کمپین بازاریابی یا پویش بازاریابی (Marketing campaign) به آگاهی از برند منجر خواهد شد، برای طراحی یک کمپین بازاریابی موفق باید نکات زیادی را مورد بررسی قرار دهید؛ در ادامه به بررسی روش های اجرای کمپین های بازاریابی می پردازیم.

آشنایی با کمپین بازاریابی

کمپین های بازاریابی محصولات را از طریق انواع مختلف رسانه ها مانند تلویزیون، رادیو، بروشورها و سیستم های آنلاین تبلیغ می کنند. کمپین ها فقط به تبلیغات متکی نیستند و می توانند شامل رویدادها، کنفرانس ویدیویی و سایر روش های تعاملی باشند. مشاغل فعال در بازارهای رقابتی با استفاده از کمپین های بازاریابی می توانند مخاطبینی هدفمند و درست را جذب نمایند. طراحی یک کمپین بازاریابی را مدیران مارکتینگ و کارشناسان این حوزه انجام خواهند داد. این کمپین ها اگر درست برگذار شوند می توانند بازده بسیاری داشته باشند.

 

اهمیت کمپین بازاریابی

اگر دو شرکت با بازار یکسان و محصول یکسان تقریباً همزمان شروع به کار کنند، بازاریابی مؤثر و اجرای کمپین بازاریابی مناسب همان چیزی است که باعث می شود پس از مدتی، یکی از آن دو شرکت سریع و شرکت دیگر با سرعت کند رشد کند و یا حتی درجا بزند. شرکتهایی مانند ژیلت و کوکا کولا در بازارهای عظیم و بسیار رقابتی محصولات مصرفی موفق عمل کرده اند، چون علاوه بر این که محصولاتی بسیار باکیفیت تولید می کنند، در زمینه بازاریابی نیز رقیبانشان را پشت سر گذاشته اند.

اگر می خواهید کسب و کارتان به هر اندازه ای رشد کند، باید به بازاریابی مؤثری برای کسب و کارتان تبدیل بشوید. به بیان ساده، کسب و کار شما همان قدری رشد می کند که خودتان در زمینه بازاریابی رشد کنید.

کمپین بازاریابی

اگر می خواهید کسب و کارتان به هر اندازه ای رشد کند، باید به بازاریابی مؤثری برای کسب و کارتان تبدیل بشوید

کمپین بازاریابی چیزی نیست که زیر دوش حمام به فکرتان برسد. کمپین هایی موفق می شوند که پیش از اجرایشان تحقیق و جستجوی مفصلی انجام گیرد، رویشان حسابی فکر شود و بر جزئیات و اجرایشان تمرکز کافی بشود، نه اینکه صرفاً چون ایده ای ناب پشتشان است. برنامه ریزی برای اجرای یک کمپین بازاریابی با درک جایگاه کسب و کارتان در بازار شروع می شود و با جزئیاتی مانند انتخاب واژگان تبلیغ به پایان می رسد.

به خاطر داشته باشید که طرح شما برای کمپین بازاریابی نباید برایتان حکم زندان داشته باشد و محکوم به اجرای بدون تغییر آن باشید. بلکه باید از اتاق خارج شوید و در مسیر اجرای کمپین تغییراتی در آن بدهید، چون هیچ طرحی هنگام اجرا بی عیب و نقص نیست.

۷ قدم برای اجرای یک کمپین بازاریابی دیجیتال موفق

  1. هدف خود را انتخاب کتید
  2. هزینه ی کمپین خود را بدست آورید
  3. مخاطب هدف خود را شناسایی کنید
  4. محتوای خود را طراحی کنید
  5. کانال های خود را انتخاب کنید
  6. اجرای کمپین و مانیتور کردن آن
  7. آنالیز نتایج

اجزای کمپین مارکتینگ

مولفه های یک کمپین بازاریابی شامل: مرحله برنامه ریزی، ارزیابی چگونگی اندازه گیری نتایج کمپین، تعیین بازار هدف، نحوه ارائه کمپین، نحوه دستیابی به نتایج و در نهایت ارزیابی عملکرد کمپین می باشد.

۱٫ برنامه ریزی

در این مرحله یافتن هدف کمپین بازاریابی و درک آنچه که تلاش می کنید به آن برسید مورد اهمیت است. با برنامه ریزی، یک چشم انداز در مقابل شما شکل خواهد گرفت و پس از آن مراحل بعدی راحت تر انجام خواهد شد.

 

۲٫ اندازه گیری

ایجاد یک معیار اندازه گیری برای اینکه بتوانید به طور موثر نحوه عملکرد کمپین بازاریابی را تجزیه و تحلیل کنید، فوق العاده مهم است. برخی از ابزارهای اندازه گیری می توانند تعداد فروش، پیش خرید، فیدبک مصرف کننده ی محصول، اشتراک در شبکه های اجتماعی یا نحوه بازخورد کمپین در اخبار باشند.

 

۳٫ شناسایی بازار هدف

تعیین بازار هدف برای اطمینان از اینکه محصول مناسب برای مشتری مناسب؛ عرضه می شود از اهمیت بالاتری برخوردار است. این مورد یکی از مهم ترین ارکان بازاریابی است. یک جنبه مهم در انتخاب بازار هدف درک این است که مصرف کننده در مرحله خرید در چه مرحله ای قرار دارد. اگر محصول یک فناوری نوآورانه جدید است، بازار هدف باید متمرکز بر مبتکران یا متولیان اولیه باشد – کسانی که مایل و متقاضی استفاده از یک محصول جدید هستند.

