افزایش تمرکز

راه های افزایش تمرکز

«دفتر شما» آموزش, موفقیت

راه های افزایش تمرکز

همه مان زمانی به این فکر افتاده ایم که باید کاری برای افزایش تمرکز خود بکنم. خواستیم کاری انجام بدهیم ولی افکار مزاحم در سرمان قدرت تمرکز لازم را برای انجام آن کار از ما گرفته است. حتی مهارت و تجربه مان برای انجام هر کاری بدون قدرت تمرکز اثرگذاری خود را از دست می دهد.

۱. برنامه ریزی در حد دقیقه و ثانیه

یکی از اولین قدم هایی که باید برای افزایش تمرکز بردارید تصمیم‌گیری برای این موضوع است که ما در یک ‌وقت خاص می‌خواهیم به چه موضوعی فکر کنیم و یا چه‌کاری را می‌خواهیم انجام دهیم، چون وقتی که ما برای خودمان هدف‌گذاری کرده باشیم خیلی آسان تر می‌توانیم بر روی هدف خود تمرکز کنیم و مابقی موضوعات را که به هدفمان ارتباطی ندارد و یا در اولویت‌های بعدی قرار دارد را کنار بگذاریم، در اولین قدم باید موضوع موردنظر خود را به‌وضوح و با جزییات بالا جدا کنیم تا موضوع موردنظر برای تمرکز، به‌وضوح مشخص شود.

۲. شرایط فیزیکی را مناسب کن.

افزایش تمرکز

میز کار خود را مرتب نگاه دارید و هر چیزی که حواستان را پرت می کند، مانند عکس یا موبایل از روی میز بردارید.

افزایش تمرکز برای مطالعه و یا تفکر نیازمند آن است که محیطمان را برای آن فعالیت مناسب سازی کنیم. مثلاً میز کارمان را مرتب کنیم و از قرار دادن لوازم خاطره انگیز بر روی میزمان خودداری کنیم. گاهی یک مداد که از شخص خاصی گرفته اید می تواند تمرکز شما را به شدت کاهش دهد. به علاوه، از مطالعه در مناطق شلوغ بپرهیزیم و ابزاری که امکان دارد تمرکز ما را بر هم بزند (مانند موبایل و تبلت) را از خودمان دور کنیم تا بتوانیم بدون آشفتگی ذهنی به مطالعه خود بپردازیم. گاهی حتی تصاویر عزیزانمان که روی میزمان است ذهن ما را ناخودآگاه به سمت آنها می برد و از موضوع مورد مطالعه دور می کند.

کاربرد شماره تلفن مجازیتماسهای پی در پی حواستان را پرت می کند؟
پاسخگویی تماسهای خود را به ما بسپارید.

۳. «آفرین! حالا برگرد سر جات!»

برخی مواقع که ما در حال تمرکز بر روی یک کار هستیم ناخودآگاه ذهنمان به یک موضوع دیگر پرت می شود که این قضیه را پرش ذهن میگویند. وقتی که ما به طور مثال در کلاس درس هستیم و ناگهان متوجه می‌شویم که دچار پرش ذهن شده‌ایم باید نخست به خودمان آفرین بگوییم که متوجه پرش ذهنی خود شدیم و فورا به خودمان بگوییم که ”همین حالا برگرد” تا یک تلنگری به خود زده باشیم و فورا به موضوع اصلی برگردیم. این تمرین با گذر زمان موجب افزایش تمرکز ما می شود.

۴. تکنیک عنکبوت

 اگر شما با یک تکه چوب به تار یک عنکبوت ضربه وارد کنید عنکبوت به‌طور غریزی به سمت آن چوب حرکت می‌کند و فکر می‌کند در تارش دامی گرفتار گشته است اما پس از بررسی متوجه می‌شود از غذا خبری نیست! درنتیجه با تکرار این عمل عنکبوت دیگر توجهی به تکان‌های تار نمی‌کند و فکر می‌کند که بقیه تکان‌ها مانند قبل بیهوده می باشد. اگر ما سعی کنیم نسبت به اتفاقات اطرافمان بی‌توجه باشیم دیگر هر عاملی سبب پرت شدن حواسمان نخواهد شد.

۵. زمانی برای نگرانی

افزایش تمرکز

زمانهای دقیقی از روز را در مکان مشخصی از خانه به فکر کردن درمورد نگرانی هایتان اختصاص دهید.

برخی مواقع مورد حمله افکار و دل‌مشغولی‌هایتان قرار میگیرید درنتیجه پرش ذهن پیدا می کنید. در طول روز برای خود از یک تا پنج بار وقت نگرانی به مدت ۵ تا ده دقیقه اختصاص دهید. انتخاب بین یک تا ۵ دفعه و طول مدت نگرانی به میزان بی تمرکزی شما بستگی دارد. نکته بسیار مهم این است که اولاً زمان های دقیقی را برای این کار انتخاب و یادداشت کنیم. و ثایناً به زمانهای تعیین شده پایبند باشیم. یعنی رأس ساعت نگرانی، وسط هر کاری که هستیم آن کار را رها کنیم و در گوشه ای مشخص از خانه یا اتاقتان که برای این کار در نظر گرفته اید بنشینید و به موضوعاتی که نگرانتان کرده فکر کنید. توجه کنید که مکان اختصاصی برای نگرانی نباید با مکانی که در آن به تمرکز نیاز دارید یکی باشد. پس از مدتی که دیدید مسائل کمتری برای فکر کردن دارید، دفعات و طول زمان نگرانی را کاهش دهید ولی همواره به آن پایبند باشید.

۶. خواب کافی و باکیفیت

معمولاً کسانی که برای تمرکز مشکل دارند، دیر خوابشان می برد و کیفیت خوابشان پایین است. روشی که بسیار مفید که به قول معروف آزمایشش را پس داده این است که اولاً، در رختخواب هیچ کار دیگری به جز خواب و رابطه زناشویی انجام ندهید. این مسأله بسیار اثرگذار است اما به دلیل سادگی بیش از حدش کمتر به آن توجه می شود. اگر می خواهید کتاب بخوانید، در اینترنت پرسه بزنید، تلفن صحبت کنید، کار کنید، خلاصه هر کار دیگری غیر از خواب، در رختخواب نروید! وقتی به رختخواب رفتید و دیدید افکار مزاحم به ذهنتان هجوم آورده اند بلافاصله از رختخواب بلند شوید و خود را مشغول کاری کنید. کتاب بخوانید، لباس اتو کنید.  اوایل این تمرین کمی مشکل است. گاهی مجبور می شوید ۴ یا ۵ بار از رختخواب بلند شوید اما یقین داشته باشید که با استمرار پس از مدتی به قدری ذهنتان به خواب در رختخواب شرطی می شود که بدون این که متوجه شوید، به محض رفتن در رختخواب خوابتان می برد.

۷. بگذار مغزت نفس بکشد.

 پزشکان توصیه می‌کنند که پس از انجام نیم تا یک ساعت کار ذهنی کمی قدم زده یا حرکات کششی انجام دهید تا سیستم خون رسانی بهبود یابد، همچنین مغز انسان اطلاعات ورودی را در زمان استراحت طبقه‌بندی می‌کند اگر استراحت کافی نداشته باشیم اطلاعات ورودی شدیدا روی‌هم انباشته شده و استخراج آن‌ها برای مغز بسیار دشوار می‌شود در نتیجه این موضوع تأثیر مستقیم بر روی تمرکز خواهد داشت.

چه روشهایی به شما کمک می کند تمرکز خود را بالا ببرید؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.