چهار توصیه برای کارآفرینی

۴ توصیه برای کارآفرینی از زبان کارآفرینان موفق

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت

۴ توصیه برای کارآفرینی از زبان کارآفرینان موفق

مسیری که کارآفرینان در آن قدم می‌گذارند مسیری هیجان‌انگیز، پر از خطر و دگرگون‌کننده است. این سفر قطعاً به درد بزدلان و تنبل‌ها نمی‌خورد. کارآفرینان در مسیری همواره در حال تغییر در حرکتند، سریع و اغلب از طریق آزمون و خطاهای درست می‌آموزند. این ۴ توصیه برای کارآفرینی از تجربه شخصی کارآفرینان موفق نشأت گرفته؛ تجربه هایی که آنان به رایگان به دست نیاوردند اما اکنون به رایگان در اختیار ما قرار داده اند:

۱-حتماً یک فرهنگ کاری خارق‌العاده ایجاد کنید

ترفند برای کارآفرینی

جک وِلچ، مدیر عامل جنرال الکتریک

«هیچ شرکتی، کوچک یا بزرگ، نمی‌تواند در درازمدت بدون کارکنانی باانگیزه که به مأموریتشان ایمان دارند و به خوبی می‌دانند چگونه آن را محقق کنند به موفقیت دست یابد.»
جک ولچ، رئیس و مدیر عامل جنرال الکتریک

مهم ترین دارایی شما در کسب و کارتان فرهنگ کاری است. به اعتقاد من، افراد تنها وقتی انگیزه لازم برای انجام تمام تلاششان را دارند که به کاری که انجام می‌دهند ایمان داشته باشند. به علاوه، شرکتی که به نظرات کارکنانش اهمیت بدهد، و فرصت‌هایی برای یادگیری مداوم در اختیارشان قرار دهد می‌تواند کارکنان را تشویق کند تا نهایت توانایی‌شان را در انجام مسئولیتشان به کار بندند. به این موقعیت برد-برد می‌گویند: کارکنان از نظر شخصی و حرفه‌ای رشد می‌کنند و شرکت نیز از دیدگاه‌ها و نظرهای گوناگون بهره می‌برد.

کسب و کار جدید شما با این ۶ تیپ شخصیتی شکوفا می شود.

۲- حتماً در انتخاب سرمایه‌گذاران دقت کنید

مارک ساستِر، از بنیان گذاران آپ فرانت وِنچِرز

«اثر انتخاب معاون از ازدواج هم طولانی‌تر است. اگر همسرتان را اشتباه اتنخاب کنید، دستکم می‌توانید طلاق بگیرید.»
مارک ساستر، از بنیان‌گذاران آپ‌فرانت ونچرز (Upfront Ventures)

سرمایه‌گذارانی که انتخاب می‌کنید ستون اصلی تجارتتان هستند. رمز انتخاب سرمایه‌گذاران درست برای کسب و کارتان این است که شریکتان را برای مدتی طولانی زیر نظر داشته باشید. من به شخصه در شریکم به دنبال پیوند حسی، دانش سرمایه‌گذاری و شبکه حرفه‌ای مستحکم هستم. من تصمیم خود را بر مبنای پیوند حسی و غریزی اتخاذ کردم، و از بابت هیچ یک از تصمیم‌هایم پشیمان نیستم.

۳- شکست خوردن ایرادی ندارد

توصیه برای کارآفرینی

ریچارد برنسون، بنیانگذار گروه ویرجین

«به خاطر شکست‌هایتان احساس سرافکندگی نکنید. بلکه از آن‌ها درس بگیرید و از نو شروع کنید.»
ریچارد برانسون، بنیان‌گذار گروه ویرجین (Virgin)

هرگز راهی وجود ندارد که در آن هیچ اثری از شکست نباشد. صرف وقت و انرژی برای جلوگیری مطلق از هر گونه شکستی طاقت‌فرساست. دست به خطرهای حساب‌شده بزنید، چرا که در نهایت نتیجه‌اش را می‌بینید. اگر نتیجه‌اش را بی‌درنگ و مستقیم ندیدید، یک روزی در آینده شاهد آن خواهید بود. به یاد داشته باشید که همه جوانب را بررسی کنید و هر بار که اشتباهی می‌کنید از آن درسی بگیرید.

۴- حواستان باشد که هرگز دچار غرور نشوید

توصیه کارآفرینی

بیل گیتس از رئیسان بنیان بیل و ملیندا گیتس

«رقابت همیشه جذاب است، و صنعت کامپیوتر صنعتی به شدت رقابتی است. می‌خواهد گوگل باشد یا اپل یا نرم‌افزارهای رایگان، ما همیشه رقیبانی عالی داریم و این باعث می‌شود هر لحظه آماده باشیم.»
بیل گیتس، از رئیسان بنیان بیل و ملیندا گیتس

به نظر من چاره کار در برهم زدن بازار (disruption) است. اندازه بازارتان هر قدر هم که باشد، باید مدام دست به نوآوری بزنید. باید مدام تکامل پیدا کنید. رقیبان، چه شرکت‌های باسابقه و چه شرکت‌های نوپا، همواره در تلاشند تا بازار را به چنگ آورند. یک نمونه بارز: MySpace، یکی از پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی با پیدایش فیسبوک به تدریج به کنار رانده شد، و همه از سرانجام ماجرا باخبریم.

برای ایجاد انگیزه در کارکنان این توصیه ها را به کار ببندید.

نمی‌توانید همیشه از استراتژی‌های رقیبان آگاه باشید، اما می‌توانید همه هم و غم خود را بگذارید که مشکلات اساسی مشتریانتان را به شکلی رقابتی حل و فصل ‌کنید. با سرعت سرسام‌آور رشد شرکت‌ها و نوآوری‌ها، به خصوص در صنعت فناوری، دیگر فرصتی برای غرور وجود ندارد. همواره یک گام جلوتر حرکت کنید، وگرنه عقب می‌مانید.

کارآفرینی سفری ماجراجویانه است، اما در این سفر به هدفی روشن و قابلیت تمرکز بر چگونگی تبدیل این هدف به واقعیت نیاز دارید. اگر تصمیم دارید فرهنگ کسب و کار خارق‌العاده‌ای را بنیان بگذارید، سرمایه‌گذاران مناسبی را انتخاب کنید و هنگام رویاروی با ناکامی‌ها مسیر درست را برای پشت سر گذاشتنشان انتخاب کنید تا مطمئن شوید که کسب و کارتان آینده‌ای روشن (و رقابتی) پیش رو دارد.

خوشحال می شویم نظر شما را هم در بخش «دیدگاه شما» درباره این توصیه ها بدانیم. 

منبع:www.entrepreneur.com