برای تبدیل شدن به فردی کارآمد چه کارهایی انجام می‌دهید؟ دلتان می‌خواهد بدون این که از نظر ذهنی و جسمی به خودتان فشار بیاورید زمان بیشتری را به کارتان اختصاص دهید؟ برای تبدیل شدن به فردی کارآمد، کار را با پیاده‌سازی این ۴ عادت‌ها بر روی خودتان شروع کنید. خودتان شاهد نتایج خوب آن و توازن بهتری از همه نظر در زندگی کاریتان خواهید بود.

تبدیل شدن به فردی کارآمد

۱. کارهایتان را تکه تکه کنید

این استراتژی موفقیت از سه گام تشکیل می‌شود. فهرستی از اولویت‌های خود برای هفته تهیه کنید و کارتان را با ضروری ترین اولویت شروع کنید. به محض این که اولویت اول را به سرانجام رساندید، اولویت بعدی را مشخص کنید. در تهیه فهرستِ وظایفی که باید امروز انجام دهید واقع‌بین باشید.

حال یک گام پیشتر بروید و برای این وظایف مهلت تعیین کنید تا مطمئن شوید که در فرصت مناسب به انجام می‌رسند.  حال که برنامه‌ریزی کرده‌اید، دشوارترین وظیفه را به زمان‌هایی منتقل کنید که بیشترین بازدهی را دارید. اگر صبح فکر بازتری دارید، اول وقت کار خود را با تهیه گزارشی که مدت‌ها فکرتان را مشغول کرده است شروع کنید. سپس وظایف بعدی را به ترتیب دشواریشان انجام دهید. برای تبدیل شدن به فردی کارآمد به هیچ عنوان از این عادت غافل نشوید!

۲. در زیست‌شناسی خبره شوید

نمی‌دانید چه زمانی نهار بخورید؟ الان دیگر می‌دانید. این را در برنامه روزانه خود قرار دهید که هر چند ساعت یک بار غذایی سالم و کافی مصرف کنید، و از آن مهم‌تر، به این برنامه روزانه پایبند باشید. در ضمن، این که از پیش بدانید چه غذایی قرار است بخورید باعث صرفه‌جویی در وقت ارزشمندتان می‌شود. اگر این برنامه را در پیش بگیرید، دیگر کفگیر انرژی‌تان به ته دیگ نمی‌خورد.

۳. تکانی به خودتان بدهید

به فردی کارآمد تبدیل شویم

برای تبدیل شدن به فردی کارامد باید قوای جسمانی خود را هم پرورش دهید. ورزش کردن عادتی است که نباید آن را سرسری گرفت، چون ثابت شده تأثیر بسیاری در افزایش توان فیزیکی و ذهنی دارد. یک ساعت از وقت خود را برای ورزشی درست و حسابی خالی کنید تا فشارهای عصبی را از جسم و ذهنتان بتکانید و توانتان را دوباره به دست آورید. اگر متعهد شوید زمانی را به باشگاه اختصاص دهید، خودتان معجزه ذهنی و جسمی آن را خواهید دید. برای ورزش درست و حسابی وقت ندارید؟ روزی دست کم ۳۰ دقیقه ورزش هوازی از آن چه فکرش را می‌کنید تأثیرگذارتر است. امتحانش ضرری ندارد.

بیشتر بخوانید: این حرکات ورزشی برای پشت میزنشین‌ ها فراموش نشود!

۴. مشکلات را پشت در بگذارید

با گذراندن اوقاتی دلنشین با یک دوست، خواندن کتابی خوب و یا مدیتیشن، زمانی را برای فاصله گرفتن از کار برای خود در نظر بگیرید و استراحت و انرژی از دست رفته را بازیابی کنید تا وقت کار، بتوانید تمام و کمال دل به کار دهید. ثابت شده است که فاصله گرفتن برای مدتی کوتاه هم در حل مسائل و هم در پرورش اندیشه‌های نو به شما کمک می‌کند. یعنی یک موقعیت برد-برد!

مهلتی یک ماهه برای خود در نظر بگیرید و این ۴ عادت را در خود شکل دهید. می بینید که تبدیل شدن به فردی کارآمد آنقدرها هم دور از ذهن و مختصِ از ما بهتران نیست!
منبع: entrepreneur.com