طوفان فکری اغلب به عنوان یک تکنیک خوب که کسب و کارهای حرفه‌ای می‌توانند برای ایده‌های جدید و منحصر به فرد از آن استفاده کنند شناخته می‌شود. عبارتی است که اغلب در کنار حل مشکلات و ایجاد ایده به گوش می‌خورد. امروزه طوفان فکری به یکی از بخش‌های فرهنگ روزانه‌ی شرکت‌ها تبدیل شده است. اما طوفان فکری واقعا چیست و چرا تکنیکی مهم برای کسب و کارهای حرفه‌ای است؟

در این مقاله قرار است به این دو سوال پاسخ داده شود و برخی کاربردهای طوفان فکری در مشکلات مشترک کسب و کارهای مختلف را بررسی کنیم.

طوفان فکری چیست؟

طوفان فکری تکنیکی با‌ مجموعه‌ای از خلاقیت‌ها و ایده‌ها است که اغلب برای پیدا کردن راه حل مشکلی خاص استفاده می‌شود.

این کار با گردآوری و ارائه‌ی ایده‌های جدید از سوی اعضای تیم به صورت آزادانه به انجام می‌رسد. جلسات طوفان فکری معمولا برای اعضای کلیدی تیم ایجاد می‌شوند، و معمولا توسط یک مدیر یا تسهیلگر مدیریت می‌شوند. طوفان فکری از مدیر اجرایی تبلیغات به اسم الکس آزبورن نشات گرفته است و حدودا به سال 1939 برمی‌گردد.

با بی نتیجه ماندن و ناتوانی کارمندان برای ساخت ایده‌های خلاقانه‌ی جدید، آزبورن شروع به توسعه‌ی روشی جدید برای حل مشکل کرد که بر روی کار تیمی تمرکز دارد. او میزبانی از جلسات فکری گروهی را شروع کرد، و متوجه شد که این روش منجر به افزایش چشم‌گیر کیفیت و کمیت ایده‌های جدید می‌شود. آزبورن از این ملاقات گروهی جلسات طوفان فکری را ابداع کرد و بعدها راجع به این تکنیک در نشریات نوشت.

در طول جلسات طوفان فکری، ایده‌ها با استفاده از هر ابزاری که در دسترس تیم باشد گردآوری و ارائه می‌شوند. کسب و کارهای مدرن برای افزایش سرعت روند، بررسی سریع‌تر و بهره وری بیشتر ابزارهای دیجیتال طوفان فکری را به کار می‌گیرند. با داشتن هدف ایجاد ایده‌های جدید تا میزان ممکن کمیت ایده‌ها معمولا بیشتر از کیفیت آن‌ها مورد تاکید قرار می‌گیرد. وقتی همه‌ی ایده‌ها گردآوری شد، سپس تیم هر کدام از آن‌ها را ارزیابی می‌کند و بر روی آن‌هایی که به احتمال زیاد مشکل را حل می‌کنند تمرکز می‌کند.

 

4 قانون طوفان فکری

در حالی که طوفان فکری در طول سال‌ها تکامل یافته است اما چهار قانون بنیادی آزبورن مجموعه‌ی خوبی از دستورالعمل‌ها در زمان راه اندازی جلسات است.

این قوانین شامل این موارد هستند:

اولویت کمیت نسبت به کیفیت

این ایده که کمیت درنهایت به کیفیت تبدیل می‌شود. چون ایده‌ها پالایش و ترکیب می‌شوند و بیشتر توسعه می‌یابند.

ممنوع بودن نظر دادن در طول جلسه

اعضای تیم باید برای معرفی هر ایده‌ای که به ذهنشان خطور می‌کند آزاد باشند. بازخورد دادن را تا بعد از گردآوری ایده نگه دارید بنابر این در این صورت در روند ایده پردازی وقفه ایجاد نمی‌شود.

