در روزگاری که فکر و ذکر همه شده یادگیری ماشینی، استارتاپی مشغول باهوش تر کردن انسانهاست. این استارتاپ موفق دوالینگو نام دارد. ایده جالب این استارتاپ، آموزش زبان با صرف زمان کم و در قالب بازی است.

دوالینگو دستورالعملهای آنلاین به بیش از ۳۰ زبان مختلف می‌دهد. این دستورالعملها در قالب درسهایی به قول معروف لقمه‌ای در فرمت بازی هستند. این استارتاپ که در ۲۰۱۸، ۴۰ میلیون دلار درآمد داشته و ۷۰۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده است درآمد خود را از تبلیغات و خدمات پولی کسب می‌کند.

ایده جالب یک کسب و کاردلیل این که این مدل کسب و کار برای دوالینگو جواب می‌دهد تعداد کاربران زیاد آن است. این کسب و کار بعد از آن که اپلیکیشن رایگان آیفون در ۲۰۱۳ نام گرفت، بیش از ۳۰۰ میلیون کاربرد جذب کرد و به اپلیکیشنی بدون تبلیغات با بیشترین تعداد دانلود تبدیل شد. دوالینگو این القاب را با رایگان، مفرح و موثر بودن کسب کرده است.

«سخت ترین بخش خودآموزی حفظ انگیزه است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم یادگیری را به بازی تبدیل کنیم.» این سخنِ لوئیس وون آن، مدیر عامل و هم‌بنیانگذار این استارتاپ موفق است. «ما ریزه کاریهای بسیاری اضافه کرده‌ایم تا شما را به یادگیری معتاد کنیم.»

سرویس تلفن گویا دفتر شما

وون آن استاد گروه علوم رایانه‌ای دانشگاه کارنگی ملون است. جالب است بدانید اون همچنین همان کسی است که هر بار وقتی مجبور به وارد کردن حروف و اعداد کج و معوج CAPTCHA هستید از شما فحش می‌خورد!

اما برگردیم به دوالینگو. این استارتاپ که پیش بینی می‌کند در سال ۲۰۲۰ اقدام به عرضه اولیه سهام (IPO) کند و عمومی شود، در ساختمانی خاکستری رنگ و به دور از خودنمایی در شهر پیتسبورگ، ایالت پنسیلوانیای آمریکا، مستقر است. وون آن می‌گوید «اگر به عقب برگردم، باز هم کسب و کارم را در همین شهر راه اندازی می‌کنم.» او سهولت نسبی استخدام مهندسان در این شهر در مقایسه با سیلیکن ولی را مزیت این شهر عنوان می‌کند. پیدا کردن نیرو با تجربه کار در استارتاپ کار دشواری است. اما این استارتاپ موفق، ۱۵۰ نیروی خود را از میان «یک عالمه متقاضی» پس از بالا بردن بیلبوردی در سانفرانسیسکو به کار گرفت. روی بیلبورد نوشته بود: «کار در حوزه فناوری. با منزل. نقل مکان به پیتسبورگ.»

ایده جالب یک کسب و کار

درست است که دووالینگو ریشه در پیستبورگ دارد. اما ایده این کسب و کار موفق از شهر گواتمالا سیتی الهام گرفته شده، جایی که وون آن در آن بزرگ شده است. مردم آن شهر تشنه یادگیری انگلیسی و بهبود شرایطشان برای کار پیدا کردن بودند تا آنها را از فقر نجات دهد. اما یادگیری زبان به شکل سنتی پرهزینه بود. برای مثال، رزتا استون، غول آموزش زبان در بازار وقتی دووالینگو راه اندازی شد، حدود ۲۵۰ دلار برای نرم افزارش از شما می‌گیرد.

وون آن می‌گوید: «تفاوت زیادی است بین آنهایی که از پس هزینه‌های بهترین امکانات آموزشی در دنیا برمی‌آیند با آنهایی که حتی به زحمت پولشان به یادگیری خواندن و نوشتن می‌رسد. من می‌خواستم برای آدمها فرصت دسترسی برابر به آموزشی فراهم کنم، فارغ از اینکه چقدر پول دارند.»

ایده جالب یک استارتاپ

کسب و کار غیرقانونی وون آن در ۱۰ سالگی!

در سال ۱۹۸۶ که وون آن ۸ سالش شد، از مادرش خواست برای نینتندو بگیرد. مادرش در عوض برایش یک کومودور ۶۴ گرفت. چند بازی کامپیوتری نیز برایش گرفت که خیلی زود به قول معروف تهشان را درآورد. او که دلش بازیهای بیشتری می‌خواست، سردرآورد که چه طور با کپی رایتها ور برود. ده سالش که شد، کلوب بازی خود را در خانه راه انداخته بود و به مشتریان بیست و خرده‌ای ساله‌اش خدمات می‌داد. وون آن می‌گوید: «به آنها می‌گفتم اگر بازیهایی که من کپی کرده‌ام را می‌خواهید، شما هم باید چند تا از بازیهاتون را به من بدید. این جوری شد که یک مجموعه عظیم بازی با نقض کپی رایت برای خودم دست و پا کردم.»

 

بعضی از تمرینهای دووالینگو نه برای آموزش، بلکه برای ارزیابی تسلط کاربران طراحی شده‌اند. چند سال پیش، پژوهشگران دانشگاه نیویورک به این نتیجه رسیدند که ۳۴ ساعت استفاده از دووالینگو برابر است با یک ترم یادگیری زبان در دانشگاه. وون آن خودش معتقد است که با تغییراتی که در سیستم کسب و کارشان داده‌اند، این عدد تا کنون بهبود پیدا کرده است. نرخ حفظ مشتریان این کسب و کار نیز رشد شگفت انگیزی داشته است. وون آن می‌گوید: «اوایل راه اندازی، درصد افرادی که ثبت نام می‌کردند و تا چند روز آینده دوباره بازمی‌گشتند ۱۵ درصد بود. این رقم اکنون ۶۰ درصد است. چون بازیها بسیار مفرح تر شده‌اند.»