. محصول رایگان:

یکی از روشهای حفظ مشتریان و تشویقشان به بازگشت این است که دادن محصولات و خدماتی به صورت رایگان در مدت محدود است. هدیه رایگانی را از محصولات و خدمات جدیدتان انتخاب کنید تا مشتریان قدیمی را دوباره به سمت خود بکشانید. همین که توجه مشتری دوباره به سمت شما برگردد، تشویق به خرید تازه می شود.

۲. محصولات آزمایشی:

اگر کسب و کارتان در زمینه فروش نرم افزار، خدمات یا محصولات گرانقیمت است، عرضه محصولاتتان به صورت آزمایشی برای مدتی مشخص می تواند روش خوبی هم برای حفظ مشتریان قدیمی و تشویقشان به خرید محصولات جدید و هم جذب مشتریان جدید است.

۳. باشگاه مشتریان ویژه یا VIP:

ایجاد باشگاهی مختص مشتریان نوعی احساس خاص بودن در آنها ایجاد می کند که تشویق به بازگشت می شوند. این باشگاه بهتر است هزینه ای برای مشتریانتان نداشته باشد و لزومی هم ندارد پیاده سازی آن برای خودتان هم هزینه بالایی داشته باشد. می توانید در این باشگاه امکانات خاصی مانند پیش نمایش محصولات جدید، پیشنهادهای ویژه، نمونه محصولات رایگان، تسریع فرآیند خرید در مقایسه با مشتریان جدید و بسیاری از ترفندهای خلاقانه بسته به نوع کسب و کارتان باشد که حتی به فکر ما هم نرسد.

وفاداری مشتری

ایجاد باشگاهی مختص مشتریان نوعی احساس خاص بودن در آنها ایجاد می کند که تشویق به بازگشت می شوند.

کاربرد شماره تلفن مجازیمشتری های خود را اینگونه غافلگیر کنید.

۴.  یکی بخر دو تا ببر:

این روش قدیمی و معروف تأثیر زیادی در تشویق به خرید بیشتر دارد. وقتی به مشتری این فرصت را می دهید که در ازای خرید مشخصی (مثلاً در ازای خرید سه تکه جنس)، جنسی را به طور رایگان یا با قیمت کمتر بردارد، او حتی اگر یک تکه جنس نیاز داشته باشد، برای به دست آوردن آن جنس چهارم که حکم جایزه دارد حاضر می شود دو جنس دیگر هم بخرد. با این طرح، مشریان قدیمی به قول معروف پایشان به کسب و کار شما دوباره باز می شود و فرصت معرفی اجناس جدید را به آنها پیدا می کنید.

۵. کارت وفاداری:

بسیاری از کسب و کارها کارتهایی را در اختیار مشتریانشان قرار می دهند تا سابقه ای از خرید و وفاداری مشتری خود داشته باشند. مشتری هر چه بیشتر خرید کند، تخفیف ها و هدایای بیشتری دریافت می کند؛ به گونه ای که بالا بردن امتیاز کارتش برایش انگیزه ای ایجاد می کند تا خریدهای بیشتری بکند.

۶.  نظرسنجی از مشتریان:

نظرسنجی روشی فوق العاده برای پی بردن به نظر مشتریان درباره کسب و کارتان است. با این روش می توانید بفهمید آنها از شما چه توقعاتی دارند و در آینده دوست دارند چه تغییراتی در شما ببینند. روشهای گوناگونی برای نظرسنجی وجود دارد، مانند قرار دادن یک لینک یا کد QR برروی رسید، ارسال کارت پستال به ایمیلشان و یا تماسهای پیگیری برای دریافت بازخورد و میزان رضایتشان از شما.

وفاداری مشتری

نظرسنجی یکی از ساده ترین روشها برای پی بردن به میزان رضایت مشتریانتان است.

۷. خدمات مشتریان بی نقص:

از تجربه خود می گویم،  ولی حتماً شما هم تجربه مشابهی داشته اید: سالها پیش از شرکت خوشنامی سرویس اینترنت خریداری کردم. یک روز مشکلی برایم پیش آمد و با پشتیبانی تماس گرفتم. کارشناسی که به تماسم پاسخ داد به قدری بی حوصله بود و پرسشهای مرا تحقیرآمیز پاسخ می داد که به محض تمام شدن بسته ام، با اینکه از کیفیت سرویس دهی رضایت داشتم، رغبت نکردم دوباره از همانجا سرویس بگیرم و به سراغ یک شرکت دیگر رفتم که نامش را از یکی از اقوام شنیده بودم و می گفت خیلی راضی است.

رقابت بالا در بازار امروز فرصت برای اشتباه به ما نمی دهد. کافی است یک روز کسالت داشته باشی و تماسی را با روی خوش پاسخ ندهی. مشتری از دستت لیز می خورد و در تور رقیبت می افتد. برای اطمینان از کیفیت بالای پاسخگویی به تماسها، شرکت «دفتر شما» سرویسی به نام «منشی مجازی» راه اندازی کرده است. حالا چرا مجازی؟ چون منشی های دفتر شما از راه دور و بدون نیاز به تهیه مکان فیزیکی از طرف شما تماسهایتان را مدیریت می کنند. ارسال و دریافت فکس، چت آنلاین، پاسخگویی به پرسشهای متدوال و … برخی از خدماتی است که در سرویس منشی مجازی عرضه می شود و همه با صبر و حوصله و فن بیان بسیار خوب و حرفه ای.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این جملات جادویی مشتریانتان را شیفته خود کنید.

۸. به روزرسانی رایگان:

اگر کسب و کارتان در زمینه فروش نرم افزار یا اپلیکیشن است که به به روزرسانی منظم نیاز دارند تا تجربه کاربرد بهبود یابد، امکان به روزرسانی به صورت رایگان تکنیکی عالی برای حفظ وفاداری مشتری ها و تداوم استفاده از محصولات و خدمات شماست.

۹. هدیه و تبریک تولد و سالگرد ازدواج:

وفاداری مشتری

هدیه های مناسبتی راهکاری عالی برای افزایش وفاداری مشتری ها به شماست.

پیشنهاد ما این است که پایگاه داده ای پر و پیمانی از مشتریانتان گردآوری کنید تا بنا بر اطلاعاتشان بتوانید طرحهایی برای تشویقشان به بازگشت اجرا کنید. برای نمونه می توانید به مناسبت تولد یا سالگرد ازدواجشان هدیه ای کوچک، کارت تبریک یا تخفیفی مختص به تاریخ مورد نظر به آنها بدهید. می توانید هدایایی ویژه برای روزهای ویژه مشروط به ثبت نام در وب سایتتان پیشنهاد دهید. با این روش آدرسهای ایمیلشان را نیز برای بازاریابی ایمیلی به دست می آورید.

این ترفندهای آزموده را که به کار ببرید، با هزینه (مالی، انرژی و زمانی) کمتری درآمد خود را بالاتر می برید و به جای اینکه وقت و سرمایه خود را صرف ایجاد علاقه در افراد جدید کنید، مشتریانی را که از علاقه شان به محصول یا خدمات خود باخبرید را دوباره سمت خود می کشید. ناگفته پیداست که با حفظ وفاداری مشتری ها و رضایتشان، شک نکنید که آنها از شما پیش دوستان و اطرافیان خود خواهند گفت و از تبلیغات دهان به دهان آنها نیز برخوردار خواهید شد.

آیا شما هم روشی برای بازگرداندن مشتری های قدیمی خود دارید؟ در قسمت نظرات از تجربه خود برای ما بگویید.

اقتباس از thebalance.com