تشویق ایده‌های دیوانه‌وار

اعضای تیم را به فکر کردن بیرون از چارچوب تشویق کنید و اجازه دهید ایده‌های خیالی با تکنیک‌های جدید و خلاقانه معرفی شوند، شاید یکی از همین‌ها راهی برای موفقیت باشد.

ترکیب، پالایش و بهبود ایده‌ها

ایده‌های کاربردی را جدا کنید، از میان آن‌ها و روند حل مشکلات ارتباطی ایجاد کنید که در نهایت به بهترین ایده برسید.

تکنیک‌های طوفان فکری و این روندها کمک می‌کنند در تیم شما نوآوری صورت بگیرد و با مشارکت تیمی کار کنید. هیچ راه واحد و مشخصی برای برگزاری جلسات طوفان فکری وجود ندارد. درواقع، برگزاری هر دو جلسات فردی یا طوفان فکری معکوس می‎‌تواند فعالیت‌ کمک کننده‌ای برای ایجاد ایده‌های جدید باشد. باید همیشه هدفتان استفاده از روندی باشد که بهترین بازدهی را برای شما و تیمتان دارد.

 

چرا طوفان فکری مهم است؟

اهمیت طوفان فکری

اگر تا به حال جلسه‌ی طوفان فکری برگزار کرده‌اید، احتمالا می‌دانید که می‌تواند برای ایجاد ایده‌های جدید و پیدا کردن راه حل برای مشکل بسیار تاثیرگذار باشد. این عمدتا از مزایای زیاد طوفان فکری است که به مشارکت بیشتر در کار تیمی در جهت هدفی مشترک کمک می‌کند.

برخی از مزایای طوفان فکری برای افزایش بهره وری کسب و کار و افراد:

1. به افراد اجازه می‌دهد آزادانه و بدون ترس از قضاوت تفکر کنند و ایده‌ی خود را بیان کنند.

2. مشارکت‌های لحظه‌ای را برای حل مشکل مورد نظر مورد تشویق قرار می‌دهد و ایده‌های خلاقانه تولید می‌کند.

3. به تیم‌ها کمک می‌کند تعداد زیادی ایده را به سرعت تولید کنند که می‌توانند برای ساخت راه حل مناسب پالایش و ترکیب شوند.

4. باعث می‌شود با اتفاق نظر تیم به نتیجه گیری برسید و منجر به یک خط مشی جامع با اطلاعات بهتر برای ادامه‌ی مسیر می‌شود.

5. اعضای تیم هنگام پرسیدن دیدگاه دیگران راجع به ایده‌ها حتی بیرون از جلسات سازمان یافته شده احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

6. طوفان فکری روش‌های علمی متفاوتی معرفی می‌کند و راه را برای خلاقیت‌های بیرون از چارچوب هموار می‌کند.

7. به اعضای تیم کمک می‌کند ایده‌های موجود در ذهنشان را به دنیای واقعی بیاوردند که می‌توانند پالایش شوند و درنهایت به اقدام منجر شوند.

8. طوفان فکری برای تیم سازی مناسب است. هیچ شخصی احساس مالکیت نسبت به نتایج ندارد و یک تلاش تیمی بی عیب و نقص صورت می‌گیرد.

به طور خلاصه، مزایای اصلی طوفان فکری توانایی بهره گیری از خلاقیت‌ها با استفاده از مشارکت است. تکنیک فوق العاده‌ای برای استفاده در کنار یکدیگر به عنوان یک تیم است و می‌تواند به ایجاد ایده‌های هیجان انگیزی که می‌تواند کسب و کارتان را به مرحله‌ای جدید وارد کند کمک کند.

حال که متوجه شدیم طوفان فکری چیست و چرا استفاده از آن مهم است وقتش رسیده به اتفاق یکدیگر به چندین مثال مختلف نگاهی بیندازیم چون می‌توانند مفید واقع شوند.

