حفظ کارمندان بااستعداد

پرورش و حفظ کارکنان بااستعداد با این ۴ روش

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار

پرورش و حفظ کارکنان بااستعداد با این ۴ روش

۱٫ بر اساس تناسب فرهنگی استخدام کنید

حفظ کارکنان بااستعداد

هنگام استخدام از تناسب فرهنگی نیروی جدید با فرهنگ غالب تیمتان غافل نشوید.

هر شرکتی دارای فرهنگ منحصر به خود است و این فرهنگ با رشد شرکت تحول می‌یابد. فردی به راستی از نظر فرهنگی مناسب است که احترام هم‌رده‌ّای‌های خود را جلب کند. بهترین راه برای این که متوجه شوید یک نفر از نظر فرهنگی وصله مناسبی است یا خیر این است که این جسارت را به خرج دهید و به افراد رده‌پایین‌تر در سازمان اجازه دهید با وی مصاحبه کنند.از این دسته از اعضای تیم بخواهید که دریابند آیا کاندید مورد نظر با فرهنگ گروه (حال دریافتشان از فرهنگ گروه هر چه که می‌خواهد باشد) سازگاری دارد یا خیر، و فقط بر تجربه یا مهارت‌های وی انگشت نگذارند.

به جز موارد خاص، هرگز نباید افرادی را که کاملاً غریبه هستند استخدام کنید. بدون آشناهای مشترک قضاوت درباره این که آیا فرد وصله مناسبی هست یا خیر کاری بس دشوار است. همه را تشویق کنید که بهترین دوستانشان را برای استخدام معرفی کنند، فارغ از این که تجربیاتشان با شرح وظایف شغل مورد نظر تناسبی دارد یا خیر. معرفی یک دوست احساس مسئولیت خود معرف را نیز تقویت می‌کند. همچنین به شکل‌گیری فرهنگ شرکت‌، جذب نیروهای بااستعداد و حفظ کارمندان مفید کمک می‌کند.

۲٫ بپرسید، گوش دهید و راهنمایی کنید

با ارزش‌ترین حمایتی که از دست شما به عنوان مشاور برمی‌آید این است زمان خود و توجه تمام و کمالتان را در اختیار افرادی که نیاز به مشاوره دارند قرار دهید، حتی اگر برایتان دشوار باشد.برای معطوف کردن توجهتان به کارکنان، باید کامپیوتر را خاموش کنید، گوشی را بگذارید و واقعاً به حرفشان گوش دهید. با این روش هم به فردی که از شما راهنمایی خواسته نشان می‌دهید که نسبت به او متعهد هستید و هم قادر خواهید بود با گوش کردن به صحبت‌هایش چیزی یاد بگیرید.

از کارآموزان بخواهید مسائلی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و علتش را از قبل برایتان مشخص کنند. بدین روش در زمان صرفه‌جویی می‌شود و فرد مشاور می‌تواند از آن چه در فکر کارآموز می‌گذرد باخبر شود. تنها راه هدایت افراد به مسیر شناسایی استعدادهای خود پرسش از آنهاست.
دو تن از اولین کارآموزان من اهمیت پر کردن فضاهای خالی در گفتگوها با استفاده از پرسش را به من آموختند. به جای پرسش‌های «بله یا خیر» پرسش‌های باز بپرسید. فکرش را هم نمی‌کنید چه ایده‌هایی به شما می‌دهند.

مشاوران و مشاوره‌گیرندگان پیش از جلسه باید اطمینان حاصل کنند که هر دو دنبال یک چیز هستند. وقتی مشاوران و مشاوره‌گیرندگان با هم هماهنگ باشند، گفتگوی مؤثرتری خواهند داشت و در درازمدت به ارزش‌های مشترک بیشتری دست می‌یابند.

۳٫ تشویق به حل مسأله کنید

حفظ کارکنان بااستعداد

به جای دادن راه حل حاضر و آماده، روحیه حل مسأله را در کارکنان خود تقویت کنید.

به عنوان یک مدیر شما دو نقش دارید- حل مسائل و آموزش چگونگی حل مسأله به دیگران. حال، در موقعیتی همچون آتش‌سوزی، خودتان باید قدم پیش بگذارید و آتش را خاموش کنید. اما در بیشتر موقعیت‌های غیراضطراری، بهتر آن است که بر روی آموزش حل مسأله به دیگران سرمایه‌گذاری کنید. در این موقعیت‌ها کلید حل مسأله در پرسش است.

برای مثال، چنان چه کارمندی مشکلی را مطرح می‌کند، از وی بخواهید دستکم سه راه حل ممکن را پیدا کند. سپس، راه حلی را که خودش فکر می‌کند از بقیه بهتر است انتخاب کنید و برایش توضیح دهید که به چه دلیل این راه حل در این موقعیت مؤثر است. با این روش به جای این که راه حلی را دودستی به او تقدیم کنید، به او این قدرت را می‌دهید که خودش مشکلات خودش را حل کند.

هر چه سریع‌تر با دادن مسئولیت‌های واقعی به افراد شروع به تربیت رهبر کنید. با این کار تیم اجرایی فرصت کافی برای تمرکز بر مشکلات جدید و نوظهور خواهند داشت و در عین حال شرکت به رشد خود ادامه می‌دهد.

با این روش کارکنان نیز تشویق می‌شوند و از نظر حرفه‌ای رشد می‌کنند، که به سود همه است. درست است که قدرت بخشیدن به دیگران برای گرفتن تصمیم‌های مهم در شرکت می‌تواند ترسناک باشد، اما این بهترین روش برای رشد یک شرکت است، دقت کنید در دام تکبر نیفتید و فکر نکنید تمام تصمیم‌ها را خود شما باید بگیرید.

۴٫ نگرشی را ایجاد کنید

بهترین راه برای الهام بخشیدن به اعضای تیم این است که خود الگو باشید. شما که مدیر هستید، اخلاق جوانمردی را در تمامی رفتارهایتان رعایت کنید، و فرصت‌های واقعی برای مالکیت و مسئولیت‌پذیری را در اختیار دیگران نیز قرار دهید. سیاست درِ باز را در پیش بگیرید و دیگران را در هر جایگاهی تشویق کنید که اگر نگرانی یا پرسشی دارند سراغ شما بیایند.

وقتی کاری کنید که دیگران به حرف بیایند، می‌توانید کمکشان کنید تا اندیشه‌ها و اعتماد به نفس خود را پرورش دهند. البته هر کسی در چنین محیط شفافی به موفقیت دست نمی‌یابد، اما شما نسبت به کسانی که چنین توانایی‌ای دارند مسئولیت دارید تا کمکشان کنید شغلشان را از آنِ خود کنند. به یاد داشته باشید که تک تک افراد تیمتان (چه باسابقه و چه تازه‌کار) مدیر عامل شغل خود هستند.

روند استخدام اشخاص مناسب، پرورش خواسته‌هایشان و قدرت بخشیدن به آن‌ها برای رهبری کردن نیازمند صرف زمان و انرژی است. نمی‌توانیم به بهانه شلوغ بودن سرمان از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنیم. فراموش نکنید که مهم‌ترین سرمایه‌گذاری تشکیل تیم مناسب است.