تولید محتوای جذاب با رعایت این ۱۰ اصل

محتوا… تولید محتوا… بازاریابی محتوا… این عبارات هنوز به گوش فارسی زبانان عبارت جدیدی هستند، هم جدید و هم ناآشنا. شاید چون ترجمه کلمه به کلمه عبارات انگلیسی شان هستند (content… creating content… content marketing). بازار تولید محتوا تقریباً یک سالی می شود که در ایران داغ داغ شده است و پیش بینی می شود حالا حالاها از تب و تاب نیفتد. اگر تصمیم به راه اندازی استارتاپ گرفته اید یا می خواهید فریلنسینگ را روش کاری خود قرار دهید و یا می خواهید کسب و کاری را با سرمایه اندک شروع کنید باید به جذب مشتری هم فکر کنید.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

این روزها روشهای بازاریابی با دو سه سال پیش از زمین تا آسمان فرق کرده است. اکنون بازاریابی و جذب مشتری می توان گفت به میزان ۸۰% در فضای مجازی رخ می دهد که بازاریابی دیجیتالی (digital marketing) نام دارد. برای این روش بازاریابی باید در فضای مجازی حضوری فعال و تأثیرگذار داشته باشید و تولید محتوا را در برنامه کاری خود قرار دهید. بنابراین اولین قدم باز کردن حساب کاربری در شبکه های اجتماعی و راه اندازی وبسایت است.

چرا تولید محتوا تا این اندازه مهم است؟

تولید محتوا

اکنون بازاریابی سنتی جای خود را به بازاریابی دیجیتال داده است. بخش مهمی از بازاریابی دیجیتالی بر دوش تولید محتواست.

بیایید ببینیم چرا تولید محتوا و کیفیت آن تا این اندازه در موفقیت کسب و کارها، به خصوص استارتاپ ها و فریلنسرها اثرگذار است؟ تصور کنید می خواهید وبسایتی را راه اندازی کنید. کسی را هم نمی شناسید که این کار را انجام دهد؟ چه کار می کنید؟ به احتمال زیاد اولین کاری که می کنید این سرویس را در گوگل و شبکه های اجتماعی مانند لینکدین و شاید هم اینستاگرام جستجو می کنید. وقتی عبارتی را جستجو می کنید، گوگل تعداد زیادی لینک را در صفحات گوناگون در اختیار شما قرار می دهد. هر چه یک لینک در گوگل در جایگاه بالاتری قرار بگیرد، احتمال این که فرد جستجوکننده وارد آن سایت شود بیشتر است، و در نتیجه آن سایت یا کسب و کار درآمد بیشت خواهد داشت.

سرویس منشی مجازی دفتر شما

کاربرد شماره تلفن مجازیارسال پیامک به مشتری: آیا این روش هنوز جواب می دهد؟

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

اما چه چیزی باعث می شود یک لینک در صفحه اول و رتبه یک قرار بگیرد و لینکی دیگر در صفحه ششم و رتبه پنجاهم؟ آیا لزوماً لینکی که رتبه بالاتری دارد، دارای مطلب ارزشمندتری است؟ خیر. برای افزایش رتبه یا رنکینگ سایت ها اقداماتی انجام می گیرد که بهینه سازی موتور جستجو یا سئو (SEO) نام دارد. یکی از مهمترین اجزای سئو، تولید محتوا است.

هشدار! شما بیشتر از چند ثانیه فرصت ندارید تا بازدیدکننده وبسایت و صفحه خود را متقاعد کنید که جای درستی آمده است! بنابراین برای افزایش رتبه سایت و حفظ آن رتبه، یکی از مهم ترین موارد تولید محتوای جذاب و مستمر است. به طور کلی، حجم زیادی از محتویات تولید شده در اینترنت به زبان فارسی ضعیف و بی معناست. با رعایت این ۵ استراتژی ک از انتشار  محتویات خسته کننده و تکراری جلوگیری و محتوای جذاب تولید کنید. یک قانون کلی که تقریباً در تمامی این مراحل راهنمایتان خواهد بود این است که همواره خودتان را به جای مشتری بگذارید.