 

۴٫ محل اجرا کمپین بازاریابی

یک کمین بازاریابی منوط به محصول و خدماتی که عرضه می کند باید شکل گیرد، محصولاتی که با فناوری عجین شده اند می توانند به راحتی در کمپین های شبکه های اجتماعی به فروش برسند اما اگر محصول آنچنان رونقی در فضای مجازی ندارد باید بفکر راه های دیگر در ایجاد کمپین های بازاریابی بود.

 

۵٫ نتایج

برای دستیابی به نتیجه درخور، مهم است که مرتباً به اهدافی که از ابتدای کار تعیین شده اند، بازگردید. ممکن است فرمولی مشخص برای دستیابی به نتایج وجود نداشته باشد، زیرا هر کمپین بازاریابی دارای فاکتورهای خاصی است. توجه کنید نتایج را با کار خود بسنجید.

 

۶٫ ارزیابی کمپین بازاریابی

پس از اینکه کمپین بازاریابی به نتیجه ای دست یافت، ارزیابی نتایج کمپین و ارزیابی اثربخشی آن باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین می توان از طریق بازخورد مصرف کنندگان این مورد را دریافت.

 

کاربرد شماره تلفن مجازیافزایش درآمد: چگونه تماس گیرندگان را به منشی تبدیل کنیم؟

 

انواع فعالیت های کمپین بازاریابی

روش های زیادی برای بازاریابی محصولات و خدمات به مشتریان وجود دارد، از بروشورهای پستی گرفته تا مارکتینگ در شبکه های اجتماعی. شرکت های کوچک می توانند دعوت نامه های فروش ویژه را از طریق ایمیل ارسال کنند و به هر مشتری که دعوت نامه را ارائه می دهد یک محصول رایگان ارائه دهند. شرکت های بزرگتر می توانند از تبلیغات و آژانس های حرفه ای برای اجرای کمپین های خود بهره ببرند.

اندازه شرکت هر اندازه باشد، مهم این است که یک فرد به عنوان مسئول اجرای کمپین باید کارهای مربوطه را انجام دهد. اگر از مشتریان می خواهید در خبرنامه ثبت نام کنند، باید مطمئن شوید که لیست به خوبی مدیریت شده و مشتریان جدید پیام های جذابی دریافت خواهند کرد. اگر بازدید از وب سایت شما افزایش یابد، باید محتوای خود را به طور مداوم به روز کنید تا این بازدید را به فروش سودآور تبدیل کنید. شرکت هایی که به دلیل فشارها و مشکلات عمده فروش خود را از دست می دهند، غالباً از کمپین های بازاریابی برای برگشت به بازار استفاده می کنند.

راه های شروع کمپین بازاریابی

برای شروع کمپین بازاریابی کسب و کار خود از روش های زیر بهره ببرید:

۱. معرفی کسب و کار در رویدادها

با معرفی کسب و کار در مناسبتها و رویدادهای اجتماعی می توانید راحت و بی دردسر نام کسب و کار خود را بر سر زبانها بیندازید. با حضور و سخنرانی در این گونه رویدادها به محصول یا سرویس خود نیز اعتبار بیشتری می بخشید. هر چه هنگام معرفی کسب و کارتان وجهه حرفه ای تری داشته باشید، به همان میزان از رقیبانتان جلوتر می زنید. بنابراین اگر کسب و کار تازه راه اندازی کرده اید، بهتر است سرمایه خود را به جای هزینه های جاری، صرف اجرای کمپین های بازاریابی و معرفی و توسعه کسب و کارتان بکنید. از جمله هزینه های جاری کمرشکن می توان به اجاره دفتر کار (یا حتی اجاره میز کار!)، تهیه تجهیزات اداری و استخدام منشی و پرسنل کرد. مفهوم دفتر کار مجازی برای پاسخ به این قبیل نیازهای کسب و کارهای جدید شکل گرفته است.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

در۵ دقیقه صاحب دفترکار شو

۲. از مشتریها بخواهید به شما ریفرال بدهند.

ایجاد ریفرال از مشتریان فعلی یکی از بهترین روشهای بازاریابی کسب و کارتان است. برایشان دقیقاً توضیح دهید چگونه ریفرالی می خواهید و آنها چه کمکی می توانند به شما بکنند.

۳. دو روز خودتان را جای مشتریانتان بگذارید.

برای اینکه بفهمید مشتریانتان واقعاً چه می خواهند، از انواع و اقسام کسب و کارهایی که احتمال می دهید مشتریانتان با آنها سروکار دارند دیدن کنید. ببینید با مشتریان چگونه برخورد می شود و چه خدماتی برای مشتریان مهم است. سپس کسب و کار خود را به همین ترتیب با نیازهای آنان منطبق سازید.

۴. نمونه محصول رایگان بدهید.

کمپین بازاریابی

دادن نمونه محصول یا سرویس رایگان انگیزه ای قوی برای مشتریان بالقوه ایجاد می کند تا حاضر به امتحان محصول شما بشوند.

اگر بتوانید موقعیتی ایجاد کنید که مشتریان بالقوه محصول یا سرویس شما را امتحان کنند، احتمال اینکه بعداً آن را خریداری کنند وجود دارد. اگر کسب و کارتان عرضه محصول است، تعدادی از کارکنان را به پخش نمونه محصول رایگان بگمارید. و اگر سرویس عرصه می کنید، امکان خرید رایگان محصول به صورت آزمایشی در اختیار مشتریان قرار دهید.

اینفوگرافی کمپین بازاریابی

آنچه باید درباره اجرای یک کمپین بازاریابی بدانیم:

اینفوگرافی کمپین بازاریابیخوشحال می شویم نظرها و پیشنهادهای شما را درباره اجرای کمپین بازاریابی در بخش «دیدگاه شما» بخوانیم.

برگرفته از Entrepreneur.com