 

مثال‌هایی از کاربرد طوفان فکری

همان طور که حدس زدید، طوفان فکری تکنیکی است که می‌تواند در وضعیت‌های مختلف زیادی مورد استفاده قرار بگیرد. می‌تواند هم در زندگی شخصی و و هم در زندگی کاری شما برای کمک به پیدا کردن ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید برای مشکلات مختلفی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید به کمکتان بیاید. به دلیل انطباق پذیری، طوفان فکری به طور گسترده به عنوان تکنیک در میان شرکت‌ها و تیم‌ها با سایزهای مختلف استفاده می‌شود ولی استارتاپ‌ها به دلیل سرعت رشد بالایی که دارند از طوفان فکری استفاده‌ی بیشتری می‌کنند.

اگر هنوز نمی‌دانید در کجا باید از طوفان فکری استفاده کرد در ادامه برخی از مثال‌های که این تکنیک می‌تواند مفید باشد آورده‌ام.

مثال اول

تیم بازاریابی محتوا و محصولتان نیاز به ساخت ایده‌های جدید برای راه اندازی محصول پیش رو دارد. محصولتان مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی را دارد که می‌دانید برای کاربران هیجان انگیز خواهد بود اما شما مشغول پیدا کردن کلمات مناسب جهت منتقل کردن اهمیت و مزایای آن هستید.

تنظیم جلسه‌ی طوفان فکری برای تولید ایده‌های جدید راهی عالی برای این روند است. به عنوان یک تیم، به اتفاق یکدیگر می‌توانید ایده‌ها و شعار‌های زیادی برای محصول موردنظر گردآوری کنید و سپس آن‌ها را برای داشتن ایجاد تصویری روشن و عالی از محصول پالایش کنید که منجر به انتخاب بهترین ایده خواهد شد.

مثال دوم

شما توسط تیم اجرایی موظف شدید به همراه یک استراتژی رشد برای سال مالی پیش رو ارائه کنید، که باید بر روی توسعه‌ی ردپای شرکت شما بر روی موفق‌ترین بازارها تمرکز کرده باشد. می‌دانید که فضایی برای رشد وجود دارد اما نمی‌دانید باید بر روی چه حوزه‌هایی تمرکز کنید.

کافی است ذی نفعان کلیدی در دپارتمان خود و در سراسر سازمان را برای یک جلسه‌ی طوفان فکری جمع کنید. این به شما کمک خواهد کرد به سرعت لیستی از فرصت‌های موجود برای رشد را جمع آوری کنید. هر یک از اعضای تیم با نقش مختفی که دارد ایده‌ی خودش را دارا است که می‌تواند در مجموع به لیستی طولانی از استراتژی‌های احتمالی تبدیل شود.

مثال سوم

تیم توسعه‌ی محصول شما به صورت مکرر با نسخه‌ای جدید از نرم افزار به مشکل می‌خورد. به دلیل پیچیدگی پروژه، اینکه ریشه‌ی احتمالی مشکل مشخص شود کمی سخت است.

یک فراخوانی گردهمایی تیم محصول برای جلسه‌ی طوفان فکری به شما کمک خواهد کرد دیدگاه‌هایی از این که مشکل از کجا می‌تواند باشد جمع آوری کنید. هر چه تئوری‌های بیشتری پدیدار شود، اتفاق نظری برای اینکه مشکل اصلی از کجاست شکل خواهد گرفت. سپس می‌توانید از دیدگاه‌های گفته شده در جلسات طوفان فکری برای حل مشکل استفاده کنید.

این‌ها فقط سه مثال از کاربردهای طوفان فکری در کسب و کار هستند. این تکنیک چند جانبه است و  می‌تواند برای تقریبا هر مشکلی که کسب و کارتان نیاز به حل آن دارد به کار برده شود. مزایای طوفان فکری بسیار زیاد هستند، شدیدا پیشنهاد می‌کنم از آن در تمامی روندهای شرکت استفاده کنید.