کاربرد شماره تلفن مجازیایده های درآمدزایی در منزل با کمتر از ۱ میلیون تومان 

 

۱. عنوان یا تیتر جذاب

حتماً عبارت تأثیر نخست یا تأثیر اولیه (first impression) به گوشتان خورده است. در تمامی شکلهای تبلیغات، «تأثیر اولیه» نخستین چیزی است که خواننده می بیند، می خواند و یا می شنود. قانون کلی را که یادتان نرفته است! خود را به جای مشتری بگذارید و ببینید اگر شما مشتری بالقوه کسب و کار خود بودید مجذوب چه عنوان و تیتری می شدید.

در کتاب اعترافهای یک تبلیغاتچی می خوانیم که «به طور متوسط، تعداد افرادی که عنوان را می خوانند، پنج برابر خوانندگان متن است. زمانی که عنوان خود را می نویسید، در حقیقت ۸۰ سنت از یک دلار (یا ۸ هزار تومان از ۱۰ هزار تومان) خود را خرج کرده اید. و اگر با استفاده از عنوان خود، موفق به فروش کالا نشده اید، ۸۰% پول مشتری خود را به هدر داده اید.»

همین نقل قول حجت را بر ما تمام می کندو فکر نمی کنم دیگر در باب اهمیت جذاب بودن تیتر، حرفی برای گفتن باقی مانده باشد. پس می رویم سراغ اصل بعدی تولید محتوا، یعنی مقدمه جذاب.

کاربرد شماره تلفن مجازیافزایش درآمد: چگونه تماس گیرنده را به مشتری تبدیل کنیم؟

۲. مقدمه جذاب

تولید محتوا

ما فرصت زیادی برای جذب خواننده نداریم. خواننده در همان نگاه اول می فهمد این مطلب به دردش می خورد یا خیر.

وقت همیشه طلا بوده و همیشه هم طلا خواهد ماند. منتها این روزها این طلا به بالاترین قیمت خود رسیده است. همه می خواهیم تمامی کارهایمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهیم. خواندن مطلب هم یکی از این کارهاست. ما معمولاً به یک متن بیش از ۱۰ ثانیه فرصت نمی دهیم تا خودش را به ما ثابت کند. اگر مجذوب تیتر شویم و مطلب را باز کنیم، اکنون می خواهیم مطمئن شویم تیتر وعده ای چیزی را به ما نداده باشد که در متن وجود ندارد! پس در این مرحله نگاهی کلی به بند اول و دوم متن می اندازیم. اگر کلماتی که برای من مشتری جذاب است در همین یکی دو بند وجود داشته باشد، تصمیم خود را می گیرم و مطلب را دقیق مطالعه می کنم.

کاربرد شماره تلفن مجازیبرای افزایش فروش کالا یا سرویس جدید خود این مقاله را از دست ندهید!

۳. الوعده وفا!

جذاب بودن تیتر به این معنا نیست که خواننده را با دوز و کلک به داخل سایت بکشانید. بلکه تنها با این هدف است که در میان هزاران هزار مقاله بتوانید خود را یک سر و گردن بالاتر از بقیه ببرید و این فرصت را داشته باشید که بازدیدکننده قدم به درون سایتتان بگذارد. اکنون مسئولیتتان این است که آنچه وعده داده بودید را عرضه کنید. اگر بازدیدکننده ببیند تیتر، وعده ای توخالی بیشتر نبوده، بلافاصله مطلب را می بندد. وقتی بازدیدکننده وارد صفحه ای شود و پس از مدت کوتاهی آن را ببندد، به اصطلاح کارشناسان سئو، bounce rate سایت بالا می رود. هر چه این bounce rate پایین تر باشد، رتبه سایت در گوگل بهتر خواهد بود.

۴. کلیدواژه را مشتری انتخاب می کند، نه شما

تولید محتوا

منظور از کلیدواژه (keyword) چیست؟ کلیدواژه کلمه یا کلماتی است که ما در ارتباط با هر زمینه ای که می خواهیم جستجو کنیم به سراغش می رویم. برای نمونه، اگر بخواهید مطلبی درباره کسب و کار بنویسید، کلیدواژه ها از این قرارند: کسب و کار، راه اندازی کسب و کار، کسب و کار جدید. هر چه تعداد کلمات کلیدواژه شما بیشتر باشد، مخاطبان هدفمندتری را به سایت خود جذب می کنید. مثلاً کلیدواژه کسب و کار به قدری زیاد مطلب درموردش هست، که افزایش رتبه سایت با این کلیدواژه بسیار دشوار است. در عوض، کلیدواژه ای مانند «راه اندازی کسب و کار با سرمایه اندک» بسیار جزئی تر و هدفمندتر است و مخاطبی که آن را جستجو می کند، دقیقاً می داند به دنبال چه مطلبی است. بنابراین سعی کنید هنگام تولید محتوا، از کلیدواژه های چند کلمه ای (long-tail) استفاده کنید.

۵. لینک داخلی بدهید

پس از مدتی که تعداد مطالب سایتتان زیادتر می شود، می توانید در مطالب خود به مطالب دیگر وبستایتتان لینک مرتبط بدهید. با این کار بازدیدکننده مدت زمان بیشتری در وبسایت شما می ماند و این به افزایش رتبه سایت شما منجر می شود.

۶. پست های قدیمی هم گردگیری می خواهند!

هر از گاهی باید چرخی در پست های قدیمی تان بزنید و با توجه به نیازهای جدید مشتریان و خدمات و محصولات جدید خود، ویرایشی در متنها انجام دهید، کلیدواژه یا لینکی را اضافه کنید.

۷. مستمر و منظم پست بگذارید

تولید محتوا

برای تولید محتوا برنامه ریزی دقیق و متنوعی انجام دهید تا ترافیک سایتتان رشد چشمگیری داشته باشد.

برای افزایش رتبه گوگل خود توصیه ما این است که برنامه ریزی منظمی برای تولید محتوا و انتشار آن داشته باشید. اگر بتوانید اول هر ماه برای کل ماه برنامه ریزی کنید که فبهالمراد! ترافیک سایتتان به شکل محسوسی افزایش پیدا خواهد کرد. یادتان باشد هر زمان پست جدیدی می گذارید، با انتشار گزیده ای از آن مطلب در شبکه های مجازی، مخاطبانتان را از انتشار پست جدیدتان آگاه کنید.

۸. از ویدیو غافل نشوید!

با افزایش سرعت اینترنت و پایین آمدن هزینه های آن، کاربران ایرانی هم گرایش زیادی به ویدیوهای کوتاه و باکیفیت نشان داده اند. این گرایش روندی صعودی دارد. یعنی یکی دو سال آینده، استقبال از پست های ویدیویی بسیار بیشتر هم خواهد شد. در آپارات و یوتیوب کانال ایجاد کنید و ویدیوهای جذاب خود را در اختیار مشتریان بالقوه تان قرار دهید.

۹. مطلب بدون تصویر لطفی ندارد!

باز هم همان قانون کلی. هنگام تولید محتوا خود را به جای مشتری بگذارید. دوست دارید یک متن سرتاسر نوشته بخوانید یا متنی که در میان بندهایش تصاویری مرتبط دارد؟ زمانی که کم سن و سال تر بودیم، همه عادت داشتیم کتاب یا مجله ای را تورق سریعی بکنیم و عکسهایش را نگاه کنیم. این عادت، کمتر و بیشتر، هنوز در بیشترمان هست. اینجا به جای تورق scroll می کنیم و اگر تصویر جذاب و البته مرتبطی چشممان را گرفت، به خواندن محتوا مشتاق تر می شویم.

۱۰. نویسنده پاسخگویی باشید

وقتی خواننده دیدگاهی را منتشر می کند، چه تشکر، چه انتقاد، چه نظری شخصی، حتماً حتماً پاسخی برای دیدگاه او در نظر بگیرید. و این کار را از روی رفع تکلیف و مثل ربات انجام ندهید. بلکه برایش زمان بگذارید و پاسخی دارای احساس به خوانندگان بدهید.

اینها تجربیات ما در زمینه تولید محتوا بود. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید، خوشحال می شویم در بخش «دیدگاه شما» با ما در میان بگذارید.